Gönderen Konu: AYNASIZLAR  (Okunma sayısı 23418 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: AYNASIZLAR
« Yanıtla #75 : 26 Mart, 2014, 08:51:48 »
Fujifilm X-T1 + 56mm f1.2

« Son Düzenleme: 26 Mart, 2014, 08:53:35 Gönderen: itasdemir »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #76 : 26 Mart, 2014, 08:55:30 »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #77 : 26 Mart, 2014, 08:56:41 »

Çevrimdışı OnurD.

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #78 : 27 Mart, 2014, 03:43:53 »
nex3 helios77m4

nex3 pentacon 29mm f2.8

via Note2

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #79 : 28 Mart, 2014, 13:23:28 »
.
« Son Düzenleme: 28 Mart, 2014, 13:31:31 Gönderen: İhtiyar »
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı matmaca

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #80 : 15 Nisan, 2014, 23:38:31 »
Merhaba arkadaşlar. Ben de fuji xa1 ile aranıza katıldım. Merak ettiğim bir şey var. Bilgisi olanların cevaplaması dileğimle...
Bu aynasızlar için tepe flashları var mı? Ama hesaplı olacak. inceledim Fuji'nin ef-42 diye bir modeli var 450 Tl kadar. Yongnuo'nun  genelde hesaplı modelleri var. Ama bunların aynasızlarla uyumu var mı bilmiyorum?

Çevrimdışı OnurD.

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #81 : 16 Nisan, 2014, 12:37:08 »
tepe flasi adaptorler oluyor(en azindan nex icin olanini gordum) onunla takilabiliyor. ttl kullanilabicecegini sanmiyorum ama.

via Note2

Çevrimdışı algebram

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #82 : 20 Nisan, 2014, 00:22:56 »
beyler siz aynasızlara bir kaç sorum olacak :) ben düne kadar k7 sahibiydim, dün sattım. zira bana yarı profesyonel yaptığım düğün çekimlerinde yetmiyordu, gerek yavaş af, gerek iso başarımsızlığı gerekse de düşün dinamik aralık beni yaptığım işi hakkıyla yapamayacakmışım gibi geriyordu. sattım.

şimdi bu kaygıları olan biri olarak düşünürseniz om-d 5 ve xe-1 modelleri ile k5 i (ki k7den sonra ilk aklıma gelen modeldi) azcık kıyaslayabiliri misiniz? elbette farklı kulvarlar ve farklı parametreler ama siz genel fikrinizi yazarsanız sevinirim. aklımdaki sorulardan diğerleri de şunlar:

- aynasız alırsam mevcut lenslerimin (tamron 17-50 ve pt 50-135) in karşılığı lensleri bilmiyorum, var mı muadilleri? (tabi crop faktörün om-d 5 de x2 olduğunu düşünmeliyiz)
- iso ve af performansları bir k5 değil midir?
- yan ekipmanların (flaş özellikle) eksikliğini çok yaşar mıyım?

bu arada ümraniye veya bahçelievler civarında olanınız varsa bana bir mesaj atabilir mi? kendisine bir çay/kahve ısmarlayabilirim :)

şimdiden teşekkürler, saygılar

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #83 : 20 Nisan, 2014, 08:35:00 »
hocam elimde nex 6 var.k5 kullanıyorum ve k 7 mi sattım :)yani size bir kaç ön bilgi vermeye çalışabilirim.evet aynasızlarda lens sıkıntısı demeyelim ama lens çeşitliliği sıkıntısı yaşarsınız.mesela nex te 16 50(kit lenstir)55 210(kit lenstir)  dışında birkaç tane prime lens var.göreceli olarak bütün aralıklar hemen hemen kapalı ama çeşitlilik ve kalite olarak daha yol lazım.isoya gelince k5 ve türevleri 1250 den sonra konserlerde falan sıkıntılıdır ama düğün gibi daha aydınlık durumlarda iyidir.şahsen ben 1250 yi geçmiyorum.nex ise iso başarısı fena  olmayan bir makine ama iso için makine alınmaz derim.küçük portatif apsc sensörlü bir sokak fotoğrafçılığı için ideal makineler bunlar.diğer durumlarda k5 ve türevleri derim.yinede siz bilirsiniz.saygılarımla.bu arada om serisi veya fuji için kullanan arkadaşlar yazarlar herhalde :)
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı algebram

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #84 : 20 Nisan, 2014, 15:02:13 »
hocam elimde nex 6 var.k5 kullanıyorum ve k 7 mi sattım :)yani size bir kaç ön bilgi vermeye çalışabilirim.evet aynasızlarda lens sıkıntısı demeyelim ama lens çeşitliliği sıkıntısı yaşarsınız.mesela nex te 16 50(kit lenstir)55 210(kit lenstir)  dışında birkaç tane prime lens var.göreceli olarak bütün aralıklar hemen hemen kapalı ama çeşitlilik ve kalite olarak daha yol lazım.isoya gelince k5 ve türevleri 1250 den sonra konserlerde falan sıkıntılıdır ama düğün gibi daha aydınlık durumlarda iyidir.şahsen ben 1250 yi geçmiyorum.nex ise iso başarısı fena  olmayan bir makine ama iso için makine alınmaz derim.küçük portatif apsc sensörlü bir sokak fotoğrafçılığı için ideal makineler bunlar.diğer durumlarda k5 ve türevleri derim.yinede siz bilirsiniz.saygılarımla.bu arada om serisi veya fuji için kullanan arkadaşlar yazarlar herhalde :)

eyvallah hocam. bakalım diğer arkadaşlar ne diyecekler.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #85 : 21 Nisan, 2014, 21:09:28 »
Bilge kullanıcılara bir sorum olacak...  Neden Aynasız? 
Aynı bilge kullanıcıların yönlendirdiği kullanıcılar neden aynasız gövdelerini tekrar değiştirmek istiyor?
Durum böyle iken fiyatı cazip olan compact rangefinder neden cazip değil?

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #86 : 21 Nisan, 2014, 23:23:25 »
ss??
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2014, 16:48:32 Gönderen: İhtiyar »
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #87 : 21 Nisan, 2014, 23:44:09 »
Vedi bey, ekipman teknik detayları konusunda sitede hiç kimse elinize su dökemez.
Aynalı DSLR sistemler dururken, neden aynasızlara merak salındığını  yadırgadığınızı da biliyorum. Ben bildiğiniz gibi çok sayıda gövde ve lens
tecrübe eden birisiyim. Bu tecrübelerimden edindiğim bazı bilgileri paylaşmak istiyorum.

Pentaprizma vizörlerin yerini hiçbir optik , EVF tarzı veya hibrid vizörlerin tutmadığını ben şahsen deneyerek gördüm.
En gelişmiş EVF vizör Fujifilm X-T1 de var. Bu bile aynalı makine vizörlerinin yerini tutmaktan çok uzak.

Bu aynasız işini en iyi beceren markalar herhalde Leica ve Olympus-Panasonic gurubu idi. Bunlara Sony ve Fujifilm de katıldı.

Niye millet bunlara heves ediyor?
Bir kere hafif ve küçük gövdeler. Özellikle M4/3 sistemin lensleri de çok küçük. Taşıması çok kolay. İnsanı yormuyor.
Fuji sensörleri APS-C boyutunda ve OLPF filtre yok. Geçmişte film üreticisi olan fujifilm, bu tecrübesini yeni ürettiğ X-Trans  sensör teknolojisine de aktarmış gözüküyor. Fujifilm makinelerin ürettiği fotoğraflar da ,Pentax renklerine benziyor. Lensleri de kaliteli.

M4/3 sistemin makinelerini de kullandım. Fotoğraf kaliteleri hiç de fena değil. Ama daha çok sokak fotoğrafçılığına uygun gibiler. Lensleri kaliteli, küçük, ama pahalı.

Aynasız makineleri kullanmak, pentaprizma vizörlü makineleri kullanmak kadar insana zevk vermiyor.

Pentaxta her aralıkta manuel, otomatik, ucuz veya  pahalı bir çok kaliteli lens var. Belki hemen bulunamıyorlar ama, biraz sabırlı davranan istediği lensi ikinci el de olsa bulabiliyor.
Pentaxın eksiği, Türkiyedeki sahipsizliği.. Ricoh ile bu işler de düzelir mi bilemem.

Tüm fotoğraf okulları ve kurs yerleri nikon veya canon dışında marka tavsiye etmiyor.Bu markaların reklam güçleri çok yüksek.
Son zamanlarda Samsung bir çok etkinliğe sponsor olmaya başladı. Ama onun makineler de aynasız.
Fujifilm ürünlerini Amerika fiyatıyla aynı fiyattan satıyor. İllerde etkinlikler düzenliyor. Mallarına sahip çıkıyor. 3 yıl garanti veriyor.İyi bir satış ve destek ekibi var. İşe iyi asılıyor ve pazar tutmaya başladı.
Aynasızlar içinde fotoğraf kalitesi en iyi olan Fujifilm. Kullanmaya alışmak da uzun sürmüyor. Aynasız düşünenlere benim tavsiyem Fujifilm.

Daha dün Kıbrıs seyahatinden döndüm. Oraya sadece K5 ve Sigma 17-70 götürdüm. İnanın dolaşırken çantayla beraber nihayet 1,5-2 kiloluk bir yük olan bu ekipman, siz yoruldukça gittikçe ağırlaşıyor ve günün sonunda boynunuz taşımaz oluyor. İşte böyle seyahatler için bir aynasız aranır oluyor. Sabit prime objektifli olmasa şu Fujifilm X100S in ürettiği fotoğraflara bayılıyorum. Biraz pahalı ama sokak için bence üstüne yok.

Aynalı, aynasız..İki farklı teknoloji..Birbirlerine pek benzemiyorlar ama nihayet iki sistem de fotoğraf üretiyor.
İşin icabı ne gerekiyorsa o sistem kullanılabilir.Bizim gibi bu işi hobi olarak yapanlar ise kendisine yakın gelen, hoş gelen ve kendisini tatmin eden bir sistem ile pekala devam edebilir.

Çevrimdışı OnurD.

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #88 : 22 Nisan, 2014, 20:32:14 »
Benim gibi manuel lens hastasi birinin sahip olabilecegi en iyi carpanli makine nex tir. her istedigim lensi adaptor sayesinde kullanabiliyorum. iso basarimi cogu aynalidan iyi. Ben Nex3 gibi en eski seriyi kullaniyorum birde dusunun artik. Focuspeaking sayesinde cook kolay netliyorum. Canonun carpanlilari arasinda hatri sayilir yeri olan 60d ve yine ust seviye bir lens olan 24-105f4 L USM den gectim nex3 e ve hic pisman degilim. 2008den beri dslr kullaniyorum ve en begendigim fotograflarimi gectigimiz aylarda alfigim nex3 /fd50mm f1.4 /pentacon 29mm f2.8 ile cektim.
simdi hal boyleyken neden kocaman makine ve lensleri tasiyayimki?
Bu arada focuspeakingi cok abarttin diyenler icin 16aylik yerinde duramayan oglumun fotograflarini bile gayet net sekilde f1.4 lensle cekebiliyorum.

via Note2
« Son Düzenleme: 22 Nisan, 2014, 20:34:06 Gönderen: OnurD. »

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #89 : 23 Nisan, 2014, 17:16:59 »
Olympus pl5 14-42

P4230053 by İhtiyar, on Flickr
« Son Düzenleme: 23 Nisan, 2014, 17:18:06 Gönderen: İhtiyar »
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-