Gönderen Konu: DOMİNANT GÖZ ve Onemi  (Okunma sayısı 10403 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
DOMİNANT GÖZ ve Onemi
« : 02 Nisan, 2014, 16:09:29 »
Insanlarin yaratilis geregi beyin vucudu iki parcada kullanir. Sag elimizde yazmak icin sol beyin kismi faaliyet gosterir. Sag elinle yazanlar yine sag kullaktan daha iyi isitirler.

Her cift uzulvdan biri digerine gore daha baskin yani Dominant yapidadir. Bu islem gozlerimizde de vardir. 3 boyutlu gormemizi saglayan cift gozumuz de aslinda bir goz ana gorme islemini yerine getirir, ikinci goz ise ona yarcimdi olarak goruntuyu 3 boyutlu hale getirir. Aslinda 3 boyutlu kameralarinda calisma mantigi insan goz sistemine cok benzer.

Dominant goz ozelikle benim gibi Trap aticilik sporu yapan , yada okculuk yapan ve cift goz atisi yapan sporcular icin onemlidir. Tek goz de bu etken bir nebze daha azdir.

Lakin her insanin Dominant gozunu bilmesinde fayda var. Ozelikle benim gibi Dominant gozu baskin ve ters tarafta olanlar icin. (Sag elimle yazrim ama sol gozum dominantir bu yuzden sol elimle atis yapiyorum.) Bu durumda vizor gozum her zaman sol goz olmalidir. Diger goz verimsiz ve bulanik bir goruntu saglar ve cabuk yorulur.

Bazi insanlarda dominat goz cok baskin degildir ama fark vardir. Bu kisiler cogunlukla nisan alir iken yada fotograf makinasinda yanlis gozu kullanir. Bu ozelikle manuel lenslerde hatali odaklamayi tetikler.

Dogru Dominant gozu bulmaniz ozelikle manuel lens kullaniminda buyuk fayda saglar.

http://ekampus.orav.org.tr/file/33806/baskin-goz1.jpg

Bunu anlamanin en guzel yolu sizden 20-25 mt uzaklikta yanliz duran sabit cisime bakip onu sag eliniz ile yapacaginiz bir halkanin tam ortasina oturtmaktir. Sonrada goruntuyu halka icinden kaybetmeden yavasca goze yaklastirmak. Eliniz hangi goze gidiyor ise Dominant gozunuz odur.

http://www.beyoglugoz.gov.tr/index.php?mode=goztestleri&part=goztest2

http://www.wikihow.com/Determine-Your-Dominant-Eye

Daha detayli bilgiyi Google bulacaksiniz.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
Ynt: DOMİNANT GÖZ ve Onemi
« Yanıtla #1 : 02 Nisan, 2014, 20:51:40 »
Faydalı bir paylaşım teşekkürler.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı Modifci

• Üye
  • **
  • Everything is something happened der bir düşünür.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 22 Nisan, 2014, 11:48:48 »
guzel paylasim yalniz ben tek gozumle de uc boyutlu goruyorum o nasil olacak  :D

I'm TRYING TO BE a director...

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #3 : 24 Nisan, 2014, 10:24:02 »
Güzel bilgiler @zeda3000 Paylaşım için teşekkürler. Zaten pek foto paylaşımı yapmıyoruz; en azından bu tür paylaşımlar faydalı oluyor.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 24 Nisan, 2014, 11:01:54 »
Rica ederim , yanliz dikkat edilmesi gereken bir husus var. Her insanin dominant gozu cok bariz degildir. Bazi insanlarda bu cok hafif baskindir. Yani o kisi hem sag hem sol gozu ile makina kullanabildigini dusunur fark goremez. O kisinin aslinda kesinlikle dominant gozunu belirlemesi sarttir. Yanlis goz de kullanilan manuel lenste her zaman netlik hatasi olur. Cunku gozunuz front yada back focus yapar.

Netlik sorunlarinda once dominant gozu kesin belirleyin. Sonra makinada ve lensteki netlik ayarina gecin derim.

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #5 : 24 Nisan, 2014, 12:41:07 »
Yanlis goz de kullanilan manuel lenste her zaman netlik hatasi olur. Cunku gozunuz front yada back focus yapar.

Netlik sorunlarinda once dominant gozu kesin belirleyin. Sonra makinada ve lensteki netlik ayarina gecin derim.

Bu konuda da size katılıyorum. Zaten siz yukarıda link vermişsiniz ancak youtube'ta da bu konuda videolar oldukça mevcut; oradan da yararlanılabilir.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı karataysm

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 25 Nisan, 2014, 20:15:00 »
Benim zaten tek gözüm var ve iki gözle görmek nasıl birşey bilmiyorum açıkçası :) Dominant olana da diğerine de çok iyi bakın :)

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 25 Nisan, 2014, 20:22:24 »
Benim zaten tek gözüm var ve iki gözle görmek nasıl birşey bilmiyorum açıkçası :) Dominant olana da diğerine de çok iyi bakın :)

Vucut otomatikman tek gozu dominan eder, tek gozunuz normal cift.gozden daha cok yorulacagindan ilerde ciddi goz sorunlari yasamamak adina gozunuzu yoracak detayli ve yorucu seylerden kacinin derim.

Çevrimdışı Hermes

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • Akademi Haber
« Yanıtla #8 : 06 Şubat, 2015, 21:02:49 »
güzel bir paylaşım olmuş, teşekkürler.