Galeri

"Çay ve gül"

Görüntüleme: 2013
Ekleyen: hayatkavgasi
K-r

Görüntüleme: 607
Ekleyen: Lupara
Kız Kulesi

Görüntüleme: 1451
Ekleyen: thuringwethil
sarı

Görüntüleme: 544
Ekleyen: alita
Turgutreis Günbatımı

Görüntüleme: 597
Ekleyen: skaplan
Uzun Pozlama

Görüntüleme: 284
Ekleyen: kamberhan
Kelebek

Görüntüleme: 440
Ekleyen: muhsinbagdadi
Sapanca gölü

Görüntüleme: 460
Ekleyen: hayatkavgasi
Bolu gölcük

Görüntüleme: 342
Ekleyen: hayatkavgasi
Kırmızı

Görüntüleme: 503
Ekleyen: muhsinbagdadi
Hapis-2...

Görüntüleme: 710
Ekleyen: explorer
Serçe..

Görüntüleme: 365
Ekleyen: hayatkavgasi
Çim sulama

Görüntüleme: 14
Ekleyen: hayatkavgasi
Yoksun Buralarda :(

Görüntüleme: 858
Ekleyen: explorer

 Öncelikli İletiler / Konular

Hiç ileti bulunamadı.

 Son Yüklenen Fotoğraflar

Geriye Kalan,...

Görüntüleme: 2
Ekleyen: explorer
Çim sulama

Görüntüleme: 14
Ekleyen: hayatkavgasi
Okumak

Görüntüleme: 16
Ekleyen: hayatkavgasi
Sahilden,

Görüntüleme: 50
Ekleyen: explorer
Kartepe

Görüntüleme: 176
Ekleyen: hayatkavgasi
Kartepe, sis

Görüntüleme: 177
Ekleyen: hayatkavgasi
Gölcük; kar,sis

Görüntüleme: 200
Ekleyen: hayatkavgasi
Abant; yol

Görüntüleme: 195
Ekleyen: hayatkavgasi
Gölcük kar,sis

Görüntüleme: 323
Ekleyen: hayatkavgasi
Abant ahşap yol

Görüntüleme: 322
Ekleyen: hayatkavgasi
vedib
27 Aralık, 2012, 12:49:07 Gönderen: vedib
Görüntülenme: 92255 | Yorumlar: 11

     Pentax-K objektiflerde bağlantı sistemi aynı olsada  objektif ve gövde ile bazı irtibatları sağlaması açısından önemlidir. Ara modeldeki yapılar mevcut olsada piyasada yaygın olarak bulunan Pentax-K objektif bayonet tiplerini şöyle sıralayabiliriz.

   “ K “ = 1975 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında objektif kilit yuvası, diyafram mandalı ve gömme olarak diyafram değerini gövdeye ileten manivela mevcuttur. Temel bağlantı çeşididir. Pentax-K ve Pentax-M objektif versiyonları bu yapıdadır.

  “ KF ” = (Pentax-K auto Focus) 1981 yılında auto fokus objektif kulanımı ile yaygınlaştırmak amacıyla gövdedeki beş kontakt noktayla objektifle iletişi sağlayıp  auto fokus ve pozlama değerleri yapılabiliyor, metre ayarı objektif üzerindeki pil ve mekanizma sayesinde yapılıyordu.” Pentax ME F” gövde ve “SMC PENTAX AF ZOOM 1:2.8 35~70mm “ perspektif ve optik yönden mükemmel olmasına karşın hantal bir yapıda olduğundan, diğer rakip firmalardada hüsranla sonuçlanıp bu sistem terk edildi.

  “ KA “ = (Pentax-K auto Aperture) 1983 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “K” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto diyafram yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı kontakla sağlanarak, otomatik diyaframlı çekim modu sağlanmış oldu. Böylece optüratör önceliği sağlanmış oldu.Fotoğraf makinesi gövdesinde altı kontakt irtibat noktası var iken “A” model objektifte bir kontakt noktası ile objektif diyafram sekmesi “A” konumunda iken irtibatı sağlamaktadır. Pentax-A objektif versiyonları bu yapıdadır.
 
  “ KAF “ = (Pentax-K auto Aperture-Focus) 1987 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “KA” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto focus yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı sağlayan gövdede mevcut fokus m...
20 Nisan, 2012, 12:23:22 Gönderen: cbaytan | Görüntülenme: 19655 | Yorumlar: 6

Ben burada sadece sanata yönelik ve/veya iyi fotoğrafın nasıl olması gerektiği hakkında kısa pratik bilgiler vermeye çalışacağım, yoksa konu teknik tüm bilgilerde eklenirse yaklaşık 4 senelik bir lisans programını doldurabilecek kadar uzundur. Unutmayınki bende bu konuda teorik olarak mükemmel değilim ve herhangi bir resmi sanat dersi almadım. Takdir edersinizki bu görüşler kişisel tecrübe ve bilgilerime dayalıdır ve sizlerde lütfen bu görüşlerime katılıp katılmamakta veya modifiye etmekte, hatta karşı veya ekleyici eleştirel düşüncelerinizi aktarmakta çekinmeden davranın, katkılara çok sevineceğim emin olun.

1-İyi Fotoğraf Nasıl Olmalı:

1A-Ön/Arka Plan

Fotoğrafları bir resim gibi düşünmek zorundayız, yani bir tuvalimiz, tuvalin üstünde ise bir, arka planımız, arka planın üzerinde ise bir konuyu resmeden bir şekil dizimiz yani konumuz, yani ön planımız olmalıdır, burada ön planla arka plan’ın uyumlu olması gerektiğini hemen anladığınızı düşünüyorum, yani mesela bir çiçek fotoğrafı çekiyorsanız, arka planda bu çiçeğe uyumlu ollmalıdır, yani bir papatyanın arkasında bir çöp görmek istemezsiniz, veya bir portrenin arkasında abuk sabuk bir çizgi, dikkat bozucu anlamsız şekiller/lekeler görmek istemezsiniz. Buradan demekki fotoğraf çekerken ön plan kadar arka planada dikkat etmek zorundayız ve buna kendimizi alıştırmak zorundayız. Acemi fotoğrafçıların yaptığı en büyük hata, zihinlerini ön plan ve konu üzerinde yoğunlaştırmaları ve arka plana çok dikkat etmemektedirler. Profesyonel reklam ve diğer fotoğraflarda dikkat ederseniz en büyük fark, arka planda bir sadelik, kıvır zıvır yokluğu, dikkatleri konuya yani  ön plana aktarma için çok kolay bir yöntem olarak kullanılır.

O halde: Fotoğrafımızı bir resim tuvali gibi düşünüyoruz, önce arka planı yapıyoruz yani fotoğra...
Sayfalar: [1]