Galeri

Kentpark

Görüntüleme: 471
Ekleyen: hayatkavgasi
Karadeniz...

Görüntüleme: 735
Ekleyen: explorer
İzmir Sokak Sanatçıları

Görüntüleme: 789
Ekleyen: zahrey
K7SB

Görüntüleme: 513
Ekleyen: Baha
Kız Kulesi

Görüntüleme: 1461
Ekleyen: thuringwethil
Sonbahar

Görüntüleme: 264
Ekleyen: hayatkavgasi
Bahar Yağmuru

Görüntüleme: 503
Ekleyen: muhsinbagdadi
sarı

Görüntüleme: 552
Ekleyen: alita
Bolu abant

Görüntüleme: 335
Ekleyen: hayatkavgasi
Melende Gece...

Görüntüleme: 560
Ekleyen: explorer
Kartepe

Görüntüleme: 191
Ekleyen: hayatkavgasi
Yeni Cami mevkii

Görüntüleme: 496
Ekleyen: hayatkavgasi
Papatya :)

Görüntüleme: 457
Ekleyen: hayatkavgasi
Çilek

Görüntüleme: 669
Ekleyen: muhsinbagdadi

 Öncelikli İletiler / Konular

Hiç ileti bulunamadı.

 Son Yüklenen Fotoğraflar

Karınca

Görüntüleme: 10
Ekleyen: hayatkavgasi
İncir yaprağı

Görüntüleme: 7
Ekleyen: hayatkavgasi
Geriye Kalan,...

Görüntüleme: 21
Ekleyen: explorer
Çim sulama

Görüntüleme: 22
Ekleyen: hayatkavgasi
Okumak

Görüntüleme: 37
Ekleyen: hayatkavgasi
Sahilden,

Görüntüleme: 65
Ekleyen: explorer
Kartepe

Görüntüleme: 191
Ekleyen: hayatkavgasi
Kartepe, sis

Görüntüleme: 193
Ekleyen: hayatkavgasi
Gölcük; kar,sis

Görüntüleme: 213
Ekleyen: hayatkavgasi
Abant; yol

Görüntüleme: 207
Ekleyen: hayatkavgasi

  Alışveriş

vedib
27 Aralık, 2012, 12:49:07 Gönderen: vedib
Görüntülenme: 92642 | Yorumlar: 11

     Pentax-K objektiflerde bağlantı sistemi aynı olsada  objektif ve gövde ile bazı irtibatları sağlaması açısından önemlidir. Ara modeldeki yapılar mevcut olsada piyasada yaygın olarak bulunan Pentax-K objektif bayonet tiplerini şöyle sıralayabiliriz.

   “ K “ = 1975 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında objektif kilit yuvası, diyafram mandalı ve gömme olarak diyafram değerini gövdeye ileten manivela mevcuttur. Temel bağlantı çeşididir. Pentax-K ve Pentax-M objektif versiyonları bu yapıdadır.

  “ KF ” = (Pentax-K auto Focus) 1981 yılında auto fokus objektif kulanımı ile yaygınlaştırmak amacıyla gövdedeki beş kontakt noktayla objektifle iletişi sağlayıp  auto fokus ve pozlama değerleri yapılabiliyor, metre ayarı objektif üzerindeki pil ve mekanizma sayesinde yapılıyordu.” Pentax ME F” gövde ve “SMC PENTAX AF ZOOM 1:2.8 35~70mm “ perspektif ve optik yönden mükemmel olmasına karşın hantal bir yapıda olduğundan, diğer rakip firmalardada hüsranla sonuçlanıp bu sistem terk edildi.

  “ KA “ = (Pentax-K auto Aperture) 1983 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “K” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto diyafram yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı kontakla sağlanarak, otomatik diyaframlı çekim modu sağlanmış oldu. Böylece optüratör önceliği sağlanmış oldu.Fotoğraf makinesi gövdesinde altı kontakt irtibat noktası var iken “A” model objektifte bir kontakt noktası ile objektif diyafram sekmesi “A” konumunda iken irtibatı sağlamaktadır. Pentax-A objektif versiyonları bu yapıdadır.
 
  “ KAF “ = (Pentax-K auto Aperture-Focus) 1987 yılında Pentax tarafından kullanılan objektif bağlantısında “KA” sistem bayonet yapısına ek olarak, auto focus yapısı objektife eklenip Pentax SLR gövde ile irtibatı sağlayan gövdede mevcut fokus m...
20 Nisan, 2012, 12:23:22 Gönderen: cbaytan | Görüntülenme: 19766 | Yorumlar: 6

Ben burada sadece sanata yönelik ve/veya iyi fotoğrafın nasıl olması gerektiği hakkında kısa pratik bilgiler vermeye çalışacağım, yoksa konu teknik tüm bilgilerde eklenirse yaklaşık 4 senelik bir lisans programını doldurabilecek kadar uzundur. Unutmayınki bende bu konuda teorik olarak mükemmel değilim ve herhangi bir resmi sanat dersi almadım. Takdir edersinizki bu görüşler kişisel tecrübe ve bilgilerime dayalıdır ve sizlerde lütfen bu görüşlerime katılıp katılmamakta veya modifiye etmekte, hatta karşı veya ekleyici eleştirel düşüncelerinizi aktarmakta çekinmeden davranın, katkılara çok sevineceğim emin olun.

1-İyi Fotoğraf Nasıl Olmalı:

1A-Ön/Arka Plan

Fotoğrafları bir resim gibi düşünmek zorundayız, yani bir tuvalimiz, tuvalin üstünde ise bir, arka planımız, arka planın üzerinde ise bir konuyu resmeden bir şekil dizimiz yani konumuz, yani ön planımız olmalıdır, burada ön planla arka plan’ın uyumlu olması gerektiğini hemen anladığınızı düşünüyorum, yani mesela bir çiçek fotoğrafı çekiyorsanız, arka planda bu çiçeğe uyumlu ollmalıdır, yani bir papatyanın arkasında bir çöp görmek istemezsiniz, veya bir portrenin arkasında abuk sabuk bir çizgi, dikkat bozucu anlamsız şekiller/lekeler görmek istemezsiniz. Buradan demekki fotoğraf çekerken ön plan kadar arka planada dikkat etmek zorundayız ve buna kendimizi alıştırmak zorundayız. Acemi fotoğrafçıların yaptığı en büyük hata, zihinlerini ön plan ve konu üzerinde yoğunlaştırmaları ve arka plana çok dikkat etmemektedirler. Profesyonel reklam ve diğer fotoğraflarda dikkat ederseniz en büyük fark, arka planda bir sadelik, kıvır zıvır yokluğu, dikkatleri konuya yani  ön plana aktarma için çok kolay bir yöntem olarak kullanılır.

O halde: Fotoğrafımızı bir resim tuvali gibi düşünüyoruz, önce arka planı yapıyoruz yani fotoğra...
Sayfalar: [1]