Gönderen Konu: Cokin P tipi Filtre  (Okunma sayısı 16340 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
Cokin P tipi Filtre
« : 06 Eylül, 2011, 09:41:20 »
Arkadaşlar selam, başlıktaki filtre tutucudan almak istiyorum aranızda kullanan varmı? Nd filtre almak yerine daha önce bahsettiğim gibi Kaynak camı kullanıyorum. Bu tip bir tutucu alırsam kaynak camını diğer değişik çaplardaki lenslerimlede kullanabileceğim fakat daha önce görmediğim ve bilmediğim bir ekipman. Verimlilik açısından sorun yaşarmıyım? Kaynak camını kestirmek ve filtre halkası bulmak zor oluyor, iyi bir ND filtrede baya pahalı o yüzden böyle bir yöntem kullanmak istiyorum.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
Ynt: Cokin P tipi Filtre
« Yanıtla #1 : 06 Eylül, 2011, 12:09:08 »
kaynak canımını camcılar kesemez mi istediğiniz boyutta onlar için zor olmasa gerek.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

sdemir03

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 06 Eylül, 2011, 13:50:26 »
Filitreler takıldığı lenslerin görüntü kalitelerini direkt etkilediğinden, büyük teknoloji ile üretilen lenslerin önüne takılan filitrelerin de bu üretim kalitesini bozmaması  (görüntü kaybına neden olmaması) gerekir,

Cokin P tipi filitreler, sahip olanın tüm lenslerini özellikle orta formatın geniş çaplı çok pahalı filitrelerin yerine kullanılması nedeniyle tercih edilen orta sınıf filitrelerdir. P sisteme profesyonel filitreler de dahil edilsede kanımca B&W veya Hoya kalitesine ulaşamamıştır

Sorunuza gelince kaynak çamı ile çok fazla stop kazanılırken, görüntü kaybı olduğunu ve renk ısısının değiştiğini düşünüyorum, ND filitrenin ozelliğinin ise ton farkı yapmadan giren ışığı azaltılmasını amaçlar bunu yaparken de görüntü kaybına neden olmaması gerekir ki büyük yatırımlar la sahip olunan teknoloji ile üretilen filitrelerin, sıradan üretim ile imal edilmiş camlar ile aynı kaliteyi vermemesi gerekir diye düşünüyorum.

Ucuz filitre kullanayım derken lütfen sahip olduğunuz lensin görüntü kalitesini düşürmeyin.

Kaliteli sahip olduğunuz en büyük çaplı lense göre alacağınız kaliteli  çerceveli nd filitreyi adaptörler ile tüm diğer çaplı lenslerinizde kullanabilirsiniz, geniş açılı lenslerdeli çerceve  köşe kararması adaptörle kullanılan daha büyük çaplı filitrelerde olmaz. (slim filitre gerekmez)

Geçen yıl filmli makina çekimlerinde bulamadığım geniş çaplı renk ısısını değiştiren renkli filitreler yerine Cokin P sistemi kullanmış, bir çok filitreyi gözlükçülerdeki kaliteli renkli numarasız gözlük camlarından yaptırmış, hatta numaralı optiklerden yapılan harika close-up filitreleri ile çekimler yapmıştım.
« Son Düzenleme: 06 Eylül, 2011, 15:41:15 Gönderen: sdemir03 »

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #3 : 06 Eylül, 2011, 16:26:20 »
kaynak canımını camcılar kesemez mi istediğiniz boyutta onlar için zor olmasa gerek.

İlk başta camcılara kestiriyordum ama yamuk yumuk kestikleri için tam oturtamıyordum ama bugün hala o yamuk yumuk olanı kullanıyorum. Şimdi 17-50 tamronum var onun boyutunda bitane daha 58mm başka bir lens onun boyutundada bir tane daha yaptırmak istemediğimden böyle yapsam sanki daha iyi olur gibi geldi.
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #4 : 06 Eylül, 2011, 16:34:30 »
Filitreler takıldığı lenslerin görüntü kalitelerini direkt etkilediğinden, büyük teknoloji ile üretilen lenslerin önüne takılan filitrelerin de bu üretim kalitesini bozmaması  (görüntü kaybına neden olmaması) gerekir,

Cokin P tipi filitreler, sahip olanın tüm lenslerini özellikle orta formatın geniş çaplı çok pahalı filitrelerin yerine kullanılması nedeniyle tercih edilen orta sınıf filitrelerdir. P sisteme profesyonel filitreler de dahil edilsede kanımca B&W veya Hoya kalitesine ulaşamamıştır

Sorunuza gelince kaynak çamı ile çok fazla stop kazanılırken, görüntü kaybı olduğunu ve renk ısısının değiştiğini düşünüyorum, ND filitrenin ozelliğinin ise ton farkı yapmadan giren ışığı azaltılmasını amaçlar bunu yaparken de görüntü kaybına neden olmaması gerekir ki büyük yatırımlar la sahip olunan teknoloji ile üretilen filitrelerin, sıradan üretim ile imal edilmiş camlar ile aynı kaliteyi vermemesi gerekir diye düşünüyorum.

Ucuz filitre kullanayım derken lütfen sahip olduğunuz lensin görüntü kalitesini düşürmeyin.

Kaliteli sahip olduğunuz en büyük çaplı lense göre alacağınız kaliteli  çerceveli nd filitreyi adaptörler ile tüm diğer çaplı lenslerinizde kullanabilirsiniz, geniş açılı lenslerdeli çerceve  köşe kararması adaptörle kullanılan daha büyük çaplı filitrelerde olmaz. (slim filitre gerekmez)

Geçen yıl filmli makina çekimlerinde bulamadığım geniş çaplı renk ısısını değiştiren renkli filitreler yerine Cokin P sistemi kullanmış, bir çok filitreyi gözlükçülerdeki kaliteli renkli numarasız gözlük camlarından yaptırmış, hatta numaralı optiklerden yapılan harika close-up filitreleri ile çekimler yapmıştım.

Kaynak camı ile keskinlikte sorun hiç yaşamadım. Bu yöntemi hocamdan öğrendiğim günden beri kullanıyorum. Özellikle 50mm 1.7 lensle çok uzun zamandır kullanıyorum hiçbir bozulma yok. Renk sıcaklığı konusunda ND filtreler gibi gökyüzündeki yoğun karanlık etkisini vermiyor ancak ben almak istediğim etkiyi alıyorum(genellikle deniz yada karsu pozladığım için). Bu arada renkli çekim hiç yapmıyorum çünkü kaynak camı siyah görünsede çok aşırı yoğun yeşil renktedir dolayısı ile çekilen renkli kareler yeşil çıkar. Ben siyah beyaz uzun pozlamaları sevdiğim için açıkcası benim için en ucuz yollu filtre şuan için bu. Zira elimde bulunan en iyi lensim Tamron 17-50 onunda uzun pozlama dışındaki çekimlerimde hakkını veriyorum. Öneriniz uyarınız için teşekkür ederim.

Size bir sorum olacak, P tipi sistemde tutucu kullanmışmıydınız ve filtre ile lens camı arasında boşluk yaratıyormuydu, yaratıyor ise sonuç olarak nasıl bir kare alıyordunuz.

sdemir03

• Ziyaretçi
« Yanıtla #5 : 06 Eylül, 2011, 16:47:55 »
Tutucunun arka kısmına lensinizin çapında adaptör takılıyor, tutununun ön kısmında filitrenin takılacağı bölümler mevcut, benimkinin 3 adet filitre takılma gözü var, lense takılan adaptörden sonra fılitre arasında boşluk yok sadece tutucunun kendi kalınlığı var, bir filitre takacaksanız ilk göze takıyorsunuz. Diğer filitre veya efekt filitreleri diğer gözlere sırayla takılıyor.

http://www.cokin.co.uk/pages/cokinZ.htm
« Son Düzenleme: 06 Eylül, 2011, 17:00:10 Gönderen: sdemir03 »

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
  • http://muhsinbagdadioglu.com
« Yanıtla #6 : 06 Eylül, 2011, 16:52:09 »
bende Cokin-A tipi filtreler var kullanım açısından çok rahatlar tavsiye ederim..
« Son Düzenleme: 06 Eylül, 2011, 17:01:07 Gönderen: asahiflexi »
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

sdemir03

• Ziyaretçi
« Yanıtla #7 : 06 Eylül, 2011, 17:04:22 »
Sn.asahiflexi Seferihisar'da bir fotografcı arkadaşın Pentax 6x7 makina ve ekipmanlarını sattığını duydum, tanıyormusunuz?

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #8 : 06 Eylül, 2011, 17:06:10 »
Tutucunun arka kısmına lensinizin çapında adaptör takılıyor, tutununun ön kısmında filitrenin takılacağı bölümler mevcut, benimkinin 3 adet filitre takılma gözü var, lense takılan adaptörden sonra fılitre arasında boşluk yok sadece tutucunun kendi kalınlığı var, bir filitre takacaksanız ilk göze takıyorsunuz. Diğer filitre veya efekt filitreleri diğer gözlere sırayla takılıyor.

http://www.cokin.co.uk/pages/cokinZ.htm

Teşekkür ederim, yabancı dil yok ama inceleyeceğim şimdi. Bu arada efekt filtrelerine baktım çok hoş şeyler var gün batımı için filan, sevdim bu P tipi olayını.

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #9 : 06 Eylül, 2011, 17:07:00 »
bende Cokin-A tipi filtreler var kullanım açısından çok rahatlar tavsiye ederim..

valla P tipi olanları bugün ilk kez keşfettim A tipi nasıl oluyor arkadaşım?

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
« Yanıtla #10 : 06 Eylül, 2011, 17:09:02 »
Sn.asahiflexi Seferihisar'da bir fotografcı arkadaşın Pentax 6x7 makina ve ekipmanlarını sattığını duydum, tanıyormusunuz?

malesef tanımıyorum. daha 2gün oldu buraya taşınalı
Pentax K-3

SMC PENTAX-FA 1:2.8 135mm IF  /  SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL  /  HD PENTAX-DA 1:4 15mm ED AL Limited  /  SMC Pentax-FA 50mm f/1.4  /   SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited  /  SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
« Yanıtla #11 : 06 Eylül, 2011, 17:09:39 »
valla P tipi olanları bugün ilk kez keşfettim A tipi nasıl oluyor arkadaşım?

Fransız COKİN filtreler  genelde kare yapılı lensin önüne aparatla takılan filtrelerdir. ( Özel yuvarlak filtrelerde var.Yıldızlama veye döner tipler.)

1- Cokin-A  (Amatörler için)  filtre ebadı: 67mm çok geniş açılı objektiflerde engelleme yapabilir.
2- Cokin-P  (Profesyoneller için) filtre ebedı 84mm çok geniş açılı objektiflerde genelde engelleme yapmaz. (Kenarda siyah gölge)
3- Cokin-Z pro. (Orta Format lensler için) fitre ebedı: 10cm.
4- Cokin-X pro. (Büyük format lensler için) filtre ebedı: 13cm.
Pentax K-3

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #12 : 06 Eylül, 2011, 17:18:29 »
Fransız COKİN filtreler  genelde kare yapılı lensin önüne aparatla takılan filtrelerdir. ( Özel yuvarlak filtrelerde var.Yıldızlama veye döner tipler.)

1- Cokin-A  (Amatörler için)  filtre ebadı: 67mm çok geniş açılı objektiflerde engelleme yapabilir.
2- Cokin-P  (Profesyoneller için) filtre ebedı 84mm çok geniş açılı objektiflerde genelde engelleme yapmaz. (Kenarda siyah gölge)
3- Cokin-Z pro. (Orta Format lensler için) fitre ebedı: 10cm.
4- Cokin-X pro. (Büyük format lensler için) filtre ebedı: 13cm.

Çok teşekkürler arkadaşım faydalı oldu. Bu P tipinden sipariş vereceim,, ama sadece tutucu alacağım şimdilik. kaynak camını tutturayım yeter:)

Çevrimdışı muhsinbagdadi

• Üye
« Yanıtla #13 : 06 Eylül, 2011, 17:29:39 »
alırken renkli filtreler almak yerine diffusion filtreler almaya çalışın onlar daha çok artistik ve göz alıcı hale getirebilir fotoğrafları

ÖRNEK
Pentax K-3

muhsinbagdadi

1881-193∞

Çevrimdışı HaypurTiryading

• Üye
  • Eski Fuji'ci. :)
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #14 : 06 Eylül, 2011, 20:19:03 »
Düşük diyaframda bu kadar olmasada bu efekt alınabiliyordu sanırsam. Star filtrelerde güzel gidiyor gece.
Pentax K10D
Pentax DA 18-55 WR, DA 55-300, A 50mm f2, M 50mm 1.7
Revuenon Special 35mm f2.8, 135mm f2.8 - Panagor Macro Convertor

kaplamasız lens için hangi filtre?

Başlatan cumuta

Yanıt: 0
Gösterim: 1701
Son İleti 20 Şubat, 2014, 16:04:03
Gönderen: cumuta
nd filtre yardım / tavsiye

Başlatan ogeday

Yanıt: 1