Gönderen Konu: Af sorunu ve motor sesi  (Okunma sayısı 3576 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı telvin

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Af sorunu ve motor sesi
« : 25 Temmuz, 2014, 13:08:02 »
Arkadaşlar, k5 makinamı dün aldım . 18-55 lens var üzerinde . Af modunda netleme yapmaya uğraşıyor fakat netleyemiyor, çokca motor sesi geliyor , bunun yanında fotoğraf çekmiyor . Lakin manuelde fotoğraf çekebiliyor. Başka lensim olmadığı için deneyemiyorum. Makinaya da yabancıyım . Sorun neden kaynaklı olabilir? Makinada mı lensde mi ?? Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler şimdiden

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Af sorunu ve motor sesi
« Yanıtla #1 : 25 Temmuz, 2014, 13:55:42 »
Öncelikle foruma hoşgeldiniz...
Pentax-DA 18-55mm lens düşme çarpmadan dolayı "vida sürücü" mekanizması sıkışmış olabileceğinden bir başka Pentax-DA veya Pentax-FA serisi  auto focus lenslerle denemenizi tavsiye ederim. Sorunun gövde veya lens kaynaklı olup olmadığını tespit etmemiz gerekir, ayrıca gövde AF modunda iken focus mekanizmasının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.
MF modunda iken çekim yapıyorsanız sorun yok demektir.

Çevrimdışı telvin

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 25 Temmuz, 2014, 14:06:18 »
Teşekkür ederim hoş bulduk .
Mf de sorun yok çekim yapıyor . Af'de ise netlemeye çalışıp netleyemiyor ve motor sesi geliyor sürekli . Makinayı yeni aldım ve foruma yeni üye oldum , malesef tek bir lens car oda üzerindeki :(

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 25 Temmuz, 2014, 14:29:13 »
Gövde AF modunda iken objektifi çıkarın ve gövde üzerinde mevcut kontakt noktalarının bulunduğu yerin aksi yönünde AF manivelasının dönerek hareket edip etmediğini kontrol edin, dönüyor ise objektifin arka kısmında mevcut AF vida sürücüsünün dönüp dönmediğini kontrol edin, eğer dönüyor ise objektif "Quick Shift focus system” olduğundan elle focus ayarı yapıyor olması lazım, yine netleme olmuyorsa objektifin focus ayarı veya vida sürücüsü yerinden çıkmış demektir.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 25 Temmuz, 2014, 17:01:16 »
Arkadaşlar, k5 makinamı dün aldım . 18-55 lens var üzerinde . Af modunda netleme yapmaya uğraşıyor fakat netleyemiyor, çokca motor sesi geliyor , bunun yanında fotoğraf çekmiyor . Lakin manuelde fotoğraf çekebiliyor. Başka lensim olmadığı için deneyemiyorum. Makinaya da yabancıyım . Sorun neden kaynaklı olabilir? Makinada mı lensde mi ?? Yardımcı olan tüm arkadaşlara teşekkürler şimdiden

Hangi şehirdesiniz hocam? Aynı şehirdeki arkadaşlardan denemek için lens veya body temin edebilirsiniz...

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı telvin

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Temmuz, 2014, 12:45:55 »
Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim . Sağolsun asminle buluştuk ve makina ve lensde sorun yokmuş . Benden kaynaklı tam yerine oturmamış . Tekrardan teşekkür ediyorum. Herkese iyi bayramlar :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 26 Temmuz, 2014, 14:00:24 »
Yardımcı olan tüm arkadaşlara çok teşekkür ederim . Sağolsun asminle buluştuk ve makina ve lensde sorun yokmuş . Benden kaynaklı tam yerine oturmamış . Tekrardan teşekkür ediyorum. Herkese iyi bayramlar :)

Ne demek. :) Olur şeyler bunlar. Hayırlı olsun. Bir daha ki sefere daha güzel şeyler için buluşuruz gezeriz umarım. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 26 Temmuz, 2014, 22:02:40 »
hımmmm

AF - MF pimi tam tam itilmeyince vida sürücü tam oturmuyor bi carlama yapıyor .  o dur.
zenith 122
Pentax ME Super

K10D Manuel lens kullanimdaki Garip focus Sorunu

Başlatan zeda3000

Yanıt: 10
Gösterim: 4952
Son İleti 10 Aralık, 2013, 21:18:52
Gönderen: zeda3000
Yeni Nikon D750 ve devam eden yağ toz sorunu

Başlatan gokhans

Yanıt: 15
Gösterim: 10715