Gönderen Konu: HD PENTAX-DA 1:2.8-4 20-40mm ED Limited DC WR  (Okunma sayısı 19636 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
HD PENTAX-DA 1:2.8-4 20-40mm ED Limited DC WR
« : 07 Kasım, 2013, 11:10:58 »

Genel kullanım amaçlı doğa, açık hava,manzara ve sokak fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Pentax-RICOH IMAGING COMPANY, LTD. tarafından Ekim 2013 tarihinde tanıtılmış olup günümüzde yaygın olarak kullandığımız 16X24mm yarım kare (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) 1,5 çarpanlı Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdeler için tasarlanmıştır. Optik yapısı itibariyle Pentax kategorisi lenslere göre en iyi optiğe sahiptir. Görüntü kalitesi yüksektir. Pentax DSLR gövdeler için “WR” hava koşullarına dayanıklı Limited lens olarak 07.Kasım 2013 tarihinde gümüş silver ve siyah renk versiyonları piyasaya sunulmuştur. Optik elemanlar parlamayı önleyici firmanın yeni geliştirdiği yüksek dereceli çok katmanlı kaplama HD (High Definition)  tekniğiyle kaplanmış; ön ve arka elemanını kir ve sudan korumak için florür bileşimli bir madde ile SP (Super Protective Coating) kaplanmıştır. Bu madde kir ve suyu itme özelliğine sahiptir. Diyafram bileziği yoktur;  Optik diziliminde bir adat ED (extra-low dispersion) ve bir adet SLD (super-low dispersion) renk sapmalarını tolere eden düşük dağılımlı optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı objektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Optik diziliminde bir adet “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Limited lens tasarım gereği tüm objektif zoom aralığında astigmatism asgaride olup derinlik hissi yeniden dizayn edilmiştir. Optik yapısı itibariyle Pentax-DA  zoom kategorisi lenslere göre en iyi optiğe sahiptir. Diyafram bileziği yoktur; zoom esnasında ön elemanı dönerek öne uzamaktadır. Auto focus “DC” (Direct Current) doğru akım sessiz motorlu, metal bayonet (Stainless steel) KAF3 yapıda bir objektiftir.
      Ricoh-Pentax’ın “HD PENTAX-DA 1:2.8-4  20-40mm ED Limited DC WR“ objektif  16X24mm. (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) gövdeler için tasarlanmış olup  24X36mm tam kare FF (Full Frame) gövdelerde kullanılması uygun değildir. Sakıncası ise odak düzleminde 24X36mm kapsayacak şekilde görüntü oluşturmaması. Oluşturduğu görüntünün çapı daha küçük olduğundan köşelerde keskinli ve bozulma sorunu vardır.  “Quick Shift focus system” yani hızlı kaydırma dediğimiz ve Pentax DSLR "Digital Single-Lens Reflex" fokus ayarını yaptıktan sonra manuel olarak elle focus ayarına (metre ayarı) müdahale etmemize müsaade etmesi özelliği mevcuttur. Macro objektif olmasa da  1:5 oranında görüntü üretmektedir.
     Ricoh-Pentax’ın “HD PENTAX-DA 1:2.8-4  20-40mm ED Limited DC WR“ objektif  genel boyutu compact yapıda olup muadillerine göre ebadı uygundur. Keskin görüntü yapısı ideal zoom aralığı yanında bokeh (Bulanıklık efekti)  beklentisi olmaması gerekir. Objektifin ön elemanının üzerindeki parasoley yuvası ve dar silindirik parasoleyi (MH-RA55) ile estetik görüntüsü kullanıcıya güven vermesi açısından önemlidir. Kendine has güzel bir görüntü üretmektedir. Focus kadranın ön kısmındaki kırmızı renk kuşak çizgisiyle diğer objektiflerden hemen fark edilir. “Limited” (yüksek kaliteli lens) serisi olup işçilik, dizayn ve malzeme olarak en iyi kaliteye sahiptir.
     Ricoh-Pentax’ın “HD PENTAX-DA 1:2.8-4  20-40mm ED Limited DC WR“ objektifi firmanın ilk zoom Limited objektifi olup alüminyum metal dizaynı ve 55mm filtre çaplı objektif olarak diğerlerinden ayrılır. 9 yuvarlatılmış yaprak diyaframı ve auto focus “DC” (Direct Current) sessiz motorlu; hızlı odak yapma özellikli lens yapısı ile cazip bir konumdadır. Alan derinliği (hyperfocal) geniş olduğu için kaydettiği görüntünün tamamına yakını nettir.
     Ricoh-Pentax’ın “HD PENTAX-DA 1:2.8-4  20-40mm ED Limited DC WR“ objektif yapısındaki contalar  aracılığıyla hava sızdırmazlık diğer bir dağişle hava koşullarına dayanıklılığı sağlanmıştır. Tüm odak değerlerinde mükemmel görüntü kaydetmesi profesyonel kullanıcılar tarafından tercih edilmesine yol açmıştır. “WR” (weather-resistant) özelliği ile diğer bir deyişle hava koşullarına dayanaklılığı özelliği ile öne çıkarken, kullanıcılar ani ortam değişikliklerinde objektifin terleyip görüntü kalitesinin düşmesini önlemiş oluyor. “WR” özelliği su geçirmez olarak tercüme edilmesi yanlışlığı halen yapılmaktadır. Toz, nem, ısı, hava geçirmezliği veya hava koşullarına dayanıklılık olması daha doğru olur kanısındayım.
http://news.ricoh-imaging.co.jp/rim_info2/2013/20131107_004288.html
http://www.ricoh-imaging.co.jp/english/products/lens/k/standard/hdpentax-da-20-40/

Uluslararası sitelerde 2017 yılında ortalama yeni satış fiyatı : 700~800-$

Türkiye'de 2017 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1500-TL.

Genel Özellikleri   :  Aspherical “WR”Hava koşullarına dayanıklı Limited lens

Optik dizaynı .............................. : 8 grup 9 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 9 dairesel
Diyafram açıklığı ......................... : 1:2.8 (4) - 1:22 (32)
Asgari Netleme ........................... : 28cm
Filtre çapı .................................. : Ø 55mm.
Ağırlığı ...................................... : 283gr (10oz.) parasoley ile 291gr (10.3oz.)
Odak Bağlantı Mesafesi ............... : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ........................... : 1:5  (0.20X)
Bağlantı yapısı "bayonet" ............. : Pentax-KAF3
Gövde rengi  .............................. : Siyah / Gümüş
Gövde kılıfı  ................................ : Yumuşak kılıf P70-150
Parasolay (gölgelik) .................... : MH-RA 55mm
Ürün numarası ........................... : Siyah 23000 / Gümüş 23010
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 16X24mm

« Son Düzenleme: 18 Nisan, 2020, 23:24:35 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı jongomm

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: HD PENTAX-DA 1:2.8-4 20-40mm ED Limited DC WR
« Yanıtla #1 : 07 Kasım, 2013, 21:11:19 »
Çıkmamış lens için uzun uzun, boş, sürekli tekrarlanan cümlelerden oluşan bir yazı yazmak  :-\ Birde o lens için mükemmel görüntü kalitesi vs yazmak.

Pentax'ta falan çalışıyorsunuz herhalde?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Kasım, 2013, 21:23:20 »
  Site huzurunu bozmaya çalışmanızı takdirle karşılıyorum. Faydalanabileceğimiz bir iki yazı yazsanız da okusak hiç fena olmaz. Şunu bunu ispiyonlamaktan başka iş yapmıyorsunuz.  Pentax'ın maaşlı personeli olduğumu bilmenizi isterim. Bende ihbarcılık ve art niyet yok. Sizi forumda izliyorum ve kim olduğunuz hakkında alt yapım oluştu...

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2286.msg26245.html#msg26245
« Son Düzenleme: 07 Kasım, 2013, 21:31:56 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı jongomm

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 07 Kasım, 2013, 21:37:41 »
  Site huzurunu bozmaya çalışmanızı takdirle karşılıyorum. Faydalanabileceğimiz bir iki yazı yazsanız da okusak hiç fena olmaz. Şunu bunu ispiyonlamaktan başka iş yapmıyorsunuz.  Pentax'ın maaşlı personeli olduğumu bilmenizi isterim. Bende ihbarcılık ve art niyet yok. Sizi forumda izliyorum ve kim olduğunuz hakkında alt yapım oluştu...

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2286.msg26245.html#msg26245

Siz yeni çıkan bir şey hakkında ortada test yokken bayrak kapma hevesiyle yazdığınız için kimseye fırsat kalmıyor.

Ayrıca açtığım konuyu buraya koymanız, o konudaki insanların o adamı savunması hiç bir şeyi değiştirmiyor. Orada o adamı savunmak için yazanların dışında yazmayanlar da vardı ve en azından onları uyarmış oldum.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Kasım, 2013, 22:30:36 »
Çıkmamış lens için uzun uzun, boş, sürekli tekrarlanan cümlelerden oluşan bir yazı yazmak  :-\ Birde o lens için mükemmel görüntü kalitesi vs yazmak.

Eleştiri yapmak kötü bir şey değil ama sürekli olumsuz düşüncede olunca antipatik olursunuz.

Bu yazıda orjinalinden Türkçeye çevrilerek oluşturulmuş bir yazı. Bu sitede bu ve benzeri konuları açanlar her ürünü kullanma fırsatı bulamazlar.
Bu nedenledir ki eleştiriniz biraz gereksiz olmuş.

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #5 : 07 Kasım, 2013, 22:47:41 »
Çıkmamış lens için uzun uzun, boş, sürekli tekrarlanan cümlelerden oluşan bir yazı yazmak  :- Birde o lens için mükemmel görüntü kalitesi vs yazmak.

Biz forumda genelde eleştirilerimizi bile samimi bir dille, kırmadan, provoke etmeden yaparız. Kullandığınız üslup hoş değil. Ama ortaya böyle iletileri bırakıp sonra gelen cevapları okumak zevkli geliyorsa size orası ayrı konu.

Novo10 Hero cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Kasım, 2013, 23:28:58 »
Sayın "jongomm"

"HD PENTAX-DA 1:2.8-4 20-40mm ED Limited DC WR" konusu objektif tanıtım yazısıdır, test yazısı olmadığı bellidir. Konunun içinde "Ekim 2013 tarihinde tanıtılmış olup..... Aralık 2013’te gümüş silver ve siyah renk versiyonları piyasaya sunulması tasarlanmaktadır." diye ifade edilen yazı birden çok üyenin özelden soruması üzerine genelden konu açılıp paylaşılması kadar doğal bir şey olamaz. Yazının içeriği derleme olup kişisel deneyimim ile harmanlanmasından ibarettir. Zaten böyle bir objektif halen piyasada yok. Eksik ve yanlış yazılmış bilgilerin düzeltilmesi gerekirken, yazı yazanın sorgulaması abesle iştigaldir. Yukarıdaki tanıtım yazısı boş olsa bile kısaltmalar, açılımı ve türkçe karşılığı ile ne işe yaradığını yazmak bile ayrı bir olaydır.

Bayrak kapma hevesi ile yazılmış olsa bile bu bayrağı başka birisinin taşımasının bir zararı yok. Yanlış bilgi yazılsa bile kabülümüzdür. Konu içerisinde tartışıp doğruyu bulmak daha makbüldür.

Fotoğrafçı bir ailenin bireyi olarak kendimi fotoğrafın içerisinde buldum. Amatör bir ruh ile profesyonel olarak bu işi yaptım. 1978 yılında çoğu kişinin hayal edemediği ve çok istediği İstanbul'da bu konu ile ilgili yüksek öğrenim yaptım. Pratik ve bilimselliği birleştirerek pek çok kişi yetiştirdim. Fotoğrafçılığı deneme yanılma yoluyla veya deklanşöre basarak öğrenmediğimi bilmenizi isterim, optik fiziği ve fotoğrafçılık kimyası bilgim tamdır. Kendimi methetmenin veya gösteriş yapmamın bir sakıncası veya size bir zararı yoktur. Temennim yanlış olsa bile fotoğrafçılıkla ilgili PentaxTürk'te bir paylaşımınız olsun. Paylaşım yapmayı ayıp saymak gibi bir tavırdasınız.

Profilimden yazdığım yazıların içeriğine bakmanızı tavsiye ederim, çoğu yazım başka forumlar tarafından birebir kopyalanmış, alıntı yapılmış veya tanıtım reklam yazılarında yayınlanmıştır. Beğenmeseniz bile sizlerde izliyor ve faydalanıyorsunuz. Bütün bunlarda da ben zevk alıyorum. Fotoğrafçılıkla ilgili olarak hiçbir şey bilmesem bile yaşım kadar deneyimim ile sizin iki günlük fotoğraf makinesi deklanşör ustalığınıza papuç bırakmayacağımı bilmenizi isterim.
Herşey gönlünüzce olsun.   
« Son Düzenleme: 08 Kasım, 2013, 00:02:05 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı jongomm

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 08 Kasım, 2013, 00:13:10 »
Hocam çok güzel yazmışsınız, saygı duydum; sizi gerçek hayatta tanıma şansımız olsa da keşke doğrudan bilgilerinizden faydalanabilsek. Benim sözüm doğrudan şahsınıza değildi. Robotlaşmış, klişe gelen, önem verilmemiş gibi birbirini tekrar eden tipte yazıların bir değerinin olmadığını yazmak istedim sadece. Bana kalırsa bu kadar bilginiz ve tecrübeniz ile yorumunuzuda katmanız çok daha iyi olurdu. Ben bunu demek istiyorum. Misal deyin ki bu tip lenslerde şu sorun olur bu sorun olur ya da 21,31,35,40 mm prime lensler varken neden bunu alma ihtiyacı hissedelim ya da bu adamlar bu lensi neden yaptı veya yapmış olabilir. Ben açıkçası bunları görmek, okumak isterim. Diğerleri zaten internette var Chrome otomatik çeviri bile yapıyor. Siz foruma değer veriyorsanız kaliteyi siz arttırmalısınız.

Basmakalıp yazıp geçince de sonra hep başlıklar altında insanlar bunları tartışıyor ama bilgi veren yok.

Ayrıca siz eski bir olaydan ötürü beni karşınıza kötü biri olarak aldınız. Kinlenmişsiniz. O konuda da ben yine birilerinin yapmadığını ya da yapamadığını yapıp kimse mağdur olmasın diye yazmıştım ama beni karşınıza aldınız. O zaman hakkında uyarıda bulunduğum arkadaş bugün nerede? Neden sitede değil? Acaba haklımıymışım? O zaman bana çıkışmakla hata yapılmış olabilir mi? Zaman her şeyin ilacı oldu ve benim dediklerimi görmüş ya da yaşamış olabilir misiniz?

Şu örneğe gelelim...

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,3371.105.html?PHPSESSID=f99dad7f7e381d97d077675eca4ff6f1

"işte ben tam bu noktada pentax a çok kızıyorum, bir güncelleme yayınlıyor bir tek çıkardığı flash yazılımı var içinde, arkadaş senin AF sorunun dillere destan, yazılımla millet 3 ay içinde nerden nereye getiriyor makinayı, sen 2009 da çıkardığın makinaya 6 kere yama göndermişsin, ama bu sorunu çözemiyorsun, çalış biraz bak millet aya çıktı"

"Ne güzel de söyledin bunu. Bir yazılımcı olarak söylüyorum ki; Yazılımla neredeyse herşeyin çözülecğini anlamamış mı, anlamak mı istemiyor bunlar bilmiyorum."

demiş arkadaşlar.

Neden bu konuya yazıp da AF sisteminin ayrı bir parça olduğunu ve aynasız gövdelerdeki gibi gövde ve lense yazılım yazmakla düzeltilemeyeceğini yazıp bilgi vermediniz? Bilginiz sonsuz bu konuda hemfikiriz ama neden marka karalandığında müdahale edip yanlış anlaşılma ve bilgilendirmeleri düzeltmiyorsunuz? Üstelik maaşlı çalışansınız... 800mhz hızındaki bir RAM yazılımla 1066mhz çalışır mı bende burdan o "yazılımcı" arkadaşa sormuş olayım bu arada...

K-5 IIs ile 5D Mark III fiyat konusundada abartıya abartı sanatıyla yanıt verdim ama beni karşınıza aldığınız için diğer üyeler yine bana saldırdı. Tamam sevilen birisiniz insanlar size saygı duyuyor ama bunu neden hoşunuza gitmeyen birine karşı kullanmaktan kendinizi almıyorsunuz? Benim size saygı duymadığımı kanıtlayabilir misiniz? Not: Tekrar etmek isterimki ben birşeylerin farkına varılsın, değişsin diye yazdım. İyilik yapmaya çalıştığım ama anlamadan bana saldıran arkadaşlara selam olsun...

Son olarak düzeltme ile eklediğiniz cümlenizdeki kibirinize hayran kaldım ve sormak isterim benim sizden genç ya da deneyimsiz olduğum fikrine nereden kapıldınız acaba?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Kasım, 2013, 00:57:11 »
Son olarak düzeltme ile eklediğiniz cümlenizdeki kibirinize hayran kaldım ve sormak isterim benim sizden genç ya da deneyimsiz olduğum fikrine nereden kapıldınız acaba?

Köklü fotoğrafçı olmadığınızı gereksiz teferruatlarla uğraşmanızdan anladım, ana fotoğrafçılık sistemiyle ilgili bilginiz olmadığı satır aralarından belli oluyor, fotoğrafçılık kültürünüz hiç yok, internet bilgi fotoğrafçılığı birikimi çok;  şimdi kabul etmeseniz bile, böyle olduğunu zamanla anlayacaksınız... Size tavsiyem ilk etapta marka saplantısından kendinizi kurtarmanız. Ticari işletmelere terbiye veremeyiz, ancak kendimizi heba ederiz.
Popüler fotoğrafçı olsanız bile bu gerçek değişmez...
« Son Düzenleme: 08 Kasım, 2013, 01:00:34 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 08 Kasım, 2013, 07:18:54 »
bu konuyuda mı kirletmiş

alan alır almıyan almaz kime ne yaaa  >:(

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 08 Kasım, 2013, 08:00:15 »
Hocam çok güzel yazmışsınız, saygı duydum; sizi gerçek hayatta tanıma şansımız olsa da keşke doğrudan bilgilerinizden faydalanabilsek. Benim sözüm doğrudan şahsınıza değildi. Robotlaşmış, klişe gelen, önem verilmemiş gibi birbirini tekrar eden tipte yazıların bir değerinin olmadığını yazmak istedim sadece. Bana kalırsa bu kadar bilginiz ve tecrübeniz ile yorumunuzuda katmanız çok daha iyi olurdu. Ben bunu demek istiyorum. Misal deyin ki bu tip lenslerde şu sorun olur bu sorun olur ya da 21,31,35,40 mm prime lensler varken neden bunu alma ihtiyacı hissedelim ya da bu adamlar bu lensi neden yaptı veya yapmış olabilir. Ben açıkçası bunları görmek, okumak isterim. Diğerleri zaten internette var Chrome otomatik çeviri bile yapıyor. Siz foruma değer veriyorsanız kaliteyi siz arttırmalısınız.

Basmakalıp yazıp geçince de sonra hep başlıklar altında insanlar bunları tartışıyor ama bilgi veren yok.

Ayrıca siz eski bir olaydan ötürü beni karşınıza kötü biri olarak aldınız. Kinlenmişsiniz. O konuda da ben yine birilerinin yapmadığını ya da yapamadığını yapıp kimse mağdur olmasın diye yazmıştım ama beni karşınıza aldınız. O zaman hakkında uyarıda bulunduğum arkadaş bugün nerede? Neden sitede değil? Acaba haklımıymışım? O zaman bana çıkışmakla hata yapılmış olabilir mi? Zaman her şeyin ilacı oldu ve benim dediklerimi görmüş ya da yaşamış olabilir misiniz?

Şu örneğe gelelim...

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,3371.105.html?PHPSESSID=f99dad7f7e381d97d077675eca4ff6f1

"işte ben tam bu noktada pentax a çok kızıyorum, bir güncelleme yayınlıyor bir tek çıkardığı flash yazılımı var içinde, arkadaş senin AF sorunun dillere destan, yazılımla millet 3 ay içinde nerden nereye getiriyor makinayı, sen 2009 da çıkardığın makinaya 6 kere yama göndermişsin, ama bu sorunu çözemiyorsun, çalış biraz bak millet aya çıktı"

"Ne güzel de söyledin bunu. Bir yazılımcı olarak söylüyorum ki; Yazılımla neredeyse herşeyin çözülecğini anlamamış mı, anlamak mı istemiyor bunlar bilmiyorum."

demiş arkadaşlar.

Neden bu konuya yazıp da AF sisteminin ayrı bir parça olduğunu ve aynasız gövdelerdeki gibi gövde ve lense yazılım yazmakla düzeltilemeyeceğini yazıp bilgi vermediniz? Bilginiz sonsuz bu konuda hemfikiriz ama neden marka karalandığında müdahale edip yanlış anlaşılma ve bilgilendirmeleri düzeltmiyorsunuz? Üstelik maaşlı çalışansınız... 800mhz hızındaki bir RAM yazılımla 1066mhz çalışır mı bende burdan o "yazılımcı" arkadaşa sormuş olayım bu arada...

K-5 IIs ile 5D Mark III fiyat konusundada abartıya abartı sanatıyla yanıt verdim ama beni karşınıza aldığınız için diğer üyeler yine bana saldırdı. Tamam sevilen birisiniz insanlar size saygı duyuyor ama bunu neden hoşunuza gitmeyen birine karşı kullanmaktan kendinizi almıyorsunuz? Benim size saygı duymadığımı kanıtlayabilir misiniz? Not: Tekrar etmek isterimki ben birşeylerin farkına varılsın, değişsin diye yazdım. İyilik yapmaya çalıştığım ama anlamadan bana saldıran arkadaşlara selam olsun...

anlamsız bir tartışma, fotokıytırık ve türevlerine döndü dönecek . anlamsız ve gereksiz, bilen bildiğini yazar alan alır almayan almaz.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı lionyigit

• Üye
  • be different!
« Yanıtla #11 : 08 Ekim, 2014, 18:31:46 »
bu lense sahip olan varmı?
varsa örnek foto ve yorum rica edeceğim.
K5 & K200D
Pentax SMC-FA 31mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-FA 77mm f/1.8 Limited - Pentax SMC-DA 18-135mm F3.5-5.6ED AL IF DC WR - Pentax SMC M 50mm f1.7
Raynox DCR-150 1.5x Macro Lens - Raynox DCR-250 2.5x Super Macro Lens
Satılık / Pentax SMC-DA 40mm f/2.8 Limited

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Ağustos, 2015, 00:51:53 »
Bende kapitalizm denen bu oyunda lens üretebilirim denecek bir lens olmuş bu,pentax'a yakışmadı..

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Ağustos, 2015, 01:00:48 »
bu lense sahip olan varmı?
varsa örnek foto ve yorum rica edeceğim.

bakayım yiğit arşivlerden varsa paylaşırım ki olması lazım .ama eğer bu aralıkda bu lensi düşünüyorsan al derim

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Eylül, 2015, 15:17:49 »
Bende Sigma 20-40mm f2.8 EX DG var
mm  aralığı geniş olmayan lensler iyi oluyor.
ama Pentax'tan böyle dar bir aralıktan f2,8-4 lens beklemezdim
zenith 122
Pentax ME Super

SMC PENTAX-FA 1:3.5-4.7 28-80mm POWER ZOOM

Başlatan vedib

Yanıt: 2
Gösterim: 10430
Son İleti 04 Kasım, 2011, 00:51:58
Gönderen: muhsinbagdadi
SMC PENTAX-M ZOOM 1:4.5 80mm~200mm

Başlatan vedib

Yanıt: 6