Gönderen Konu: Sinema Öğrencisine Tavsiye  (Okunma sayısı 14289 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Sinema Öğrencisine Tavsiye
« : 17 Aralık, 2015, 17:17:45 »
İyi Günler sevgili forum üyeleri,
Ben sinema bölümü öğrencisiyim ve DSLR makineye ihtiyacım var ve haliyle video çekimlerinde iyi olan bir makine almam lazım ve bütçem en fazla 2200 civarı (kit dahil). Pentax makineleri yaklaşık 2 aydır araştırıyorum, inceleme videolarını izliyorum ve Pentax bana resmen "al beni" diyor ama diğer taraftan bakınca body i bile taksitle alacak bir öğrenci olarak lenslere çok fazla para veremem ve ileride lens almam gerekse Pentax lensleri diğer markalara göre iki kat daha pahalı. Ben Pentax k-s2 modeline resmen aşık oldum ama bütçe tabi ki düşündürüyor beni. Siz değerli forum üyelerine soracağım şu: affınıza sığınırak soruyorum Pentax k-s2, Canon 700D ve Nikon D5300 cihazlarından hangisini tüm bu kriterlere göre bana önerirsiniz?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sinema Öğrencisine Tavsiye
« Yanıtla #1 : 17 Aralık, 2015, 17:58:51 »
Öncelikle aramıza hoşgeldin. :)

Anlayabiliyorum seni, kaygılarında haklısın. Ama aslında pek öyle değil. Türkiye fiyatları yüksek olunca göz korkutuyor ama Türkiye'de 2. el yada Amerika'da sıfır Pentax ürünleri inanılmaz cazip. Bence tüm seçenekleri unut ve K-5 II, K-3 gövdelerini sitemizden bilindik güvenilir bir kullanıcıdan al. Fiyatları çok uygun ve seni orta vadede rahatça idare edecektir. Sonrasında objektif problemini de çok kaliteli manuel focus ama elektronik aksanlı objektiflerle çözebilirsin. İmaj neticeleri seni memnun edecektir.

Manuel focus kafanda soru işareti bırakırsa bile Pentax 18-55mm'ler diğer markalara göre daha iyi ve 100-200 lira arası manuel objektif fiyatlarında. Yada kalitesi bakımından herkesi memnun eden 16-45mm var. Sitemizde 400 lira gibi rakama görmüştüm. O da alınabilir.

K-5 II ve K-3 konusunu tekrar düşün derim. Batterygrip ihtiyacın olabilir ileride ve bu K-S2'de yok.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 17 Aralık, 2015, 18:07:47 »
Hoşbuldum hocam  :)

K3 gövde hakkında da detaylı bilgiye sahibim onu da detaylı araştırmıştım ama sadece sıfır cihazlara baktığım için düşük modellere kaçtım biraz. K-5 II modeli hakkında da pek bilgim yok, onu da biraz araştırmam lazım. Peki Pentax makinelerin ve lenslerin temiz ikinci ellerini bulmak mümkün mü hocam?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 17 Aralık, 2015, 18:51:25 »
Hoşbuldum hocam  :)

K3 gövde hakkında da detaylı bilgiye sahibim onu da detaylı araştırmıştım ama sadece sıfır cihazlara baktığım için düşük modellere kaçtım biraz. K-5 II modeli hakkında da pek bilgim yok, onu da biraz araştırmam lazım. Peki Pentax makinelerin ve lenslerin temiz ikinci ellerini bulmak mümkün mü hocam?

O son soru olmadı. :P PentaxTürk varken ikinci el pazarında sıkıntı olmaz. Her istediğini anında alamayabilirsin. Ama ikinci el ilan bölümünü takip ettiğinde her şeyin iyisini güzelini ucuzunu bulabilirsin.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 17 Aralık, 2015, 18:55:05 »
O son soru olmadı. :P PentaxTürk varken ikinci el pazarında sıkıntı olmaz. Her istediğini anında alamayabilirsin. Ama ikinci el ilan bölümünü takip ettiğinde her şeyin iyisini güzelini ucuzunu bulabilirsin.

Tüm forum üyelerinden özür diliyorum, mesajı attıktan sonra site içerisinde ikinci el sayfanız olduğunu gördüm acemiliğime verin, biraz da inceledim gerçekten makul şeyler var :) Ben sahibinden.com üzeinden satılan parçaları kastetmiştim. :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Aralık, 2015, 19:39:17 »
Takılıyorum. :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı Ozzcob

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Aralık, 2015, 22:57:08 »
Hocam selamlar.Sinemacı birkaç arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla dslr makinelerde af lensler video için pek kullanışlı olmuyor zaten.O yüzden ağırlıklı olarak video için kullanacaksan önce bu konuyu bir kesinliğe kavuştur bence.Çünkü diğer sorduğun makineler için de durum bu şekilde ise pentax alıp lensler için endişelenmene gerek kalmaz.Her halükarda manuel lens kullanacaksın çünkü.

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Aralık, 2015, 14:01:42 »
Hocam selamlar.Sinemacı birkaç arkadaşımdan öğrendiğim kadarıyla dslr makinelerde af lensler video için pek kullanışlı olmuyor zaten.O yüzden ağırlıklı olarak video için kullanacaksan önce bu konuyu bir kesinliğe kavuştur bence.Çünkü diğer sorduğun makineler için de durum bu şekilde ise pentax alıp lensler için endişelenmene gerek kalmaz.Her halükarda manuel lens kullanacaksın çünkü.

Hocam size de selamlar ve yanıtınız için teşekkür ederim,
Ben bu terimler konusunda inanın şuan çok acemiyim, nette okuya okuya öğreniyorum. Daha birinci sınıf olduğum ve daha önnce hiç dslr kullanmadığım için bilgim bu konularda kıt. AF ve MF nin ne olduğunu biliyorum fakat avantaj dezavantaj nedir bilmiyorum. Şuan için tek istediğim bütçeme uygun en iyi performans sağlayacak makineyi almak. Video birincil amacım ama tabi fotoğrafta da iyi olmalı aldığım makine. Bir de pentax alıp lensler için endişelenmene gerek kalmaz derken ne demek istediğinizi anlamadım. Pentaxın MF lensleri daha mı ucuz yani?

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #8 : 19 Aralık, 2015, 15:29:35 »
Bu bölümde amacınız ne? Buna göre tavsiyede bulunmak gerekli.

Sadece okumak ise o kadar para vermeyin 1000 TL lik bir makine işinizi görecektir. Daha fazla vermenin bir manası yok. Fotoğrafçılığa merakım var ikisinde bir arada halledeyim diyor iseniz. Video çeken fotoğraf özelliği iyi bir dslr bak.

Ben bu sektörde bir şeyler yapacam diyor iseniz. O paraya veya biraz daha üstüne ekleyip sinema, dizi sektöründe kurulanılan en azından özellikleri birbirine yakın bir video kamera alın. Mezun olasıya kadar o kameranın iciğini cıcığını çıkartıp iyice öğrenin. DSLR ve Video kameralar birbirinden çok farklılar ayrıca kullanımı bile çok farklı. Ciddi bir şeyler yapmak istiyorsanız elinizde gerçek bir kamera olduğundan sinema bölümünde ışıkçısı, senaryo yazanı, oyuncu gibi kişilerle diyoloklar kurup makinenizle onlarla beraber ortak projeler yapın. İyi işler çıktıkça sağdan soldan tanınacaksınız. Güldür güldür gibi bir tiyatro topluluğu olsa bunlarla görüşüp kameraya alıp youtube koysanız mesala. Çekimleri sırasında tecrübe ve çevre edinmiş olursun. Oradan bir kişi başka bir projeye çağırır seni.

- Siz olsanız DSLR makinesi olan birinimi çağırırdın yoksa video kamerası olan birini mi ?DSLR daha çok bu işten para kazanmayan, youtube da video atanlar için.

Ciddi olarak bir şeyler yapılmıyor mu yapılıyor. Ama çok az. Yurtdışında sektördeki öğrencilerin katıldığı bir kaç yarışmacının makinelerini inceledim. 4500-7000 TL lik video kameralar. 5D mark ii kullanan yok. Kullananlar youtuber da para kazanma gayesi olmayan bu işi eğlence için yapan kişiler. Sektör içindekilerin video kamera kullanmalarını da çok iyi anlıyorum. Zoomlama, netleme yaparken sıfır ses, (raw) ham olarak videoyu kaydet ve  parlaklı hemen azaltıp artırmak, xlr girişleri, hareketli insanları takip edebilme, 3-4 saat çekim yap, dlsr 15-20 dakika sonra sensör ısınması nedeniyle kapanıyor.
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 19 Aralık, 2015, 17:43:26 »
Bu bölümde amacınız ne? Buna göre tavsiyede bulunmak gerekli.

Sadece okumak ise o kadar para vermeyin 1000 TL lik bir makine işinizi görecektir. Daha fazla vermenin bir manası yok. Fotoğrafçılığa merakım var ikisinde bir arada halledeyim diyor iseniz. Video çeken fotoğraf özelliği iyi bir dslr bak.

Ben bu sektörde bir şeyler yapacam diyor iseniz. O paraya veya biraz daha üstüne ekleyip sinema, dizi sektöründe kurulanılan en azından özellikleri birbirine yakın bir video kamera alın. Mezun olasıya kadar o kameranın iciğini cıcığını çıkartıp iyice öğrenin. DSLR ve Video kameralar birbirinden çok farklılar ayrıca kullanımı bile çok farklı. Ciddi bir şeyler yapmak istiyorsanız elinizde gerçek bir kamera olduğundan sinema bölümünde ışıkçısı, senaryo yazanı, oyuncu gibi kişilerle diyoloklar kurup makinenizle onlarla beraber ortak projeler yapın. İyi işler çıktıkça sağdan soldan tanınacaksınız. Güldür güldür gibi bir tiyatro topluluğu olsa bunlarla görüşüp kameraya alıp youtube koysanız mesala. Çekimleri sırasında tecrübe ve çevre edinmiş olursun. Oradan bir kişi başka bir projeye çağırır seni.

- Siz olsanız DSLR makinesi olan birinimi çağırırdın yoksa video kamerası olan birini mi ?DSLR daha çok bu işten para kazanmayan, youtube da video atanlar için.

Ciddi olarak bir şeyler yapılmıyor mu yapılıyor. Ama çok az. Yurtdışında sektördeki öğrencilerin katıldığı bir kaç yarışmacının makinelerini inceledim. 4500-7000 TL lik video kameralar. 5D mark ii kullanan yok. Kullananlar youtuber da para kazanma gayesi olmayan bu işi eğlence için yapan kişiler. Sektör içindekilerin video kamera kullanmalarını da çok iyi anlıyorum. Zoomlama, netleme yaparken sıfır ses, (raw) ham olarak videoyu kaydet ve  parlaklı hemen azaltıp artırmak, xlr girişleri, hareketli insanları takip edebilme, 3-4 saat çekim yap, dlsr 15-20 dakika sonra sensör ısınması nedeniyle kapanıyor.

Öncelikle merhaba hocam,
Benim bu bölümdeki tek amacım görüntü. Ben görüntü alanında uzmanlaşıp ileride de sektörde görüntü yönetmenliği kolunda yürümek ve bu alanda kendime bir şeyler katmak istiyorum. Tabi ki imkanlarım el verdiğinde kendi filmimin yönetmenliğini yapmak isterim ama yönetmenliğe giden yolda ilk etapta iyi bir görüntü yönetmeni olmak gerektiği kanaatindeyim. Görüntü alanında pişmek istiyorum öncelikle.

Söyledikleriniz mantıklı geldi, hatta DSLR araştırmadan evvel dediğiniz gibi kamera araştırması yaptım biraz kendimce ama kamera da büyük bütçe isteyen bir olay. Bu paraya kamera al demişsiniz, bu mümkün mü? Bu fiyata alabileceğim kaliteli kameralar var mıdır?
« Son Düzenleme: 19 Aralık, 2015, 17:44:52 Gönderen: Pentlove »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 19 Aralık, 2015, 18:40:56 »
AF = Auto Focus
MF = Manuel Focus

Teknik terimleri öğrenebileceğin sayfayı da ekleyeyim buraya. Ama tabi hemen bakma bence. İyice kafan karışabilir. Sadece not al bence, ileri bir tarihte ihtiyaç hissettiğinde okursun. Küçümsediğimden değil yanlış anlama lütfen ama hani AF MF terimlerine bile yabancıysan bence forumdan sana ikinci el giriş seviyesi bir şey bulalım. Objektifiyle beraber 1000 lira etmeyecek, video çekebilen öğretici kıvamda gövdeler var. Para dökmenin hiç bir anlamı yok şuan. İleride profesyonel anlamda iş yapacak olursan o zaman değiştirmeyi düşünürsün. Şuan için orta vadede Pentax giriş seviyesi idare edecektir seni.

Not: Sakın Canon giriş seviyesi düşünme. Giriş seviyelerinde şuan Pentax açık ara önde benim gözümde. İleri seviye gövdeleri düşünürsek tercih meselesi başka marka almak ama giriş seviyesi için K-50 K-S1 hatta daha eski olarak K-30 da bakabilirsin. ;)

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2208.0.html
PENTAX K-3

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 19 Aralık, 2015, 19:19:52 »
AF = Auto Focus
MF = Manuel Focus

Teknik terimleri öğrenebileceğin sayfayı da ekleyeyim buraya. Ama tabi hemen bakma bence. İyice kafan karışabilir. Sadece not al bence, ileri bir tarihte ihtiyaç hissettiğinde okursun. Küçümsediğimden değil yanlış anlama lütfen ama hani AF MF terimlerine bile yabancıysan bence forumdan sana ikinci el giriş seviyesi bir şey bulalım. Objektifiyle beraber 1000 lira etmeyecek, video çekebilen öğretici kıvamda gövdeler var. Para dökmenin hiç bir anlamı yok şuan. İleride profesyonel anlamda iş yapacak olursan o zaman değiştirmeyi düşünürsün. Şuan için orta vadede Pentax giriş seviyesi idare edecektir seni.

Not: Sakın Canon giriş seviyesi düşünme. Giriş seviyelerinde şuan Pentax açık ara önde benim gözümde. İleri seviye gövdeleri düşünürsek tercih meselesi başka marka almak ama giriş seviyesi için K-50 K-S1 hatta daha eski olarak K-30 da bakabilirsin. ;)

Yanlış anlamam Baha hocam :) ve ne yalan söyleyeyim ne olduklarını teorik olarak biliyorum sadece, yoksa elime bir makine alıp manuel focus yapmışlığım yok. Şimdiye kadar bir fotoğraf makinesi alma ihtiyacı hissetmediğimden olsa gerek.

Haklısınız belki  ama şöyle de bir durum var almışken en azından 4 sene gibi bir süre body değiştirmek istemiyorum eğer bir aksilik çıkarmazsa alacağım makine. Sonuçta daha ilk cihazın taksiti nerdeyse 9 ayda bitecek bir yıl da öyle kullandım diyelim 2. yılın sonunda artık cihaz bana yetmezse e hadi baba bu makine artık bana yetmiyor diyemem aileme. Bu 4 senelik süre zarfında ufak ufak yine ordan burdan arttıra arttıra lenslerime yatırım yapıp belki daha sonraları body değiştiririm diye düşünüyorum bilmiyorum yanlış mı düşünüyorum ama  :-\

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 19 Aralık, 2015, 19:21:33 »
Yani kendi ekonomik özgürlüğümü sağlayana kadar benim için birincil ölçüt aileme illallah ettirmemek. Kamu Yönetiminde masrafsız okuyordun niye bıraktın sinemaya geçtin lanet olsun dedirtmemek :D

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #13 : 19 Aralık, 2015, 20:36:57 »
AF = Auto Focus
MF = Manuel Focus

+1 aynen dediği gibi 500-750 TL ye video çekebilen fotoğraf makinesi al. Part time işe gir düzgün bir video kamera al. Sana ne kadarlık bir kamera gerekir bu konuda bir bilgi veremem. Ayrıca iş sadece kamera ile de bitmiyor ışığı çok iyi çözmen lazım. Işık en önemli konularından biri.

https://www.flickr.com/photos/gprapas/sets/

Ben d7100 kullanıcısıyım oldukça yeni bir makine yunanlı bir fotoğrafçı 40d kullanıyor. Benim cihaz 2013 de çıktı üstüne hemen hemen aynı olan bir model var sadece onun cihaz 2007 yılında çıkmış. O makinanın anca ikinci  elini alabilirsin 500 TL den satılıyor benim makine 3000 TL. Ama ben o adamın çektiği fotoğrafların yarısını bile çekmiyorum. Bir çok forumda dolaşıyorum onun çektiklerini çekebilen doğru dürüst görmedim. Teknoloji ne kadar gelişirse gelişsin bir insan bir şeyi beceremiyorsa üst teknoloji bir haltta yaramıyor. Elindeki cihazı en üst seviyede nasıl kullanırım ona bakacaksın.

İzmir'de en güvenilir yer Erin Digital olması nedeniyle ellerindekilere baktım.
Sony HD1000E 1750 TL
SONY HXR MC1500P  2500 TL
Sony DSR-250P DVCAM + Hard Case +Bauer Ultralight 3000 TL

Bilgim pek yok. Bunlar işine yararmı yaramaz mı bilmiyorum. Gerçekten bu işin içindeki kişiler ile görüşmen lazım. Kasti olarak seni yalnış da yönlendirebilirler. En mantıklısı 500-750 TL gibi bir bütçeyle makine alıp part time bir yerde çalışıp düzgün bir makine ve ışık sistemi kurman.

Ben küçük bir şey alacam diyorsan da Blackmagic Pocket Video Kamera'ları da incele derim.
« Son Düzenleme: 19 Aralık, 2015, 20:38:12 Gönderen: rocker_tr »
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 19 Aralık, 2015, 21:16:04 »
Evet hocam bu dedikleriniz daha mantıklı, kimseyi zora sokmadan bir şeyler alıp daha sonra çalışarak ekipmanı genişletmek zaten benim de niyetim. Hepinize yardımlarınızdan dolayı çok teşekkür ediyorum, bu forum gördüğüm en samimi forumlardan biri :)

Ayrıca son bir sorum var hepinize son zamanlarda gerek yerli gerekse yabancı bir çok dizi full frame 5d mark 3 veye 7d gibi cihazlarla çekilmeye başlandı bu konuda düşünceniz nedir? Full frame cihazlarda sensör ısınmasına karşın video süre kısıtlaması yok mu anlayamadım bunu ben.

Yeni başlayacak için model tavsiye

Başlatan ErdemK

Yanıt: 11
Gösterim: 4458
Son İleti 11 Ocak, 2016, 17:36:16
Gönderen: Lupara
Pentax K10D Tavsiye

Başlatan akusdemir

Yanıt: 6
Gösterim: 3127
Son İleti 04 Mayıs, 2015, 15:01:08
Gönderen: Baha