Gönderen Konu: Sinema Öğrencisine Tavsiye  (Okunma sayısı 14285 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sinema Öğrencisine Tavsiye
« Yanıtla #15 : 19 Aralık, 2015, 21:28:41 »
Hocam bu arada Blackmagic e baktımda harika bir ürünmüş gerçekten piyasada bu ufacık kameranın performansını verebilecek DSLR yoktur heralde.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #16 : 20 Aralık, 2015, 00:47:00 »
Behtaç Ç. olması lazım 3 bölümü 5d mark iii ile çektiler 5 tane makine yaktılar. Baktılar baş edemiyorlar video kameralara döndüler. Sinema dizilerde 5d mark iii'ü kullanıylar ama kameranın giremeyeceği yerlerde kullanıyorlar. DSLR ile sensor ısındıkça 15-20 dakika da bir ara vererek o set bitmez. Bir dizinin finalini 5d mark iii ile yaptılar. Ama Canon özel olarak onlara teknik destek verdi. Özel sensor soğutmalar filan filan. Şu dizi filani 5d mark iii ile yaptı. 5d mark iii ile dizi çekiliyor kardeğişim algısı yarattılar. 10000 TL para verip 5d mark iii alıp video çekiyor millet. Demek ki baya başarılı olmuşlar reklamda. Profesyonel sektörde full baştan aşağı dslr olayı yok yapmaya çalışanın elinde patladı.

Blackmagic kullanımı konusunda bir bilgim yok.

https://vimeo.com/127391937

Böyle bir inceleme buldum. Benim tavsiyem daha çok düzgün bir video kamera almanız.
« Son Düzenleme: 20 Aralık, 2015, 00:49:30 Gönderen: rocker_tr »
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 20 Aralık, 2015, 01:40:22 »
Behtaç Ç. olması lazım 3 bölümü 5d mark iii ile çektiler 5 tane makine yaktılar. Baktılar baş edemiyorlar video kameralara döndüler. Sinema dizilerde 5d mark iii'ü kullanıylar ama kameranın giremeyeceği yerlerde kullanıyorlar. DSLR ile sensor ısındıkça 15-20 dakika da bir ara vererek o set bitmez. Bir dizinin finalini 5d mark iii ile yaptılar. Ama Canon özel olarak onlara teknik destek verdi. Özel sensor soğutmalar filan filan. Şu dizi filani 5d mark iii ile yaptı. 5d mark iii ile dizi çekiliyor kardeğişim algısı yarattılar. 10000 TL para verip 5d mark iii alıp video çekiyor millet. Demek ki baya başarılı olmuşlar reklamda. Profesyonel sektörde full baştan aşağı dslr olayı yok yapmaya çalışanın elinde patladı.

Blackmagic kullanımı konusunda bir bilgim yok.

https://vimeo.com/127391937

Böyle bir inceleme buldum. Benim tavsiyem daha çok düzgün bir video kamera almanız.

Aynen öyle, şayet dediğiniz gibiyse adamlar büyük reklam yapmışlar. Ben de bir an düşündüm acaba full frame makinelerde sensör daha mı geç ısınıyor diye.

O zaman ben Baha hocamın ve sizin de dediğiniz gibi şimdilik 1000 TL ve altı DSLR veya aynasız SLR modellere yöneliyorum hocam. Daha sonrasında da inşallah gerçek bir film canavarı almak için birikim yaparım.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #18 : 20 Aralık, 2015, 04:25:25 »
Senin görüntü yönetmeni ve kamera alma niyetin çıktı ortaya. ^^

4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #19 : 20 Aralık, 2015, 12:31:53 »
Video olayı için bence de kamera alınmalı, fotoğraf makinesinde hiç bakmadığım bir olay nasıl video çektiği ama ben Arel de yüksek lisans yapıyorum grafik tasarım bölümünde, bölümlerinin ismi nedir bilmiyorum ama bir grup var sürekli sağda solda video çekiyorlar hepsinde mark2 yada mark3 görüyorum. Hiç video kamera görmedim ve başka marka makinede. Sanırım full frame olmasından kaynaklı yönelmişler yada yönlendirilmişler. Benim makinelerden biri de mark 2 deneme amaçlı bir iki video çekimi yaptım gerçekten iyi ama dediğim gibi fotoğraf makinesinde video olayını sevmiyorum. Artık Öyle bişey olunca LG g4 le takılıyorum daha pratik :)
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 20 Aralık, 2015, 13:47:53 »
Senin görüntü yönetmeni ve kamera alma niyetin çıktı ortaya. ^^

Güldürdün hocam beni :) Ne de güzel oynamış merhum, hep bu ülkenin sorunlarının üstüne yürüdü.

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 20 Aralık, 2015, 13:50:32 »
Video olayı için bence de kamera alınmalı, fotoğraf makinesinde hiç bakmadığım bir olay nasıl video çektiği ama ben Arel de yüksek lisans yapıyorum grafik tasarım bölümünde, bölümlerinin ismi nedir bilmiyorum ama bir grup var sürekli sağda solda video çekiyorlar hepsinde mark2 yada mark3 görüyorum. Hiç video kamera görmedim ve başka marka makinede. Sanırım full frame olmasından kaynaklı yönelmişler yada yönlendirilmişler. Benim makinelerden biri de mark 2 deneme amaçlı bir iki video çekimi yaptım gerçekten iyi ama dediğim gibi fotoğraf makinesinde video olayını sevmiyorum. Artık Öyle bişey olunca LG g4 le takılıyorum daha pratik :)

Aslında bana kalırsa insanlar o kadar parayı direkt video işine yatırmak istemiyor, kısıtlı da olsa hem fotoğraf em de video işinin hakkını verebilen cihazlar var kı bunlar full frame olanlar tabi. Bunları alıp farklı farklı lenslerle video-fotoğraf işini beraber yürütmek tabi ki kısa vadede daha mantıklı. Ama bahsi geçen makineler de öyle az buz değil sadece body fiyatları bi Tofaş parası :D

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #22 : 20 Aralık, 2015, 20:02:46 »
Fiyatlar uçuk doğru ama nikonda bilirsiniz ikinci eli daha uygun olan birkac ff çıkartmıştı. D600 filan var mesela. Bir ara benim mark 2 yi satışa çıkartmıştım gövde + 50mm 1.8 2300 e bırakacaktım baktım herkes sadece olur soruyor vazgeçtim :)
Ekipman: Pentax K20D + Canon Eos 5D Mark II + Nikon D300S + Samsung NX1000 + Pentax P90 + Pentax PZ-1P + Pentax MG + Zenit 12XP + Zenit TTL + Kiev 4A

İcraat: Sanaltur + Gigapixel Fotoğraf + 3D ürün + Dış Mekan Çekimleri + Özel Gün Çekimleri

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 20 Aralık, 2015, 22:28:45 »
Fiyatlar uçuk doğru ama nikonda bilirsiniz ikinci eli daha uygun olan birkac ff çıkartmıştı. D600 filan var mesela. Bir ara benim mark 2 yi satışa çıkartmıştım gövde + 50mm 1.8 2300 e bırakacaktım baktım herkes sadece olur soruyor vazgeçtim :)

Hocam 2000 olursa hemen alayım :D
Şaka bir tarafa cidden fiyatlar uçuk, adam giriş seviyesi diyor sonra da 2000 lira fiyat çekiyor makineye (üretici firmalardan söz ediyorum). Bu fiyata kim girecek kardeşim ne giriş seviyesi. Hani bana lazım diye alıyorum ama gerekliliği olmayan insanın fotoğrafa merak salması zor yani pahalı bir hobi.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 20 Aralık, 2015, 22:51:04 »
Bahsi geçti diye söylüyorum,Behzat ç de camrecorderlara geçme nedeni ses sistemi ile ilgili pratik yüzündendir.Sinemada %99 10 dkyı geçen bir plan olmaz.Çekilen kısa ve uzun metraj filmleri teknik olarak araştırmanızı öneririm
Bir sinemacı olarak siz senaryo,kadraj,ışık,kurgu ve dramatürjiyi halledin ekipman her türlü halledilir.Günümüzdeki stereo mic girişi olan dslrle bile..

Çevrimdışı Arkeolog08

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Sanal Tur
« Yanıtla #25 : 20 Aralık, 2015, 22:52:14 »
:) bir daha satmaya kalkarsam haber veririm muhakkak :) evet söylediğinizde çok haklısınız size kendimden örnek vereyim. Bir tane panasonic fx10 basit kompak makinem vardı ve öğrenciydim ozaman. 15-20 sn uzun pozlayan yildizli gökyuzü modunda ayazda balkonda kendi kendime çaliştigim zamanlari biliyorum bildigin cekirdekten başlamış gibiydim :) Bırak dslr yi slr like makine bile alabilecek durumda degildim fiyatlar uçuktu ve ben sadece hayal kuruyor ve begendigim bir slr like ın kullanma kilavuzunu okuyordum alacam bunu bigun diye. Makine bu arada panasonic fz28 di. Ve 750 tl idi. Ozaman pentax filan haberim bile yok bakmiyorum cunku slr makinelere yokluktan. Forumlarda yazışıyorum millet bana elindeki fz28 in ayarlarını filan sormaya başladı ben ezbere cevap veriyorum düşün. Sonra ben 1 yıl eğitim aldım emanet makineyle filan baya geliştirdim kendimi.Askere gittim geldim memur oldum ilk maaşımı 3.gün verdiler ben koşa koşa hayyam resul bozdagın yanına gittim k20d yi gördüm ama biraz araştırmıştım tabi pentax 10 numaraydı anlamıştım ozaman. İlk tespitim de 30 yıllık objektifi dslr ile kullaniyolar direk demekki gercekten kullanıcı dostu bir firma demiştim. Benim seruven böyle baslamıştı sonra çok şükür bir suru makinem oldu. Ama çok çalıştım her biriyle ayrı ayrı işler yapıp her birinden memuriyet dışında baya ekmek yedim :) darısı başınıza olsun inşllah en iyi makineler sizlerin olsun.

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #26 : 20 Aralık, 2015, 23:19:21 »
Aslında bu hobi Türkiye ye göre pahalı. Onlarda asgari ücret 1450 Euro 4475 TL ye tekabül ediyor bizde 1000 TL. Bizim 2500 TL para verdiğimiz cihaz yurtdışındaki 1450 TL ye alınabiliniyor. Yabancı bir maaşıyla 3 tane makine alırken biz 2,5 aylık maaşımızla anca 1 tane alabiliyoruz. Ya kardeşim onlar ete, süte, meyveye, sebzeye çok para veriyor diyeceksin ama malesef 4.5€ ya 1 kilo kıyma alıyor. ^^
« Son Düzenleme: 21 Aralık, 2015, 02:32:48 Gönderen: rocker_tr »
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 21 Aralık, 2015, 00:21:36 »
Bahsi geçti diye söylüyorum,Behzat ç de camrecorderlara geçme nedeni ses sistemi ile ilgili pratik yüzündendir.Sinemada %99 10 dkyı geçen bir plan olmaz.Çekilen kısa ve uzun metraj filmleri teknik olarak araştırmanızı öneririm
Bir sinemacı olarak siz senaryo,kadraj,ışık,kurgu ve dramatürjiyi halledin ekipman her türlü halledilir.Günümüzdeki stereo mic girişi olan dslrle bile..

haklısınız hocam hatta mic girişi olmayanlarla bile harici ses kayıtla çok güzel senkron yapanlar var, makine de bir yere kadar geriye kalan her şey bizim elimizde :)

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 21 Aralık, 2015, 00:24:20 »
:) bir daha satmaya kalkarsam haber veririm muhakkak :) evet söylediğinizde çok haklısınız size kendimden örnek vereyim. Bir tane panasonic fx10 basit kompak makinem vardı ve öğrenciydim ozaman. 15-20 sn uzun pozlayan yildizli gökyuzü modunda ayazda balkonda kendi kendime çaliştigim zamanlari biliyorum bildigin cekirdekten başlamış gibiydim :) Bırak dslr yi slr like makine bile alabilecek durumda degildim fiyatlar uçuktu ve ben sadece hayal kuruyor ve begendigim bir slr like ın kullanma kilavuzunu okuyordum alacam bunu bigun diye. Makine bu arada panasonic fz28 di. Ve 750 tl idi. Ozaman pentax filan haberim bile yok bakmiyorum cunku slr makinelere yokluktan. Forumlarda yazışıyorum millet bana elindeki fz28 in ayarlarını filan sormaya başladı ben ezbere cevap veriyorum düşün. Sonra ben 1 yıl eğitim aldım emanet makineyle filan baya geliştirdim kendimi.Askere gittim geldim memur oldum ilk maaşımı 3.gün verdiler ben koşa koşa hayyam resul bozdagın yanına gittim k20d yi gördüm ama biraz araştırmıştım tabi pentax 10 numaraydı anlamıştım ozaman. İlk tespitim de 30 yıllık objektifi dslr ile kullaniyolar direk demekki gercekten kullanıcı dostu bir firma demiştim. Benim seruven böyle baslamıştı sonra çok şükür bir suru makinem oldu. Ama çok çalıştım her biriyle ayrı ayrı işler yapıp her birinden memuriyet dışında baya ekmek yedim :) darısı başınıza olsun inşllah en iyi makineler sizlerin olsun.

Gerçekten tutkuyla yapılan her iş böyle işt, insanın hiç kullanmadığı makineyi, kullananlara tarif edebilecek kadar tanıması tamamen tutku. Siz ekmeğini yemişseniz bu işin haketmişsiniz de hocam :)

Çevrimdışı Pentlove

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 21 Aralık, 2015, 00:32:00 »
Aslında bu hobi Türkiye ye göre pahalı. Onlarda asgari ücret 1450 Euro 4475 TL ye tekabül ediyor bizde 1000 TL. Bizim 2500 TL para verdiğimiz cihaz yurtdışındaki 1450 TL ye alınabiliniyor. Yabancı bir maaşıyla 3 tane makine alırken biz 2,5 aylık maaşımızla anca alabiliyoruz. Ya kardeşim onlar ete, süte, meyveye, sebzeye çok para veriyor diyeceksin ama malesef 4.5€ ya 1 kilo kıyma alıyor. ^^

Aynen öyle hocam, aldığımız nefes vergiye maruz bu ülkede malesef. bir şey üretemez, pazar ülke oluruz üstüne bir de pazarda alay konusu olur yeni çıkan ürünü en son biz kullanırız hatta bize ürün daha yeni gelmişken yenisi yurt dışında satışa çıkar. Hizmetten en son biz faydalanırken ne tuhaf ki en çok parayı da biz veririz..

Yeni başlayacak için model tavsiye

Başlatan ErdemK

Yanıt: 11
Gösterim: 4455
Son İleti 11 Ocak, 2016, 17:36:16
Gönderen: Lupara
Pentax K10D Tavsiye

Başlatan akusdemir

Yanıt: 6
Gösterim: 3127
Son İleti 04 Mayıs, 2015, 15:01:08
Gönderen: Baha