Gönderen Konu: Bugünden Bir Kare  (Okunma sayısı 172165 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bugünden Bir Kare
« : 29 Ekim, 2013, 23:00:32 »

DSCF6342 by Hakan Safi, on Flickr
« Son Düzenleme: 29 Ekim, 2013, 23:02:01 Gönderen: KaBeş »
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Bugünden Bir Kare
« Yanıtla #1 : 29 Ekim, 2013, 23:19:06 »
Biraz fazla pozlanmış hocam sanki... -2 stop ev yada 2 stop diyaframı kısarak veya 2 stop estantaneyi hızlandırarak çekilseydi daha net bir sonuç çıkabilirdi... Çiçekteki ışık patlamış çünkü... Sağ üstteki yarım açmış çiçeğe yakın bir renk vermesi gerekiordu...

Raw çektiyseniz eğer LR'de highlight'ı kısıp biraz kontrast verip WB için de daha sarı verilebilir... Pembe'nin de doygunluğu bir tık arttırılabilir... Bu şekilde telafi edilebilir gibi geldi ilk görüşte... :)
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı KaBeş

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ekim, 2013, 23:26:52 »
Biraz fazla pozlanmış hocam sanki... -2 stop ev yada 2 stop diyaframı kısarak veya 2 stop estantaneyi hızlandırarak çekilseydi daha net bir sonuç çıkabilirdi... Çiçekteki ışık patlamış çünkü... Sağ üstteki yarım açmış çiçeğe yakın bir renk vermesi gerekiordu...

Raw çektiyseniz eğer LR'de highlight'ı kısıp biraz kontrast verip WB için de daha sarı verilebilir... Pembe'nin de doygunluğu bir tık arttırılabilir... Bu şekilde telafi edilebilir gibi geldi ilk görüşte... :)

Doğru yorum. Elinize sağlık.
FUJIFILM X-E1
FUJINON LENS XF 18-55mm F2.8-4 R LM OIS
FUJINON LENS XF 56mm F1.2 R

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Ekim, 2013, 23:32:13 »
fatihçiğim ben pek yüklemem ama bu günden bir karede benden olsun, çekinmeden yorumla :)

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Ekim, 2013, 00:10:35 »
Hakan hocam'ın fotoğrafında düşüncemi paylaşmıştım... Bizden daha güzel yorum yapacak arkadaşlarımız var... Ama ilk görüşte gözüme çarpan 2 3 yere değineyim Abi...

f6.3 e rağmen bu alan derinliğini yakalaman hemde 1/500 gibi bir perde değeriyle çok iyi... Madem isoyu 200e çıkarttın Abi; bence diyaframı biraz daha kısıp gülün birazı daha netleştirilebilirdi... Alan derinliğinin desenini verecek yeşillik yer yeterli mesafede çünkü...

LR'de de biraz tonlama yaparak (yeşil ve sarı renklerde)
biraz da gölgelere dolgu vererek az çok gülü daha öne çıkartabilirsin Abi...
Azıcıkta yukardan kesebilirsin... Mesafe biraz fazla sanki...

Onun dışında müdehale istemiyor benim bakışıma göre... Çok ufak dokunuşlar yeterli olacaktır...

Dediklerimi uygulayınca bu tip bir kare çıkıyor... Merakımdan uyguladım... Acaba düşünceyle pratik uyuşacak mı diye :) 

Yanlış anlaşılmasın ahkam kesmek değil amacım, sadece "benim fotoğrafım bu olsa ne uygularım"dır...

İbrahim Abi ile olan samimiyete güvendiğim için oynadım fotoğrafıyla... :)

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Ekim, 2013, 00:18:54 »
eyvallah fatihçiğim yorumun için teşekkür ederim,
şu müdahale işlerini hiç beceremedim bu yüzden bir kursa başladık bakalım, gerçi son 1 haftadır gidemiyorum işten güçten. bu günden bir kare deyince arkadaş tam o esnada bu gün çektiğim fotoğraflara bakıyordum sırada tam da o fotoğraf vardı direkt yükledim.
ancak katılıyorum, özellikle macro da diyafram biraz daha kısık olursa çok daha fazla alan net olacaktır.
bir de elbette tadında yapılacak müdahalelerle fotoğraf çok başka olabilecektir.

Çevrimdışı BKAYA

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Ekim, 2013, 07:17:59 »
Fatih bey güzel uygulama
Panasonic FZ300
BÜLENT KAYA
ANKARA

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Ekim, 2013, 21:41:56 »
.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Ekim, 2013, 00:07:41 »
fotoğraflar çok güzel. Fatih Bey'in yorumları ayrı bir güzel. forumda görmek istediğimiz şeyler bunlar. devamı diğer tüm kullanıcılardan gelir inşallah.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Ekim, 2013, 00:11:41 »
bir karede benden gelsin. fazla oynamış olabilirim :)
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Ekim, 2013, 21:55:54 »
Bir karede benden olsun bugünden değil yalnız :P  @fatihtekin88'den yorum ve varsa yapılacak düzeltmeleri de beklediğimi ekleyerek paylaşıyorum...Bu arada fotograftaki yakışıklının oğlum olduğunu da belirtirim...
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Ekim, 2013, 22:43:41 »
Üstadım merhaba... Görüşümü önemsemenizden dolayı teşekkür ederim... Ufak tefek düzeltmeler dışında pek bişey gerekmiyor aslına bakarsanız... Gayet güzel bir fotoğraf olmuş... Allah bağışlasın evladınızı, çok yakışıklı gerçekten :) İleride çok can yakar :)

Fotoğraf'a gelirsek;

O an ki çekim durumu nasıldı bilemiyorum ama sanki kadrajın alt kısmı biraz eksik kalmış gibi... Sadece 1 - 1,5 cm kadrajı aşağı, 1-2 cm sağa kaydırmış olsaydınız açı kusursuz olurmuş... Göz bi arıyor o alt kısımdaki detayı...

Onun dışında çekimle ilgili bi sorun yok, gayet başarılı...

Düzenleme için;

Siyah tonlar çok koyu ve beyaz alanlar fazla parlak geldi bana... Monitörümden bile kaynaklanıyor olabilir ama hafiften bir iki dokundum fotoğrafınıza...

Çok koyu siyah yerlerdeki detaylar hiç görünmüyordu, biraz dolgu ışığı vererek onları açtım... Detaylar daha görünür oldu... Parlak beyazı da LR5'te "highlight" ışığını kısarak yüzü ve bokehli kısmı daha belirgin hale getirdim... Azıcık ta koyu siyah renkten, sarımsı bir siyaha çevirdim... Çok boğmasın fotoğrafın genelini diye...

Onun dışında hiç bir düzenleme ihtiyacı yok bana göre...

Affınıza sığınarak dediğim noktaları uygulayınca bu sonuç çıktı... Görmenizi istedim...

edit: Aslında highlight'ı biraz daha kısabilirmişiz... :) Koltuğumu dikleştirince farkettim... :)

Fotoğrafın üstündeki Bar'a tıklayıp tam ekran bakarsanız daha net anlaşılıyor yapılan düzenleme...
« Son Düzenleme: 31 Ekim, 2013, 22:49:36 Gönderen: fatihtekin88 »

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #12 : 31 Ekim, 2013, 22:46:31 »
Bir karede benden olsun bugünden değil yalnız :P  @fatihtekin88'den yorum ve varsa yapılacak düzeltmeleri de beklediğimi ekleyerek paylaşıyorum...Bu arada fotograftaki yakışıklının oğlum olduğunu da belirtirim...

bu foto cok hosuma gitti eline kadrajına saglık
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Ekim, 2013, 23:07:30 »
Maşallah yakışıklı güzel çıkmış, çekene gerek kalmamış :))
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 31 Ekim, 2013, 23:24:50 »
Üstadım merhaba... Görüşümü önemsemenizden dolayı teşekkür ederim... Ufak tefek düzeltmeler dışında pek bişey gerekmiyor aslına bakarsanız... Gayet güzel bir fotoğraf olmuş... Allah bağışlasın evladınızı, çok yakışıklı gerçekten :) İleride çok can yakar :)

Fotoğraf'a gelirsek;

O an ki çekim durumu nasıldı bilemiyorum ama sanki kadrajın alt kısmı biraz eksik kalmış gibi... Sadece 1 - 1,5 cm kadrajı aşağı, 1-2 cm sağa kaydırmış olsaydınız açı kusursuz olurmuş... Göz bi arıyor o alt kısımdaki detayı...

Onun dışında çekimle ilgili bi sorun yok, gayet başarılı...

Düzenleme için;

Siyah tonlar çok koyu ve beyaz alanlar fazla parlak geldi bana... Monitörümden bile kaynaklanıyor olabilir ama hafiften bir iki dokundum fotoğrafınıza...

Çok koyu siyah yerlerdeki detaylar hiç görünmüyordu, biraz dolgu ışığı vererek onları açtım... Detaylar daha görünür oldu... Parlak beyazı da LR5'te "highlight" ışığını kısarak yüzü ve bokehli kısmı daha belirgin hale getirdim... Azıcık ta koyu siyah renkten, sarımsı bir siyaha çevirdim... Çok boğmasın fotoğrafın genelini diye...

Onun dışında hiç bir düzenleme ihtiyacı yok bana göre...

Affınıza sığınarak dediğim noktaları uygulayınca bu sonuç çıktı... Görmenizi istedim...

edit: Aslında highlight'ı biraz daha kısabilirmişiz... :) Koltuğumu dikleştirince farkettim... :)

Fotoğrafın üstündeki Bar'a tıklayıp tam ekran bakarsanız daha net anlaşılıyor yapılan düzenleme...
Fatih hocam düzenleme için teşekkür ederim fotograftaki patlamalar gitmiş,yüz daha ön plana çıkmış,kısacası daha derli bir fotograf olmuş...Kadraj konusuna gelince makinanın  üstünde tamron 90 mm takılı idi çok da geniş bir alan olmadığı gibi 1,5 yaşındaki hareketli bir çocuğu çekmenin bütün sıkıntılarını yaşattı ancak bu kadar oldu diyeyim...Ellerine sağlık yorum için teşekkür ederim..
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

bugünden kareler

Başlatan happyprince

Yanıt: 7
Gösterim: 2947
Son İleti 24 Nisan, 2017, 09:51:29