Gönderen Konu: K5 ve hayal kırıklığı  (Okunma sayısı 22889 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: K5 ve hayal kırıklığı
« Yanıtla #61 : 15 Temmuz, 2015, 16:24:36 »
Abi neysesi olan birşey olsa tamam diyeceğim. Örneğin senin elindeki D3 birçok yönden mükemmel makinedir ama keskinlik olarak K5 geçtim K10d'den bile zayıftır. Çok güçlü AA filtresine sahip bir makine D3. Yapılış amacına göre de bu mantıklı. Tamam arkadaş K5 beğenmedi belki bilemem ama ben onun kullandığı G10 sensörlü makine de kullandım, hatta binlerce çekimde yaptım.Yeri geldi ışık vasıtası ile çok çok iyi fotoğraflarda verdi (raw kaydedebiliyor bu arada).

Rahat 70 bin kare S95 ile çektiysem belki de daha fazla, 70 bin kareye yakında K5 serileri ile çektim.S95 artık ailemde ben K5 serisi ile çekmeye devam ediyorum. Bu kadar kare çeken birisi olarak az çok tecrübemiz oldu. Daha ilk çekilen birkaç karede,lensin veya makinenin bozuk olup olmadığı da belli olmayan bir durumda elbette daha gövdeye de acemiyken bu kadar net fikirler belirtilmesi zaten bir tartışmaya sebep olması kaçınılmaz.Ben yardımcı olmak için yazdım ama konu K5'in yetersizliğine gelecekse ben bu konuda yokum. Arkadaş makineyi sevmemiş olabilir illa herkes makineye ısınacak diye bir şart yok. Pentax'ın eksikliği fonksiyonlarında imaj kalitesi ile bunu karıştırmayalım.O da spor türü çok hareketli veya üst düzey strobist çekimleri yapmıyorsanız zaten sizi ilgilendirmiyor demektir. İlgilenenler de başka markalara geçtiler,saygımız sonsuz ama bizim de saygı beklememiz hakkımız diyerekten konuyu bağlayayım  :D

ahaha :)) bi k-5 ile d3'ü dene derim yanyana :) kötü yanı sadece DR, Ben zaten k5 ile d3'ü kıyaslamadım baştan beri sende farketmişsindir.
bu başlıkta 3. kez söylüyorum, yazılım dijital vs cart curt ne derseniz artık. Pentax bunlara aşırı ağırlık vermeli.
Not: d3 ve vr olmayan bir lens ile 1/25 te bile daha keskin sonuçlar alıyorum :P Ki titreyen bir adamım :D
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #62 : 15 Temmuz, 2015, 16:57:43 »
ahaha :)) bi k-5 ile d3'ü dene derim yanyana :) kötü yanı sadece DR, Ben zaten k5 ile d3'ü kıyaslamadım baştan beri sende farketmişsindir.
bu başlıkta 3. kez söylüyorum, yazılım dijital vs cart curt ne derseniz artık. Pentax bunlara aşırı ağırlık vermeli.
Not: d3 ve vr olmayan bir lens ile 1/25 te bile daha keskin sonuçlar alıyorum :P Ki titreyen bir adamım :D

Buradaki mevzuu kıyas değil,olayın bir teknik bir de kullanıcı yorumu var ona yapılan atıf. Bir marka örneği de vereceğiz yani burada D3 oldu.

D3 ve daha üst seri makineleri denedim bana göre değiller.Çok hızlılar ihtiyacım yok,gerisi ağırlık ıvır zıvır işte benim ihtiyacım olamayan şeyler.İlerde spor müsabakası çekmeye başlarım o zaman iş değişir tabi.
« Son Düzenleme: 15 Temmuz, 2015, 16:59:10 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #63 : 15 Temmuz, 2015, 17:32:44 »
Sen gezen adamsın, dağ taş. Senin için biçilmiş kaftan Pentax zaten.
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #64 : 15 Temmuz, 2015, 17:37:43 »
Sen gezen adamsın, dağ taş. Senin için biçilmiş kaftan Pentax zaten.

Aynen abi, bu bile ağır geliyor :D Gezerken çok tanıştım D serisi makina sahipleri ile sırtlarında çanta tabi lensler de cabası çok ağır hatta inanılmaz ağır.Aslında hepsi şikayetçi ama işte imaj kalitesi daha kötü olur mu kaygısı ağırlığın önüne geçiyor.Özellikle belli yaştakiler bir gövdeye ve markaya alışınca bırakamıyorlar.Ama çok sağlam makinalar ne diyeyim,daha basmam ile birlikte 10 kare çekmiş oluyor sanırım tabi malzeme kalitesi de üst düzey. ::)
« Son Düzenleme: 15 Temmuz, 2015, 17:45:06 Gönderen: selman »

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #65 : 15 Temmuz, 2015, 17:41:05 »
Bende de bir adet 245 cubic motor Ford amerikan var :P Fırsat yok fırsat :D Olsa direkt offroad moda çevirip gezeceğim de nerdeeeeee :(
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #66 : 15 Temmuz, 2015, 17:48:08 »
Ülkemizde Ankara hariç Amerikan kullanmak akıl işi değil,yakıtı,usta kazığı bilmemnesi de cabası al bir tane Lanrover Defender keyfine bak.Bakkalda bile parçası var,eli anahtar tutan herkes tamir eder. Biraz kullandım Amerikan artık goodbye deme vakti geldi ;D

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #67 : 15 Temmuz, 2015, 17:55:28 »
search ebay, pay and wait shipments :D Sonra bak postacı amcam kapımın önüne kadar getirsin, niresi parçası sıkıntıymış pehh :P Ustası da çok kıyak bir adam, ismi Hakan TARIM :P Geçen yıl içinde hem motor hem iki şanzıman sıfırladım. LPG kafasını en büyüğünden taktım. 0-100 6 saniye falan sürüyor şuan :P
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #68 : 15 Temmuz, 2015, 18:07:54 »
Usta sensen problem yok,parça ülkemizde de çok pahalı değil,ikinci el siteleri var bulabiliyorsun. Ama ustalık dert işte,Amerikan mı x2 hatta x3 hatta ne tutturabilirsen hesabı

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #69 : 15 Temmuz, 2015, 18:20:39 »
konunun içine ediyoruz farkındayım ama :P komple motor conta takımına burda 1500 diyorlar, ben alıyorum 350 400 liraya :P
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #70 : 15 Temmuz, 2015, 18:39:32 »
Konumu kaldı sonlandı bitti işte,para varsa D3 yoksa game over :D

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #71 : 15 Temmuz, 2015, 19:59:22 »
ahahah :))) O da güzel :P
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı xentinus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #72 : 15 Temmuz, 2015, 21:09:11 »
Sorun Bayer filtreleme kullanılan sensorden kaynaklanıyor. Yada benim sorunum diyeyim. Bu bir eksiklik ve Bayer  filtrelemeli sensorun bu eksikliğini kapatmak için k-3ii de pixel shift özelliği eklenmiş.Bunu da olympus un om 5 inden kopyalamış. Om5 de 8 kare üst üste çekip fotoğrafları birleştirerek keskin bir fotoğraf elde ederken k3ii ise 4 kare ile bunu yapıyormuş. Forumdan sn. Akınlasın bey Zaferle konuştuğumuz üzere om 5 e sahipmiş. O daha iyi açıklar muhtemelen.  Hatta om5 ile çekilmiş birkaç kare eklerse mutlu olurum. Fuji Bayer in bu sıkıntısından ötürü yeni teknoloji x-trans sensore geçmiş hatta geçiş nedenini de aşağıdaki linkte açıklamış. Link;
https://www.fujifilm.eu/uk/products/digital-cameras/interchangeable-lens-cameras/model/x-pro1/features/fujifilm-x-trans-sensor-technology/

Panasonic ve sony de Bayer filtrelemeli   sensoru bırakıyormuş. İnternette araştırınca buldum bu bilgileri.

Muhtemelen şu güne kadar sizleri bu durum rahatsız etmemişti. Yada keskinlik benim kadar sizin için önemli değildi. O yüzden sizler rahatsız olmamış olabilirsiniz. Yada farkında bile olmamış olabilirsiniz.

Benim bu bilgileri vermemde  rahatsız olunacak bir durum yok diye düşünüyorum. Sonuç olarak sizlere kanıtlar sunarak bilgilendirme yapıyorum. Tekrar söylüyorum satın almış olduğum ve şuan hala elimde olan bir makinayı kotuleme gibi bir niyetimin olması akla mantığa sığmaz. Ama ortada bir gerçek var. Benim marka model bağlanmam yada "mania" lığım yoktur. Ne görmüşsem onu soylerim. Biraz net bir adamımdır. :) sevgiler.
madem net bir adamsınız,ben de net bir cevap vermeye çalışayım :) aslında bahsettiğiniz "bayer sensor,sensor shift high-res mode" vs. konuyla alakası yoktu diye değinmedim...çünkü siz canon g10 ile çektiğiniz fotoğraflardan memnunken,pentax k5 ile çektiklerinizden memnun değildiniz.ben de olasılıklardan bahsederek yardımcı olmaya çalışmıştım.
1-http://prntscr.com/7t1oq7 bu fotoğrafınızdaki sorun sensor teknolojisiyle alakalı değil.
2-Pentax k5 iis ile Anti-aliasing filtresini zaten kaldırmış ve keskinliği bir nebze olsun arttırmıştı.Fakat bu "moire" i rahatsız edecek derecede arttırdığı için,sadece bazı kullanıcı kesimine hitap ediyordu.Pentax k3 modeline AA simulasyon modu ekledi.Bu modda,sensor micro titreşimler üreterek moire oluşumunu engelliyor.
3-Olympus'un EM-5ii modeline eklediği "yüksek çözünürlük" modu tamamen başka bir konu!..ki Hasselblad 4 veya 6 çekimle aynı şeyi yapıyordu.linkte görebilirsiniz.

http://www.dpreview.com/articles/4410648565/hasselblad-unveils-pixel-shifting-200mp-h5d-200c-ms
ve evet pentax k3ii de aynı mantığı bayer sensor dezavantajlarının üstesinden gelmek için kullandı,fakat çözünürlüğü değişmiyor.

yani kısacası sensor kaydırma yöntemi önce IS için,sonra AA filtresi yokken moire oluşumunu engellemek için,sonra 16 mp lik sensorden 40mp lik çıktı alabilmek için ve bayer sensorun renk ve keskinlik problemleriyle başa çıkmak için kullanıldı.hepsi birbirinden farklı konular!

gelelim en önemli konuya :)
hareketli nesneleri fotoğrafladığınızda nasıl sonuç alacağınızı biliyor musunuz?

"There is nothing worse than a sharp image of a fuzzy concept."
Ansel Adams

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #73 : 19 Temmuz, 2015, 15:01:32 »
Konuyu takip edemedim ama fotoğrafı gördüm.

Fotoğrafa bakınca sensörün sapasağlam olduğunu görüyorum ben. :)) Renkler güzel sadece netlemede problem var. Bu da %95 objektifte sorun diyor bize. Başka objektifle de denemek gerek.

http://prntscr.com/7t1oq7
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.