Gönderen Konu: Pentax'a Geçmeli Miyim?  (Okunma sayısı 7968 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı birikbirikbirik

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Pentax'a Geçmeli Miyim?
« : 29 Temmuz, 2015, 23:49:12 »
Merhaba arkadaşlar, foruma yeni katıldım. Bir konuda fikrinizi almak istiyorum. Şu an Nikon D5100 kullanıyorum. Makinemden memnunum gerçi ama bir süredir Pentax kafamı kurcalıyor. Özellikle K-5 ve K-5 IIS sundukları özellikler ve ikinci eldeki fiyatlarıyla beni cezbediyor. Nikon'da aynı ayardaki bir makineye geçmem için ciddi fark vermem gerekiyor ki bu durumda da lense ayıracak bütçem kalmıyor. D5100 güzel bir makine, bence muadili olan Canon modellerinden daha iyi ama hem ISO başarısı daha yüksek hem de seri çekimi daha hızlı bir makineye ihtiyaç duyuyorum. Sağlam gövde ve daha hızlı ayar yapabilmek de benim için önemli. Şu an D5100'ün kit lensi dışında, Nikon'un 35mm 1.8 ve 55-200 VR lenslerini kullanıyorum. Dediğim gibi hem daha üst bir modele geçip hem de ekipman yatırımı yapacak bütçem yok.  Çevremde Pentax kullanan kimse yok, haliyle kendim tecrübe edemiyorum maalesef. Sizce Pentax benim için daha iyi bir çözüm mü?

Çevrimdışı omardaing

• Üye
  • Pentax - Pentax
Ynt: Pentax'a Geçmeli Miyim?
« Yanıtla #1 : 30 Temmuz, 2015, 00:02:49 »
Her iki gövde de çok iyi özellikle K5IIs çok daha iyi olur. Aynı lensleri yakın fiyatlarda Pentax da da bulabilirsiniz.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 30 Temmuz, 2015, 00:07:18 »
D5100'den sonra K5 serilerine geçersen bir üst seviye gövde kullanır hale gelirsin. Özellikle malzeme kalitesi olarak bariz fark mevcut. Pentax'ı bırakanlar genelde hep FF gövdeye geçtiler, yani Pentaxtan D5100 veya onun ayarında bir gövdeye geçen kimse görmedim,duymadım. Çevrende kullanan kişi pek olmamasına gelince,normaldir Pentax'ta bu  ;D
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı agkrin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Temmuz, 2015, 09:39:19 »
bence geç pentax dediğin gibi 2. eli çok ucuz ve ucuza lens te çok bi ara fotografçılık kursu öğrencileriyle geziye gittik nikon 3100 gördüm deklanşöre basınca hırt diye ses çıkıyordu çok gülmüştüm
https://www.flickr.com/photos/131984776@N02/
pentax k5 ıı
Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro
SMC PENTAX-DA* 1:2.8 50-135mm ED [IF] SDM
SMC Pentax-M 80-200mm F4.5

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 30 Temmuz, 2015, 09:57:05 »
Aramıza hoşgeldiniz. :)

D5100'ü bilemiyorum. Ama K-7'den sonra ki (K-7 K-5, K-5 II, K-5 IIs, K-3, K-3 II) tüm gövdelerde diğer markalara göre çok ciddi bir konfor farkı var. Benim için K-7 ve türevi Pentax gövdeler konfor bakımından piyasada çok iyi. Kaldı ki K-5 IIs kullanıcıyı üzecek, düşük beklenti bir gövde değil. Pişman olacağınızı düşünmüyorum. :)
« Son Düzenleme: 30 Temmuz, 2015, 13:35:16 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Temmuz, 2015, 10:46:58 »
Elinizdeki lensleri dusunursek bence gecmeyin.

Makinenizi govde olarak satip d7000 almaniz daha mantikli gibi.

Gerci Pentaxa gecerseniz d7000 fiyatina hem k5,hem kit lens hem de zoom lens te alabilirsiniz.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Temmuz, 2015, 14:26:04 »
köklü marka değişimi radikal bir karardır. İyi hesap yapmalı, her ayrıntı ve her ihtiyaç hesaba katılmalı derim.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Temmuz, 2015, 02:16:07 »
Herkese yorumları için teşekkür ederim. Peki Pentax K-5'in AF hızı sorun olacak kadar yavaş mıdır? Forumlarda herkes bundan bahsetmiş ama kullananlar çok da olumsuz konuşmuyorlar.

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 31 Temmuz, 2015, 09:11:50 »
Yorumlardan ve tavsiyelerden pek sonuç çıkaramazsınız hep kafanız karışır, çünkü herkes kendi kullandığı gövdeyi bildiği için diğerleri arasındaki farkları pek söyleyemez. Teknik açıdan özelliklerini karşılaştırın vede aksesuar teminine bakın bence, karar vermek içinde çevrenizde pentax nikon üst seviye gövde kullananlar varsa kendiniz deneyerek tercihinizi yapın derim.

İmkanınız varsa nikon d7100 gövdelere bakın biraz tuzlu bir gövdedir yoksa nikon d90 ie biraz denemeler yapın olmadı pentax k-5 veya k5ııs düşünün fakat k-5ııs  ile d7100 arasında fiyat farkı pek yok gibi, ilk kez bir dslr alacak olsanız pentaxı düşünün derdim fakat marka değiştirmek biraz sıkıntılı bir iştir elinizdekileri zararına satacaksınız ve başka markadan aradığınızı bulmaya çalışacaksınız.

Ben çok defa marka değiştirdim ve zararını çok gördüm özellikle pentax ve sony de aradığım lensleri ya bulamadım yada alamadım, gövde değiştirmek çok kolaydır bu işlerde sorun lens ve aksesuar temin etmekte nikon d7000 ile pentax k-5 arasında fazla bir üstünlük yok ama iki markanın lensleri arasında büyük farklar var çünkü lenste bulunan af sitemi ile vr sistemi gövde de bulunan vr ile af sisteminden daha avantajlıdır. Öncelikle bunları bir araştırın derim size lazım olan özellikler hangileri hangisi sizin için daha avantajlı bunlara bakın sonuçta tüm markaların gövdeleri aynı tarzda fotoğraf çekiyor ama hepside farklı lens sistemi kullanıyor ayrım burada başlıyor. Pentax tüm özellikleri ve yükü gövdeye toplamış nikon canon ise gövdeye temel özellikleri koymuş, odaklama titreşim önleme görevlerini lense eklemiş sizin burada bakmanız gereken bilimsel ve teknik olarak hangi sistem daha iyi benim için avantajlı olan hangisi

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 31 Temmuz, 2015, 12:16:48 »
Herkese yorumları için teşekkür ederim. Peki Pentax K-5'in AF hızı sorun olacak kadar yavaş mıdır? Forumlarda herkes bundan bahsetmiş ama kullananlar çok da olumsuz konuşmuyorlar.

K-5'in yavaş AF'e sahip olması aslında biraz yanlış bir cümle. Sadece bazı durumlarda AF kararsızlığı var. Bu da kullanıcıları üzebiliyor. K-5 II ve üstü cihazlarda iyileştirildi bu durum. Ayrıca maliyeti yüksek çok sayıda objektif satın almamışsınız. 18-55 ile 55-200 zaten başlangıç düzeyde. Bu nedenle marka değişikliği büyük bir dert değil diye düşünüyorum.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Temmuz, 2015, 14:50:36 »
Lensler başlangıç seviyesi yani marka değiştirmeye engel değil. AF olayının çok dile getirilmesinin sebebi başta da dediğim gibi Pentax'tan başka markaya geçenler hep FF'ye geçiyor.Haliyle onları AF hızı çok daha iyi. Kıyaslama da buna göre oluyor. Ben uzun süredir K-5IIs kullanan birisiyim K-3 geçmedim ucuzlamasını bekliyorum. Aşırı hızlı hareket eden nesneler hariç havada kaçan sinek misali AF de bir sorun yaşamadım. Zaten çoğu lenste çok hızlı şekilde manuel olarak AF ayarı yapabiliyorsun.Sorun olmaz kısacası senin için.Ama FF'den geçen birisi olsaydın olurdu,biraz yavaş gelirdi sana.
« Son Düzenleme: 31 Temmuz, 2015, 16:34:31 Gönderen: selman »
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 31 Temmuz, 2015, 17:16:32 »
İşin teknik kısımlarını arkadaşlar söylemiş anlatmış bende farklı bir şey diyeyim ;9 senedir pentax kullanıyorum (k100d) bir kere bile tamirciye gitmedim,bir arıza vermedi,9 sene aynı tırnak makasını kullansan, o bile artık bi yerde dile gelip başlarım artık tırnağına deyip bozulur.

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 31 Temmuz, 2015, 18:16:36 »
K-5 IIS'ye iyice ısınmaya başladım. AF konusunda da dünden beri baktığım karşılaştırmalarda gördüğüm kadarıyla her halükarda benim D5100'den iyi.

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 31 Temmuz, 2015, 20:14:52 »
E tabi 5100 den iyi olacak :) Hani devamlı AF sine laf atarım pentaxın ama o kadar da kötü değildir yani :) 7100 le kıyaslaman lazım k5IIs'i.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 31 Temmuz, 2015, 20:30:27 »
D7100'le kıyasladığımızda sizin tercihiniz ne olurdu?

Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12781
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
İlk DSLR'mi aldım. Sorunlar, tavsiyeler, temel ayarlar [Pentax K-r]

Başlatan Oldubitti

Yanıt: 9
Gösterim: 4510
Son İleti 12 Mayıs, 2016, 10:22:24
Gönderen: Lupara
Pentax makineler ve Yongnuo flaşlar hakkında soru

Başlatan Mhy

Yanıt: 3
Gösterim: 2247
Son İleti 11 Kasım, 2013, 18:15:09
Gönderen: Mhy
Pentax K-5 IIS aldım lens seçimi için yardım.

Başlatan mremre

Yanıt: 17
Gösterim: 8939
Son İleti 09 Aralık, 2013, 15:31:05
Gönderen: mremre
Pentax k-3 türkçe menü yükleme nasıl yapılr

Başlatan cengiz21

Yanıt: 5
Gösterim: 3241
Son İleti 07 Haziran, 2015, 23:30:57
Gönderen: cengiz21