Gönderen Konu: Düğün Fotoğrafçılığının Geldiği Hal  (Okunma sayısı 3943 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Düğün Fotoğrafçılığının Geldiği Hal
« : 06 Aralık, 2015, 17:33:42 »
Trajikomik ne diyeyim bilemedim.

Keşke düğünüm olsa da Çorum'a gitsem, fotoğraf çektirsem ve iyi kötü çektikleri fotoğrafları bilgisayarda güzelleştirmek adına böyle sulu boya misali komik müdahalelerde bulunsalar yüzüme. Ciddi bir ustalık. Yani çok ciddiyim şuan bana verseniz bu fotoğrafı, japon animelerine çeviremem. Çorum çevirmiş.

Keşke 5dMarkIII'üm olsa da bu kadar net fotoğraflar çekebilsem. O gökyüzü ile ay zaten işin uzmanlığı olmuş. Çorum'da stüdyo için hemen randevu alacağım. Hatta bu fotoğrafları çektirebilmek için önüme gelen ilk kişiyle evlenebilirim bile. Aileye karışmak için iyi bir bahane bu Çorum stüdyo.

Fotoğrafta ki fon tabi ki muhteşem. Ben Aziz Yıldırım'ın gözleriyle silüet yapılmış bir fonu tercih ederdim. Zevkler ve renkler tartışılamaz tabi.

Arkadaşlar, sayın forum sakinleri. Fotoğrafçılık bu kadar göreceli değil. Cem Yılmaz'ın bir repliği vardı "Jude Law mı daha yakışıklı ben mi?" diye. Buna benzedi bu olay da biraz. İyi fotoğrafçı ile kötü fotoğrafçı tabi ki görecelidir. Ama bu kadar da değil. Tabi ki bu fotoğraflar rezil. Okulunu okudum diye kahvehane sohbetleri yapan birinden bu fotoğraflar çıkıyorsa, düşündürür beni. 5dMarkIII ile yada oyuncakçı dükkanı açmış gibi 2 günde bir "Yeni oyuncayım bilmem ne" diye paylaştığı mesela Canon 6d gövde ile bu fotoğrafları çıkaracak kişi yada ekip ile piyasada söz sahibi olmak diye bir şey yok.

En son forumumuzda 645D 645Z alsam mı sohbetleri yapıyordu. Yani 645.000 Z alsa çıkacak fotoğrafın kalitesi değişecek mi sizce? Pentax forumunda, Pentax'ı bırakıp farklı markalarda FF alın önerisinde bulunacak kişinin fotoğrafları yukarıda.

Herkese şimdiden iyi haftalar... :)
« Son Düzenleme: 06 Aralık, 2015, 17:55:07 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı gurkanucak

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Düğün Fotoğrafçılığının Geldiği Hal
« Yanıtla #1 : 06 Aralık, 2015, 22:38:10 »
Konu nedir bilmiyorum, ama yaptığın şeyin ayıp olduğunu düşünüyorum.

Minolta 50mm f:2.8 Macro

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Aralık, 2015, 23:17:55 »
Konu nedir bilmiyorum, ama yaptığın şeyin ayıp olduğunu düşünüyorum.

O halde önce konuyu bilmen gerekmez mi? Konuyu bilmeden ayıplamanı da ben ayıpladım mesela şuan. Takılıyorum tabi, ciddiye alma. ;) Sadece net bir şekilde şunu duymak istiyorum senden. Fotoğraflar sence güzel mi? Samimi ol lütfen.

GÜZEL yada KÖTÜ derken dikkat etmeni isteyeceğim hususlar:
1- Kimliğe vesikalık çekilmiyor. Duygu düşünce ve günün izleri yansıtılmaya çalışılıyor. Sonuçta düğün/nişan gibi fotoğraf çekimlerinde önemli olan 30-40-50 yıl sonra "buyduk biz, hey gidi günler hey" diyebilme değil mi? Yoksa neden fotoğraf çekelim, çektirelim? :)

2- Alamancı biri olarak hani yurtdışında eğitim görmüş (yurtdışı deyince biz Türkler çok gözümüzde büyütürüz) ya, kelvin ne demek öğrenmemiş mi? Kelvin demek sadece cihazdan 5500'e koy, 7500'e koy, 3500'e koy mu? Fon atılacağında yada flaş kullanılacağında nelere dikkat edilmeli öğrenmemiş mi? Reflektör mesela sadece hava atmak için mi kullanılır? Yada sadece Güneş ışığını yansıtmaktan ziyade mi?

3- Fotoğrafın 3 ana tonu olduğunu bilmiyor mu? Açık, normal, koyu.

Daha da sayarım da gereği yok bu kadar yermenin. Hiç bilgisi olmayan kişi bile neyin yanlış olduğunu bilmese de fotoğrafın güzel gözükmediğini anlar. Herkes her şeyi bilmek zorunda değil. Bilemez de zaten. Kimseyi küçümsemiyorum. Ben de her şeyi bilmiyorum. Bilmemek zaten ayıp değil. Ama bilmeyip bilmiş gibi konuşmak kara cahilliğin eşitidir benim için. Ve bence ayıplanması gereken nokta da asıl bu. Arkadaş maganda bir fotoğrafçı. Hakaret eder, bilmiş gibi konuşur ve icraat SIFIR. Hem bildiği bir şey yok, hem de maganda. Yani bayağı korkulması gerekmiyor mu? Asistanı olmak için insanlar kuyruktaymış. Hey allahım ya. :)) Şakşakçılar ayrı bir trajikomik.

« Son Düzenleme: 06 Aralık, 2015, 23:21:28 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3

Çevrimdışı gurkanucak

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Aralık, 2015, 23:29:34 »
Aslında tek yorum bırakacaktım, fikrimi belirtmek amaçlı. Samimi ol lütfen iyi/kötü diye yorum yap demişsin onun için yazıyorum. Amacım tartışma ortamı yaratmak değil. Fotoğraf iyidir kötüdür bu başka bir konu ancak bir insanı karalarcasına yorum yapmak, adı yerine sıfat kullanmaktır ayıp benim gözümde. Sen beğenirsin beğenmezsin, ben beğenirim beğenmem konu o değil bu yazıda. Kaldı ki yazıda "fotoğraf işi bu kadar da göreceli değildir" dedikten sonra, bana yorumumu sorman hala bu iş görecelidir demektir. Neyse senin takdirin kimseyi savunma amaçlı yazmadım, tavrımdan anlamışsındır. Herkes okur, görür, ve fikir yürütür. Uzun uzadıya yazmayacağım, böyle konular bir yere varmaz, yapılan şey hoş değil bence.
Herkese iyi forumlar dilerim.

Minolta 50mm f:2.8 Macro

Çevrimdışı FURKANBAL

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Aralık, 2015, 23:31:16 »
Burda önemli olan fotoğrafların iyi yada kötü olup olmaması değil ki. Adam bu fotoğrafları çekmiş ve bu fotoğraflardan para kazanıyor. Bu fotoğrafı çektirenler de bu fotoğrafları beğeniyor ki adama fotoğraflarını çektiriyorlar. Adam işini ve parasını bu işten kazanıyorsa ;başka kimseye laf düşmez.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 06 Aralık, 2015, 23:37:53 »
Burda önemli olan fotoğrafların iyi yada kötü olup olmaması değil ki. Adam bu fotoğrafları çekmiş ve bu fotoğraflardan para kazanıyor. Bu fotoğrafı çektirenler de bu fotoğrafları beğeniyor ki adama fotoğraflarını çektiriyorlar. Adam işini ve parasını bu işten kazanıyorsa ;başka kimseye laf düşmez.

Anladığım kadarı para kazanıyorsa magandalık serbest oluyor? Lütfen ama bu kadar değil. :) Piyasada herkes çok iyi çekmiyor. Ben de herkesi tek tek eleştirmiyorum. Kötü çekeni ayıplayalım demedim. Sadece bu kişiyi eleştiriyorsam bence kaçırdığınız bir nüans var Furkan bey. İbrahim (itasdemir) bey için "beni dolandırmaya çalıştı" demişti mesela. Para kazandığı için bunu deme hakkı varmış gibi oldu şimdi sizin deyiminizle.
PENTAX K-3

Çevrimdışı KrsTNcK

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 07 Aralık, 2015, 00:08:19 »
Baha bunları bu şekilde yazıp karalamışsın birde sen çektiklerini koy geçmişten bu güne bakalım dediğin kadar iyi misin.Burda birileri karalamak sayfalarca yazı yazmak yanlış arkadaşlarada katılıyorum.Bir insanı karalamak yada en masumu beğenmemek önce ondan daha iyi olup yaptıklarını gösterdikten sonra yapılır.
« Son Düzenleme: 07 Aralık, 2015, 00:11:53 Gönderen: KrsTNcK »
Allah ne verdiyse. :)

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 07 Aralık, 2015, 00:15:26 »
Baha bunları bu şekilde yazıp karalamışsın birde sen çektiklerini koy geçmişten bu güne bakalım dediğin kadar iyi misin.Burda birileri karalamak sayfalarca yazı yazmak yanlış arkadaşlarada katılıyorum.

Bahsi geçen kişi arkadaşın olunca tabi ki taraflı yazman normal. :) Sana da alıştırmış o "kuzen" ile başlayan cümleler kurmayı.

En polemiğe girmeyeceğim konudan girdin yani ne deyim. :)) Baştan anlaşalım, ben inanılmaz kötü fotoğraf çekiyorum. Zaten hiç bir cümlemde çok iyi çekiyorum gibi bir yargı kullanmadım. Ama hani 2 yıl önce "bu uzaktan kumanda Pentax'a uyumlu mu?" diye sora sora fotoğraf çekmeye başlamış kadar acemi biri olup da aradan 2 yıl geçtiğinde "düğün piyasasının hakimiyeti bende, istediğim kişiye dolandırıcı derim" gibi bir davranışı benimseyen değilim. Ve tekrar ediyorum, bu davranışı benimseyeni şiddetle ayıplıyorum.

İzninle de fikrimi dile getiriyorum. Fikrimi dile getirken de bahsi geçen kişiden delil sunuyorum. Yazdığım bir cümlenin yalan olduğunu iddia edemez. İbrahim beyin konusunda yada Pentax kumanda sorduğu günlerle ilgili. Yada daha başka dile getirdiğim konularda.

Bu tip bir başlık hoş mu? Değil. Kimse için böyle başlık açılmamalı. Üzücü şeyler, nahoş olaylar bunlar. Ama ortada daha büyük nahoş durum varken bence devede kulak bu eleştirdiğiniz nokta.
« Son Düzenleme: 07 Aralık, 2015, 00:29:09 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 07 Aralık, 2015, 01:04:43 »
Fikrimi dile getiriyorum sadece. Kuru kuru da dile getirmedim. Gayet net olarak verilerle konuştum. İnanılır yada inanılmaz. Bu, başlığı okuyan kişilerin varacakları sonuç tabi ki. Telefon ile arandım, mesajlar aldım... Fotoğraflarda ki hataları sayan arkadaşlarla da oldu. Gereksiz yüklendiğimi söyleyen sözüne değer verdiğim kişiler de oldu. Vermek istediğim mesajı doğru anlayıp tebrik eden de oldu. :) Sadece haksız olduğumu söyleyen çıkmadı. Bu da ayrıca memnun etti beni.

Benim için önemli olan vermek istediğim mesajın doğru alınması. Bu nedenle başlığı birkaç defa okunmasını tavsiye ederim herkese. Fotoğrafların iyi yada kötü olması değil olay. Biraz daha derin bakılmalı olaya.

Başlığı izninizle yoruma kapatıyorum. Bahsi geçen kişi fotoğrafları kullanmam ile ilgili bilhassa müşterilerine karşı mahcup olacağını düşünürse [email protected] adresinden bana ulaşabilir. Bu konuda hassas davranacağım.

Teşekkürler.
« Son Düzenleme: 07 Aralık, 2015, 01:12:01 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3