Gönderen Konu: Sıfır K-30 veya İkinci el K-5  (Okunma sayısı 12593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
Sıfır K-30 veya İkinci el K-5
« : 02 Şubat, 2014, 19:16:49 »
Sıfır K-30 almak mı daha mantıklı olur, ikinci el bir K-5 mi? Önceden canon kullandım ama makine benim olmadığı için şu an yeni almak zorundayım. K-5 te hoşuma giden shutter hızı olmuştu ama çok aşırı bir fark yok zaten K-30 a bakarsak. K-5 teki diğerine ek olarak ikinci ekranı benim için daha kullanışlı olur. Diğer yandan K-30 alırsam garantisi olacak ve yeni bir ürün sonuçta. K-5 muhtemelen 10k kadar kullanılmış olur belki daha fazla emin değilim. Güvenebileceğim birilerini bulması da problem olabilir. Hangisi daha mantıklı olur karar vermedim açıkçası. K-5 in fiyat farkı K-30 ile arasındaki farka (İkisinin sıfır fiyatları) değer mi?
Sormak istediğim diğer bir konu Pentax ın SR si objektiflerde VR gerektiriyor mu, VR siz lensler le de aynı derecede kullanışlı mı, yada işe yarıyor mu gerçekten SR? Ayrıca her hangi bir Nikon lensi mesela adaptörle bağladığımız zaman görüntüde bir kayıp meydana gelir mi? Pentaprism vizörler gerçekten almaya değer bir kalite farkı sunuyor mu? Hiç elime pentax makine alma fırsatım olmadığı için soruyorum, etrafımda da yok pek. Son olarak, Pentax lardaki firmware değiştirilebiliyor mu acaba bir custom firmware ile mesela?

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
Ynt: Sıfır K-30 veya İkinci el K-5
« Yanıtla #1 : 02 Şubat, 2014, 19:32:40 »
bir sürü şey yazmışsınız, hiç birini okumadım, sadece başlığı okudum ve cevap veriyorum, 1400 liraya kadar K-5 alınır, 1100 liraya kadar K30 alınır, hiç biri sıfır alınmaz.

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 02 Şubat, 2014, 19:36:44 »
Sormak istediğim diğer bir konu Pentax ın SR si objektiflerde VR gerektiriyor mu, VR siz lensler le de aynı derecede kullanışlı mı, yada işe yarıyor mu gerçekten SR? Ayrıca her hangi bir Nikon lensi mesela adaptörle bağladığımız zaman görüntüde bir kayıp meydana gelir mi? Pentaprism vizörler gerçekten almaya değer bir kalite farkı sunuyor mu? Hiç elime pentax makine alma fırsatım olmadığı için soruyorum, etrafımda da yok pek. Son olarak, Pentax lardaki firmware değiştirilebiliyor mu acaba bir custom firmware ile mesela?
pardon şurasına cevap yazmak gerekiyor
SR ye VR gerekmez
evet kullanışlı
evet işe yarıyor ama lensteki VR kadar etkili olduğu söylenemez
hayır bir kayıp meydana gelmez
evet kullanışlı ama ben Sony SLT leri daha çok beğeniyorum
evet firmware değiştirilebiliyor, ama pentax ın kendi firmware ni yüklüyoruz,

Çevrimdışı Limited31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 02 Şubat, 2014, 19:39:25 »
k-30 da alabilirsin hangisi içinize sinerse onu alın derim. amatör kullanıcı için k-30 da yeterli bir makina ancak ülkede pek tutulmadı sanırım neden bilmiyorum. yarın öbürgün satıp başka bir gövde almayı düşünürseniz sıfır makinayı satarken zarar da edebilirsiniz.

Çevrimdışı Canergnydn

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 02 Şubat, 2014, 19:42:16 »
Daha yeni k-30 makinemi sattım gayet güzel makine ayrıntılı sormak istediğin bir şey varsa özelden sorabilirsiniz. :)

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #5 : 02 Şubat, 2014, 19:58:16 »
pardon şurasına cevap yazmak gerekiyor
SR ye VR gerekmez
evet kullanışlı
evet işe yarıyor ama lensteki VR kadar etkili olduğu söylenemez
hayır bir kayıp meydana gelmez
evet kullanışlı ama ben Sony SLT leri daha çok beğeniyorum
evet firmware değiştirilebiliyor, ama pentax ın kendi firmware ni yüklüyoruz,

Peki SR ve VR nin aynı anda olması problem yaratıyor mu, ikisi de kendi çapında bir şeyler yapınca yine bile sonuç iyi oluyor mu? Tam çalışma sistemlerini bilmediğimden mantıksız bir soru olabilir ama garip geldi bana. En azından sonradan okumuşsun teşekkür ediyorum. :D Sıfır alınmamasının sebebi nedir ki? Verdiğin fiyat aralığına ne kadar tolerans gösterilebilir shutter sayısına göre ve ne kadardan sonra çok kullanılmış olur bir makine? 40k mı mesela, o kadar kullanılmış bir makineye K-5 ve K-30 ne kadar verilir? 10K aşağısı kullanım sanırım pek problem yaratmaz bu 1400 ve 1100 6k-5k shutter için uygun mudur ki? Ve son olarak ikinci el objektiflerde ne kadar fiyat oynayabilir?

Daha yeni k-30 makinemi sattım gayet güzel makine ayrıntılı sormak istediğin bir şey varsa özelden sorabilirsiniz. :)

K-30 ve K-5 i kıyaslamak istiyorum açıkçası, K-5 in pahalı olmasının nedeni sadece shutter sayısı sağlam kasa ve lcd mi?

k-30 da alabilirsin hangisi içinize sinerse onu alın derim. amatör kullanıcı için k-30 da yeterli bir makina ancak ülkede pek tutulmadı sanırım neden bilmiyorum. yarın öbürgün satıp başka bir gövde almayı düşünürseniz sıfır makinayı satarken zarar da edebilirsiniz.

Sıfır almamak için mantıklı bir neden evet. :D Ama diğer bir konu da amatör ne demek tam olarak, amatör fotoğrafçı ne yapabilen fotoğrafçıdır ki, ne yapamaz yada? Amatör olup olunmadığı neye göre karar veriliyor? Yani K-30 yerine K-5 aldığımda fazladan ne gibi atrıları var ayrıntıya baktığımızda. Ayrıca K-5 lerdeki leke sorunu olup olmadığı nasıl anlayabilirim?

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 02 Şubat, 2014, 20:15:02 »
sorular uzayacak anlaşılan;
WR ise sorduğun, bu yağmura dayanıklı demek pentax da, pentax lenslerde VR olmaz, WR olur o da yağmurdan korur,
bende sigma 17-70 var pentax bayonet OS'li senin VR dediğinden, ikisini birlikte kullanıyorum bir sorun teşkil etmiyor, fazla mal göz çıkarmaz hesabı kapatıyorum yine aynı, açıyorum yine aynı :)
bak bırak bu 5K, 10K hesaplarını, pentax cılar makinalarını fazla hırpalamaz, bu güne kadar elime geçen en fazla shutter sayılı makina 36 bin idi, o da 2006 yılının makinası K10D, ama 225 bin çekimde K10D kullanan gördüm, bir de 85 bin çekimde K-r,
şimdi K-30 giriş seviyesi, K-5 en ileri seviye
aralarında sayamayacağım kadar fazla özellik var
ama amaç fotoğraf çekmekse
hiç hesap yapma en uyguna bulduğunu al tadını çıkar

Çevrimdışı Limited31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 02 Şubat, 2014, 20:20:06 »
amatör fotoğrafçı bu işten para kazanmayan fotoğrafçı demektir bir şey yapabilip yapamayan anlamında sölemedim :)
« Son Düzenleme: 02 Şubat, 2014, 20:20:52 Gönderen: Limited31 »

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 02 Şubat, 2014, 20:23:40 »
K-30 ve K-5 i kıyaslamak istiyorum açıkçası, K-5 in pahalı olmasının nedeni sadece shutter sayısı sağlam kasa ve lcd mi?
1/8000 sizin için önemli değil mi mesela, ya da makinanın 20 tane lense özel ayar yapmaya izin vermesi, iso nun 80 e düşmesi, pil durumu, body sağlamlığı, shutter ömrü, üst lcd vs. vs. vs. ...

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #9 : 02 Şubat, 2014, 20:40:36 »
1/8000 sizin için önemli değil mi mesela, ya da makinanın 20 tane lense özel ayar yapmaya izin vermesi, iso nun 80 e düşmesi, pil durumu, body sağlamlığı, shutter ömrü, üst lcd vs. vs. vs. ...

K-5 te beni cezbeden şeylerin onlar olduğunu söyledim zaten ilk mesajda ama K-30 daki 1/6000 yabana atılacak bir hız değil ki çoğu makineden hızlı zaten. İnanın benim için sağlam kasa ne kadar önemli bilemezsiniz zaten pek dikkatli hareket eden biri değilim, bol bol su dörekim ama sonuçta ikisi de WR. Ayrıca VR ve SR dediğim titreşim önleme sistemleri, nikon da VR olduğu için öyle diyorum sürekli ve adaptörle vr lens bağladığımda ne olur onu anlamaya çalıştım. Değişen bir durum yokmuşsanırım. :P iso nun 80 e düştüğünü yeni öğrendim mesela, genelde ikinci el araştırmadığım için k-5 yüksek bir fiyat benim için. K-30 arıyordum ama o da çok geldi, 2. el bakarken K-5 e denk geldim hoşuma gitti ama emin olmaya çalışıyorum o farka değer mi değmez mi diye işte. Fotoğraf makinemi değişterebilecek bir bütçem de yok olabildiğince uzun götürmesi açısından K-5 cazip geliyor. Ama garanti den feragat etmeye değer mi bu?

amatör fotoğrafçı bu işten para kazanmayan fotoğrafçı demektir bir şey yapabilip yapamayan anlamında sölemedim :)

Yeterlilikten kastını anlamaya çalışıyorum işte, mesela ne yaparsam yetmez o makine bana, o makinenin gücünün yetmediği başka neler yapabilir K-5? Bunları anlamam lazım ki doğru bir karara varabileyim değil mi? :D Shutter hızı iso lcd dayanıklı kasa bunların ötesinde bir artısı var mı diye araştırıyorum şu an. :D
« Son Düzenleme: 02 Şubat, 2014, 20:41:54 Gönderen: CemilAL »

Çevrimdışı alikaytan

• Üye
  • Bazı kayboluşlar sadece geçicidir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Şubat, 2014, 20:47:20 »
K-5 te beni cezbeden şeylerin onlar olduğunu söyledim zaten ilk mesajda ama K-30 daki 1/6000 yabana atılacak bir hız değil ki çoğu makineden hızlı zaten. İnanın benim için sağlam kasa ne kadar önemli bilemezsiniz zaten pek dikkatli hareket eden biri değilim, bol bol su dörekim ama sonuçta ikisi de WR. Ayrıca VR ve SR dediğim titreşim önleme sistemleri, nikon da VR olduğu için öyle diyorum sürekli ve adaptörle vr lens bağladığımda ne olur onu anlamaya çalıştım. Değişen bir durum yokmuşsanırım. :P iso nun 80 e düştüğünü yeni öğrendim mesela, genelde ikinci el araştırmadığım için k-5 yüksek bir fiyat benim için. K-30 arıyordum ama o da çok geldi, 2. el bakarken K-5 e denk geldim hoşuma gitti ama emin olmaya çalışıyorum o farka değer mi değmez mi diye işte. Fotoğraf makinemi değişterebilecek bir bütçem de yok olabildiğince uzun götürmesi açısından K-5 cazip geliyor. Ama garanti den feragat etmeye değer mi bu?

Yeterlilikten kastını anlamaya çalışıyorum işte, mesela ne yaparsam yetmez o makine bana, o makinenin gücünün yetmediği başka neler yapabilir K-5? Bunları anlamam lazım ki doğru bir karara varabileyim değil mi? :D Shutter hızı iso lcd dayanıklı kasa bunların ötesinde bir artısı var mı diye araştırıyorum şu an. :D

Selamlar, K30 makinamı yaklaşık bir buçuk yıl kullandıktan sonra satmaya karar verdim..size belki fikir verebilir diye yazıyorum k30'un bana yetmediği tek nokta batarya, grip bağlanamaması..uzun süren sıralı çekimler yapmayı istiyorum bunu yapmak için de uzun süreli pil ömrü lazım malesef bu k30da olmadığı için istemeden de olsa satmaya karar verdim..

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #11 : 02 Şubat, 2014, 21:01:23 »

Selamlar, K30 makinamı yaklaşık bir buçuk yıl kullandıktan sonra satmaya karar verdim..size belki fikir verebilir diye yazıyorum k30'un bana yetmediği tek nokta batarya, grip bağlanamaması..uzun süren sıralı çekimler yapmayı istiyorum bunu yapmak için de uzun süreli pil ömrü lazım malesef bu k30da olmadığı için istemeden de olsa satmaya karar verdim..

Bunlara nazaran K-30 un dağa keskin fotoğraf çektiği doğru mu, ve AF performansı açısından hangisi daha başarılı? K-5 daha üstün bir makine olabilir ama K-30 un yeni olmasının avantajları olabilir bu konularda.

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Şubat, 2014, 21:09:37 »
Bunlara nazaran K-30 un dağa keskin fotoğraf çektiği doğru mu, ve AF performansı açısından hangisi daha başarılı? K-5 daha üstün bir makine olabilir ama K-30 un yeni olmasının avantajları olabilir bu konularda.

Cemil Bey bir pentax kullanıcısı olarak size tavsiyem şubat 20 sinde elmde Amerikadan gelecek K-5 İİ S olacak onlardan bir taesini almanız ve ömürlük kullanmanız. k-5 ii s yeni sayılabilecek bir makinedir.
« Son Düzenleme: 03 Şubat, 2014, 08:27:47 Gönderen: İhtiyar »
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı CemilAL

• Üye
  • **
  • Olanla olunmaz.
« Yanıtla #13 : 02 Şubat, 2014, 21:16:23 »
Cemil Bey bir pentax kullanıcısı olarak size tavsiyem şubat 20 sinde elmde Amerikadan gelecek K-5 İİ S ler olacak onlardan bir taesini almanız ve ömürlük kullanmanız. k-5 ii s yeni sayılabilecek bir makinedir. Ali Kaytan hocamın k-30 unu da ben vermiştim forum da az buçuk biliniyorum. istersen bu fırsatı kaçırma sıfır makine fiyatı 2000 tl dir. Türkiyede k-30 sıfır fiyatına k-5 ii s alacaksın. illa alman için demiyorum ama bana dua edersin.

O fiyata o makine gerçekten iyi olur tabi ama sırf body mi, garanti durumu nasıl oluyor?

Çevrimdışı alikaytan

• Üye
  • Bazı kayboluşlar sadece geçicidir.
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Şubat, 2014, 21:24:19 »
Tabi k30'un daha yeni olmasının avantajları af açısından + olabilir fakat ben iki cihaz arasında görüntü kalitesi, af ve iso açısından ciddi fark olduğunu düşünmüyorum..Komik gelebilir ama k30 sanki k5'in biraz daha spor kasası gibi geliyor bana :) keskinlik objektifle de alakalı bir konu olduğu için karşılaştırmak çok doğru gelmiyor...önceden de söylediğim gibi pil ömrü ve grip k30'da beni rahatsız eden konular.. www.500px.com/alikaytan bağlantışında k30 ve k7 ile çektiğim fotoğraflar belki fikir verebilir..