Gönderen Konu: Pentax K-1 incelemesi  (Okunma sayısı 11343 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
Ynt: Pentax K-1 incelemesi
« Yanıtla #15 : 14 Mart, 2017, 11:35:16 »
Benim yakındığım şey Pentax'ın yüzlerce fotoğraf makinesi varken Ful frama oalrak ilk piyasaya çıkardığı ürünün çok fahiş yüksek fiyatatta olması o parayı hakediyormu onu tartışırım, bu meret Canonun 6d den çok mu üstün özelliklere sahipte bu fiyat onu anlamış değilim, iyi anlayanlar bir karşılaşma yapsınlar.. Benim şahis fikrim K-1in tr deki fiyatı 5/6 bin tl aralıklarında olmasıydı, bune yahu hakikaten dalga geçer gibi şaka gibi, başlarına çalsınlar..
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 14 Mart, 2017, 11:52:39 »
Makina iyi abi baya iyi hemde. Ben gördüm elde kit lens ile ki çok kaliteli değil dedi kullanan lens için f2.8 deki çekimler de bile dinamik aralık,imaj kalitesi çok sağlam.

Fiyatı da rakiplerinin Türkiye fiyatlarını düşünürsek 8000 TL altı zor,5-6 bin Amerika fiyatı bile değil,gerçekçi olmak lazım.Direk rakiplerini düşünürsek dolar fiyatı açısından uygun fiyatlı çıkardılar zaten ürünü.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #17 : 14 Mart, 2017, 12:01:42 »
6 D ile arada 2 katıpiksel ve hız farkı var en önemlisi..
ucuzlamış olarak elimize düşermi, yoksa fiyatı daha damı artar bilinmez..
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 14 Mart, 2017, 12:04:30 »
Düşer tahminim,şu anda alanlar var 7 bin TL civarına aldılar memnun olmayan illa ki çıkar, 5-6 bin TL ilk etapta ikinci eli olur diye tahmin ediyorum. Ebay ikinci eli şu anda 1500 $ altına düşmedi yorumlarsak.

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #19 : 14 Mart, 2017, 13:36:50 »
Yalnız K1'le 6D'yi bir tutmamak lazım. K1 çok daha gelişmiş bir alet, fiyatı da biraz ona göre. 6D'nin 3 avantajı var: Daha geniş (ve ucuz) lens parkına erişim, orta noktada daha doğru odaklama (ama sadece orta noktada), yüksek ISO'da (ISO6400 ve üzeri) biraz daha iyi performans. Onun haricinde K1'in avantajları çok ciddi.
Fiyatı ona göre değerlendirmek lazım. Mesela ben sitemde gösterdim, yüksek çözünürlüklü çekim modu inanılmaz, belki 80MP kadar detay alabiliyorsunuz (o modda çekim yapıp sonradan büyütürseniz). Bu modda moire, merdiven etkisi, pikselleşme vs.. gibi sorunlar da yok. Bu yüzden (eğer makine ve sahne sabit kalacaksa) K1 piyasada en çok detay veren DSLR, bu konuda rakibi yok şu anda.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 14 Mart, 2017, 14:54:31 »
Yüksek çözünürlüklü modu farklı birşey olmuş,normalde arada ciddi bir teknoloji yılı yoksa 2010 yılının makinası ile şimdiki gibi örneğin ben çok fark göremiyorum ( 5D mark ile mi çekildi yoksa Nikon D800 ile mi gibi ).

K1 de fark bariz,firmware güncellemesi sonucu makina level atlamış,özellikle firmware güncellemesi sonucu.Ürün,manzara,mimari çekimler de eğer görürseniz çekilmiş fotoğraflarını elde değil tabi üç ayak üzerinde net farkı göreceksiniz sizde.

Ben açıkçası FF olduğu için alma gibi bir düşüncem olmadı hiç, hala K5IIs kullanıyorum ama o fotoğrafları görünce arkadaşta,çok farklı olduğunu anladım.Bu makinayı Canikon çıkartsa ortalık reklamdan,böyle bir gövde yok diyen kullanıcılardan geçilmezdi emin olun  :D

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #21 : 14 Mart, 2017, 17:21:17 »
Nikon benzerini çıkardı ama: D800, D800E, D810. Canon da 5DMarkIV ve 5DSr çıkardı. Titreşim azaltma, yüksek çözünürlük, hareketli ekran haricinde aman aman avantajı yok bunlara göre bence (yıldız çekim özelliğini ben kullanmadığım için avantaj olarak saymadım). Yani K1 evet süper hiper ama biraz geç kalmış süper :)
Ricoh hala iyi reklamını yapamıyor gibime geliyor, ya da güçleri mi yetmiyor (ki Ricoh dev firma). Canon ne güzel makineleriyle yazıcı vs.. veriyor arada, kampanya yapıyor. Ricoh da yapsa ya arada böyle kampanyalar? Mesela "K1'in inanılmaz detayını sadece bizim yazıcılarımızla görebilirsiniz" gibi bir reklamla çıksalar olmaz mı? Çamur içinde gezen adam ya da yıldız fotoğrafını daha iyi çekebilme sadece ufak bir grubu çeker, senin daha geniş kitleye yayılman lazım.
Bir de otomatik odaklamayı hala beğenmedim. 5DMarkIV MarkIII'e göre bile inanılmaz gelişmiş, hemen hiçbir lensle odak hatası yaşamadım. K1'le 50mm f1.8 AF ve 70mm f2.4 Ltd ile arada odak hatası yaşadım ki bence kabul edilemez. Hatta öyle ki, canlı önizlemede 50mm resmen odak hatası yapıyordu ki hiçbir makinede görmedim ben bunu (canlı önizleme %100 doğru odaklama yapmalı). Genel olarak K3II'den daha iyi diyorlar ama hala Canikonı seviyesinde değil otomatik odaklaması. En azından "eski" sayılabilecek lenslerle böyle. Belki yeni motorlu lenslerle daha iyi çalışır.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 14 Mart, 2017, 19:20:02 »
Günümüzde hangi ürünü çıkartırsanız çıkartın anında rakip firmalardan atak geliyor.Yıllardır kendi halinde bir gövde olan Ricoh GR serisine bile Fuji rakip model çıkarttı.O yüzden dediğiniz gibi aman aman bir durum şu anda hiçbir markada mevcut değil.

Üretim ve hedeflediği satış oranlarına ulaşıyorlar demek ki.Vardır bir hesap kitapları tahminim.Agresif bir büyüme içine girmediler Fuji gibi örneğin bakalım belki ilerde karar değiştirirler artık ana firmanın bileceği iş,bizim ilgilendiren Türkiye ayağı,ciddi iyileştirme gerekli.

Otomatik odaklama ama hangi lens,bu çok önemli. Vidalıda da motorlularda da çok fark ediyor.60-250, 20-40mm örneğin motorlularda çok hızlı odaklayanlar, vidalılarda FA 135mm şimşek gibi örneğin hayret edersin bu Pentax mu diye.O iki lensi ben kullanmadığım için yorum yapamayacağım ama Pentax'ta sadece gövde değil lenste odaklamada çok fazla etken. PLM motorlu 55-300mm çıkardılar çok iyi odaklıyor,bence gövde de bitirdiler lensler geri kaldı,PLM de görüldüğü üzere halledecekler gibi duruyor onuda.

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #23 : 14 Mart, 2017, 19:30:52 »
Ricoh'un bundan sonra eğilmesi gereken şey odaklama bence. Hem gövdeler doğru odaklamalı hem de lens serisini adam gibi motorlarla yenilemeleri lazım. "Efsane" lensler hala cızır bızır diye odaklıyor ki 2017'ye geldik. Sadece ön kaplamasını değiştirip adının başına "HD" ekleyerek daha yüksek fiyattan satacağına DC ya da PLM motoru koysaymış.
Canon USM motorunu bile yeniledi ki Ricoh'un 20 sene ötesinde bu USM, gitti Nano USM diye birşey çıkardı. Olympus-Panasonic daha "yeni" sayılacak lenslerinin tamamına adam gibi sessiz ve hızlı motor koydu (ilk 2-3 lens haricinde).

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 14 Mart, 2017, 21:10:45 »
Canon'un motorlarına geçtim Ricoh'u yakın zaman hiçbir firmanın geçeceğine veya çok yaklaşacağını sanmam. Hızlı oldukları kadar güvenilir de motorları. Onunda dezavantajı, lensler büyük belki de o motorlar yüzündendir, onu da ben sevmiyorum.

Cız bız ediyor ama işte sabahtan akşama kadar dağda bir 15mm veya 20-40mm ile yürümek var bir de Canikonun büyük lensleri ile. 15mm veya 20-40 bir de FA 135mm ile (bu açının altı üstü olur )yeleğin cebine koyup çıkıyorsun geziye.İşin bir de fiyat kısmı var ki,orada işler iyice karışıyor

Tüm bunları göz önüne alırsak bence Ricoh'tan çok şey bekliyorsunuz  :D Hepsini başaran daha firma yok sanırım. Oly biraz yapar gibi oldu ama hem sensör küçük manzara için,hem de birkaç lensi ufak gerisi yine büyük. Kısacası daha siz çok inceleme yaparsınız :)

« Son Düzenleme: 14 Mart, 2017, 21:14:15 Gönderen: selman »

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #25 : 15 Mart, 2017, 01:36:23 »
Canon'un tam kare lenslerinde büyük de var ufak da var aslında, seçenek fazla yani. Tam kare için 24mm f2.8 IS, 40mm f2.8 pancake, 85mm f1.8 ufak ve hafif lensler mesela. 17-40mm de fena değil boyut olarak.
APS-C'ye geçersen lensler biraz daha ufalıyor, ama galiba 20-40mm kadar değişken odaklı f2.8 lens yok APSC için (yanlış da biliyor olabilirim).

Bu benim dediğim "motor yenileme" olayı odaklamayı da düzeltecek bir milktar, o yüzden Ricoh'un buna kafa yorması lazım.

Hatta ve hatta, bazı "efsane" Limited lensleri de optik olarak yenilemeli bence. Mesela 31mm f1.8 LTD süper hiper ama K1'i pek kaldırmıyor, özellikle kenarlarda. Bokeh ya da "karakter lensi" olarak kullanırsan ayrı tabi.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 16 Mart, 2017, 13:46:49 »
Ben çok fotoğraf çeken birisiyim hala da Canon S95 ile de çekim yaparım ki şu an flickrımda son iki siyah beyaz fotoğraf onun ile çekildi yeni olarak.Karakter lensi mi içi keskin dışı yumuşak mı açıkçası çok ilgimi de çekmiyor.Önceliğim sağlam pozu yakalamak,ışık ve bunu işleyebilmek.

Daha önce dediğim gibi ülkemiz ekipman çöplüğüne dönmüş durumda.Amerika fiyatlarının bile altına düştü ikinci el,yabancılar hala nasıl farketmedi ülkemizi şaşırmıyor değilim,turist sayısının azalmasından sanırım.

Biz alıştık artık ( bunu size demiyorum sizin işiniz test ) bizim ülkede sürekli ekipman konuşulur ama fotoğraf çok az çıkar.Şu an 5D mark 4 ile iki iyi fotoğraf çek instagrama koy keşke benim olsa,ben de olsa neler çekerdim iç geçirmelerinden geçilmez ortalık :D 31mm şu anda ülkemizde fotoğraf çekenlerin %80 için yeterde artar bir lens açıkçası bana göre.

Çevrimdışı photom

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 19 Mart, 2017, 17:56:44 »
Bildiğim ve gördüğüm kadarı ile K-1, yeni lenslerle uyumlu ve hızlı.... eski lenslerle de çalışmasını sütlacın üstüne kemal paşa olarak düşünmek lazım.. eski lensler adı üstünde eski..o günkü üretildikleri yılın teknolojisine göre üretilmişler ...yani pentax diyorki..k-1 ve yeni lensleri alın beni ondan sonra eleştirin..yorumlara bakıyorum..yeni makinaya eski lens takıp kullanmış veya görmüş.vs..açıkçası bütçemiz tamamına yetmiyo..dersek daha doğru olur.. fakat aynı paralara sıfır olmak şartıyla nikon-ve canon a  bakarak pentax ı fiyat eleştirisine tabi tutmak daha doğru olur..bu benim düşüncemdir .

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 19 Mart, 2017, 20:24:22 »
Nikon benzerini çıkardı ama: D800, D800E, D810. Canon da 5DMarkIV ve 5DSr çıkardı. Titreşim azaltma, yüksek çözünürlük, hareketli ekran haricinde aman aman avantajı yok bunlara göre bence (yıldız çekim özelliğini ben kullanmadığım için avantaj olarak saymadım). Yani K1 evet süper hiper ama biraz geç kalmış süper :)
Ricoh hala iyi reklamını yapamıyor gibime geliyor, ya da güçleri mi yetmiyor (ki Ricoh dev firma). Canon ne güzel makineleriyle yazıcı vs.. veriyor arada, kampanya yapıyor. Ricoh da yapsa ya arada böyle kampanyalar? Mesela "K1'in inanılmaz detayını sadece bizim yazıcılarımızla görebilirsiniz" gibi bir reklamla çıksalar olmaz mı? Çamur içinde gezen adam ya da yıldız fotoğrafını daha iyi çekebilme sadece ufak bir grubu çeker, senin daha geniş kitleye yayılman lazım.
Bir de otomatik odaklamayı hala beğenmedim. 5DMarkIV MarkIII'e göre bile inanılmaz gelişmiş, hemen hiçbir lensle odak hatası yaşamadım. K1'le 50mm f1.8 AF ve 70mm f2.4 Ltd ile arada odak hatası yaşadım ki bence kabul edilemez. Hatta öyle ki, canlı önizlemede 50mm resmen odak hatası yapıyordu ki hiçbir makinede görmedim ben bunu (canlı önizleme %100 doğru odaklama yapmalı). Genel olarak K3II'den daha iyi diyorlar ama hala Canikonı seviyesinde değil otomatik odaklaması. En azından "eski" sayılabilecek lenslerle böyle. Belki yeni motorlu lenslerle daha iyi çalışır.

Otomatik odaklaması canikon seviyesinde değil derken neyi kastediyorsunuz?
Normal kullanımda ben, kullandığım makinelerden k5, k5iis ve k30 ile, Canon 70D yada nikon d7000 arasında bir fark görmedim.
Üst sınıf cihazları bilmiyorum tabi.

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #29 : 19 Mart, 2017, 22:34:06 »
Bildiğim ve gördüğüm kadarı ile K-1, yeni lenslerle uyumlu ve hızlı.... eski lenslerle de çalışmasını sütlacın üstüne kemal paşa olarak düşünmek lazım.. eski lensler adı üstünde eski..o günkü üretildikleri yılın teknolojisine göre üretilmişler ...yani pentax diyorki..k-1 ve yeni lensleri alın beni ondan sonra eleştirin..yorumlara bakıyorum..yeni makinaya eski lens takıp kullanmış veya görmüş.vs..açıkçası bütçemiz tamamına yetmiyo..dersek daha doğru olur.. fakat aynı paralara sıfır olmak şartıyla nikon-ve canon a  bakarak pentax ı fiyat eleştirisine tabi tutmak daha doğru olur..bu benim düşüncemdir .

Canon'un ilk EF lenslerinden olan 50mm f1.8 (ilk model hem de, metal bayonetli vs..) her Canon'da sorunsuz çalışlıyor. Hem Pentax'ın olayı "50 yıl eski lenslerle bile süper çalışıyo abi" değil miydi? Ek olarak DA 50mm f1.8 da çok eski değil zaten.
Pentax şunu diyebilir ama: Arkadaş ben otomatik odak sistemimi ve lenslerimi tamamen yeniliyorum, eski lenslerle odaklamada sıkıntı çıkabilir ama yeni sistem buna değer.
Bunu derse eyvallah derim.

PENTAX K-1 Alman iF Tasarım Ödülü 2017

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 2550
Son İleti 25 Şubat, 2017, 20:42:20
Gönderen: ucam1
PENTAX K-1 German Design Award 2018

Başlatan vedib

Yanıt: 5
Gösterim: 2787
Son İleti 25 Ekim, 2017, 10:27:41