Gönderen Konu: Pentax K2 ve 50mm 1.4 (Analog yardım)  (Okunma sayısı 13504 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Pentax K2 ve 50mm 1.4 (Analog yardım)
« : 02 Mayıs, 2012, 22:52:31 »
Merhabalar lys hazırlandığım için fazla zaman ayıramıyorum araştırmaya.Bu yüzden mazur görün kusura bakmayın.

Sizlerden ricam elimdeki her şeyi satınca K2 analog makinem ve 50mm 1.4 k serisi objektifim kaldı.Bunları da satacaktım ama bu sefer fotoğraftan kopacağımı düşünerek vazgeçtim.

K2 bildiğim kadarıyla K1000 modelinden daha üst ayarda bir makine.

Makineyi ilk aldığımda Şiledeki tek fotoğrafçımız Kemal abinin dükkanına gidip film istedim oda benden ücret almadan Ilford Delta 400 35mm taktı makineye 20 liralık bir film.Onunla çekip verdim kendisine 3 haftadır banyo yaptıracak bir türlü yapamadı 

Bugün gidip renkli film istedim Kodak Color Plus 200 verdi 5 lirayı duyunca 2 tane alayım bari dedim.

Sanıyorum makinem ölçüm yapıyor ama pilim yok.Pilde bulamıyorum.Asıl sorunda burada.Örneğin portrede 5.6 diyafram ayarında enstantaneyi kaç yapacağımı bilmiyorum.Bu ışığa göre değişiyor ama ben bilmiyorum.

Bu konuda yardıma ihtiyacım var.Hangi ışık koşullarında hangi değerleri kullanmalıyım?

Birde Kemal abi'de işler çok geç işlediği için bundan sonra şu siteye göndermeye karar verdim filmi..

http://www.analograf.com/online_processing

abcde

• Ziyaretçi
Ynt: Pentax K2 ve 50mm 1.4 (Analog yardım)
« Yanıtla #1 : 03 Mayıs, 2012, 01:00:51 »
2 adet lr44 kullanıyor olmalı k2 makinanızın pozmetresi.
bu bataryaların adisinin çifti 1 tl
iyisinin çifti 3-4 tl dir.
bence öncelikle bir pil alıp pozmetrenizi deneyin.bu pil heryerde bulunur bulamama sorununuz olmaz

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 03 Mayıs, 2012, 01:15:56 »
evet guneyim bu piller kullaniliyor birde refik pozmetre olayini hangi degerlerde kullanma olayi basit bunu ben sana anlatamam amerikanin kesfi gibi olur bu konularda vehbi abi ve serkan senturk anlatir sana anlaya bilecegin sekilde.zaman ve sabir gerektiren bisiy ve para deneme yanilma yolu ile ogrenmek gibi bisiy sonrasi kolay kendinden geliyor hangi degeri hangi isikda kullanacagin.bence hic ugrasma makina alana kadar zamana birak

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 03 Mayıs, 2012, 01:23:19 »
Teşekkürler Güney abi yarın bakayım dediğin pillere.

Ercan abi film 5 lira banyo kargo dahil 15 lira.Bana çokta fazla gelmedi açıkçası.Zaten 36 poz olduğu için sadece güzel anları yakalamaya çalışıyoruz  :) Zamanla ödediğim para belki çok olacak ama.Ne yapalım abur cubur dan kesip bunlara yatıracağım artık parayı..

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #4 : 03 Mayıs, 2012, 01:26:17 »
o filmler için 5 lira aşırı faiş bi ücret
birde elindeki filmlerin son kullanma tarihleri dolmuşmu ona bakarmısın?
dolmuşsa kaç yıl geçmiş

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 03 Mayıs, 2012, 01:28:04 »
02/2013 yazıyor abi

Fotozeynepte 4 lira abi.Bizim Kemal abi Şiledeki tek fotoğrafçı.Adam nasılsa bana mahkumlar diye düşünüp hafif yüksek fiyatla çalışıyor sanırım.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs, 2012, 01:28:55 Gönderen: Mourners »

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #6 : 03 Mayıs, 2012, 01:38:01 »
hım filmler taze film yani :)
birçok kişi bayat film arıyor sonuçları bence daha güzel oluyor
nette biraz araştır derim bayat filmleride
ben bayat filmleri tanesi 1 liradan filan alıyorum tazelere bakmadım hiç ilgimi çekmediği için
istanbulda sezer arkadaşımızda analog kullanıyor ona bir danış derim filmi nerden kaça alıyo kaça banyo edip taratıyo
lr44 pil olayına gelirsek bence pillerin dandiğini alma bazen pozmetreyi çalıştırmaz bile dandik olanlar.
hayyama indinmi k1000-k2-pentax me-super analog gövde görürsün elbet bi vitrinde onlardan birini al pillerini çıkar bak bakalım pozmetren çalışıyormu :)
pozmetre çalışıyorsa gider 4 lira verir en kalitelisinden 2 pil alırsın
zaten alcağın piller 1.5 sene gider

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 03 Mayıs, 2012, 01:43:03 »
Abi hayyama ayda yılda 1 gidebiliyorum.Sahibinden'de bir sürü varmış şaşırdım.

http://www.sahibinden.com/elektronik?query_text=lr44

Tavsiyene göre alayım ben  :)

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #8 : 03 Mayıs, 2012, 01:49:10 »
parasal sebeplerden ötürü analog kullanımına giriceksen tavsiye etmem
paramı müziğe gömeyim bu ara fotoya yatırım yapmıyayım diyorsan bence elindeki analog gövde ve lensi gözden çıkarıp en ucuzundan dijital bi makinayla devam et.eski modellerin çok temizlerini bulmak mümkün çok çok iyi rakamlara

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 03 Mayıs, 2012, 04:07:26 »
     K2 LR44 diye biliyorum bende. Güney abinin de dediği gibi kolay bulunur birşey. Uzun süre gider zaten, K1000'e 3 yıl önce koydum bir pil, pozometre şuan için sağlıklı. :)

Ayrıca s/b için konuşuyorum bedava banyo kampanyamız vardı. İlgi güzeldi. :) Belki önümüzdeki günler yeniden yapabilirim kampanyayı:
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=471.0
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 03 Mayıs, 2012, 09:59:52 »
   Her formatta  filmli analog fotoğrafçılıkla ilgili herşeyi sorabilirsiniz..... Makine kullanımı, film çeşitleri, film banyo, fotoğraf baskı işlemleri (Agrandizör ve tab sandığı aşamaları) Karanlık oda işlemleri gibi aklınıza gelen herşey; pratik bilgilerle.......
   Fotoığraf makinesini aldığı ilk günlerde Refik kardeşime Pentax K2 ile ilgili her şeyi anlattığımı sanıyorum. Pillerin ucuz ve gövde için kullanım kolaylığı olduğunu izah etmeye çalışmıştım.
    Pil olmadığı için herşeyi kendiniz ayarlamanız lazım.  200 ASA değerli film takmak kaydıyla  Enstantane değerini 125 (kırmızı renkli) sabit bırakınız. Diyafram ayarını Parlak güneşte "11"  Bina gölgesinde "5.6" ; daha karanlık ortamlarda tecrübelerinize dayanarak diyaframı açmanızı  4 - 2.8 - 2 gibi değerlere çekim yapmanızı tavsiye ederim.
    Film fiyatlarına gelince 5-10TL arasıdır. Biraz mantıklı olun 1-TL film olmaz. Çöp olsa bile 1-TL olmaz...   
« Son Düzenleme: 03 Mayıs, 2012, 10:00:39 Gönderen: vedib »

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #11 : 03 Mayıs, 2012, 10:23:27 »
ben aldigim rakami yazdim vedib bey size yalan borcum mu var.
kodak gold 100-200-400 asa son kullanma tarihi 2009 olan filmleri 1 tl den aliyorum.
gereksiz cikisinizin sebebini anlamadim.Ayrica parantez icinde olan cumlenin maksadini anlamadim  :)
(Her formatta  filmli analog fotoğrafçılıkla ilgili herşeyi sorabilirsiniz..... Makine kullanımı, film çeşitleri, film banyo, fotoğraf baskı işlemleri (Agrandizör ve tab sandığı aşamaları) Karanlık oda işlemleri gibi aklınıza gelen herşey; pratik bilgilerle.......)
Amac bilgi gosterisimi :) Amac buysa mesele yok benim bilgi gosterisi yapmakta tarzim degil yapana kafa tutmakta :)

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 03 Mayıs, 2012, 11:17:12 »
    Forum dostluk ve paylaşım yeridir.  Fotoğrafseverlerin hangi konuda bilgi birikimi olduğu bilinmesinde fayda vardır. Amaç bilgi gösterisi değil; bilgiyi paylaşmaktır. Bilgi gösterisi yapmanın ayıp ve kötü olduğunu düşünmüyorum. Forumlardan olsun özelden olsun analog filmli fotoğrafçılık konusunda her türlü bilgi desteğini sağlamaya çalışıyorum. Biraz bilgim varsa bırakın gösteri yapayım. Bu gösterinin kimseye zararı olmaz... En azından tecrübelerimden faydalanırsınız...

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 03 Mayıs, 2012, 11:53:40 »
Vedib abi
Mantikli olalim lafiniza takilip yazdim o postu
Dediginiz gibi biri bilgi gosterisi yapicaksa bunu bilgili bir insanin yapmasi herkezin faydasinadir.
Benim cevremde sizin gibi yillarini bu ise vermis abilerim var.Onlar sayesinde ufkum genisledi.Benden yascada buyuk ustadlari ne kirmak nede lanet olsun dedirtip paylasimdan sogutmak isterim.Bilmedigim bisey karsima cikarsa bilebilir diyecegim 4-5 kisiden biri sizsiniz.Kirdiysam ozur dilerim abi
« Son Düzenleme: 03 Mayıs, 2012, 11:57:11 Gönderen: abcde »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs, 2012, 12:23:53 »
Ben de o "1 TL" ve "Fahiş 5 TL" olaylarına takıldım. Gece sitem dolu uzunca bir metin hazırlamıştım da "Serbest piyasa sana ne Baha." diyip sildim. Zamanında şehrin toptancılığını yaptım. Giriş fiyatlarını biliyorum, piyasada ki arz/talep miktarını da biliyorum ve şaşırıyorum. Daha önce piyasa zihniyeti para kazanmaya dayalıydı bu son zamanlar karnımı doyuruyum zihniyetine dayalı.

Suç kesinlikle bizde (tüketicide) değil, satıcılarda.. Hepsi aç, tok satıcı kalmadı. Eee tabi fiyatlar böyle dilenci ücretlerine düşer.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Pentax SLR makina tamir ettirdinizmi?

Başlatan sdemir03

Yanıt: 5
Gösterim: 4614
Son İleti 29 Ocak, 2013, 14:10:57
Gönderen: Baha