Gönderen Konu: Bana ,DA yani crop sensör lensi ve ff sensör lensi neden farklı geliyor.  (Okunma sayısı 5499 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
Merhaba ;
Çok çeşitli lens deneyimim olmasa da Da lenslerin oluşturduğu fotoğraflar bana ütülenmiş hissi veriyor. Eski ff uyumlu lenslerde böyle bir sorun hissetmedim ama DA lenslerde bu sorunu hissettim.

DA lenslerin FF lere göre daha dar bir alana görüntüyü dağıtmasından diye düşünüyorum.

sorum, ben mi abartıyorum yoksa böyle bir sorun var mı?

zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
Ne güzel hocam işte ütülü ütülü :) sanki tam tersi olması gerekmez mi, ff lenslerin sensörde oluşturduğu izdüşüm daha geniş ve croplu sensör o iz düşümün bir kısmını alıyor. yani ff lenslerdeki görüntü daha düz olması gerekmez mi . benim mantığım hatalıdır belki bilmiyorum.
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
yok ne hatası , ben de bilmiyorum ki.

ben de öyle bir izlenim oluştu , merak ettim .
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı runo15

ütülenmiş derken neyi kastettiniz tam anlayamadım.

Aşağıdaki fotoğraf Fa 50mm 1.4 ile çekildi. tuşların fulu olan bölgelerinde ovallik söz konusu. Buradaki örnektenmi bahsediyorsunuz. DA lenslerde bu olmuyormu.?

« Son Düzenleme: 17 Ocak, 2014, 18:23:46 Gönderen: runo15 »
Pentax K10D
Pentax Battery Grip BG-2
SMC Pentax-DA 18-55mm F3.5-5.6 AL WR
SMC Pentax FA 50mm F1.4
Marumi MC UV Haze 49mm Filtre
Marumi DHG 58mm CPL Filtre
B+W 58mm ND 3.0-1,000X Filtre
Marumi 52mm UV Filtre
Dijital Ekranlı Kablolu Kumanda
Sırt Çantası ve Bir sürü ıvır zıvır.

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
üç boyut etkisi desem daha doğru olacak galiba
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
üç boyut etkisi desem daha doğru olacak galiba

Anlatmak istediğinizin doğru tanımı bu hocam... :)

Aynısını ben de düşünürdüm K7 kullanıyorken... Fakat şu da var ki; 70 limo "DA" ama 3 boyut etkisini gördüğüm fotoğraflar vardı... Limited olmasına mı bağlasak ki durumu?

Ama şu ütülenmiş olayında size katılıyorum... ve dedenini ben de çok merak ediyorum...

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
Anlatmak istediğinizin doğru tanımı bu hocam... :)

Aynısını ben de düşünürdüm K7 kullanıyorken... Fakat şu da var ki; 70 limo "DA" ama 3 boyut etkisini gördüğüm fotoğraflar vardı... Limited olmasına mı bağlasak ki durumu?

Ama şu ütülenmiş olayında size katılıyorum... ve dedenini ben de çok merak ediyorum...

yanlış hatırlamıyorsam limitedler (belkide 70mm-77mm) ff uyumlu yada ona yakın bir durum var.

ben görüntünün daha dar bir alanda oluşmasına bağlıyorum.
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı eminakca

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bir iki ornek olsa ozaman daha saglikli olcak sanki ;)

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bir iki ornek olsa ozaman daha saglikli olcak sanki ;)

HTC One cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?action=media;sa=media;in=2301

Emin abi şu an eski dvdleri dökmem gerekir ama anasayfanın yanındaki Serdinç'in bi fotoğrafı çarptı gözüme...

@serdinç dostum, yanlış anlama kötü felan demiyorum... :D

Benim dediğim olay böyle bişey...

Aynı makine, lens farklı mesela

İkisi de alan derinliği konusunda yeterli derinliği almış...

Aradaki o efekt farkını söylemiştim ben... Cumuta hocam da bunu mu söyledi acaba? :)

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
evet aynen bu.

bu fotoğraf ff , link verdiğiniz da sanırım
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
   Full Frame 24X36mm ve Crop sensör 16X24mm için imal edilen objektiflerin tamamı "circular" dairesel yapıda olduğundan dolayı bahsettiğiniz kusur oluşmaz. Crop sensörlü DSLR gövdeler için imal edilen objektiflerde daha geniş açı kaydedebilmek için teknik olarak görüntü optik aracılığıyla daha fazla küçüldüğünden kenarlarda dairesel siyah görüntü oluşmaktadır. Elinde buzlu cam ekranlı medium veya large format teknik fotoğraf makinesi olanlar objektifi bu gövdelere bağladığında bu bahsettiğim "circular" dairesel görüntüyü ve değişik odaklarda odak alanın değiştiğini göreceklerdir.
    Crop sensörler için imal edilmiş objektiflerin geniç açılı olan çeşitlerinde optip bükülma olacağı bir gerçektir. Ama konuda bahsedildiği gibi ütülenmiş görüntü söz konusu olamaz.
    Ayrıca bir dönem piyasada mevcut olan Anamorfik "Anamorphic" objektif elips yapıda olduğu için bahsettiğiniz görüntü üretirler.
    Anamorfik "Anamorphic" objektif geniş bir görüş açısındaki görüntüyü sıkıştırarak belirli bir çerçeveye sığdıran objektif türüdür. Optik yapısı oval biçimdedir. Yakın tarihe kadar popüler olan sinemaskop filmler de bu objektiflerle çekilmektedirler. Daha sonra göstericiye takılan bir parça ile görüntünün perdeye yayılması sağlamakta ve tüm perdeyi kaplamaktadır. İlk kaydedilen görüntü basık şekildedir, normal objektifle izlenen görüntülerdeki objeler basık ve ince uzun görünür. "Anamorphic" objektifler günümüzde ARRI-Zeiss tarafından halen sinema sektöründa kullanılan pahalı lenslerdir.
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,1630.msg18249.html#msg18249

« Son Düzenleme: 18 Ocak, 2014, 10:35:22 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?action=media;sa=media;in=2301

Emin abi şu an eski dvdleri dökmem gerekir ama anasayfanın yanındaki Serdinç'in bi fotoğrafı çarptı gözüme...

@serdinç dostum, yanlış anlama kötü felan demiyorum... :D

Benim dediğim olay böyle bişey...

Aynı makine, lens farklı mesela

İkisi de alan derinliği konusunda yeterli derinliği almış...

Aradaki o efekt farkını söylemiştim ben... Cumuta hocam da bunu mu söyledi acaba? :)

Fatih dostum ne yanlış anlaması :) Bu konuda aslında lensin karakteristiklerine bakmak lazım. Verdiğin iki örnekte dediğin gibi biri Limo 70mm diğer Sammy. Limo belki tek çekimde Sammy'den alan derinliği konusunda önde gibi ama ilk örnek fotoğrafta arka plan da pek uygun değil ve Buğra da pek yerinde durmuyordu :)
Uzun lafın kısası adamlar Limolara boşuna limo demiyorlar, her ne kadar DA da olsa, FF makinalar da boşuna üretilmiyor :D Eğer 3D efekti alınacaksa 38 pozun pc tarafından birleştirilmesi ve Sammy 85mm f1.8. Brenizer'a da selamlarımızı iletelim:)

Brenizer-2 by srdnc, on Flickr
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ütülü gibi görünme olayına ne diyorsun dostum peki? Dediğimiz olaya rast geldin mi hiç?

HTC One X cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Çevrimdışı cumuta

• Üye
    • Profili Görüntüle
Bedi Beyin 70mm limited için yazdığı sayfadan

"FF gövdelerde kullanıldığında kenarlarda optik bozulma oluşsada “Limited” (yüksek kaliteli lens) serisi olduğundan pek fark edilmemektedir. "

burdan 70mm limited tam olarak DA lens olmadığını , yani croplu sensöre göre görüntü oluşturmadığını ff-crop arası olduğunu düşünmüştüm.

ve 77mm limitedin 70mm limited den daha iyi görüntü ürettiği yazılmış. 77mm ff bu arada.

bence ff uyumlu lensler ile çekilmiş fotoğraflarda üçboyut etkisi daha fazla , alan derinliği değil yanlız .

SMC Pentax-DA L 50-200mm f4-5.6 ED

SMC Pentax-FA 100-300mm f4.5-5.6
« Son Düzenleme: 19 Ocak, 2014, 09:12:16 Gönderen: cumuta »
zenith 122
Pentax ME Super

Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7965
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk
Farklı Marka Lens Kullanımı

Başlatan dahrendorf

Yanıt: 2
Gösterim: 1895
Son İleti 21 Aralık, 2017, 17:33:03
Gönderen: geberesice
Biri bana şu flaş kullanımını anlatsa ya!!!

Başlatan Aylak adam

Yanıt: 3
Gösterim: 2370
Son İleti 26 Mayıs, 2013, 17:42:40
Gönderen: sdemir03
K-5 battery grip ve 70-200mm lensi alacak sling tarzda çanta modeli

Başlatan selman

Yanıt: 6
Gösterim: 2957
Son İleti 10 Mart, 2015, 21:49:15
Gönderen: ysf044
Eskişehirde sensör temizliği ve objektif bakımı