Gönderen Konu: Siyah beyaz film ve Banyosu  (Okunma sayısı 27000 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Siyah beyaz film ve Banyosu
« : 12 Ekim, 2011, 00:43:39 »
         Bir çok fotoğraf forumunda siyah beyaz fotoğrafçılık ve siyah beyaz film tedariki ve özellikle banyosu hakkında dile getirilen zorlukları okuyunca nasıl yardımcı olabilirim diye düşündüm. Özelden bana ulaşan; siyah beyaz film çeşitleri ve banyosu hakkında soru soran fotoğraf severler dışında forumlarda bu nostaljiyi yaşamak isteyenlere yardım etmek amacıyla bu yazıyı yayınlamayı uygun buldum.
        Dijital fotoğrafçılığa girişten sonra film ihtiyacının azalması imalatçı firmaları ekonomik açıdan  darboğaza girince film çeşitleri ve üretimi asgariye indirmek; bazı üreticiler üretimi durdurmak zorunda kalmışlardır. Ama bazı firmalar kısıtlıda olsa piyasaya halen film sevkiyatı yapmaktadır. Ama maalesef gördüğüm kadar sadece pankromatik  filmlerin değişik ISO değerindeki çeşitleri veya çoğu zaman stoktaki emtianın piyasada satıldığını gördüm. Ebat olarak çoğunlukla 135/36  ve kısıtlı olarak 120(Roll Film) kodlu filimlerin bulunduğunu tespit ettim. Sheet film veya diğer modellerin mevcut olmadığını; olanların ise son kullanma tarihlerinin çok eski olduğu, ihtiyaçtan satıldığı  bir gerçek. İstanbul’daki fotoğraf severler ihtiyaçlarını Sirkeci piyasasından; Ankara ve İzmir’de birkaç satıcıdan; diğer illerde internet ortamından veya tesadüfen mevcut fotoğrafçılardan  tedarik etmektedirler.
        Konumuzun en zor yanı kullandığımız siyah beyaz filmi nerede veya nasıl banyo edeceğiz. Özellikle kendinize güvenmenizi ve işlemi yapabileceğinize inanmanızı isterim.
        Hazırlık  :   Birinci banyo için hazır satılan KUT-1 veya Jhonsonn toz halinde hazır 1.Banyo kimyasallarını üzerindeki numara sırasına göre 1 litre şehir suyunda eritmeniz. Kimyasalları 1 litrelik pet şişeye 750ml şehir suyunda erittikten sonra 1 litreye tamamlayınız. Şayet toz halinde değilde sıvı derişik halde tedarik ettiyseniz; üzerinde yazan  oranlarda kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Yine bulamadım diyorsanız sirkeci piyasası veya Mısır Çarşısının arkasındaki Kimyagerler Sokağındaki Kimyevi Madde satıcılarından aşağıda yazdığım kimyasal maddeleri tedarik etmeniz gerekir. İkinci Banyo(Tespit Banyosu) için ½ Kg veya 1Kğ Sodyum Hiposülfit tedarik ediniz. (Not: Kahverengi ve tonları hakim kimyasalları kullanmayınız, kimyasal özelliğini kaybetmiştir.)

Birinci Banyo : (Orta kontrast bir sonuç için) 
1)Metol  1gr.   2) Sodyum Sülfit 13gr.  3)Hidrokinon 3gr  4) Sodyum Karbonat 25gr.  5)Sodyum Bromür 1gr. 6) Şehir Suyu 1Lt
Numara sırasıyla 750ml şehir suyunda erttikten sonra 1Lt tamamlayınız.
Kullanacağınız zaman 1 ölçek hazırladığınız eriyik  1 ölçek şehir suyu’ tahminen 15X20cm ebadında veye rahat edebileceğiniz herhangi bir Küvet veya kap içinde hazır bulundurun;

İkinci banyo : 15X20cm ebadında veye rahat edebileceğiniz herhangi bir Küvet veya kap içerisine 1 ölçek Sodyum hiposülfit(Kristal)   3 ölçek şehir suyu hazır bulundurun. Özellikle eritmenize gerek yok; kullanım anında erir.

Önerim film banyonuzu hava karardıktan ve evinizin tüm ışıklarını söndürdükten sonra; evinizin banyosunun bir köşesinde yapmanız.(Kimyasallar leke yapar)  Banyo yapacağınız filmi karanlık ortamda kasetinden çıkarın ve rulo halindeki filmi oda sıcaklığında birinci banyoya bir ucunu sokarak devam ettirin, tamamen banyoya dalan filmi rulo biteme kadar sarın; rulo bitince tekrar aksi yöne kimyasal içerisinde sarmaya devam edin. Bu işlem oda sıcaklığında 8 dakika devam eder,(Kışın soğuk günlerde 10 dakika) bunu müteakip film aynı şekilde ikinci banyo içerisine alınır ve 15 dakika aynı işlem devam eder. 15 dakika sonucunda ışıkları açabilirsiniz ve ışıklı ortamda banyo edilen filmi akan suda kimyasallardan temizlenmek maksadıyle suda yıkanır,gezdirilir. Daha sonra sudan arındırılır ve kurumak üzere film rulosu herhangi bir ipe mandalla asılarak tozsuz ortamda kurumaya bırakılır. Tahminen oda sıcaklığında 2 saat sonra film kurur. ( Film banyosu tankı daha ideal ama maksat heyacan)... Birinci banyoyu bir defa kullanıp dökünüz. Kullanılmamış banyoya aktarmayınız. İkinci banyoyu ikinci defa kullanabilirsiniz...   
        Cesaretim yok ama muhakkak banyo etmem gerekli diyorsanız; kargo ücretini karşılamanız kaydıyla bana gönderin. Ücretsiz gününde banyosunu yapıp size tekrar göndereyim.
 (Not: Agrandizörde baskı yapan arkadaşlar aynı kimyasalları Fotoğraf Kağıdı banyosunda kullanabilirler.)
« Son Düzenleme: 12 Ekim, 2011, 21:42:25 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
Ynt: Siyah beyaz film ve Banyosu
« Yanıtla #1 : 12 Ekim, 2011, 01:00:58 »
Vedib amca ellerine sağlık. Teşekkürler paylaşım için:)
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

sdemir03

• Ziyaretçi
« Yanıtla #2 : 12 Ekim, 2011, 02:21:42 »
Sn.vedib
Harika bir yazı olmuş elinize sağlık, aslında filmli makinaların kullanımı, film banyosu, tab konularında  bir bölüm açılsa burada deneyimlerinizi paylaşsanız çok iyi olacağını düşünüyorum.
Sıfırdan başlayıp, bu konunun tüm detaylarını bulabileceğimiz, bir köşe olur.

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 12 Ekim, 2011, 15:51:50 »
çok güzel ve yararlı bir paylaşım olmuş :) vedip beye teşekkürler...
pentax k-r + 18-55 kit lens

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 13 Ekim, 2011, 22:16:19 »
Film banyo ilacı Ankara'da bende var, hazır. :) İsteyene verebilirim..
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 04 Kasım, 2011, 00:06:10 »
            Amaç tarih olmak üzere olan bu bilgileri aktarmak ve yaygınlaştırmak. Bu konuda pratik bilgileri aktarmaya çalışırım.
            Bir üyemiz banyo sonucu oluşan kusuru ve çözümünü ile ilgili yardım isteği şöyle   “Filmin şeffaf kısımları dışarıda yaptırdığım banyolarda olduğu gibi tam şeffaf değil hafif gri şeklindeydi sanki filmin üzerine bir tabaka çekilmiş gibi. Bu nedenle filmi agrandizöre koyduğum zaman aşağıda çok sönük bir görüntü oluşuyordu. Sarı ışık açıkken bile görüntü kağıt üzerinde zor seçiliyordu. Bunun nedeni ne olabilir acaba? “

Anlattığınız sorunun çözümü neler olabileceğini aktarayım.
1)   Eğer film banyo kontrol ışığı kullanıyorsanız; film banyo kontrol ışığına fazla maruz kalmış olabilir… Film banyosunu tamamen karanlıkta yapınız.
2)   Kullandığınız banyo kimyasalları fazla derişik veya birinci banyo süresi fazla olabilir.. Birinci banyo oranlarına ; sulandırmasına ;sıcaklığına ve birinci banyo süresine uyunuz.   
3)   Film zemini sarı-gri veya pembe-gri tonda ise ikinci banyo süresi çok az veya banyo karışımındaki sodyumhiposülfit az.  3 ölçek şehir suyu 1 ölçek sodyumhiposülfit oranında karanlık ortamda en az 10 dakika banyo edin. İkinci banyoda filmin veya fotoğraf  kağıdının fazla süre durmasının sakıncası yok. 10 dakikadan sonra ışığı açabilirsiniz.
4)   Pek ihtimal dahilinda olmasada satın aldığınız film kötü koşullarda stok edilmiş olabilir. Film yazın çok sıcak ortamlarda veya güneş altında kalmış olabilir. 
Bunun dışında film zemininin saydam ve parlak olmaması için hiçbir neden yok.  Tekrar denemenizde filmin yarısını kesip banyo edin; eğer beğendiyseniz ikinci yarısını banyo edersiniz. Filmin koyu veya açık olması durumunda birinci banyo süresini uzatır veye kısaltırsınız.
           NOT:   (Birinci banyo veya ikinci banyo kimyasalları kahverengi veye tonlarında ise kullanmayınız; kimyasal özelliklerini kaybetmiş olduğundan istediğiniz performansı alamazsınız.)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ağustos, 2012, 16:21:22 »
      Spiral ve banyo tankı ile film banyosu. Dikkat etmeniz gereken şey filmi karanlık ortamda kasetten çıkarıp spirale yerleştirmeniz. İyi seyirler.

Çevrimdışı Lider

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 16 Ekim, 2012, 01:27:37 »
Analog fotoğraf Makinesi kullanıcıları kendi filmlerini banyo etme kararı almış olsa gerek Siyah beyaz film ve Banyosu konusu ziyaretçi rekoruna erişti. İzlediğim kadarıyla ziyaretçiler Siyah beyaz film ve Banyosu konusuna kilitlenmiş gibiydiler.

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 28 Ekim, 2012, 19:47:40 »
Arkadaşlar Siyah/Beyaz Filmi en uygun nerde bulabilirz?ilford pan 100-400 düşünüyorum.kargoyla 20 lirayı buluyor nerdeyse :S ADana'da hiç bir yerde bulamadım.
İnsan Gerçek Dostlarını Felâket Anında Tanır, Yenilgi Yılları İyi Bir Okuldur...

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 28 Ekim, 2012, 20:20:09 »
adanada olmasi lazim raul
arkadaslardan birisi aliyordu ama nerden bilemiyorum olmazsa ben turkiyeye gelince istanbulda kristal fotonun telefon numarasini alirim onlar posta ilede yolluyorlar heralde

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 28 Ekim, 2012, 20:44:32 »
yarın bir daha bakayım o zaman ben.öz ticarette bile yoktu.bir daha sorayım olmazsa artık.belki bulunur.dediğiniz siteyi buldum ağabey.fiyatları 11 tl.eğer kargo ücreti aşırı olmazsa orda alabilirim.çünkü 50 asa bile var ve fiyatı da aynı.
İnsan Gerçek Dostlarını Felâket Anında Tanır, Yenilgi Yılları İyi Bir Okuldur...

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Ekim, 2012, 13:46:55 »
Arkadaşlar Siyah/Beyaz Filmi en uygun nerde bulabilirz?ilford pan 100-400 düşünüyorum.kargoyla 20 lirayı buluyor nerdeyse :S ADana'da hiç bir yerde bulamadım.

Ahh ya. Keşke birkaç gün önce görmüş olsaydım. :( Şuan Adana'dayım ama filmler yanımda değil. :(

Elimde ilford pan 100 ve 400 var. 2010 yada 2011 tarihli emin değilim ama taze sayılır bayat demek haksızlık olur. Güzel sakladım. İstersen maliyet fiyatına 2şer tane felan gönderebilirim.

Ticari amaç gütmüyorum bu arada. :) Kendi kullandığım filmler..
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Kasım, 2012, 00:04:03 »
bugün ilk siyah beyaz banyoyu yapmış bulunmaktayım :D sağolsun Vedi Üstad'ın anlattığı gibi yaptım herşeyi.filme bakınca pozlama hatalarım var.nasıl oldu anlamadım.güzel kareler kaçmış.yarın çıkanların baskısını alacağım kısmet olursa.kimyalları ve filmi Vedi Üstad hediye etti.kendisine ne kadar teşekkür etsem azdır :) umarım Üstad'ın yüzünü kara çıkarmamışsımdır :D

abcde

• Ziyaretçi
« Yanıtla #13 : 04 Kasım, 2012, 00:37:36 »
 :) vedi bey yardımcı oluyor analog meraklılarına hatta bi ara ücret talep etmeden filmleri kargolayanların banyo işlemini yapıp geri yolluyordu

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 04 Kasım, 2012, 00:42:11 »
:) vedi bey yardımcı oluyor analog meraklılarına hatta bi ara ücret talep etmeden filmleri kargolayanların banyo işlemini yapıp geri yolluyordu
Abi harbiden de öyle.ADana'ya gelmişti tesadüfen kimyasalları getirdi bana birde film verdi hiç ücret filan almadı.sen yap yeter dedi.çok mutlu oldum.ne kadar teşekkür etsem azdır.paylaştıklarıda ortada zaten

DX Film kodları "Digital Index"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3527
Son İleti 22 Mart, 2013, 12:57:03
Gönderen: Baha
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5437
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
Kuş Banyosu

Başlatan caucassian

Yanıt: 7
Gösterim: 3749
Son İleti 11 Aralık, 2012, 21:37:32
Gönderen: caucassian
İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)

Başlatan RauLgs21

Yanıt: 16
Gösterim: 9065
Son İleti 27 Nisan, 2016, 10:10:39
Gönderen: vedib
Siyah/Beyaz Film Yeni Fotoğraflar :)

Başlatan RauLgs21

Yanıt: 3
Gösterim: 3399
Son İleti 26 Kasım, 2012, 22:02:28
Gönderen: RauLgs21