Gönderen Konu: Siyah beyaz film ve Banyosu  (Okunma sayısı 26995 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Siyah beyaz film ve Banyosu
« Yanıtla #15 : 12 Kasım, 2012, 09:29:59 »

"FİLM UCU ÇIKARICI"     "FİLM RETRIEVER"     "FİLM PICKER"
          Özel mesaj ile yardım isteyen analog fotoğraf severlerin sorunlarını forumda paylaşmanın daha doğru olacağı düşüncesindeyim.  135 kodlu 35mm filmin kasetten çıkarılma zorluğu dile getirilmiş.
       1-   Ucu kasetin içine kaçan filmi, kasetten çıkarmak için yaygın olarak profesyoneller; karanlık ortamda üst kapağını açıp filmi komple çıkarmak veya yanlışlıkla ucu kaçan filmin ucunu çıkarıp tekrar kapağını kapatmak, bazen zor oluyor ama el alışkanlığından sonra olağan bir durum.
       2-   Işıklı ortamda sadece film ucu çıkarmak için “Film ucu çıkarıcı” veya “ Film retriever” ve “ Film picker” adı verilen bir aparatla müdahale etmek çok basittir.
             Film ucu çıkarıcı aparatı şu şekilde kullanılır. Film kasedindeki makaranın boşluğu alınması maksadıyle film makarası bir miktar çevirilir, film ucu çıkarma aparatının ilk dili film kasetinin içine sokulmasını müteakip film kasette sarılır ve çıt sesi duyulduğunda film ucu çıkarma aparatının ikinci dili film kasetinin içine sokulmasını müteakip dişarı doğru çekildiğinde filmin ucu kasetin dişına çıkmış olur.
       3-   120 kodlu orta format Roll filmler tabanında şerit kağıda baş tarafından bantlandığı için böyle bir sorun yoktur. Film bittiğinde banyo etmek için karanlık ortamda baş taraftan yapıştırıldığı banttan yırtılarak banyo aşamasına geçilir.
       4-   Shett filmler ise karanlık ortamda bulunduğu kasetten çıkarılıp ışık geçirmez bir kutuda biriktirilip banyo aşamasına geçilir.
                                          http://www.clubsnap.com/forums/traditional-darkroom/204678-use-film-picker.html

Not1:  Zenit fotoğraf makinelerinin büyük bir çoğunluğu 135/36 filmin belkide iyi yerleştirilmediğinden dolayı film kenerı hasar gördüğünden "film ucu çıkarıcı" aparatı ile ucunu çıkarmak çok zor olduğundan filmi banyo etmek için kasetin kapağının açılması en kolay yoldur.
    Not2.  Son versiyon Canon fotoğraf makinelerindeki özellik dolayısıyla; fotoğraf makinesine takılan 135 kodlu film fotoğraf makinesinin karşı makarasına film sarıldığından, bu tip fotoğraf makinelerinde filmin sonundan çekim yapıldığından, bunun gözönünde bulundurulması gerekir.   

FİLM UCU ÇIKARICI
« Son Düzenleme: 21 Ocak, 2017, 19:36:00 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Korhan

• Üye
  • Korhan
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 12 Kasım, 2012, 13:42:55 »
benim başıma geldi geçenlerde bu. daha fazla poz çekmek için kapağı erken kapattım ve filmi tam olarak takamadım. ondan geri sardım. sonra kapağı açınca yaptığım hatayı anladım :D

forumlarda falan okudum bayağı, birisi içine yalanmış kullanılmış film sokup bir tur falan döndürüp çekmeyi tavsiye etmişti. denedim, oldu. ama filme bir zarar vermiş miyimdir bilmiyorum :)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 12 Kasım, 2012, 15:31:21 »
benim başıma geldi geçenlerde bu. daha fazla poz çekmek için kapağı erken kapattım ve filmi tam olarak takamadım. ondan geri sardım. sonra kapağı açınca yaptığım hatayı anladım :D
forumlarda falan okudum bayağı, birisi içine yalanmış kullanılmış film sokup bir tur falan döndürüp çekmeyi tavsiye etmişti. denedim, oldu. ama filme bir zarar vermiş miyimdir bilmiyorum :)
    Analog SLR gövdelerde kullandığımız 135 kodlu filmi kasetten ucunu çıkarmak için yapılan bu uygulama ile filme bir zarar gelmez... Filmi takmak için tahmini bir karış uzunluğunda film görüntü kaydetmeden zaten lider görevi yapıyor.

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #18 : 12 Kasım, 2012, 22:11:31 »
filmi bitip tekrar geri sararken sessiz ortamda sarın, kulağınızı makineye yaklaştırın, film sona doğru taktığınız yuvasından çıkınca TIKKK diye atma sesi gelir sona geldiğinizi anlarsınız sonra yine yarım tur daha çevirin ve kapağı açın.işlem tamamdır.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 13 Kasım, 2012, 00:00:58 »

filmi bitip tekrar geri sararken sessiz ortamda sarın, kulağınızı makineye yaklaştırın, film sona doğru taktığınız yuvasından çıkınca TIKKK diye atma sesi gelir sona geldiğinizi anlarsınız sonra yine yarım tur daha çevirin ve kapağı açın.işlem tamamdır.
  Kişisel tecrübe ve alışkanliğa bağlıdır, şu ana kadar açamadığım film kasedi olmadı... bazen zor olsada kasedin yapısını bozmadan el becerisiyle açıyorum. Bu anlatılacak ve tarif edilebilecek bir şey değil.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 15 Ocak, 2013, 13:11:01 »
Asetat yapıdan önce "ince cam levha" halinde olan "Sheet film" yurdumuzda cam film ve portrelerde kullanılmasından dolayı portre film olarak hala adlandırılmaktadır.  "Sheet film" levha film-tabaka film banyo aşamaları elle küvette yapılacağı gibi daldırma yöntemi ve film banyo tankıylada yapılmaktadır. Aşağıdaki görselde sheet film banyo tankına yerleştirilmesi ve banyosunu izleyebilirsiniz.(Film banyo tankına yerleştirilme aşaması tamamen karanlıkta yapılması gerekir)

Çevrimdışı execute

• Üye
  • Özgür Sinan Başer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 09 Mart, 2014, 01:03:09 »
@Vedib bey geliştirici, durdurucu, sabitleyici ve kireç temizleyici için süreleri en pratik olarak nereden öğrenebiliriz ? (elimdeki kimyasallar İlford'ur)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 09 Mart, 2014, 13:27:33 »
Siyah beyaz film banyo sürelerini; hangi filmin hangi kimyasalla ne kadar sürede yıkanması gerektiğine dair bilgileri aşağıdaki linkte bulabilirsiniz. Hazır kimyasalların üzerlerinde bu gibi bilgiler yazılıyor zaten ama bazılarında yok ise aşağıdaki linkten faydalanabilirsiniz.

http://www.digitaltruth.com/devchart.html

Sol taraftaki kutucuğa filminin  ve kimyasalın çeşidini yazmanız yeterlidir.

Genel olarak 20 derece ile   Geliştirici 10 dakika, durdurucu 2 dakika, sabitleyeci 10 dakika, kireç temizleyici 2 dakika olarak genelleyebiliriz. En doğru süreler deneyimlerinizdir.
« Son Düzenleme: 09 Mart, 2014, 13:32:26 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı execute

• Üye
  • Özgür Sinan Başer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 09 Mart, 2014, 18:22:16 »
Vedib abi yazdıktan sonra baya bi araştırdım en sonunda aklıma ilford pan 100 filmin klavuzunu vs. bulabilir miyim o geldi. İlfordun demesine göre pan 100 de 20 derece 9 dakika ilfotech ddx ile 10 sn. stop fixer için ise 2 5 dakika arası diyor. Ben bu fixer de 2 ila 5 dk. arasında ne gibi bir değişiklik olacak onu merak ediyorum. Birde ilfotol için ise süre belirtmemiş fazla durması film yüzeyi için bir sıkıntı oluşturur mu ?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 09 Mart, 2014, 19:14:31 »
Siyah beyaz film banyosunda 1.Banyo dediğimiz geliştirici süresi önemli 20 derece ısı ile 10 dakika yeterlidir, fazla süre olursa film koyulaşır ve fazla geren oluşur. Diğer banyo aşamalarının sürelerin fazla olması pek önemli değil, 2. banyo diye tabir ettiğimiz sabitleyici (Sodyumhiposülfit) banyosu 5 dakikadan aşağı olmaması gerekir, film yüzeyindeki yanmamış gümüş nitrat artığının dökülmesi açısından önemlidir, filmin makul süreden fazla durmasının zararı yoktur.

Çevrimdışı execute

• Üye
  • Özgür Sinan Başer
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 09 Mart, 2014, 20:35:09 »
Sağolun vedip abi sonuçları yıkama yaptığım zaman paylaşacağım.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 12 Mart, 2015, 12:43:39 »
Film banyo işi kullanıcılara zor geliyor, dijital dünyada deklanşöre bas ve anında ekranda görüntüyü izleyebilirsiniz.

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 12 Mart, 2015, 14:07:56 »
En çok özendiğim konu banyo konusu. İki tane filmli makinem var, biri Spotmatic, diğeri de Smena Symbol. Siyah beyaz da çekiyorum arada ama bitürlü cesaret edip kendim banyo yapamadım filmleri. Her seferinde Sirkeci'ye bırakıyorum. Önümüzdeki ay ilk banyomu yapmak istiyorum gerekli ekipmanı alıp.

Bir de 110 filmli bir makinem var, daha doğrusu ben doğduğumda babam almış :) Onun filmini bulmak epey dertmiş. Sonucu merak ettiğimden denemek istedim ama film sadece Lomography'de satılıyor galiba ve 25 lira, banyosunu Murat Ticaret yapıyormuş ama tarayamıyorlarmış. Başka yere de sormadım ama 25 lira bir film için de pahalı geldi biraz.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 12 Eylül, 2016, 00:14:57 »
1900 yılların başından günümüze kadar değişik format ve ebatta film üretilip kullanıcıya sunulmuştur. 120, 135 kodlu ve tabaka (shett) filmler haricindeki filmlerin çoğu tarih oldu. Tarih olan merak ettiğiniz film çeşitlerini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz.

http://www.collection-appareils.fr/general/html/type_film_eng.php

DX Film kodları "Digital Index"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3526
Son İleti 22 Mart, 2013, 12:57:03
Gönderen: Baha
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5433
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
Kuş Banyosu

Başlatan caucassian

Yanıt: 7
Gösterim: 3749
Son İleti 11 Aralık, 2012, 21:37:32
Gönderen: caucassian
İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)

Başlatan RauLgs21

Yanıt: 16
Gösterim: 9064
Son İleti 27 Nisan, 2016, 10:10:39
Gönderen: vedib
Siyah/Beyaz Film Yeni Fotoğraflar :)

Başlatan RauLgs21

Yanıt: 3
Gösterim: 3399
Son İleti 26 Kasım, 2012, 22:02:28
Gönderen: RauLgs21