Gönderen Konu: herkese izmirden selamlar  (Okunma sayısı 3299 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı genar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
herkese izmirden selamlar
« : 05 Haziran, 2015, 23:38:23 »
öncelikle herkese merhaba, adım genar , izmirde yaşıyorum ve ege de öğrenciyim. uzunca bir zamandır bu forumu takip ediyordum ancak kayıt olmak bugüne nasip oldu. burdaki diğer bütün kullanıcılar gibi bende pentax meraklısı olarak fotoğraf makinesi alıp aranıza katıldım sonunda. pentax merakı nasıl başladı sorusuna hala cevap verememekle birlikte yıllardır almak isteyipte sürekli bişeylerin araya girmesi sonucunda artık bende bir fotoğraf makinesi alabildim. bütün bir yıl para biriktirip sonunda bir k3 aldım(oldukça yıpratıcı oldu ama neyse). son 4-5 yıldır aktif olarak fotoğraf çekiyorum amatör olarak arada bir de para kazandığım da oldu. haliyle bende canon ve nikon makineler kullandım, bu süreçte hiç elime pentax makine gelmedi(normal olarak) ve buradaki çoğu kullanıcının bildiği gibi insanlara pentax olayını bende pek kabullendiremedim. çok küçük bir kesim insan almam konusunda negatif görüş bildirmedi. tabi bende daha önce hiç kullanmadığımdan(genellikle canon kullandım, nikona pek alışamadım canondan sonra) eğer makine alırsam nasıl çıkacağı tam muammaydı benim için. neyse yıllar geldi geçti fırsatlar olgunlaştı derken bu sene nar aş. de türkiyede daha aktif rol almaya başlayınca, izmirdeki bir kaya tırmanışı şenliğine pentax sponsor oldu. bende gittim denedim makineleri(k3 ve 645 haricinde ne varsa getirmişlerdi). k50 ve ks2 yi elime ilk aldığımda  makinelerin tokluğu çok hoşuma gitti, giriş seviyesi canon veya nikonlar gibi değillerdi, ayrıca çift skroll olması oldukça iyi idi. birde etkinlik sorumlusu abinin 16-50 2.8 i ni de kullandım, o bambaşka bişeydi. işin sonunda menünün grafik görselleri haricinde makinelerde kullanımla ilgili bir sıkıntı görmemek beni çok mutlu etti ve k3 almak için daha da motive oldum. yakın bir tarihte de amerikadan gelen bir arkadaşım olduğunu farkettim ve parayı gönderdim. grip hediyeli 18-135 kit lens parasını arkadaşıma gönderdim ve makine dün elime ulaştı, sonuç genel olarak benim için iyi, kullandığım diğer makinelerle karşılaştırınca memnun oldum, gerçekten kullanımı rahat, denildiği gibi "kullanıcı dostu" bir makine. canon 7d den sonra biraz ufak çok az da yavaş geldi ama zamanla buna alışacağıma eminim. bu dslr makine olgusuna biraz hakimseniz çok rahat bir makine. bakalım şimdi para biriktirip yeni lenslere yelken açmaya geldi sıra.
bu arada bir iki tane sorum var makinede çözemediğim bikaç durum oldu, yardımcı olursanız çok sevinirim,
1. iki kartla birlikte kullanıyorum kartların ikiside özdeş kartlar, ancak menüde kartların arasında geçiş yapmayı bulamadım, ya 1 e kaydediyor, ya ikisine yada jpeg bi karta raw bir karta şeklinde kayıt ediyor
2. olarak skrolların görev konumu bana ters geldi onları değiştirmek istiyorum, ayrıca isoyuda üstteki skroll(yani deklanşörün önündeki) skrola atamak istiyorum ancak menüde bulamadım.
3 olarak da bugün bir arkadaşım hediye olarak ricoh rikenon p 1:1,7 50 mm manual lens verdi, p modunda diyaframı kontrol edemedim, menüdeki "açıklık halkası kullanarak" kısmını 2 ye getirdik ama olmadı.
çok uzun oldu kusuruma bakmayın yılların hevesiyle böyle oluyor biraz. herkese iyi akşamlar dilerim

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: herkese izmirden selamlar
« Yanıtla #1 : 06 Haziran, 2015, 02:33:54 »
Aramıza hoşgeldin. :)

Tırmanış etkinliğine katılmayı düşünmüştüm. Az daha tanışacakmıştık. :) K-3 hakikaten güzel bir cihaz. Hayırlı olsun. Orta vadede asla değiştirmemeni tavsiye ederim.

Yardım istediğin ilk maddede olay şu ki sadece sd2'ye kayıt istiyorsan sd1'i çıkart. Sadece sd2 takılı iken tane boş kare çek. Sonra sd1'i tak. Kayıt sd2'e olacaktır artık. Çektiklerini izlerken de sd1 sd2 arası geçiş istiyorsan MENÜ tuşunun yanında sd1 sd2 yazılı tuşa basabilirsin. LCD'de fotoğrafı hangi sd karttan gösterdiğini "1" yada "2" olarak belirtiliyor zaten.

İkinci konuda ezber bilgim yok ne yazık ki. Hiç değiştirme ihtiyacı hissetmedim. :) Ama düğme kişiselleştirme var, eminim. Gün içinde hatırlatırsan kurcalarız cihazı.

Son maddeye gelelim. :) Ne yazık ki objektifi sadece manuel kullanabilirsin. Açıklık halkasına izin verdikten sonra gövdeni M moduna al. Diyaframı objektiften ayarla. Iso'ya değer ver ve en son doğru enstantane ölçümü için gövde üzerindeki YEŞİL TUŞ'a bas. Ufak 1 saniyelik ses duyacaksındır gövdeden. Daha sonrasında netliği kontrol edip fotoğrafı çekebilirsin.

Daha başka bol bol soru sorabilirsin. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı genar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 06 Haziran, 2015, 03:13:26 »
selamlar Bahattin, cevabın için çok teşekkür ederim. keşke izmirde karşılaşsaydık, pextax kullanan biriyle karşılaşmak çok sevindirici olurdu.
makine gerçekten de orta vadede herhangi bir eksiklik hissettirmeyecek bir makine. doğa sporlarıyla ilgileniyorum o yüzden hava şartlarından etkilenmemesi çok güzel, ayrıca iso ve seri çekimde de çok iyi olduğunu farkettim. 18-138 in bu konuda çok başarılı olmaması da üzmedi değil tabiki de ama çok da elzem değil. artık ilerde daha iyi lenslere geçince sorun olmaktan çıkacak bir durum.
bugün biraz denedim iso konusunda canon 7d den oldukça ilerde, bu çok sevindirici. 6400 lerin alakası yok birbirleriyle ki iso kumlanma giderici kapalı olduğu halde böyle. dediğin gibi orta vadede oldukça iyi bir makine.
cevabın için tekrardan çok teşekkür ederim, iyi geceler

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 06 Haziran, 2015, 04:33:57 »
Cihaziniz hayirli olsun.
Manual lens kullanimi ile ilgili bisey hatirlatayim. Eger len A ozellikliyse makineden otomatik deger verilebilyor. Ama M ozellikliyse sadece manual modda kullanilabiliyor.

Çevrimdışı genar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 07 Haziran, 2015, 14:51:57 »
iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim. lens ricohun p  modllu manual lensi ama p modunda diyaframı okuyamadı  makine. ancak Baha'nında dediği gibi istediğim diyaframı seçip yeşil tuşa basınca doğru pozlama gerçekleşti.
cevabınız için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 10 Haziran, 2015, 16:15:40 »
P modunda Ricoh objektifler Pentax gövdelerde A gibi ne yazık ki çalışmıyor. M objektif gibi kullanmaktan başka çare yok yani. Başka Ricoh P modlu objektifi olanlara da duyurulur. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 10 Haziran, 2015, 20:04:07 »
http://www.pentaxturk.com/forum/index.php/topic,2294.msg40267.html#msg40267

İstanbul/Sirkeci'deki Sunay ustaya ulaşma imkanı olmayanlar da ellerinden geliyorsa aşağıdaki şekilde kendileri halledebilirler. Sanırım Ricoh'daki P pininin Pentax'ta A pini yerine getirilmesi gerekiyor. Alt kapağı özenle açarak fazla dağıtmadan (çünkü içinde ufak parçalar ve küçük bir yay var) değiştirilmesi gerekiyor. A karşılığında delik yoksa uygun bir şekilde delmek gerekir!

Bu da kendin pişir, kendin ye:)
http://www.pentaxforums.com/forums/151-pentax-k-30-k-50/220680-k-30-ricoh-pin.html
« Son Düzenleme: 10 Haziran, 2015, 20:04:53 Gönderen: rsimsek »
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı genar

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Haziran, 2015, 23:37:59 »
lens emanet olmasa denerdim de ilerde artık