Gönderen Konu: fotoğraf gezisine ekipman tavsiyeleri ve deneyimleriniz..  (Okunma sayısı 5317 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
Merhabalar arkadaşlar..
         1 hafta sonra 10 günlük bir tatile çıkacağım.bu daha çok kültür gezileri seklinde olacak.Beni en çok heyecanlandiran şey cekebilecegim fotoğraflari dusunmek oluyor şuanda.elimde k5 + 18 55 wr+sigma 35 mm hsm 1.4 + 8mmfisheye+helios46 var lens olarak.onun dışında hafif bir tripodum ve reflektörüm var.tabi bir de yedek hafiza kartlari aldim  16 gb.lık 52 gblik bir alan var.tüm ekipmanım bu.Sizce battery grip almak lüzumlu mudur? Yada yalniz yedek batarya is görür mu?Böyle geziler için ekipman tavsiyesi ve genel tecrübe ve önerileriniz var midir?
           Bir de arkadaşlar bir müzisyen arkadaşımın albüm fotoğrafları için çekim yaptım.raw cekmedim çünkü henüz raw için program kullanmayı ogrenemedim :((( jpeg de snapseedde düzeltmeler yaptım ufak tefek ama görüntü kaybı sanırım oluyor biraz.fotograflarin boyutu küçük olacağı için aşırı etkilemeyecek gibi görünüyor ama maksimum netlik icin ne yapilabilir.?

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: fotoğraf gezisine ekipman tavsiyeleri ve deneyimleriniz..
« Yanıtla #1 : 29 Haziran, 2015, 14:39:04 »
   Pentax K5 ve Pentax 18-55mm WR ikilisi her ihtiyacınızı karşılayacağından emin olabilirsiniz. Kendinizi güvende hissetmeniz açısından yedek hafıza kartı ve yedek batarya yeterlidir. Pentax DSLR gövdenizin konforlu imacı bırakması açısından grip olsa iyi olur ama gerekli değil.
   Elinizdeki ekipmanla her tür görüntüyü istediğiniz gibi kaydedebilirsiniz. Pohotoshop programları fotoğrafçılık etkinliği dışında görmenizi isterim. Raw/jpeg takıntınız olmasın, vizörden kadrajı tam doldurmaya gayret edin, ışığı zamanla iyi kullanacağınızı ümit ederim. İyi tatiller.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Haziran, 2015, 15:22:26 »
Tatile gidilirken fazla ekipman alsanız bile kullanamadan geri dönersiniz bu kıyafet içinde geçerli.Genelde iki lens iş görür. Elinizdeki 18-55WR ve hava kararmaya yakın çekimler içinde Sigma 30mm f1.4 yeterli yanınızda götürmek için. En az bir yedek pil ve yedek hafıza kartı da çekim konforu için gerekli.

Battery grip daha ağır lensleri dengelemek için ( 70-200mm f2.8 gibi) veya şarj imkanının kısıtlı olduğu dağ,bayır gibi yerlerde kalem pil aparatını kullanmak için faydalı. Onun harici kullanım kişisel zevke giriyor,ben normalde kullanmıyorum ekstra ağırlık sonuçta.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı membus

• Üye
  • **
« Yanıtla #3 : 29 Haziran, 2015, 16:46:34 »
Seyahatiniz uzun yürüyüşleri kapsayacaksa battery grip ekstra ağırlık ve hacim demektir. Buna katlanmanız gerektiğini unutmayın.

Ben ellerim büyük olduğu için tercih ediyorum, gripsiz çok küçük geliyor bana gövde. Ama son seyahatimde bir günü gripsiz geçirdim, olmuyor da değilmiş dedim kendi kendime.

Selman beyin de dediği gibi pilleri şarj etme imkanlarınız kısıtlıysa kalem pil aparatı ile hayat kurtarır.

Ama doğa yürüyüşlerinde, yağmurda, çamurda, tozlu ortamlarda, suya düşme tehlikesi olan yerlerde, veya çok nemli ortamlarda kullanacaksanız, WR özelliği sağlaması açısından orijialini tercih etmenizde fayda var. Ama zaten böyle bir tatil olmayacaksa, yedek bataryalarla bu sorunu çözmeniz sizin için daha mantıklı olacaktır.
Pentax K-3 + BG5 Battery Grip

Makro Lensler: Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR  |  Pentax-M 100mm F4 Macro
Zoom Lensler: Sigma 10-20mm F4-5.6 EX DC HSM  |  Pentax-DA 18-135mm F3.5-5.6 ED AL [IF] DC WR
Diğer: B+W MRC Nano XS-PRO KSM Circular Polarizer Filtre 77mm  |  B+W Neutral Density Filter ND106 1.8 (64x) 77mm

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Haziran, 2015, 23:42:48 »
selamlar kültür gezisi ne demek bunu bilmedğimden öğrenmek çok isderim.başka konuya gelecek olursak hiç birimiz gideceğiniz yeri saat kaçta hangi ortamda .hangi ışık.ne olacağını hayatta kestiremeyiz tavsiye benim açımdan bir söz konusu olamaz .elinizdekilerle allah ne verdiyse tecrübelerinle en iyisini yapmaya çalışsın üç lenslede herşey çıkabilir.örnek ormandasınızdır vahşi bir kuş yaklaşır denk gelirsiniz sen 35mm le çekersin adam 800mm le çekemez .kimse neye ihtiyacınız olduğunu bilemez düşünme koy ekipmanını çantana zamanın keyfini yaşa

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 30 Haziran, 2015, 00:17:22 »
selamlar kültür gezisi ne demek bunu bilmedğimden öğrenmek çok isderim.başka konuya gelecek olursak hiç birimiz gideceğiniz yeri saat kaçta hangi ortamda .hangi ışık.ne olacağını hayatta kestiremeyiz tavsiye benim açımdan bir söz konusu olamaz .elinizdekilerle allah ne verdiyse tecrübelerinle en iyisini yapmaya çalışsın üç lenslede herşey çıkabilir.örnek ormandasınızdır vahşi bir kuş yaklaşır denk gelirsiniz sen 35mm le çekersin adam 800mm le çekemez .kimse neye ihtiyacınız olduğunu bilemez düşünme koy ekipmanını çantana zamanın keyfini yaşa

Merhabalar tekrar..öncelikle yanıt veren herkese çok tesekkur ederim zaman ayırdığı için..ercan bey öyle elbette söylediklerinizde hemfikirim,bu benim ilk kapsamli gezim olacak fotoğrafcilik acisindan ve önceden niye düşünememisim bunu ya da danişmamisim demek istemediğim icin burasi araciliğiyla sizlerden fikir almakta fayda görüyorum.Bu arada kültür gezisi adlandirmasini ilk ben kullanmadim : D kültür gezisi olarak nitelendirilen bir takım turlar var içerdiği etkinlikler sebebiyle öyle isimlendirilmiş.Yani gidilen bölgenin doğası,tarihi eserleri,yöresel yemekleri,evleri,insanlari ,eğlenceleri vb gibi o bölgeye ait bir çok ayrıntıyı tanımayı amaçlayan aktivitelerin toplamına verilmiş bir isim.Umarım yardımcı olabilmisimdir.😆

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 30 Haziran, 2015, 00:29:15 »
 :) teşekkür ederim canımsın  hani yanlış anlaşılır belki benim çoğu türkçe tanımlaarı pek bilmiyorum yoksa kesinlikle aklına yanlış fikir gelmesin sayende öğrenmiş oldum.olumlu yaklaşımın için tekrar teşekkürler.ellindeki lenslerle çok iyi kareler çıkartırsın daha çok sohbet ederiz inan yardımcı olurum bol bol çek kendi kendine doğruyu bulursun zaten sen o zevki yaşa bizlerle paylaş bundan mutlusu yok

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Haziran, 2015, 00:47:16 »
Evet çevremde fotoğrafcilikla profesyonel anlamda ilgilenen facebookda iletisimi mi sürdürdüğüm bi iki kişi dışında pek kimse yok ki onlar da zaten Pentax kullanıcısı değiller.O nedenle Fotoğrafçılık hususunda kendimi kitaplarım,internette edindiğim bilgiler ve burası dışında biraz yalnız hissediyorum.Eksiklerimi görmek ve kendimi geliştirmek konusunda el yordamı ve bizzat kendi tecrübelerimle yol katetmeye çalışıyorum...Yardima ve tavsiyelere açığım o nedenle :)) Nezaketiniz için tesekkur ederim.iyi geceler..

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Haziran, 2015, 00:59:01 »
sizede iyi akşamlar asıl ben teşekkür ederim.pentax konusu ayrı bir sevdadır  :D :D bana bakmayın ben ne kadar nefret etsemde .bende nikon kullanıcısıyım ama bir köşemde hala pentaxla ilgili bir şey vardır mutlaka.seve seve ben ve burdaki kardeşlerim ve abilerim her yardımı yapmaya hazırız ve bu arada ıstanbulda yada başka bit şehirde isesiniz mümkün olduğu kadar arkadaşlarla tanışıp buluşmalar düsenleyip canlı yerinde denme bilgi edinmeye çalışın tekrar memnun oldum hayırlı geceler

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 01 Temmuz, 2015, 00:50:43 »
Seçenekler arasında:

8mm ile çekebilecek kareler aslında kısıtlı. Ama güzel pozlar çıkar mı çıkar. Bu objektifi almak veya almamak hakkaten beni de tereddütte bıraktı. Alsam çok kullanmazdım ve yük yapardı. Ama almasam belki de keşke derdim. :)

18-55 kurtarıcı. O mutlaka çantada bulunsun derim.

Yedek batarya da zaten pek yük değil. Bu nedenle tereddütsüz mutlaka bulunsun derim.

35mm gezi fotoğraflarında kısıtlayıcı ama oyumu gene bulunsundan yana kullanırdım.

Battery grip olsa alınabilir derdim. Ama yok ise satın almanı gerektirecek kadar önemli değil. Olsa bence daha iyi. Ama olmaması bir eksi değil. Gezi sonuçta, bir bakıma yük. :)

Yedek hafıza kartı da yedek batarya gibi hem yük değil hem ekonomik masraf sayılmaz. Bulunsun mutlaka.

Helios46'a gerek görmüyorum.

Seçenekler dışında:

Profesyonellik düşünülmüyorsa her yerde yaptığım tavsiye, sadece gövde ve önüne 18-135mm yeterli. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Gülsemin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 01 Temmuz, 2015, 01:30:08 »
Aslında şuan elimde bi tane 50 135 mm yada sigma 17 70 olsun isterdim başka da birşey yuklenmezdim ama maalesef..tavsiyeler için tesekkur ederim bahattin bey:)

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #11 : 04 Temmuz, 2015, 04:21:47 »
Aslında şuan elimde bi tane 50 135 mm yada sigma 17 70 olsun isterdim başka da birşey yuklenmezdim ama maalesef..tavsiyeler için tesekkur ederim bahattin bey:)
bu lens çok ağır, bayanlar için taşıması çok zor olabilir.pentax 18-135 wr lens her derdinize deva olur şiddetle öneririm gezi için tek lens olarak. Başka lensleri tak çıkar uğraşısından sizi kurtarır. yedek batarya ve hafıza kartını da yedeklediniz mi sorun yok.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 04 Temmuz, 2015, 10:37:28 »
Aynen,tak gez istiyorsanız 18-135mmWR yeter de artar. biraz daha f değeri yüksek bir şey isteyen için ise Tamron veya Sigma 17-50mm f2.8 aralığında bir şey işini görür. Kültür,tatil gezilerinde özel açı merakı yoksa aralıklı bir lens ile gitmek en iyisi,tak çıkar yapmak çok zor,ayrıca sensörün aşırı tozlanmasına neden oluyor.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Konu Nedir - Tema Nedir - Fotoğraf Okuma Nedir

Başlatan cbaytan

Yanıt: 1
Gösterim: 10397
Son İleti 23 Nisan, 2012, 14:50:39
Gönderen: Baha
Fotoğrafçı-iyi Fotoğrafçı-Fotoğraf Sanatçısı Farkları ve Tanımları.

Başlatan cbaytan

Yanıt: 4
Gösterim: 5437
Son İleti 22 Ocak, 2012, 22:54:11
Gönderen: healtyhead
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5433
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
XI. Dümbüldek Suyu Fotoğraf Sergisi - Memişoğlu Petrol Desteğiyle

Başlatan cbaytan

Yanıt: 5
Gösterim: 6766
Son İleti 01 Mayıs, 2012, 22:58:05
Gönderen: cbaytan
ANKET: Fotoğraf Çekmekle Şu Anda Neyi Amaçlıyorsunuz?

Başlatan cbaytan

Yanıt: 8
Gösterim: 6245
Son İleti 18 Eylül, 2011, 03:23:43
Gönderen: JoRDaN