Gönderen Konu: SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL - IF  (Okunma sayısı 68696 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL - IF
« : 18 Ekim, 2011, 00:27:13 »
arkadaşlar bu lensi kullanan ya da herhangi bilgisi olan abilerimiz kardeşlerimiz varsa tecrübelerini bizlerle paylaşabilirlerse çok sevinirim :)
« Son Düzenleme: 23 Aralık, 2011, 21:53:26 Gönderen: bFeeL »
pentax k-r + 18-55 kit lens

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: samyang 85mm f1.4
« Yanıtla #1 : 18 Ekim, 2011, 12:54:32 »
Bu lens,hemen hemen her marka için uyumlu çıkarıldı.Hem ASC hem FF makinelere uyan modelleri var.Makine üreticisi markaların aynı lenslerinden kalite olarak bir farkı olmadığı yazılıyor.
Ben şahsen kullanmadım.
Birçok kullanıcıdan ve test sitelerinden iyi not alıyor.
Fiyatı muadillerine göre daha ucuz.
Portre için böyle bir aralık tercih edenlere iyi bir alternatif.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL IF
« Yanıtla #2 : 18 Ekim, 2011, 13:54:55 »

Genel amaçlı portre ve sahne fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. Samyang Optics Co.Ltd. tarafından 24X36mm tam kare (Full frame) olarak Canon, Nikon, Pentax ve Minolta Sony gövdeler için piyasaya sunulmuşsada günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. Türkiye’de Canon ve Nikon bayonetli olanları daha yaygın olarak bulunabilmekte; Pentax ve Minolta Sony bayonetli olanlar yok denebilecek kadar çok azdır. Optik diziliminde bir adet “AL” (Aspherical Lens) kullanılmasından dolayı görüntünün ortasındaki keskinlik, kenarlarda da aynıdır. Görüntü kalitesi iyi objektiflerdendir. Optik elemanlar parlamayı önleyici MC (Multi-Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Filtre yuvası 72mm olup focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda olmadığından polarize filtre kullanma kolaylığı vardır. Diyafram bileziği vardır. Orjinal parasoley ile satılmaktadır.
          “SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL IF” objektif manuel fokustur. IF (Internal focus) İçten odaklamalı objektif olduğu için objektif ebadı değişmemektedir. Bu sistem hızlı ve kararlı auto focus yapmaya uygun olması ve objektifin manuel fokus olması bir tezatlık oluşturmaktadır. Diyafram değerinin en açık olan değerlerinde görüntü kalitesi düşüktür. 1:2,8 den sonra istediğimiz sonucu alabiliyoruz. Portre çekimlerinde 1:1,4 – 1:2 gibi diyafram değerlerinde çok soft bir görüntü vermektedir. Bu değerlerde keskinlikten yoksundur. Alan derinliğinin çok kısıtlı olması keskin görüntü alınmasını engellemesinin yanında bazı portre fotoğraflarında özel bir etki bırakabilir. Portrelerde bokeh (bulanık efekti) estetik yönden iyi etkiyi bırakır. Pentax K bayonetli objektif modelinde objektifin metal (Stainless steel) bayonetli; KA bayonet yapıda olduğu, diyafram bileziğinin diyafram sekmesinde “A” (auto aperature) olduğundan Pentax SLR ve DSLR gövdelerin tüm çekim modlarında sorunsuz kullanılmaktadır. 
          “SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL IF” objektife profesyonel fotoğrafçılar (IF) özelliğinden dolayı sıcak bakmamaktadırlar. Lens grupları sabit olan objektifleri tercih etmektedirler. Amatör kullanıcılar fiyatının cazip ve diyafram değerinin çok açık olmasından dolayı tercih ettikleri bir gerçek. Aynı zamanda Rokinon, Vivitar, Polar, Opteka, Falcon ve Bower gibi farklı markalar adı altında satılmaktadır.

Türkiye'de 2011 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 550-TL.

Genel Özellikleri : IF (Internal focus) İçten odaklamalı Manuel Lens

Optik dizaynı ............................. : 7 grup 9 eleman
Diyafram yaprak sayısı ............... : 8
Diyafram açıklığı ....................... : 1:1,4 - 1:22
Asgari netleme .......................... : 1 m.
Filtre çapı ................................ : Ø 72mm.
Ağırlığı ..................................... : 513 gr.
« Son Düzenleme: 15 Ağustos, 2018, 10:54:09 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Ekim, 2011, 14:15:58 »
reis ve vedip verdiğniz bilgiler için çok teşekkür ederim ;) alacak olan arkadaşlar için çok yaralı olmuştur diye düşünüyorum...
pentax k-r + 18-55 kit lens

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #4 : 18 Ekim, 2011, 23:09:43 »
Ben şu an Samyang 85mm 1.4 ün amerika versiyonunu yani Rokinon 85mm 1.4 ü kullanıyorum. Evet kendisi bir portre lensidir. Üstelik çok çok keskin bir lenstir. 1.4 te bulanık görüntü verdiğine katılmıyorum, ben şu an çok rahat çekim yapıyorum. Ama açık havada f 2.8 çok iyi, hatta f 5.6 da tabiri caizse jilet gibi sonuçlar veriyor. Kesinlikle pişman etmez sizi. bence 550-650 tl ye alınabilecek en kaliteli portre lensidir.
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ekim, 2011, 23:12:15 »
Örnek fotoğrafları izlemek isterim açıkçası. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #6 : 18 Ekim, 2011, 23:35:10 »
Örnek fotoğrafları izlemek isterim açıkçası. :)

evimdeki net çok yavaş ( arkadaşımın wireless inden bağlanıyorum :) ) bi kaçgüne bu başlıkta paylaşırım örnekleri
Metz Mecablitz 50 AF-1

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Ekim, 2011, 09:03:08 »
            Şimdiye kadar kullanma şansım olmadı ama kullanan arkadaşlardan, fotoğraf forumlarından ve Sirkeci piyasasından elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaştım. 
            Forum üyeleri sayesinde bilgi dağarcığımı genişletmek temel amacımdır. " haytaertu" nikli arkadaşımızda bu objektifin oluşu ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak olması sevindirici.
             Portre çekimlerinde 1:1,4 – 1:2 gibi diyafram değerlerinde çok soft bir görüntü vermesi ile bulanık bir görüntüyü birbirinden ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Portre çekimlerinde  soft görüntü veren objektiflerin bazen tercih edildiğini bir gerçektir.
            Aynı zamanda bir dizi Rokinon, Vivitar, ve Bower gibi farklı markalar altında satılmaktadır.  Referans olabileceğini düşündüğüm Pentaxforums ve Samyang linklerinden faydalanılacağını düşünüyorum.

http://www.pentaxforums.com/userreviews/rokinon-samyang-bower-85mm-1-4-aspherical.html
http://www.samyang.pl/product,21,category,5,samyang_85_mm_f14_aspherical_if
« Son Düzenleme: 25 Aralık, 2011, 16:36:00 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #8 : 19 Ekim, 2011, 10:57:51 »
            Şimdiye kadar kullanma şansım olmadı ama kullanan arkadaşlardan, fotoğraf forumlarından ve Sirkeci piyasasından elde ettiğim bilgileri sizlerle paylaştım. 
            Forum üyeleri sayesinde bilgi dağarcığımı genişletmek temel amacımdır. " haytaertu" nikli arkadaşımızda bu objektifin oluşu ve tecrübelerini bizlerle paylaşacak olması sevindirici.
             Portre çekimlerinde 1:1,4 – 1:2 gibi diyafram değerlerinde çok soft bir görüntü vermesi ile bulanık bir görüntüyü birbirinden ayırmak gerektiğini düşünüyorum. Portre çekimlerinde  soft görüntü veren objektiflerin bazen tercih edildiğini bir gerçektir.
            Aynı zamanda bir dizi Rokinon, Vivitar ve Bower gibi farklı markalar altında satılmaktadır.  Referans olabileceğini düşündüğüm Pentaxforums ve Samyang linklerinden faydalanılacağını düşünüyorum.

http://www.pentaxforums.com/userreviews/rokinon-samyang-bower-85mm-1-4-aspherical.html
http://www.samyang.pl/product,21,category,5,samyang_85_mm_f14_aspherical_if

Değerli hocam kusuruma bakmayın, haklısınız soft görüntü ile bulanık görüntü ayrı şeyler. Ama ben bu lensi şiddetle tavsiye ediyorum. Belki de duygusal bir olaydır  :)
Metz Mecablitz 50 AF-1

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 20 Ekim, 2011, 15:22:45 »
           Kişi en güzel fotoğrafları barışık olduğu fotoğraf makinesi ve objektifi ile kaydeder. Yazılarımın başında da belirttiğim gibi çevremden derlemeğe çalıştığım bilgiler doğru olduğu kadar eksik bilgilerde olabilir. Sözkonusu “ SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL-IF ” objektifi veya versiyonlarını kullanmış olsaydım kesin bilgiler aktarabilirdim. Piyasada o kadar objektif marka ve çeşidi var ki; tanımak ve incelemek olanaksız. 
          Ertuğrul beyin kullanmakta olduğu Rokinon 85 mm  f1.4 objektif ile barışık olması ve tecrübelerini bizlere aktarması daha sağlıklı bilgi akışıdır. En doğrusuda budur. Ayrıca son yıllarda kötü objektif ve cihaz üreten firmanın var olduğuna inanmak istemem; Günümüz şartları kalitede ve fiyatta rekabeti gerektirir.
         Bu konu dolayısıyle  " SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL-IF " ve versiyonlarının tanıtımını yapmış olmakla fiyatını yukarılara çekmeyeceğimizi umut ederim.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 18 Aralık, 2011, 20:22:09 »
 "healtyhead" nikli serdinç narkadaşımıza bilgi kirliliği olmaması açısından buradan cevap vermem daha uygun olur diye düşündüm.
      “SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL-IF” objektif manuel fokustur. "SMC Pentax-FA 1:1,4 50mm" objektif auto fokus bir objektif... ikinci el fiyatları aşağı yukarı aynıdır. Kullanma deneyimi ve alışkanlığı sonucunda kararınızı verebilirsiniz.

« Son Düzenleme: 18 Aralık, 2011, 20:31:12 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #11 : 18 Aralık, 2011, 20:32:29 »
"healtyhead" nikli serdinç narkadaşımıza bilgi kirliliği olmaması açısından buradan cevap vermem daha uygun olur diye düşündüm.
      “SAMYANG 85mm 1:1,4 ASPHERICAL-IF” objektif manuel fokustur. "SMC Pentax-FA 1:1,4 50mm" objektif auto fokus bir objektif... ikinci el fiyatları aşağı yukarı aynıdır. Kullanma deyenimi ve alışkanlı sonucunda kararınızı verebilirsiniz.

Çok teşekkür ederim Vedib abi cevabın için. Dün geceki girişimlerim malesef hüsranla bitti 450 lira civarındaki Samyang 85mm 1.4 ün sadece Canon uyumlu olduğu cevabını aldığımda :s Bence gerçekten güzel bir lens. Ben bu kareleri çekebilir miyim? En azından şimdilik sanmıyorum, ama makinaya alışınca inşallah sizlerin de tecrübeleri sayesinde bir şeyler çıkarmaya çalışacağım.
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 18 Aralık, 2011, 20:45:01 »
bakin manuel olduguna bakmayin arkadaslar kesinlikle bu lensi almak isteyen ve bu araliga ihtiyaci olan varsa kacirmasin isteyen olursa bulabilirim ikinci eli 400 ile 500 lira arasi degisiyor biraz asabilirde doviz kurlari nedeniyle
bendeki 8 mm tr de satamadim ama kullanan kim varsa cok memnun oldu her mm kullandim hatta yakinda 7.5 mm gumus renkli olani almayi planliyorum bir iki ay sonra bence dusunmeyin

Çevrimdışı healtyhead

• Üye
  • Her tercih bir vazgeçiştir!
« Yanıtla #13 : 18 Aralık, 2011, 20:47:08 »
bakin manuel olduguna bakmayin arkadaslar kesinlikle bu lensi almak isteyen ve bu araliga ihtiyaci olan varsa kacirmasin isteyen olursa bulabilirim ikinci eli 400 ile 500 lira arasi degisiyor biraz asabilirde doviz kurlari nedeniyle
bendeki 8 mm tr de satamadim ama kullanan kim varsa cok memnun oldu her mm kullandim hatta yakinda 7.5 mm gumus renkli olani almayi planliyorum bir iki ay sonra bence dusunmeyin

Ercan abi bilgilendirirsen çok sevinirim :))
Nikon D600
Sigma 70-200mm f/2.8 EX DG APO OS HSM
Nikon Speedlight SB-800
Pentax K1000
Miranda 28mm f2.8 Macro
Lowepro 302AW

http://www.flickr.com/photos/srdnckaya/
Serdinç KAYA
Son ırmak kuruduğunda, son ağaç yok olduğunda, son balık tutulduğunda; beyaz adam paranın yenmeyen bir şey olduğunu anlayacak.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 18 Aralık, 2011, 20:58:04 »
lens camlarinda nikon teknolojisi kullanilmis eger af olsa zaten 1500 2000 den asagi almazdik sifirini test sonuclarinda diger marka lenslerden bazen ustun bazen ayni sonuclar cikmis
su anda var bi tane satilik fiati 220 euro

SIGMA 1:1.4 85mm EX DG HSM

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3028
Son İleti 28 Eylül, 2012, 01:01:00
Gönderen: sadi
SAMYANG 1:1.4 35mm AS UMC

Başlatan vedib

Yanıt: 21
Gösterim: 8576
Son İleti 22 Kasım, 2013, 17:44:24