Gönderen Konu: K-5 makinamı yağmurda kullandım şimdi çalışmıyor.  (Okunma sayısı 2684 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı unsalsinan

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Merhaba arkadaşlar,
Başlıktan da anlaşıldığı üzere böyle bir eşeklik ettim ve makine kapandı, çalışmıyor. Serviste çok masraf çıkar mı? Tahminen hangi parçasına zarar gelmiştir sudan dolayı.
Böyle bir tecrübesi olup paylaşan olursa çok sevinirim.

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: K-5 makinamı yağmurda kullandım şimdi çalışmıyor.
« Yanıtla #1 : 21 Eylül, 2019, 19:19:09 »
yağmurda karda cok kullandım hiç bir sıkıntısı olmadı hocam

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 23 Eylül, 2019, 23:30:18 »
Öncelikle geçmiş olsun. Fakat ben de çok kez K-7 K-5 K-3 modellerini karda yağmurda kullandım. Şükür hiç bir sorun yaşamadım. Sizin cihaz daha önce tamir görmüş, koruyucu aksesuarları zarar mı görmüş acaba? Her neyse olan olmuş, geçmiş olsun. Sunay beyin iletişim bilgileri forumda vardı. İletişime geçip PentaxTurk'ten geliyorum derseniz fiyatta sağolsun yardımcı oluyor.

https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=234.0
« Son Düzenleme: 06 Ekim, 2019, 19:41:07 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 30 Eylül, 2019, 12:59:01 »
Bende Pentax K-5 gövde kullanıyorum, yağmurda kullanmaktan dolayı bir arıza olduğunu düşünmüyorum. Pentax K-5 DSLR gövde contalar aracılığıyla tüm hava koşullarına dayanıklı olarak üretilmiş ayrıca bakım ve tamirden sonra contalar tam yerleştirilmemiş olsa da Pentax K-5 DSLR gövdenin dış kaplaması suyu itme özelliği olan bir madde ile kaplı olduğundan yağmur suyu ile arıza oluşmaz. Başka bir arıza vermiş olduğunu tahmin ediyorum.

« Son Düzenleme: 01 Ekim, 2019, 07:44:10 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Ahmet Ertan

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 06 Ekim, 2019, 17:41:41 »
K5 ve pek çok model weather resistant, yani hava koşullarına dayanıklı olarak üretiliyor. Benzer modelleri kar altında beklettikten sonra çıkarıp suyla yıkamak gibi testlere tabi tuttuk, hiç biri sorun çıkarmadı.

Makinenizin tamir görmediği, dolayısı ile su geçirmemesi için takılmış contaların zarar görmemiş olduğunu varsayıyorum.

Acaba weather resistant olmayan bir lensiniz olabilir mi? Makineniz değilde, lensiniz bozulmuş olabilir mi? Başka bir lensle makineyi denediniz mi?

Cevap hayırsa bende Sunay usta ya da Özgür Fototekniği öneririm.

Çevrimdışı unsalsinan

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Ekim, 2019, 16:21:31 »
Teşekkürler cevaplar için. Makinam daha önce hiç tamir görmemişti. Yağmur sırasında üzerinde 18-55 orijinal lensi bulunuyordu. Geçenlerde Sun Digital'e götürdüm. Ana kartının yağmurda zarar gördüğünü, ekran gelse bile bazı önemli fonksiyonları yerine getiremediğini söylediler (lensi tanımama, diyafram okumama vb.)
Ana kart değişimi için de yeni kart için 200eur masraf, çıkma kart için ise 1000tl masraf çıkacağını söylediler.
Makinamı çok severek kullanıyordum. Çok moralim bozuldu. Bu kadar masraf yapmak da saçma geliyor, zaten 2.el piyasası 1500tl'lerde..
Benim yerimde olsaydınız ne yapardınız? Bir önerisi olan var mı?

K5 ve pek çok model weather resistant, yani hava koşullarına dayanıklı olarak üretiliyor. Benzer modelleri kar altında beklettikten sonra çıkarıp suyla yıkamak gibi testlere tabi tuttuk, hiç biri sorun çıkarmadı.

Makinenizin tamir görmediği, dolayısı ile su geçirmemesi için takılmış contaların zarar görmemiş olduğunu varsayıyorum.

Acaba weather resistant olmayan bir lensiniz olabilir mi? Makineniz değilde, lensiniz bozulmuş olabilir mi? Başka bir lensle makineyi denediniz mi?

Cevap hayırsa bende Sunay usta ya da Özgür Fototekniği öneririm.
Bende Pentax K-5 gövde kullanıyorum, yağmurda kullanmaktan dolayı bir arıza olduğunu düşünmüyorum. Pentax K-5 DSLR gövde contalar aracılığıyla tüm hava koşullarına dayanıklı olarak üretilmiş ayrıca bakım ve tamirden sonra contalar tam yerleştirilmemiş olsa da Pentax K-5 DSLR gövdenin dış kaplaması suyu itme özelliği olan bir madde ile kaplı olduğundan yağmur suyu ile arıza oluşmaz. Başka bir arıza vermiş olduğunu tahmin ediyorum.

Öncelikle geçmiş olsun. Fakat ben de çok kez K-7 K-5 K-3 modellerini karda yağmurda kullandım. Şükür hiç bir sorun yaşamadım. Sizin cihaz daha önce tamir görmüş, koruyucu aksesuarları zarar mı görmüş acaba? Her neyse olan olmuş, geçmiş olsun. Sunay beyin iletişim bilgileri forumda vardı. İletişime geçip PentaxTurk'ten geliyorum derseniz fiyatta sağolsun yardımcı oluyor.

https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=234.0
yağmurda karda cok kullandım hiç bir sıkıntısı olmadı hocam
« Son Düzenleme: 09 Ekim, 2019, 16:23:04 Gönderen: unsalsinan »

Çevrimdışı ucam1

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Ekim, 2019, 19:35:51 »
1000 tl verip anakartın gelmesini tamiratın yapılmasını beklemektense ikinci el k5 bakarım hocam shuter sayınız neydi bilmem ama bence başka bi k5 almak daha mantıklı gibi

Çevrimdışı unsalsinan

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 10 Ekim, 2019, 13:43:17 »
1000 tl verip anakartın gelmesini tamiratın yapılmasını beklemektense ikinci el k5 bakarım hocam shuter sayınız neydi bilmem ama bence başka bi k5 almak daha mantıklı gibi

Makina 12k çekim sayısında. az kullanıldı yani. Makinamın yağmurdan dolayı çöp olması fikrine alıştıramıyorum kendimi, uygun fiyatlı bir çözüm bulma çabasındayım.
Bu anakartları ucuza bulmak mümkün değil midir? Ebay'de aradım ancak K-5 uyumlu bulamadım, belki de ben beceremedim. Başka modellerin anakartlarının K-5'e uyma şansı var mı? Konuya hakim birileri var mı acaba?

Çevrimdışı Pehlevaone

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 08 Kasım, 2019, 20:02:09 »
Hocam öncelikle geçmiş olsun ne yaptınız makinanızı tamir ettirdiniz mi?