Gönderen Konu: SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF & ED-  (Okunma sayısı 6103 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kuvvet

• Üye
    • Profili Görüntüle
SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF & ED-
« : 03 Eylül, 2012, 21:19:17 »
Selamlar,

Lensi yaklasik 1 ay once ebay uzerinden almistim ama gerek islerimin yogunlugundan gerekse biraz da havalardan dolayi cok da deneme sansim olmamisti.

Almadan once okudugum yorumlar ve tavsiyeler kesinlikle pisman olmayacagim yonundeydi, ki zaten aldiktan sonra bu tavsiye ve yorumlarin hakliligi da ortaya cikmis oldu.

Lens agir ve benim gibi titrek bir adamin agirligindan dolayi titremeden kullanmasi biraz zor, tripodla kullanmak cok daha iyi sonuclar verecektir. AF stabilitesi ve hizi benim icin oldukca iyi, viz viz otup durmuyor. Odaklaginda guvenle deklansore basabilirsiniz.

Dun oglumun dogum gunu sebebiyle gittigimiz hayvanat bahsesinde biraz da olsa deneme sansi buldum ve ornekleri de merak eden arkadaslar icin paylasmak istiyorum.

Not: Onizleme yaptiktan sonra farkettim ki, flickr'a upload ettikten sonra renklerin canliliginda ve kontrasta bir miktar azalma olmus, sanirim flickr'in kendisiyle alakali bir durum soz konusu. Firsat bulursam fotograflarin orjinal hallerini de bir ara yuklemeye calisirim.
« Son Düzenleme: 04 Eylül, 2012, 21:00:37 Gönderen: bFeeL »

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: SMC Pentax-FA* 300mm F4.5 ED [IF]
« Yanıtla #1 : 03 Eylül, 2012, 21:56:37 »
kumru fotoğrafı hoşuma gitti. daha çok örnek bekliyoruz. güle güle kullanın.

Çevrimdışı Kuvvet

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: SMC Pentax-FA* 300mm F4.5 ED [IF]
« Yanıtla #2 : 03 Eylül, 2012, 22:17:34 »
Tesekkur ederim...

Lensi bol bol kullanmayi ben de cok istiyorum ama islerin yogunlugundan ve burdaki havanin surekli ruzgarli olmasindan dolayi pek firsatim olmayacak gibi. Bu ay buradaki milli parklara gitmeyi planliyorum, eger olursa o zaman daha cok fotograf eklyebilirim...

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF & ED-
« Yanıtla #3 : 04 Eylül, 2012, 00:05:12 »

Genel amaçlı spor, yaban hayatı ve açık hava aksiyon fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir. 1991~2004 yılları arasında Pentax ASAHI OPTICAL CO.,LTD tarafından 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak filmli analog SLR gövdeler için piyasaya sunulmuşsa da günümüzde kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı crop sensör DSLR "Digital Single-Lens Reflex" daha yaygın kullanmaktadırlar. Optik yapısı itibariyle diğer klasik Pentax star kalitesi ve yapısını kendinde barındırır. Optik yapısında üç adet ED (extra-low dispersiyon glass) renk sapmalarını tolere eden optik cam eleman kullanılmıştır. Bu tür bir yapı teleobjektiflerdeki renk sapmalarını asgariye indirmek amaçlanmıştır. Yüksek lens kalitesi dışında en önemli özelliği basit bir bakımla uzun yıllar kullanılması ve fiyat performansı profesyonel fotoğrafçıların gözdesi yapmıştır. Optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplanmıştır. Macro objektif olmasa da 1:5.88 (0.17X) büyütme oranına sahiptir. Özel orjinal parasoleyi “MH-RBC 67mm” ile konforlu dizaynı mevcuttur
      Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF&ED-” objektifi auto focus yapıda olduğu için metre ayarı rahat bir şekilde yapılmaktadır. Alan derinliği çok az olduğu için netlik focus yapılan merkezdedir. Focus ayarı yapılan objenin ön ve arka plandan ayrılması daha doygun, keskin görüntü vermesi ve krema bokeh (bulanık efekti) estetik yönden çok iyidir. Süper teleobjektif olduğundan optik yığılma mevcuttur. Profesyoneller tarafından tercih edilen lens gurubu sabit olan “*star” objektiflerdendir. Açık hava spor ve doğal yaşam ortamında tüm diyafram değerlerinde mükemmel keskin görüntü kalitesi vardır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 1:11 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. Ø 67mm filtre yuvasıyla pentax kullanıcıları için kullanılabilir caziptir.
       Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF&ED-” objektifi “IF” (Internal focus) içten odaklamalı objektif olduğu için hızlı netleme yapmakta focus esnasında objektif ebadı değişmemekte ve ön eleman sabit kalmaktadır. Focus esnasında ön optik elemanı döner yapıda değildir, diğer bir deyişle filtre yuvası sabittir. Silis/kurşun optik cam yapılı olan bu objektif muadillerine göre 935gr ağırlığı ile cazip olarak kabul edilmektedir. Genel metal konstrüksiyonu çok sağlam yapısı ile deyimi yerindeyse taş gibi yıllara meydan okumaktadır. Diyafram kadranının oluşu ve diyafram kadranında “A” (auto aperture) otomatik diyafram sekmesi ile kullanıcıya pozlama ayarlarında büyük kolaylık sağlamaktadır. Biraz ağır olduğundan denge açısından tripod montaj aparatı “tripod collar” ile kullanılması tavsiye edilmektedir. AF/MF geçiş kilit mekanizması ile daha kullanışlıdır.
       Pentax’ın “SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF&ED-” objektifi gümüş/siyah renkli olarak çok dar açılı auto focus ağır yapılı, metal (Stainless steel) Pentax-KAF bayonet yapılı ve orijinal MH-RBC67 parasoleylidir. Titrek görüntü çekmeyi engellemek açısından monopod veya tripod ile kullanılması tercih edilir. Özel kullanıcıları olduğundan ikinci el satışı az olsa da rastlamak mümkündür. Kullanıcısı az olsa da günümüz “FF” sensörlü Pentax K-1 kullanıcılarının tercih edebileceği konumdadır.

Türkiye'de 2012 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 1200-TL.

Genel Özellikleri   : Star serisi IF içten odaklı süper teleobjektif

Optik dizaynı ............................... : 7 grup 9 eleman
Diyafram yaprak sayısı ................. : 8
Diyafram açıklığı .......................... : 1:4.5 - 1:32
Asgari Netleme ............................ : 200 cm
Filtre çapı ................................... : Ø 67mm.
Ağırlığı ....................................... : 935gr (33oz) +Parasoley 132gr
Odak Bağlantı Mesafesi ................ : 45.46mm. (flange focal distance)
Büyütme Oranı ............................ : 1:5.88 (0.17X)
Bağlantı yapısı “bayonet” .............. : Pentax-KAF
Gövde rengi  ............................... : Gümüş-Siyah
Gövde kılıfı  ................................ : yumuşak kılıf S90-160
Parasolay (gölgelik) ..................... : MH-RBC 67mm 
Ürün numarası ............................ : 24400
Odak düzleminde oluşturduğu görüntü : 24X36mm

« Son Düzenleme: 26 Ekim, 2020, 12:10:44 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: SMC PENTAX-FA* 1:4.5 300mm -IF & ED-
« Yanıtla #4 : 03 Şubat, 2014, 00:52:43 »
Adnan Bey'den 3 gün önce aldım bu lensi. kendisine çok teşekkürler ayrıca. çok yardımcı oldu sağolsun.
dışarıda tam test edemedim henüz. fakat uzaktan da olsa çektiğim sakarmekelerin fotoğraflarına bakınca kendini belli ediyor lens. ayrıca af performansı beklediğimin çok üzerinde. hakkını vermeye çalışacağız artık.
bu lens ile sormak istediğim bir soru var. malum bu lensin tripod bağlantı noktası yok. amazon'dan şu şekilde bir aparat buldum. http://www.amazon.com/Rainbowimaging-Tripod-Collar-70-200mm-Lenses/dp/B002W2Y8PC/ref=pd_sim__1  bunu kullanabilir miyim acaba bu lenste.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Kuvvet

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 22 Şubat, 2014, 11:03:31 »
Adnan Bey'den 3 gün önce aldım bu lensi. kendisine çok teşekkürler ayrıca. çok yardımcı oldu sağolsun.
dışarıda tam test edemedim henüz. fakat uzaktan da olsa çektiğim sakarmekelerin fotoğraflarına bakınca kendini belli ediyor lens. ayrıca af performansı beklediğimin çok üzerinde. hakkını vermeye çalışacağız artık.
bu lens ile sormak istediğim bir soru var. malum bu lensin tripod bağlantı noktası yok. amazon'dan şu şekilde bir aparat buldum. http://www.amazon.com/Rainbowimaging-Tripod-Collar-70-200mm-Lenses/dp/B002W2Y8PC/ref=pd_sim__1  bunu kullanabilir miyim acaba bu lenste.

Hocam selamlar,

Bunu almaniza gerek yok, ben bu lensle kullanmak icin ebayden 3 adet farkli tripod collar almistim. Hatta size lensi gonderirken de kargoya eklemeyi dusunmustum ama ev tasinma sonrasi hala duzenine oturamadigi icin bulamadigim icin gonderemedim. Gecen gun kendi esyalarimi duzenlerken 3'unu de buldum. Dilerseniz sadece kargoyu odeyerek bu 3 tripod collari size ucretsiz olarak gonderebilirim.
Detaylari PM ile de gorusebiliriz.

Çevrimdışı gdere

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Makro Dünyası
« Yanıtla #6 : 22 Şubat, 2014, 21:57:19 »
Adnan'ın lensini ben de test etmiştim. Çok keyif alacaksınız, hayırlı olsun :)
* K-x
* DA18-55 * F35-70*M28 * M50f1.7 * K135f2.5 * K200 * TC2X-S * Bellows M
* Tamron90 * Samyang14 * Pentacon135 * 3M-5CA 500 * Mir1B 37 * Helios 44M4 * Jupiter 21M 200 * Jupiter 37AM 135 * Volna 9 50 * Tair 3S 300 * Vivitar 2x Macro TC * Raynox 250 * YN 560 II Flaş * El-Nikkor50 * Otamat101 20mm *  Pentacon Bellows M42 * Rodagon28 * Rodagon WA40 * Lomo8X *Lomo3.7X * Lomo20X * Zeiss 2.5X
* Newport M423 * Benro A0691 * Manfrotto 410
http://makrodunyasi.com

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 22 Şubat, 2014, 22:12:03 »
Adnan'ın lensini ben de test etmiştim. Çok keyif alacaksınız, hayırlı olsun :)

Çok teşekkürler. İnşallah hakkını verebiliriz lensin

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Mayıs, 2014, 01:29:42 »
ornito için almıştım. daha tam olarak fırsat bulamadık ornitoya :)

İstanbul'dan bir gün batımı fotoğrafı gelsin.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #9 : 12 Mart, 2019, 19:00:03 »
Kuş fotoğrafı için yetersiz kalabilir. en az 400mm lens olmalı kuş fotoğrafçılığı için.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Pentax 31mm Limited Lensler Vietnam mali ile japon mali arasinda fark var mi?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 4581
Son İleti 22 Nisan, 2020, 08:40:54
Gönderen: Usakli64
pentax k-5 alcam body hangi lensi alacagımı bilemiom

Başlatan ahmtdincc

Yanıt: 7
Gösterim: 4515
Son İleti 18 Ocak, 2015, 11:56:05
Gönderen: ahmtdincc
Pentax objektifleri Fuji XE2'de kullanmak için adaptör tavsiyesi

Başlatan alperdutkin

Yanıt: 3
Gösterim: 3906
Son İleti 01 Şubat, 2015, 10:15:38
Gönderen: nordlys
Lens tavisyesi Pentax K5. Yardimci olursaniz sevinirim.

Başlatan garoux

Yanıt: 5
Gösterim: 3614
Son İleti 15 Ağustos, 2013, 13:50:50
Gönderen: Baha
PENTAX-FA POWER ZOOM serisi objektifler

Başlatan vedib

Yanıt: 6
Gösterim: 4731
Son İleti 05 Haziran, 2017, 03:47:33
Gönderen: vedib