Gönderen Konu: Lens tavisyesi Pentax K5. Yardimci olursaniz sevinirim.  (Okunma sayısı 3618 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı garoux

• Üye
  • *
Lens tavisyesi Pentax K5. Yardimci olursaniz sevinirim.
« : 14 Ağustos, 2013, 19:56:04 »
Herkese selam,

Foruma yeni uye oldum. 2 seneden fazla Pentax K5 kullanicisiyim. Acikca soylemek gerekirse K5 seviyorum:) Bu zamana kadar kit lens ile idare ettim. Hangi tarz da foto cekmek beni heycanladiriyor die bu lensle kendimi denedim.
Haliyle lens dusunduklerimi aktarmak acisindan yetersiz kalmaya basladi. O yuzden Pentax konusunda tecrubesi olan sizlerden lens secimi hakkinda yardimlarinizi rica ediyorum.

Internette yaptigim arastima, incelemeler, videolar, fotolar sonucunda piyasadaki mevcut lensleri eledim ve asagidaki lensler arasinda kararsiz kaldim.

ZOOM LENS OLARAK
SMC Pentax-DA* 16-50mm F2.8 ED AL [IF] SDM

Tamron 28-75mm f/2.8 XR Di LD Aspherical (IF) Autofocus

Sigma 17-70mm F2.8-4 DC Macro HSM (Contemporary)

SMC Pentax-DA* 50-135mm F2.8 ED [IF] SDM

Sigma 50-150mm F2.8 ii EX

PRIME OLARAK

SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro

Pentax SMC FA 43mm f/1.9 Limited

Butce 2000 dolar civarinda olacak sanirim. O sebeple iki lens de alabilirim. Lensleri yurtdisindan almayi planliyorum. Isim geregi seyahat yuzunden yurt disinda surekli cikiyorum.

Gece fotografi, Manzara, Porte ve sokak fotografciligi konusunda yukaridaki lenslerden hangisi benim ihtiyacimi karsilar. Gozden kacirdigim yada sizin onereceginiz baska lenslerde varsa yazarsaniz sevinirim.

simdiden tesekkurler.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Ynt: Lens tavisyesi Pentax K5. Yardimci olursaniz sevinirim.
« Yanıtla #1 : 14 Ağustos, 2013, 20:13:22 »
Oncelikle foruma hosgeldin Garoux.

Yazdiklarindan butce sikintisi olmadigin anlasiliyor. Zoom lens 16-50 guzel bir aralik  ama biraz daha dar aciyi seviyorsan (zoom a bagli olarak) 50-135 tavsiye ederim. Ben iki lensi de kullanmadim (Kus ve doga fotograflari disinda zoom lens kullanmadigimdan) ama kullanan arkadaslarim olsun, internetten okudugum yorumlar olsun oldukca olumlu. Bahsettikleirni nicerisinde Pentax olanlar tabiki fiyatli. Burda butceye bakar her sey.

gelelim prime olarak;

Ben DA 40mm limited kullaniyorum. Bahsettiginiz FA neredeyse DA nin 3-4 kati fiyata sahip. Diyaframinin acik, optiginin mukemmel ve bir de tam kare uyumlu olmasi bu lensi almak icin en buyuk nedenler olarak siralanabilir. DA 40 tan oldukca da memnunum bunu da belirteyim. Sokak fotografciligi ile ilgilendiginizden bahsetmissiniz, bende bu alanda cekmeye calisiyorum bir seyler ve DA gerek boyutuyla gerekse AF hizi ile gereksinimlerimi karsiliyor.

Bu yazdiklarim bir tavsiye den cok genel bir degerlendirme olarak okumani isterim. Lens tavsiyesi her kese gore degisir.
Butce-calisma araligi-marka. Bu soylediklerim benim dusuncelerim, bir baskasi icin cok farkli bir cikarim olabilir.

Çevrimdışı garoux

• Üye
  • *
« Yanıtla #2 : 14 Ağustos, 2013, 20:25:03 »
vakit ayirip cevap yazdigin icin icin tesekkur ederim nordlys

Bende 50-135 konusunda fazlaca olumlu yorumlar okudum. o yuzden aklimi celmiyor degil.

35mm limited macro yu macro ozelligininde oldugundan dolayi yazmistim. daha keskin sonuclar verebilir die bir mantikla. fakat 40 mm gozumden kacmis:) 40mm limited i gece yada indoor cekimlerde kullandinmi? tatminkar sonuclar elde edebiliyormusun?

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #3 : 14 Ağustos, 2013, 20:34:36 »
35mm macro ozelliginden dolayi bir cok kullanici tercih sebebi olarak gorur.

DA 40mm yada FA 43 mm ic mekan cekimlerinde dar kalabilir bir de 1,5 carpan faktorunu eklersek 64-65mm ye gelir.

Ama sonucta ic mekan ve az isikli cekimlerde FA diyafram araliginin 1,9 olmasindan dolayi on plana cikar.
F/1,9 dan da baslasa FA 43mm oldukca keskin bir lens. DA 40mm de oldukca keskin. Ozellikle 6-8 arasinda oldukca mukemmel.

DA 40mm makinana takip deneme sansin olursa denemeni isterim. O zaman ne demek istedigimi daha iyi goruceksin ki Sokak fotografciligi ilgi alanlarinin basinda geliyormus. Karar senin!

Zoom da sunu al prime da bunu al demek istemiyorum yaniltmamak icin. Pentax forums da yada bizim forumda bu lensleri kullananlar ile de gorus alisverisinde bulunman faydali olacaktir.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Ağustos, 2013, 21:24:21 »
16 - 50 ve 50 - 135 güzel duruyor. Makro düşünüyorsanız 90 mm Tamron veya 100 mm Pentax öneririm. 50-135mm'ye alternatif olarak 70 - 200mm 2.8 Tamron önerebilirim.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 15 Ağustos, 2013, 13:50:50 »
"Pentax SMC FA 43mm f/1.9 Limited"

aralarında en özel lens bu. :) Ama dediğiniz gibi "ne çekmek istiyorum?" kısmına cevap almamız gerek önce. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Pentax 31mm Limited Lensler Vietnam mali ile japon mali arasinda fark var mi?

Başlatan ismetcayir

Yanıt: 2
Gösterim: 4584
Son İleti 22 Nisan, 2020, 08:40:54
Gönderen: Usakli64
pentax k-5 alcam body hangi lensi alacagımı bilemiom

Başlatan ahmtdincc

Yanıt: 7
Gösterim: 4519
Son İleti 18 Ocak, 2015, 11:56:05
Gönderen: ahmtdincc
Pentax objektifleri Fuji XE2'de kullanmak için adaptör tavsiyesi