Gönderen Konu: Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?  (Okunma sayısı 40800 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
SR konusu açılınca dayanamadım, SR'ın tek faydasını SMC-M ve A serisi ve diğer manuel lenslerde görebildim. Nikon için bişey diyemem, kullanmadım fakat Canon'da titreşim azaltmayı gayet başarılı bulduğumu söyleyebilirim. KR ile 600d nin gece çekiminde titreşim azaltma canonda çok daha başarılı göründü diyebilirim.

Lenste SR olunca fiyatlar yükseliyor konusu artık pek de geçerli bir kuram gibi gelmiyor bana. Pentax artık gayet pahalı bir ürün yelpazesine sahip :D
Ayrıca genel olarak lens fiyatları da üç aşağı beş yukarı aynı. 2. el piyasada fark neredeyse diğer markalarla kapanmış halde. 189 liraya 50mm 1.8 II canon lensi de alınca bana gayet makul geldi. 55-300ün 2. eli 55-250 ile kafa kafaya. FA 50mm 1.4 ile Canon 50mm f1.4 usm ikinci elde biraz araştırma ile 50 liradan az bir farka bulunabiliyor. 3.parti lens üreticilerinin lenslerindeki fiyat farkları yine maksimum 50lira dolaylarına düşüyor..

Pentax bütçe dostu olmaktan çıktı.. Bunun için önce türkiye ayağına, hemen ardından lenslerin tamamını efsaneleştiren tutkulu pentaxianlara teşekkür ediyorum :)
Doğru söze ne denir...
Yalnız panasonic'in videokameralarında da kullandığı ve ''megaois'' yeni versiyonlarda ''Powerois'' diye adlandırdığı titreşim önleyici sistem belki de en başarılı olandır.Panasonic tüm lasmanlarında bu teknolojisini öne çıkarır.

Benim Pentax tercihimde gövde ve lenslerin kompak boyutları rol oynuyor.
Her gurup lensin en kompak boyutlularını pentax yapıyor.Çoğu da kaliteli..Fakat ne yazık ki artık ucuz değiller.
50 yıldır aynı maunt kullanması da güzel.Pentax uyumlu 100 civarında lensi rahatlıkla aynı ağızda kullanabiliyorsunuz.

Şükrücan hocanın düello teklifi ilginç.Cevapları da merak ediyorum.

abcde

• Ziyaretçi
hehehe @cbaytan 36mp lik d800e hangi boyutta fotoğraflarla kafa tutacaksınız merak ettim ;D
k200d nizle çektiğiniz 10mp  fotoğrafı interpolasyon ile 36mp ye çıkarıp karşılaştırmanız en doğru sonuçları verir ;)
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2012, 12:04:53 Gönderen: abcde »

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle

Pentax artık gayet pahalı bir ürün yelpazesine sahip :D

Bu iddianızı destekleyen ürün karşılaştırmalarını öğrenebilirmiyiz, özellikle Canikonla?

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ercan bey sizin şu çok kaliteli ve ucuz yeni Nikon FF makinanızın sonuçlarını pek göremedik. Sizi 3300 dolarlık D800E'nizle benim 450  dolarlık tarihi K200D'imle halka açık düelloya davet ediyorum, Orijinal RAW'larıyla birlikte. Resimleri aynı programla oynamadan resize edip post edeceğiz (rawthreapee veya ACR) ve anket yapacağız hangi görüntü daha kaliteli diye. RAW'ları sonra ben siteye koyacağım isteyen indirip kendi baksın diye. Hodri meydan, varmısınız? Hatta bir K-5 ve birde Canon FF sahibinide katabiliriz düelloya, Dünya aleme örnek olur.  Nikon  50mm sabit lensiniz varmı?  8)

sukru can abi d800e hakaret etmis olurum o kadar kuculmedi bu makina k200 le duello edecek kadar su anda hic lensim yok yakinda 16-35 im gelecek insallah
ama madem duello isterseniz ben size bir d200 bile yeter birde 50 f f1,4 gondereyim aranizda toplanin karar verin
yada canon 50  makina birde 50 f 1,8 de gondersem yeter
madem bir fiyat karsilastirmasi yapilmasi isteniyor bunu aramizda bir gonullu secerek yapabiliriz cogu durumda bazi lenslerin canon ve nikonda daha avantajli oldugunu goreceksiniz
en basit ornek az once magzadaydim 18-200 nikon lens vr li turk parasina cevirdigim zaman 540 lira tuttu hadi alin pentaxda boyle bir kalite lensi bu fiyata alamazsiniz kanuni sultan suleyman lensleri f yada k yada adi neyse bir harf geliyor diye dunyanin parasi oldu emre ve diger arkadaslarinda anlatmak istedikleri bu anladigima gore

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
sukru can abi d800e hakaret etmis olurum o kadar kuculmedi bu makina k200 le duello edecek kadar

Olmaz D800 olacak illa   :) Aynı objeleri çekeceğiz. Fransada yaşıyorsunuz düelloya icap etmeyenlere ne olur biliyorsunuz.   ::)
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2012, 20:43:50 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
trabzoda rakini ve baligini icerim

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
trabzoda rakini ve baligini icerim

Bu bir iddiaysa anlaştık dostum. Şimdi aynı objeleri seçelim, ilkönce ben çekeyim (öncelik bende olsun 3000$ farktan dolayı) ortaya koyalım. Hangi lensi kullanacaksınız?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
hehehe @cbaytan 36mp lik d800e hangi boyutta fotoğraflarla kafa tutacaksınız merak ettim ;D
k200d nizle çektiğiniz 10mp  fotoğrafı interpolasyon ile 36mp ye çıkarıp karşılaştırmanız en doğru sonuçları verir ;)

Babamın neden hep 2mp çektiğini daha iyi anlıyorum şimdi. :)) :))
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

abcde

• Ziyaretçi

baban 2mp çekiosa ve makinası atıyorum 12mp se fotoğraf kalitesi olarak hiç bi fark olmaz çünkü makina 12mp çekip onu 2mp boyutuna küçültüp sunar.
interpolasyon çok farklı bi kavram.
çin işi webcam lerde filan görülür en çok aslında 2mp çeker ama interpolasyon la onu 10mp e çıkarır ve çamur gibi fotoğraf verir.
k200d kullanıyorum interpolasyonla 10mp den 36 mp e çıkardım fotoğraf boyutunu sonuç rezalet.
ha k200d ile d700e kafa tutulcaksa cbaytan 36mp yüklesin öyle tutsun kafa:-)
bende çıkıp 6mp lik k100ds ile k5 e kafa tutarım durum buysa

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle

baban 2mp çekiosa ve makinası atıyorum 12mp se fotoğraf kalitesi olarak hiç bi fark olmaz çünkü makina 12mp çekip onu 2mp boyutuna küçültüp sunar.
interpolasyon çok farklı bi kavram.
çin işi webcam lerde filan görülür en çok aslında 2mp çeker ama interpolasyon la onu 10mp e çıkarır ve çamur gibi fotoğraf verir.
k200d kullanıyorum interpolasyonla 10mp den 36 mp e çıkardım fotoğraf boyutunu sonuç rezalet.
ha k200d ile d700e kafa tutulcaksa cbaytan 36mp yüklesin öyle tutsun kafa:-)
bende çıkıp 6mp lik k100ds ile k5 e kafa tutarım durum buysa

Konunun anlaşılmıyor oluşu üzücü. Takipteyim....
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Drogo

• Ziyaretçi
189 Tl ye mediamarkt adana dan sıfır / garantili 50mm F1.8 aldığım gün, bu kadar genel kullanım amaçlı bir lensin pentaxta niçin bu fiyatta bulunmadığını anlamlandırmak inanın ki mantığımı zorladı.

Lensin kalitesi hakkında bir tartışma çıkması muhtemel, ama smc-a / smc-m serilerinin 200 civarı bir aralıkta satıldığı pentax ailesinde, yeni başlayan bir kullanıcının AFden yoksun bir lense bu kadar para vermesi içimi acıtıyor.

Aynı şekilde  50mm 1,4 usm lens ile 50mm FA 1,4 lens arasındaki 2. elde ortalama bir arama ile 50 tl lik bir farkla bulabilme imkanınız var. USM in hız ve sessiz çözümünü pentaxta bulabildiğimi söylemem güç. (FA yı bulabilmem ayrı bir güç oluyor. 700 tl gibi komik fiyatlarla koymuşlar arkadaşlar)

en çok kullandığım 50mm de durum ne yazıkki böyle

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Kıyaslama öyle seçilmiş/cımbızla çekilmiş (limited'i başka lenslerle karşılaştırmak gibi) ürünlerle olmaz, İsterseniz 3 markadan bir fotoğrafçı için orta/üst seviye eşdeğer sistem oluşturalım. mesela pentax K-5, Nikon D7000 ve Canon 7D olsun hepsi APS-C. Bunlara yeteri lens ekleyelim ve toplam fiyat oluşturalım. Lensler Pentax 16-45, 50-300 ve bir makro (mesela/gibi) eşdeğeri olsun. Ben Pentax fiyatlarını getireyim, Nikon ve Canoncu arkadaşlarda bu lenslere yakın kalitede eşdeğer lensler seçsinler ve sistemleri görelim. Fiyatlarıda BHPhoto veya Adorama'nın veye Amazonun en ucuzunu alalımki, bizim maliye bakanlığının ve gümrüğün müdahalesi olmasın bu karşılaştırmaya, vaktim olunca Pentax sistemini fiyatıyla oluştururum, sizde eşdeğer Canikon fiyatlarıyla gelirsiniz.

Ayrıca asıl konu buda değildir, asıl konu en ucuz fotoğraf çekmek değil, istediğin gibi renklere ve görüntü kalitesine uygun fotoğrafları alınabilecek (Leica'ya dokundurma var burada) fiyatlarla  çekebilmektir  ama olsun yinede bu karşılaştırmayı yapmakta yarar var Pentax aşırı pahalı iddiaları yüzünden.

Çevrimdışı soneryen

• Üye
  • I Love Pentax'ın her türlüsü
    • Profili Görüntüle
Hemen hemen hepsi aynı renk tonları ve görüntü kalitesini veriyor.

Hangisi daha iyidir diyecek olursak, kullanıcısının en iyi photoshop bilenidir.

Pentax gövde olarak makul, bazı lensleri makul olmakla birlikte bazıları da pahalı.
Pentax K20D / D-BG2 Battery Grip / Pentax SMC-DA 16-45 mm
Pentax SMC-A 50mm F/1.7 - Pentax SMC-A 50mm F/2.0
Pentax SMC-M 100mm F/2.8 - Pentax SMC-M 100mm F/4.0 Macro - Pentax SMC-M 50mm F/4.0 Macro
Pentax SMC-M 40mm F/2.8
SMC PENTAX-DA 40mm F2.8 Limited - SMC PENTAX-DA 70mm F2.4 Limited
SMC PENTAX-DA 55-300mm F4-5.8 ED
SMC PENTAX-K 200mm F/4.0
SMC PENTAX-M 80-200mm F/4.5
SMC PENTAX-M 75-150mm F/4 - SMC PENTAX-A 35-70mm F/3.5-4.5

abcde

• Ziyaretçi
üst düzey set yapçak olanın pentaxta işi ne
hepsi birbirinden kapalı diyafram olan limitedlerlemi yapılacak profesyonel set ;D
canonda nikonda ne üst düzey lensler var.pentaxın artık üretmediği 85 ve 135mm af leri hangi diyafram açıklığında üretiyo adamlar ;D
parası olanın pentax alması yada kazayla almışsa pentax ta kalması büyük hata
canona-nikona geçen hiç bi pentaxçı geri dönmüyor zaten ;D

Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3178
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4194
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Pentax lens ve makinaların Flickr sitesindeki fotografları

Başlatan sdemir03

Yanıt: 3
Gösterim: 4063
Son İleti 06 Kasım, 2013, 13:17:06
Gönderen: akn786
Dünya ve Türkiye deki Ünlü Pentax'cılar