Gönderen Konu: Maalesef Pentax defterini üzülerek kapatmak istiyorum:(  (Okunma sayısı 19631 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle

Arkadaşlar,
 Pentax firmasının makinelerine gerçekten hayran olmama rağmen belli birçok sebeplerden dolayı ve de artık bıkkınlığın verdiği tükenmişlikten, üzülerek Pentax sayfasını kapatmayı düşünüyorum.Bunu burada yazma nedenim gerçekten çok samimi ve çok iyi insanlarla tanışmış olmam Pentax ailesinde.Ne demek istediğimi kısaca şöyle söyleyeyim.Bugün 3600 TL gibi bir paraya Full Frame bir makine alabiliyorsunuz,ama Pentax'a verdiğiniz parayı bir ay sonra %60 olarak ancak geri alabilirsiniz.Artık zarar etmekten usandım açıkçası.Son birkaç yılda Pentax makinelerden ettiğim zararla Allah sizi inandırsın,hesapladım,neredeyse full frame body satın alabiliyorum.Sanırım mantıklı düşünmenin zamanı geldi.Benim gibi düşünen ve hisseden var mı acaba?
"İnsan gördüğüne inanır,inandığını da görür."
Pentax K50
Pentax HD -DA 16-85mm F3.5-5.6ED DC WR

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Maalesef Pentax defterini üzülerek kapatmak istiyorum:(
« Yanıtla #1 : 29 Ekim, 2014, 22:05:37 »
Güzelim 17-70mm lensi 700 tl'den hala satamamış olmamdan dolayı bende benzer hisleri yaşıyorum.Yalnız şimdiden uyarayım makul sebebiniz yoksa geçiş yapmayın.Çok özlersiniz sonra  ;) Ben hala K5 2s alıp geri dönsem mi diye düşünüyorum.Bizim gibiler için FF ciddi ha-mallık mış. :D :D
Kimse alınmasın kendi adıma konuşuyorum.

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 29 Ekim, 2014, 22:13:00 »
Efendim mesele Full Frame meselesi değil.Ettiğim müthiş zararlar.Elden alayım da az zarar edeyim diyorum,bu sefer de herkes sıfır fiyatı çekiyor.K3 almayı düşünüyordum ama sanırım vazgeçmek üzereyim.Geçen sene 2200 TL ye aldığım makinemi ben satmaya kalkınca 1500 e zor sattım,ama alıcı ben olunca başkasının elden makinesi sıfır fiyatına satılmaya çalışılıyor.Usandım açıkçası artık...
Pentax K50

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 29 Ekim, 2014, 22:32:07 »
 Sürekli at sat yapılırsa zarar etmek olasıdır.

K-5 kullanan birisi k-3 e geçiyor mesela ve bana çok saçma geliyor bu olay.( k-3 fotoğraf kalitesi olarak k-5 den üstünde değil) Parası olan elbette alır bir şey diyemeyiz ama çok pentax canon nikon vs çok kafaya takılacak, üzülünelecek konular değil. Ben adam gibi fotoğraf çekemediğim için üzülüyorum.

K-01 kullanıyorum. Şuan ihtiyacım olan vizörlü bir makine.. İkinci el k-5 alacağım. 10-20 var. 70 ltd ve 16-45 i de satıp 50-135 alacağım.

Belki 20 ile 50 arasını doldurmak için 35 gibi bir prime sokarım oraya. Daha sonra FF çıkana kadar değiştirmeyi düşünmüyorum.
« Son Düzenleme: 29 Ekim, 2014, 22:33:06 Gönderen: kampfar »

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 29 Ekim, 2014, 22:33:48 »
O dediğiniz spesifik bir şey aslında genelde ilk
seferde yüksek fiyat istense de normale dönüyor.
Aslında bu tamamen malı almak için zamanlamayla
ilgili bir durum gibi geliyor.Gerçi sizin gözlemlerinizde
doğrudur neticede yaşadığınız şeyleri yazıyorsunuz.
Ama gerçekten bu sitede çok ucuza çok iyi malzemeler
satıldığınıda görmüşlüğüm var.Muhtemelen şu an benim
nikonda yaşadığım zamanlama şanssızlığını çokça yaşamışsınız.Birde K-3 çok yeni bir makine olduğu için
ucuza almayı düşünmeyin ama yeni model çıktığında
oda k-5 gibi yerle bir fiyatlara gelir.
« Son Düzenleme: 29 Ekim, 2014, 22:35:35 Gönderen: gleam »

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Ekim, 2014, 22:39:38 »
Konunun marka ile ilgisi olduğunu düşünmuyorum, teknolojik hangi cihazi senede bir degistirirseniz, zarar etmek kaçinilmaz olur. Bkz cep telefonları, plazma ,lcd, led, 3d televizyonlar. Hepimiz biraz daha az teknoloji dolduruşuna gelmeliyiz.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Ekim, 2014, 22:43:30 »
bence bu fiyat konusu Pentax'a özgü değil. diğer markalarda da fiyatlar aynı şekilde. bugün aldığın bir gövde 1 yıl kadar sonra fiyat olarak düşüyor. hele de üstüne model çıktıysa. tabi bu pentax'ta biraz daha fazla hissediliyor olabilir. forumdaki alışveriş konusunda size pek fazla katılmıyorum. yurtdışı piyasasından bile çok daha uyguna ne lensler gitti burada. tabi ki çok yüksek fiyat çekilen lensler de oldu. ama genel olarak denk gelirse gerçekten uyguna denk geliyor. şans işi biraz.
bence markaya kesinlikle takılmamak gerekiyor. önemli olan fotoğraf çekmek hepimiz için. a markası b markası farketmemeli diye düşünüyorum. ara ara ben de düşünmüyor değilim bazı lenslerin hatırına canon veya nikona geçmeyi :) hayırlısı olsun.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı Mikrobiyolog

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #7 : 29 Ekim, 2014, 22:55:40 »
Hocam değer kaybını Pentax'a özgü gibi düşünmemek lazım bence. Bakınız hala taksitleri devam eden 2740 liraya aldığım 11 aylık fuji x100s'i bugün satışa koysam 2000 tl civarı ediyor, daha yaz başında 2400 liraya aldığım canon 70d'nin ikinci eli 1800'e kadar düşüyor. Gövde alıp satmak (özellikle sıfır gövde) zararlı bir iş. 3600'e alacağınız full frame gövde kaça gider acaba bir sene sonra?
Satılıklar: Pentax FA 35mm f/2, Pentax-A 50mm f/1.7, Vivitar 55mm f/2.8 Macro PK bayonet

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #8 : 29 Ekim, 2014, 22:55:45 »
Ben gövde satışlarım hariç diğer satışlarımdan pek zarar etmedim. Az çok piyasa fiyatlarını hepimiz biliyoruz. Biraz sabırlı olmak şartıyla fiyatları bilerek yapılan alım-satım işlerinde minimum zarar edileceğini düşünüyorum. Edilen ufak çaplı zararlar da lensten aldığımız zevke sayılsın :) bunun dışında teknolojik aletlerin alım satımı her zaman zarar oluşturacaktır. Bir de bizler bir türlü ideal setimizi oluşturup "tamam artık daha da lens alıp satmam" diyerek fotoğrafa veremiyoruz kendimizi. Misal bir ay önce ikinci el bir k-5+16-45+50mm+55-300 alıp yoluma bakarım diyordum. Fakat şu an elimde k-5iis+15ltd+35ltd+samyang 85mm var. 85 i satıp 50-135 alırsam " hah işte şimdi güzel set oldu" deyip tatmin olacağım diye düşünüyorum. Ama eminim başka lensleri gördükçe " dur şunu da bir deneyeyim" diyeceğim. Bir de diğer markaları kullanan arkadaşlara sormak lazım. Onlarda bu ekipman sevdası nasıl oluyor, kar-zarar durumları nasıl diye.
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı Stainless..

• Üye
  • Ahmet Teke
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 29 Ekim, 2014, 23:09:21 »
Eğer amacınız fotoğraf ise; marka önemsizdir... Eğer amaç fotoğraf değilse yine marka önemsizdir.

Fotoğraf camiası içerisinde bulunduğum müddette etrafımı gözlemlediğim kadarı ile çok büyük çoğunluk ekipman kısmına fazla takıldığından yani aracı amaç haline getirdiğinden ortada ters bir durum oluşuyor. Çok ekipmana laf söyleniyor, o iyidir, bu kötüdür deniliyor. Ama bunları söyleyen çoğu kişiye de fotoğraflarını görelim desek adam gibi gösterecekleri fotoğrafları olmuyor, genelde. Tabi ki ekipman muhabbeti yapılacak, olmazsa olmazdır bu. Gözümüz doymuyor benim anladığım. O lensi alayım, bunu da alayım, şu da olsun, şunu da denesem güzel olacak... Bence buna bir noktada dur demezsek olay amacından sapıyor. Amacı fotoğraf çekmek olan kişi ekipmana fazla takılmaz, imkanı yettiği kadarıyla setini dizer ve elindekini en iyi şekilde değerlendirip en iyi sonuçları almaya çalışır. Ben Canon sevmem, ama bu Canon ile fotoğraf çekmeyeceğim anlamına gelmez. Mecbur kalsam onunla da çekerim çünkü benim amacım fotoğraf çekmek... Pentax'ın diğer markalara göre yetersiz olduğu konular belli. Bu yetersiz konularda bir ihtiyacınız varsa başka markaya geçersiniz. Ve ya FF ihtiyacı duyduysanız, gerçekten FF'e geçtiğinizde fotoğraflarınızın kademe atlayacağını düşünüyorsanız eğer imkanınız da elveriyorsa geçersiniz. Eğer mevcut ekipman iş görüyorsa o ekipmanın sınırlarına gelene kadar, hakkını verene kadar çok al-sat yapmak insanı fotoğraf amacından uzaklaştırır... Lens denemek güzel bir şey ancak sürekli al-sat fotoğrafa aykırı bir durum....
K10D || DA 50 mm F1.8 || A 50 mm F1.7 || DA 18-55 || Sigma 70-300 F4-5.6 APO DG Macro
Comfortably Numb...
Progressive sever

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 30 Ekim, 2014, 07:06:39 »
Yorum yazan tüm arkadaşlara çok teşekkürler.Mesele anlaşılmıştır efendim:)
Pentax K50

Çevrimdışı kemal

• Üye
  • http://500px.com/KemalYazc
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 30 Ekim, 2014, 08:02:52 »
Eğer amacınız fotoğraf ise; marka önemsizdir... Eğer amaç fotoğraf değilse yine marka önemsizdir.

Fotoğraf camiası içerisinde bulunduğum müddette etrafımı gözlemlediğim kadarı ile çok büyük çoğunluk ekipman kısmına fazla takıldığından yani aracı amaç haline getirdiğinden ortada ters bir durum oluşuyor. Çok ekipmana laf söyleniyor, o iyidir, bu kötüdür deniliyor. Ama bunları söyleyen çoğu kişiye de fotoğraflarını görelim desek adam gibi gösterecekleri fotoğrafları olmuyor, genelde. Tabi ki ekipman muhabbeti yapılacak, olmazsa olmazdır bu. Gözümüz doymuyor benim anladığım. O lensi alayım, bunu da alayım, şu da olsun, şunu da denesem güzel olacak... Bence buna bir noktada dur demezsek olay amacından sapıyor. Amacı fotoğraf çekmek olan kişi ekipmana fazla takılmaz, imkanı yettiği kadarıyla setini dizer ve elindekini en iyi şekilde değerlendirip en iyi sonuçları almaya çalışır. Ben Canon sevmem, ama bu Canon ile fotoğraf çekmeyeceğim anlamına gelmez. Mecbur kalsam onunla da çekerim çünkü benim amacım fotoğraf çekmek... Pentax'ın diğer markalara göre yetersiz olduğu konular belli. Bu yetersiz konularda bir ihtiyacınız varsa başka markaya geçersiniz. Ve ya FF ihtiyacı duyduysanız, gerçekten FF'e geçtiğinizde fotoğraflarınızın kademe atlayacağını düşünüyorsanız eğer imkanınız da elveriyorsa geçersiniz. Eğer mevcut ekipman iş görüyorsa o ekipmanın sınırlarına gelene kadar, hakkını verene kadar çok al-sat yapmak insanı fotoğraf amacından uzaklaştırır... Lens denemek güzel bir şey ancak sürekli al-sat fotoğrafa aykırı bir durum....
Çok güzel yazmışsın eline sağlık ;)
hobi amaçlı fotoğraf çekiyorsak veya fotoğraf sevdalısıysanız amaç fotoğraf çekmek olmalı.
Hangi tür fotoğraf seviyorsanız ekipmanınızı o yönde hazırlarsınız ve sonrası fotoğraf çekmektir kalır.
sadece bazı kişiler bunu meslek olarak ta yapıyordur ve kalitelerini arttırmak için pahalı ve özel ekipmanlara ihtiyaç duyabilirler. bu kişiler zaten bundan para kazanıyorlardır dolayısı ile kazandıkları paranın da bir bölümünü ekipmana harcalar.
Canon 5D markII + Battery Grip
Canon 7D + Battery Grip
Canon 85mm USM 1:1.8
Canon 50mm USM 1:1.4
Sigma 70-200mm EX APO DG OS HSM II 1:2.8
Canon 8-15 USM 1:4 Fish eye
Yongnuo 560II 460IIvs. vs. vs.

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #12 : 30 Ekim, 2014, 08:17:26 »
Çok güzel yazmışsın eline sağlık ;)
hobi amaçlı fotoğraf çekiyorsak veya fotoğraf sevdalısıysanız amaç fotoğraf çekmek olmalı.
Hangi tür fotoğraf seviyorsanız ekipmanınızı o yönde hazırlarsınız ve sonrası fotoğraf çekmektir kalır.
sadece bazı kişiler bunu meslek olarak ta yapıyordur ve kalitelerini arttırmak için pahalı ve özel ekipmanlara ihtiyaç duyabilirler. bu kişiler zaten bundan para kazanıyorlardır dolayısı ile kazandıkları paranın da bir bölümünü ekipmana harcalar.
Ahmet (Stainless) kardeşimiz hem çektikleriyle hem de yazdıklarıyla çoğumuza örnek olacak bir arkadaşımız. Burada da çok güzel özetlemiş herşeyi :) Bu aralar forumlara da baya güzel fotoğraflar yüklüyor. Tebrik ederim kendisini.
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı polydorion

• Üye
« Yanıtla #13 : 30 Ekim, 2014, 09:52:35 »
ben bu zarar olayini anlamiyorum.

Zarardan kastiniz nedir. Harcadiginiz parayi elden cikartirken aynen elinize almak mi istiyorsunuz?

Aldiginiz sey elektronik bir alet onu gecin tuketim malzemesi nasil kazanc saglamayi dusunuyorsunuz? yada zarar etmemeyi.

ALdiginiz cihaz sizin hobinizi tatmin ediyor daha ne yapsin?

Diger markalarda ikinci el daha rahat diyorsaniz muhtemelen diger markalardaki kisilerin ya parasi coktur yada olaya cok hakim değillerdir.

K-3

Çevrimdışı happyprince

• Üye
  • Mehmet Halis
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Ekim, 2014, 10:06:20 »
Kazanç değil mesele.kazanç için yatırım yapsam arsa arazi alırım.Mesele zarar da değil.ben zengin biri değilim.bazen para ihtiyacı olabiliyor ve tabii ki aldığımız paradan aşağıya da olsa ekipman satmak gerekebiliyor.tabii ki zarar edilecek ancak pentax maalesef zarardan da fazlası.gerçi burda herkes haklı.bu bir hobi ve yapacak birşey yok galiba.ama bundan sonra tövbe sıfır pentax ekipman almayacağım.herkese yorumları için teşekkürler.
Pentax K50

Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?

Başlatan PENTAX

Yanıt: 79
Gösterim: 41054
Son İleti 23 Şubat, 2021, 18:39:10
Gönderen: Lupara
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4203
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3188
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Neden Pentax? Kolay Soru, Kısa Cevap.