Gönderen Konu: Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları  (Okunma sayısı 20593 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
Merhabalar uzun pozlama ve yıldız manzara fotoğrafçılığı ile ilgili herhangi bir konu bulamadım ve bilgilendirme amaçlı ipuçları vermeye karar verdim umarım yardımı olur :)

• Yıldız Manzara fotoğrafları Astro fotoğrafçılık ile karıştırılır ancak aralarındaki temel fark Astro fotoğraf tamamen yıldızlara odaklanırken Yıldız Manzara Fotoğrafları yıldızları ve yer küreyi birleştirir.
  • Yıldız Manzara Fotoğraflarını , Manzara Fotoğraflarından ayıran temel fark da ekipmandır. Manzara fotoğrafçılığında kullandığımız 10-20mm gibi ultra geniş açıya sahip lensler yerine Yıldız Manzara Fotoğraflarında 24-28-35mm lensler daha çok tercih edilir temel mantık diyafram açıklığından yararlanmaktır. Ultra Geniş açılı lensler yıldızları tekil pixel lere sıkıştırırken , daha dar açılı olan bu lensler daha tok ve oturaklı yıldız fotoğrafları verir.

Enstantane
Eğer tam bir daire formunda yıldız fotoğrafları istiyorsak enstantene değerimiz 20 saniye yi geçmemelidir. Dünyanın dönüş hızı düşünülenden daha hızlıdır ve 20 saniyeden fazla sürelerde yıldız daire formunu kaybetmektedir.

Diyafram
3.5 gibi diyafram değeri asla keskin ve bol yıldızlar için yeterli olmayacaktır. Nedeni yıldızların ışık şiddeti düşüktür bu yüzden amaçlanan şey düşük şiddetli yıldızlarıda görünür kılmaktır. Bu kadrajımıza daha fazla yıldız gireceği anlamına gelir. Diyafram değerimizin 2.0-2.8 arasında olması bol yıldız için yeterlidir.

İso
Kadraja yıldız alınamayınca iso arttırmak en çok yapılan hatadır. Canon Eos 60 DA gibi astro fotoğrafi alanına özel yapılmış yada Full Frame bir makinaya sahip değilseniz iso arttırmak ışık şiddeti yüksek bir kaç yıldızı ışığa boğmaktan öteye gidemeyecektir ve fotoğrafta ışık şiddetleri dengesiz oranlara sahip pek çok yıldız ortaya çıkacaktır. Amacımız bir sürü dengesiz yıldızı kadrajlamak değil bir sürü oturaklı yıldızı kadrajlamaktır. iso oranlarımız crop body ler için 600-1200 arası olması yeterlidir.

Mekan ve Zaman
Ay ışığının olmadığı , şehir ışıklarından çok uzakta , mümkünse elden gelinebildiğince yüksekte ve nemsiz bulutsuz bir ortamda çekim yapılmalıdır. Dondurucu soğukların olduğu kış ayları bu iş için oldukça iyidir.
Yazları karanlık mavi dediğimiz günün son ışıklarından 2 saat sonra , Kışları 4 saat sonra pozlamaya başlamak yıldızların en parlak olduğu anları yakalamak için yeterli olacaktır.

Dipnot :
PhotoStacking tekniği kaliteli yıldız pozlarının gözdesidir. Diyafram 2.8 gibi bir değerle çektiğimiz fotoğrafta yıldızlar keskin ancak yer yüzü soft çıkacaktır. Bu problemi önlemek için diyaframı sahip olduğumuz lensin en keskin maximum açıklık değerlerine çekmemiz gerek örn (f/8-f/14) arası bir değer ve iso değerimizi minimum noise yapacak bir değere indirmeliyiz. Nedeni gök yüzünde noise detay kayıplarına yol açmaz iken yer yüzünden doku ve detaylara zarar verir. isoyu düşürüp olabildiğince hızlı bir enstantane değeri ile yeryüzünü çekmek uygun olacaktır. Son olarak bir fotoğraf editörü programı aracılığıyla fotoğrafları birleştirmek sonuç tüm çabalarınıza değecektir. :)

Uzun Pozlama
İsoyu yükselterek yaptığımız pozlamaların süresi düşük olacaktır. Ancak dairesel yıldız pozlamak istiyorsak enstantane süremiz genel olarak 15 dakika ile 45 dakika arasında değişecektir. Kusursuz bir fotoğraf istiyorsak güçlü bir tripod a ihtiyacımız var özellikle rüzgardan etkilenmeyecek tripodlar işimizi görür.

Elimden geldiğince kısa bir şekilde izah etmeye çalıştım konu ile ilgili bilgisi olan arkadaşlar unuttuğum yada bilmediğim detayları veya deneyimlerini yazarlarsa sevinirim :)
« Son Düzenleme: 14 Şubat, 2014, 01:05:08 Gönderen: Tuyuncu »

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Nasıl Yıldız Manzara Fotoğrafı Çekilir İpuçları
« Yanıtla #1 : 13 Şubat, 2014, 23:12:51 »
bilgi paylaşımı için teşekkürler.
benim en çok zorlandığım konu netleme konusu. malum gecenin karanlığında otomatik netleme çalışmıyor. manuel netlemeyi de tutturmak zor, çünkü görünen bir şey yok. özellikle yıldızların hareketini değil de parlaklıklarını çekmek istediğimizde lensimizin en açık diyaframını kullanıyoruz. bundan dolayı da netleme hatası çok göze batıyor. son eklediğim fotoğrafta olduğu gibi. sonsuzun az önüne netledim fakat gene tutturamamışım galiba.
bir de 20 saniyeyi geçmemek gerektiğini söylemişsiniz, elimizde f2 lensimiz varsa bu dediğiniz uygulanabilir. fakat bir çoğumuz 2,8 diyaframa bile sahip değiliz. 60 saniye civarında da çok fazla kayma olmayacağını düşünüyorum.
tekrardan teşekkürler.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı aghytn

« Yanıtla #2 : 14 Şubat, 2014, 00:53:12 »
söyle bir durum var.eger diyaframımım 2ve civarını görmüorsa isoyu biraz arttırabiliriz fakat arkadaşımız haklı.cünkü ortalama 22-23 sanayiden sonra yıldızlar haraket etmeye başlıyor.buna dikkat etmek lazım.ama bir not olması içinde eger yıldızların tur atışını yani haraketini çekmek istiorsakta f değerini ortalama 5.6- 8+vs falan filan ayarlayıp isoyu en kısık hale getirmeliyiz.80-100 artık makinasına göre.bulp modunda ortalama 3dakika 5 dakika falan filan.cünkü süre ne kadar cok uzunsa o kadar isik üretior makina.bu yüzden zamana göre de f değerini ayarlayabilirsiniz.
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #3 : 14 Şubat, 2014, 00:54:17 »
Evet netleme konusunda bir çok problem yaşayan arkadaşımız var bunun önüne geçmenin 5 yolu var.

1. Yol : Bir gündüz çekimi yapın ve sonsuzu netleyen alanları tek tek lensinizin üzerine işaretleyin gece yardımcı olacaktır bu pusulalar.
2. Yol : Çekim yapacağımız yere fotoğraf makinesini sabitleyin 30 adım uzaklaşıp 30. adıma bir ışık kaynağı yerleştirin , manzara geniş açı lensler 20 metreden sonrasını sonsuz olarak algılar bu mesafedeki ışık kaynağını fotoğraf makinanız kapalıyken yani vizörde bulunan exif ışıklar aktif değilken netlemenizi yapın.
3. Yol : LivePreview özelliği makinanızda bulunuyor ise LP yi açmanız makinanınızı maksimum iso ya getirmeniz ve LP içerisinde görselliği olan herhangi bir nesneye zoom yapmanız sonrasında focus ringle bir süre oynamınız problemi çözecektir.
4. Yol : Biraz uğraştırıcı isoyu yükselterek seri bir şekilde fotoğraf çekmeniz bu fotoğrafları incelemeniz doğru mesafeye karar vermeniz.
5. Yol : En kolayı ancak en az uygulananı Gece Fotoğraflarının Çoğu HDMI desteği sayesinde çekiliyor çekmeden önce laptop üzerinde kadrajınızı görmeniz size büyük avantajlar sağlıyor hatta Canon makinemi HDMI ile kullandığımda deklanşör yada her hangi bir exif için makineylede uğraşmıyorum değerleri yazdığımda bilgisayar fotoğraf makinesine shutter yaptırabiliyor.

Çevrimdışı osmanmert

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 14 Şubat, 2014, 08:45:40 »

• Yıldız Manzara fotoğrafları Astro fotoğrafçılık ile karıştırılır ancak aralarındaki temel fark Astro fotoğraf tamamen yıldızlara odaklanırken Yıldız Manzara Fotoğrafları yıldızları ve yer küreyi birleştirir.
  • Yıldız Manzara Fotoğraflarını , Manzara Fotoğraflarından ayıran temel fark da ekipmandır. Manzara fotoğrafçılığında kullandığımız 10-20mm gibi ultra geniş açıya sahip lensler yerine Yıldız Manzara Fotoğraflarında 24-28-35mm lensler daha çok tercih edilir temel mantık diyafram açıklığından yararlanmaktır. Ultra Geniş açılı lensler yıldızları tekil pixel lere sıkıştırırken , daha dar açılı olan bu lensler daha tok ve oturaklı yıldız fotoğrafları verir.

Merhaba,
Çok faydalı bilgiler için teşekkürler, bazı sitelerde okuduğum kadarı ile yıldız manzara fotoğraf çekiminde 8-16mm lenslerin de çok iyi sonuç verdiği yazılmış. Böyle bir lensim olmadığı için deneyemiyorum fakat denenebilir.

Netleme için ise sizin yazdıklarınızdan 3. yöntemde, eğer kadrajınıza bir yıldız girebiliyor ise çekim öncesi manual modda yıldıza netleme yapılabilir.

Osman
Kr, 18-55, 35, 55-300

Çevrimdışı gremlis

• Üye
« Yanıtla #5 : 14 Şubat, 2014, 10:41:26 »
Bilgiler oldukca faydali. Tesekkurler.

Pozlama konusu lensimizin odak uzakligina gore farklilik gosteren bir mevzu. Linkte, hangi odak uzakliginda en fazla ne kadar pozlayabilirizin hesabi yapilmis. Bu kurallara yaklasik olarak sadik kalindiginda temiz fotograflar elde edebiliyoruz.
http://intothenightphoto.blogspot.com.tr/2013/05/my-450-rule-to-stop-star-trailing.html
http://hasansama.com

Pentax K-3, Pentax Mz-5
FA* 85mm f1.4, A 50mm f1.2, Sigma 30mm f1.4, Samyang 8mm f3.5 Fisheye
Sigma 150-500mm F5-6.3 APO DG OS HSM, DA 17-70 f4, FA 28-70mm

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #6 : 14 Şubat, 2014, 15:23:12 »
Odak uzaklıklarındaki maximum pozlama süreleri çok güzel anlatılmış teşekkürler gremlis :)

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 14 Şubat, 2014, 15:25:51 »
bilgi paylaşımı için teşekkürler.
benim en çok zorlandığım konu netleme konusu. malum gecenin karanlığında otomatik netleme çalışmıyor. manuel netlemeyi de tutturmak zor, çünkü görünen bir şey yok. özellikle yıldızların hareketini değil de parlaklıklarını çekmek istediğimizde lensimizin en açık diyaframını kullanıyoruz. bundan dolayı da netleme hatası çok göze batıyor. son eklediğim fotoğrafta olduğu gibi. sonsuzun az önüne netledim fakat gene tutturamamışım galiba.
bir de 20 saniyeyi geçmemek gerektiğini söylemişsiniz, elimizde f2 lensimiz varsa bu dediğiniz uygulanabilir. fakat bir çoğumuz 2,8 diyaframa bile sahip değiliz. 60 saniye civarında da çok fazla kayma olmayacağını düşünüyorum.
tekrardan teşekkürler.

sizin yazdıklarınıza ilişkin bilgiler aşağıdaki ve benzeri linklerde mevcut; yöntem basit ..

Bilgiler oldukca faydali. Tesekkurler.

Pozlama konusu lensimizin odak uzakligina gore farklilik gosteren bir mevzu. Linkte, hangi odak uzakliginda en fazla ne kadar pozlayabilirizin hesabi yapilmis. Bu kurallara yaklasik olarak sadik kalindiginda temiz fotograflar elde edebiliyoruz.
http://intothenightphoto.blogspot.com.tr/2013/05/my-450-rule-to-stop-star-trailing.html

linkteki bilgilere özet olarak ben kendi bildiğim (ve bilki de çok bilinen) kuralı hemen kısaca hatırlatayım.

500 kuralı olarak geçer. eğer 50 mm'lik bir lens ile uzun pozlama yapacaksanız; 500/50mm= 10 sn den uzun olmaması gibi genel geçer bi kural var. aşağı yukarı bi ortalama verir yıldız izleri çıkmaması için..

500 / 50mm = 10 sn
500 / 10mm = 50 sn gibi..
# Pentax K-5 #

+ Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC
+ Tamron AF 28-75mm f/2.8 SP XR Di LD Asp. (IF)
+ Pentax  SMC-A 50mm f/1.7
+ Zenit MC Helios-44K-4 58mm f/2
+ Prinzflex 135mm f/2.8 (K)

Çevrimdışı Tuyuncu

• Üye
« Yanıtla #8 : 14 Şubat, 2014, 15:39:14 »
Merhabalar Osman bey , ultra geniş açılı lensler fotoğrafçılığın tarihçesine göre çok uzun süredir bizimle değiller. Analog makinalarda yapılan çekimler iso dan kazanmak amacıyla diyafram açıklığına çok büyük önem verilirdi. Yüksek isolu filmler kullanılmadan keskin ve temiz fotoğraflar bu sayede elde ediliyordu. Ancak DSLR Makineler ve gelen ultra geniş açılı objektifler işin seyrini değişti. Atlanmaması gereken nokta elbet ki her odak uzaklığında manzara çekimi yapılabilir lakin 24mm f/2.8 bir lens yıldızları daha canlı ve büyük gösterirken daha geniş açılı lensler daha geniş alanları 24x36 alana yada 24x16 lık bu minimal alanlara sıkıştırırken tüm görüntünün dinamiğine etki eder. Kısaca anlatmak gerekirse ultra geniş açılı lensler bir yıldızı 4mm yarıçapa sıkıştırırken 24-28mm bir lens yıldızı 8mm lik yarı çapa sıkıştırır ve fotoğrafta bu yıldızlar daha çok pixel ile ifade edilecekleri için daha çok detaya ve keskinliğe sahip olurlar. Elbette ultra geniş açılı lensler ile güzel fotoğraflar çıkıyor ancak 20mm-35mm odak mesafeli lenslerin bu konuda en başarılı lensler olduğunu belirtmeliyim :)

bazı sitelerde okuduğum kadarı ile yıldız manzara fotoğraf çekiminde 8-16mm lenslerin de çok iyi sonuç verdiği yazılmış. Böyle bir lensim olmadığı için deneyemiyorum fakat denenebilir.

Çevrimdışı DracoLeRoi

• Üye
  • *
« Yanıtla #9 : 02 Ağustos, 2014, 10:03:20 »
Peki şöyle bir soru ile konuyu başka bir yöne çeksem. Fisheye bir lens bu tarz bir fotoğraf için sizce nasıl bir fark yaratır?
Pentax K5 IIS semipro...

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 02 Ağustos, 2014, 10:26:01 »
sizin yazdıklarınıza ilişkin bilgiler aşağıdaki ve benzeri linklerde mevcut; yöntem basit ..

linkteki bilgilere özet olarak ben kendi bildiğim (ve bilki de çok bilinen) kuralı hemen kısaca hatırlatayım.

500 kuralı olarak geçer. eğer 50 mm'lik bir lens ile uzun pozlama yapacaksanız; 500/50mm= 10 sn den uzun olmaması gibi genel geçer bi kural var. aşağı yukarı bi ortalama verir yıldız izleri çıkmaması için..

500 / 50mm = 10 sn
500 / 10mm = 50 sn gibi..

Konu epey olmuş ama çekimlerde fark ettim ki süre hesaplamasında kullanılan 500/mm formülünde eğer crop'lu bir sensör kullanılıyorsa mm'nin ff karşılığı değer olması gerekiyor. APS-C sensörle 24 mm'de çekiyorsak 500/(24*1.5) gibi
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı mertcagri

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Ağustos, 2014, 12:19:14 »
Peki şöyle bir soru ile konuyu başka bir yöne çeksem. Fisheye bir lens bu tarz bir fotoğraf için sizce nasıl bir fark yaratır?

Aynı konuyu merak etmekteyim ben de , hatta lens adı vererek daha da detaylandırayım ; Samyang 8mm . Bu lens f/5 in altında netlikten çok ödün veriyor. Bu lensle yıldız manzara fotoğrafı çeken var ise ve deneyimlerini bizimle paylaşırsa çok memnun olurum.

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 02 Ağustos, 2014, 13:23:24 »
sigma 10-20 ile yıldız fotografı cekmeye calıstım cektım ama sonucları pek tatmın edıcı degıldı, fotografın kenarları camur gıbı bulanık olmustu merkezde netlık ıdare eder nıtelıkteydı belkıde ben beceremedım cekmeyı ama bu tur fotograflar ıcın tamron 17-50 gıbı bır lens bence daha ıdeal
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Ağustos, 2014, 15:25:36 »
sigma 10-20 ile yıldız fotografı cekmeye calıstım cektım ama sonucları pek tatmın edıcı degıldı, fotografın kenarları camur gıbı bulanık olmustu merkezde netlık ıdare eder nıtelıkteydı belkıde ben beceremedım cekmeyı ama bu tur fotograflar ıcın tamron 17-50 gıbı bır lens bence daha ıdeal
Tamron'un 2.8 olduğu ve o değerde de keskin olduğu doğru ama,  sigma ile çekilmiş hele de 10mm'de oldukça etkileyici hareketli ya da durağan yıldız manzaraları var. Formülden ziyade başlık altında daha önce yazılmış olan netleme hakkında ipucu kısımlarını okuyup (sonsuza netlemek doğru sonuç vermiyor bi şekilde) kesinlikle RAW çekerek denemelere devam edecez.
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

Çevrimdışı gokhans

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 02 Ağustos, 2014, 15:25:55 »
Niyet iyi akibet iyi

Var işte bişeyler

İyi Fotoğraf ve Sanata Yönelik Fotoğraf Nasıl Olmalı

Başlatan cbaytan

Yanıt: 6
Gösterim: 28164
Son İleti 22 Nisan, 2012, 12:25:54
Gönderen: REİS
High-key nedir nasıl yapılır

Başlatan vedib

Yanıt: 0
Gösterim: 3711