Gönderen Konu: SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm  (Okunma sayısı 6865 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm
« : 22 Ağustos, 2013, 11:17:22 »

Genel olarak mimari, motorlu araç ve manzara fotoğrafçılığı için ideal bir objektiftir.  İlk versiyon 1975~1977 ve geç versiyon 1977~1985 yılları arasında Asahi Pentax tarafından FISH-EYE (Çok geniş açı-Balık Gözü) objektif olarak 24X36mm tam kare (Full frame) FF olarak piyasaya sunulmuşsa da günümüzde  kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'lerde daha yaygın kullanmaktadırlar. FISH-EYE (Çok geniş açı-Balık Gözü) objektif  24X36mm tam kare (Full frame) gövdelerde kullanıldığında köşelerde kararma olmakta, balıkgözü olmasının özelliğinden dolayı köşelerdeki bu kararma dikkat çekici değildir, kullanıcılar 16X24mm (Half frame) APS-C (Advanced Photo System type-Classic ) için diğer bir deyişle 1,5 çarpanlı DSLR'lerde kullanıldığında köşelerde kararma söz konusu değildir. İhtişamlı  görüntü ve görüntüde üç boyut hissi vermesi açısından fotoğraf sanatçıları tarafından tercih edilmektedir. FISH-EYE (Çok geniş açı-Balık Gözü) olmasından dolayı alan derinliği çok fazladır. Görüntünün tamamı nettir ve optik bükülme oluştuğundan özellikle mimari fotoğrafçılığında aranılan sıradışı bir derinlik hissi oluşturur. Kırpma faktöründen 16X24mm (Half frame) APS-C gövdelerde bir yerde 180° balık gözü özelliğini kaybetmektedir. Optik bükülmeden dolayı portre çekimlerinde uygun değildir.
     Pentax’ın  “SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm” objektifin çok geniş açılı olmasından dolayı görüntüyü engelleyeceğinden ön elemanı üzerinde filtre yuvası yoktur. Çok basit yapıda parasoley yapısı mevcuttur. Biri boş olmak üzere beş dahili filtre sekmesi vardır. Sırasıyla  Sarı”Yellow” Y48(Y2), Skylight, filtresiz boş, Ultraviyole L39(UV) ve koyu sarı, turuncu “orange” O56(O2) filtre sekmesi objektifin en ön kısmında yer alır.
     Pentax’ın  “SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm” objektifi metal (Stainless steel) Pentax K bayonetlidir, tamamen manuel yapılıdır. Pentax’ın SLR ve DSLR "Digital Single-Lens Reflex" gövdelerinde sorunsuz kullanılmaktadır. Pentax SLR ve DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. Eski teknolojik yapıda olan objektifin çok optik elemanlı ve sıkı dizilimi dikkat çeker. Ayrıca optik elemanlar parlamayı önleyici SMC (Super Multi Coated) tekniğiyle kaplıdır. Keskinliği mükemmel olan bu objektifin birçok firma tarafından yapılan Çözünürlük Testlerinde 8 diyafram değerinin en ideali olduğu tespit edilmiştir. FISH-EYE (Çok geniş açı-Balık Gözü) olmasından dolayı alan derinliği çok fazladır. Diyafram ve focus skalası; 1:8 diyafram  ve 1m yapıldığında  50cm mesafeden sonsuza kadar tamamen keskin bir görüntü elde edilmesi “fixnet” diye tabir edilen özelliği mevcuttur. Asahi Pentax M42 (Metrik 42mm) yapıdaki "Fish-eye-Takumar 1:4/17” objektifin Pentax-K bayonet yapısı olarak dizayn edilmiştir.
     Pentax’ın geç versiyonu “SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm” objektifin, erken versiyonu “SMC PENTAX FISH-EYE 1:4/17” arasında optik dizilim ve mekanik dizaynı arasında herhangi bir fark yoktur. Her iki versiyon çok compact ve kullanımı idealdir. Piyasada kısıtlı sayıda vardır. Alım satımı yok diyebileceğimiz durumdadır. Ekipmanında “SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm”  objektif olan kullanıcılar özel yapısından dolayı alım satımını yapmamaktadır. Sabit gruplu ve basit bir bakımla uzun yıllar yeni gibi kullanılabilir bir yapısı vardır.

Türkiye'de 2013 yılında ortalama 2.el satış fiyatı : 700-TL.

Genel Özellikleri        :  FISH-EYE (Çok geniş açı-Balık Gözü) lens

Optik dizaynı  ……………......   : 7 grup  11 eleman 
Diyafram yaprak sayısı ……   : 6
Diyafram açıklığı ………….....  : 1:4 -  1:22
Asgari netleme …………….....   : 20 cm.
Filtre çapı …………………........  : Yoktur (dahili filtre)
Ağırlığı …………………….........   : 235 gr.

« Son Düzenleme: 18 Aralık, 2016, 14:12:01 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm
« Yanıtla #1 : 23 Ağustos, 2013, 01:11:47 »

Pentax'ın"SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm" objektifi Asahi Pentax M42 (Metrik 42mm) yapıdaki "Fish-eye-Takumar 1:4/17” objektifin Pentax-K bayonet yapısı olarak dizayn edilmiş ve optikleri ile SMC kaplaması geliştirilerek yeniden kullanıcıya sunulmuş son halidir. Firma M42 yapıdaki "Fish-eye-Takumar 1:4/17”objektiften sonra yine M42 (Metrik 42mm) yapıdaki "Super-Multi-Coated FISH-EYE-TAKUMAR 1:4/17" objektiften sonra Pentax-K bayonet yapısıyle "SMC PENTAX FISH-EYE 1:4/17" imalatından sonra "SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm" objektifi kullanıcıya sunmuştur. Sözkonusu objektifler basit farklılıklarla birbirine benzer yapıdadır.
     1) M42 vidalı bayonet 1967 yılında "Fish-eye-Takumar 1:4/17”
     2) M42 vidalı bayonet 1971 yılında "Super-Multi-Coated FISH-EYE-TAKUMAR 1:4/17"
     3) Pentax-K bayonet 1975 yılında "SMC PENTAX FISH-EYE 1:4/17"
     4) Pentax-K bayonet 1977 yılında "SMC PENTAX FISH-EYE 1:4 17mm"   olarak kullanıcıya sunmuştur.

« Son Düzenleme: 19 Ocak, 2017, 20:11:43 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #2 : 31 Ekim, 2014, 10:11:14 »
Bu lensten bulabilirsem almayı düşünüyorum.
Bu lensin alternatifleri gereksiz yere açık diyafram uğruna fazlası ile büyükler.
Zaten 28mm altındaki açılarda açık diyafram neden istenir gerçekten anlamış değilim. Hem netleme yapılmıyor açık diyaframda hem de lens inanılmaz büyüyor.
Hayırlısı diyelim ben Türkiye'de hiç görmedim uygun fiyata ebay'den bulabilirsem alacağım...
M42 de olur ama SMC K bayonet öncelikli tercihim...

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #3 : 31 Ekim, 2014, 14:37:30 »
Bu lensten bulabilirsem almayı düşünüyorum.
Bu lensin alternatifleri gereksiz yere açık diyafram uğruna fazlası ile büyükler.
Zaten 28mm altındaki açılarda açık diyafram neden istenir gerçekten anlamış değilim. Hem netleme yapılmıyor açık diyaframda hem de lens inanılmaz büyüyor.
Hayırlısı diyelim ben Türkiye'de hiç görmedim uygun fiyata ebay'den bulabilirsem alacağım...
M42 de olur ama SMC K bayonet öncelikli tercihim...

Bu lens bence alınıp kolleksiyona eklenebilir ama aldıktan sonra biraz kullanıp satarım düşüncesi bizim buralarda pek mantıklı olmaz :) piyasanın hali ortada :)
Pentax K-5iis + Pentax D-BG4 Battery Grip
SMC Pentax-DA 15mm F4 ED AL Limited
SMC Pentax-DA 35mm F2.8 Limited Macro
SMC Pentax-DA 70mm F2.4 Limited
Metz Mecablitz 50 AF-1
Vanguard,Digipod,Varta vs.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #4 : 31 Ekim, 2014, 14:55:11 »
Bu lens bence alınıp kolleksiyona eklenebilir ama aldıktan sonra biraz kullanıp satarım düşüncesi bizim buralarda pek mantıklı olmaz :) piyasanın hali ortada :)
Bu kadar küçük geniş açı yok FF uyumlu :).

Çevrimdışı solidsnake89

• Üye
  • King for a day, fool for a lifetime!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 31 Ekim, 2014, 18:24:42 »
Ben de bu lensi takip ettim uzun süre ebay den yalnız orada da acayip pahalı. nadir ve iyi puan almış olmasını fırsat bilenler basmışlar fiyatı. :)
Fujifilm X-T1 w 18-55mm 2.8-4 , 56mm 1.2

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #6 : 31 Ekim, 2014, 19:40:47 »
Ben de bu lensi takip ettim uzun süre ebay den yalnız orada da acayip pahalı. nadir ve iyi puan almış olmasını fırsat bilenler basmışlar fiyatı. :)
hah ben de onu diyorum işte :) bu tür nadir ve sıra dışı lensler belki limited lensler ile başabaş fiyatlara satılabilir. Nasıl olsa bu durumu istismar edecek aç gözlü insan çok. Kolleksiyonerlik için belki ama kullanmak için hiç gerek yok böyle fantazilere :) Zaten ne halihazırda ne de ufukda fullframe bir gövde maalesef yok. zaten "DAŞ" gibi 10-17 balık gözümüz var. olmasa belki :) ama bu işler merak işi, insaflı bir fiyattan karşımıza çıkarsa belki denenebilir :))  aklım çelinmeye başladı sanki :)))
Metz Mecablitz 50 AF-1

Çevrimdışı solidsnake89

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 31 Ekim, 2014, 20:01:18 »
hah ben de onu diyorum işte :) bu tür nadir ve sıra dışı lensler belki limited lensler ile başabaş fiyatlara satılabilir. Nasıl olsa bu durumu istismar edecek aç gözlü insan çok. Kolleksiyonerlik için belki ama kullanmak için hiç gerek yok böyle fantazilere :) Zaten ne halihazırda ne de ufukda fullframe bir gövde maalesef yok. zaten "DAŞ" gibi 10-17 balık gözümüz var. olmasa belki :) ama bu işler merak işi, insaflı bir fiyattan karşımıza çıkarsa belki denenebilir :))  aklım çelinmeye başladı sanki :)))
aslında bizi bu tarz lenslere yönelten düşünce nasıl olsa sonsuza sabitlerim geniş açıda otofokusa çok ihtiyacım olmaz manuel olduğu için de daha ucuz olur düşüncesi ve yeni nesil da 10 17 nin pahalı olması ama pentaxforums taki çoğu kullanıcının bu tip nadir lenslere oooww very sharp, ultra sharp, outstanding color rendition diye yorum yapıp lensi fiyatlarını dolaylı yoldan arttırması :)) pentaxforums çok işimize yarıyor tabi ama bu site yüzünden de bu tarz eski manuel bazı lenslerin fiyatları uçtu gitti :)

Çevrimdışı haytaertu

• Üye
  • Ertuğrul Ulusoy
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #8 : 31 Ekim, 2014, 20:15:17 »
aslında bizi bu tarz lenslere yönelten düşünce nasıl olsa sonsuza sabitlerim geniş açıda otofokusa çok ihtiyacım olmaz manuel olduğu için de daha ucuz olur düşüncesi ve yeni nesil da 10 17 nin pahalı olması ama pentaxforums taki çoğu kullanıcının bu tip nadir lenslere oooww very sharp, ultra sharp, outstanding color rendition diye yorum yapıp lensi fiyatlarını dolaylı yoldan arttırması :)) pentaxforums çok işimize yarıyor tabi ama bu site yüzünden de bu tarz eski manuel bazı lenslerin fiyatları uçtu gitti :)
"oooww very sharp, ultra sharp, outstanding color rendition"  hakkaten ya :)) bazı şeyler yeni yeni oturuyo bende :))))
Metz Mecablitz 50 AF-1

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
« Yanıtla #9 : 31 Ekim, 2014, 20:16:10 »
Yurtdışından adamın biri ile yazışıyorum. Eğer anlaşabilirsem ülkeye bir tane getirtebilirim. Çünkü yaptığım araştırmalarda bu lensten ülkemizde hiç satılmadığını gördüm. Nadir bir lens. Bunu da alırsam sanırım elime geçen dördüncü nadir lens olacak :P...

Çevrimdışı solidsnake89

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 31 Ekim, 2014, 20:25:53 »
Pazarlık yap Alpaslan :) yabancı adamlarda pek pazarlık kültürü olmadığı için lensin hiç takipçisi de yoksa kolay pazarlık yapılıyor onlarla :) bir de şaşırıyorlar ben biraz dozunu abartmıştım japon bir adamla yazışıyordum bir şansımı deneyeyim dedim iyice mezarcılık yaptım engellemiş beni :) böyle şeyler de olabiliyor :)
not: yerli satıcılara hiçbir zaman mezarcılık yapmadım :)

PENTAX SPOTTING SCOPE 1:5.6 300mm “Mirror Lens”

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 5450
Son İleti 15 Ağustos, 2013, 09:50:22
Gönderen: vedib
PENTAX SPOTTING SCOPE 1:8 500mm “Mirror Lens”

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 4040
Son İleti 06 Ağustos, 2013, 10:35:40