Gönderen Konu: KARGO ILE YASADIGIM SORUN VE YARDIM  (Okunma sayısı 1931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı pelinesen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
KARGO ILE YASADIGIM SORUN VE YARDIM
« : 13 Ocak, 2019, 21:19:22 »
Merhaba herkese
Temizliğe giden Pentax K-5 makina ve 55-300 lensim Yurtiçi kargo ile bana geldiğinde, lensin kamerayla bağlandığı yerden kırıldığını gördüm.. Lensin o kısmının tamir edilemeyecegini ogrendim ve kargo sirketiyle uzun yazismalarim oldu. Hasari kabul etmediler ve konu tüketici haklarına kadar geldi ancak fatura ibraz edemediğim için başvurum reddedildi. Itiraz icin Tüketici mahkemesine başvuracağım ( 2 günüm kaldi)
Şunları sormak ve danışmak istiyorum, lensimi eski pentaxturkey sitesinden bir arkadaştan almıştım. Faturayı bulamıyorum, bulsam bile adıma kesilmediği için hak iddia edebilecegimi zannetmiyorum. Lensimin zarar temini için önerebileceğiniz başka bir yol var mıdır? Buna benzer problem yaşayaniniz var mi acaba?
Şimdiden teşekkürler
Esen

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: KARGO ILE YASADIGIM SORUN VE YARDIM
« Yanıtla #1 : 14 Ocak, 2019, 00:09:59 »
Kargoyu alırken tutanak tutmuş muydunuz?

Fatura ibraz etseniz de muhtemelen sigortasız taşıyorlardır.Üstüne serviste kırılmış da diyebilirler. Bu yüzden yasal anlamda fazla bir yaptırım olacağını sanmıyorum. Zaten kargo paketlemesini yapan servis düzgün paketlememiş demek ki. Lensi makineye takılı göndermeleri de acemilik.

Özetle bir sonuç alacağınızı sanmıyorum. Hem servis hem kargo, suçlu oldukları halde utanmadan suç bizde değil diyeceklerdir. Fazlaca ileri giderseniz size sinir harbi yaşamak kalır.
« Son Düzenleme: 14 Ocak, 2019, 00:10:50 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı pelinesen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 14 Ocak, 2019, 10:55:44 »
Evet tutanak tutuldu (zorla) ama dış ambalajda hasar görülmediğinden tutanağın bir etkisi olmuyor. Şimdi fatura da olmayınca itirazım da boşa çıkacak. Sanıyorum yapilabilecek bir şey yok dediginiz gibi.
Yine de teşekkür ederim

Çevrimdışı baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 14 Ocak, 2019, 19:26:25 »
*** Geçmiş olsun, olay üzücü.
    * Ekipmanlarınızın bakımını yapan servis kimdi?
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #4 : 15 Ocak, 2019, 22:32:31 »
BENCE 1. DERECE DE HATALI SERVİS.
LENS GÖVDEYE TAKILI OLARAK GÖNDERİLİR Mİ BUNU NASIL YAPMIŞLAR.
DÜŞMEYE SAÇILMAYA DAYANIKLI AMBALAJ YAPSALARDI VE AYRI AYRI SARIP SARMALAYIP GÖNDERSELERDİ
CİHAZLAR ZARAR GÖRMEZDİ. O ŞEKİLDE KARGOYU SUÇLAYAMAZSINIZ.
GEÇMİŞ OLSUN.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı pelinesen

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Ocak, 2019, 14:08:30 »
Kargoyu servisten alıp bana gonderen, yine benim gibi fotoğraf çekmeyi seven bir arkadaşım, hatta makinayı test etti, lekeler gitmiş mi, netlik ayarı düzelmiş mi diye. Lensi body ye takmamıştı. Korumalı çantanın içine havalı poşete sarmış, çantasına koymuş ve tekrar havali poşete sarıp öyle göndermişti. Kargo atılmadığı sürece lensin zarar görmesine imkan yok kısaca.. Belki atildiginda ufak bir boşluktan faydalanıp çarpmış olabilir diye düşünüyorum. Lensin yolda hasar gördüğüne ve kargonun tamamen suçlu olduğunu bildigim için bu ayrıntıları yazmamıştım. Zaten itiraz surem de doldu.
En azından sizler Yurtiçi kargo ile gönderim yaparken dikkatli olursunuz
Yine de teşekkürler..

Çevrimdışı baygünay

• Üye
  • Pentax'ı seviyorum..
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Ocak, 2019, 21:04:01 »
*** Ekipmanlar direk servisten değil, servisten teslim alıp kontrol edip size gönderen bir arkadaşınızdan geliyor.
    * ''Dış ambalajda bir hasar görülmedi'' şeklinde açıklama var.
    * Lens Gövde üzerine takılı durumda değil. 
    * Lens havalı bir poşete sarıldıktan sonra koruma çantasına konuyor ve ayrıca tekrar havalı poşete sarılıyor.
    * Dış ambalajda hasar yoksa, böyle itina ile ambalajlanan bir ekipmanda nasıl hasar oluştu???
*** Pentax K3 + DA 50-135mm f2.8
*** Panasonic GX80 + 12-60mm f/2.8-4.0 + 20mm f1.7
*****  KEMALİST Rejim;  Tam Bağımsızlık,  Aydınlanma  ve  Pozitif İlimlere Bağlılıktır.