Gönderen Konu: k-30 karanlık foto sorunu  (Okunma sayısı 8013 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: k-30 karanlık foto sorunu
« Yanıtla #15 : 01 Mayıs, 2018, 19:24:36 »
Bu Diyafram arızası sorununun aynısı Arkadaşımın Pentax K-S2 sinde de ortaya çıktı beş bin çekim sayısında. Garantili ürün olduğu için servise gönderdi bir hafta da tamir edilip geldi.
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 15 Ağustos, 2018, 22:07:40 »
kardeşimin manuel lens ile kullandığı diyafram gazisi k-30'un diyafram kontrolünü hayata döndürmeyi planlıyorum. kendisi eski makinem olup üç defa aynı arızayı verip beni çıldırtmıştır. ;D ;D rus pentax forumlarında olan biraz karmaşık bir çözüm var. (cihaz açılıyor, ilgili parça zımparalanıyor.!?)
önümüzdeki hafta deneyeceğim. eğer olursa resimleri yüklerim ve detaylı anlatırım.
İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de

Çevrimdışı kadrajOZdemir

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #17 : 16 Ağustos, 2018, 10:34:48 »
kardeşimin manuel lens ile kullandığı diyafram gazisi k-30'un diyafram kontrolünü hayata döndürmeyi planlıyorum. kendisi eski makinem olup üç defa aynı arızayı verip beni çıldırtmıştır. ;D ;D rus pentax forumlarında olan biraz karmaşık bir çözüm var. (cihaz açılıyor, ilgili parça zımparalanıyor.!?)
önümüzdeki hafta deneyeceğim. eğer olursa resimleri yüklerim ve detaylı anlatırım.

k-50 biraz daha şanslı AA piller ile kullandığımda sorun düzeliyor. K-30 bahsedilen manyetik selenoid parçasını parçasını eski CD/DVD romlar da bulabileceğin yazıyor du daha önceki araştırmalarımda. Bir elektronik tamircesine değişiminin örnek fotğraflarını gösterip sorarsan belki tamir ettirebilirsin. Gelişmelerden haber bekliyoruz, kolay gelsin.

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 16 Ağustos, 2018, 11:07:48 »
Kendim tamir etmeyi düşünüyorum çünkü cihaz daha önce iki defa tamir gördü. 10000 shutterda bir bu problem oluyor. Aslında k-30 için de AA piller kullanılabiliyor, hatta tamirden sonra orijinal bataryayı kullanmayı bırakacağım. Elimde iki adet arızalı dvd rom var. Onları söküp bobinli diyafram parçasını çıkarmayı düşünüyorum. Horse shoe eğer uzunsa zımparalayacağım. Aslında parça 15$ gibi bir fiyata aliexpresste bulunuyor fakat bu şekilde tamir etmeyi denemek istiyorum.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de

Çevrimdışı kadrajOZdemir

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
    • 500px
« Yanıtla #19 : 17 Ağustos, 2018, 09:46:18 »
K-30*K-50*KS siyah resim sorunu çözümü için youtube linkleri,

https://youtu.be/dzGbyZHPknQ?list=PLXt0p00zqqkwAtN3C-vhqx8omDOcw63TN

Burada anlatıldığı gibi manyetik selenoid i yerinden çıkarıp (kablolarını sökmeden), içinde ki at nalına benzer parçanın uçlarını açılı şekilde zımparalayıp yerine taktım. Zımpara için biçak bileme taşını kullandım.

Ve sorun çözüldü... Bakalım ne kadar gidecek...

Biraz kendine güvenen bunu yapabilir.

Ön parçayı yerine takarken MF-AFs tuşunun konumuna dikkat ediniz. Ön parçayı takarken pek dikkat etmemişim tekrar söküp takmak zorunda kaldım.

Videoyu çekenlerden Allah razı olsun, büyük masraftan kurtardı bizleri.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 03 Eylül, 2018, 14:51:13 »
ben de aynı problem ile karşılaştım. iki gün içinde tamamen karanlık fotoğraf problemi oluştu. makine K-S1. sürekli kullandığım bir alet değil. tatil için çıkarttım bir baktım fotolar karanlık geliyor. 30 40 kare peş peşe çekince düzeliyor vs. sonra düzelmemeye başladı. bende gözümü karartıp K-S1 i söktüm. daha önceden pentax ve canon söküp tamir ettiğimden teknik anlamda zorlanmadım ancak K-S1 in gizli saklı vidaları beni benden aldı. usb hdmi etiketinin altında da bir vida var. ayrıca askının takıldığı yerlerde de iki adet vida var yan yana. gerisi kolay. flaş ın altındaki 3 vida unutulmamalı.

o bobin gibi parça ufacık bir şey. U şekilli metali çıkarttım, eğe ile uçlarını yumuşattım. geri topladım ve makine çalıştı. ne kadar dayanır bilmiyorum ancak o parçanın yenisi ali epxress te de satılıyor. alıp lehimlenebilir. yada eski nesil diyafram kontrollü AF lenslerden alınıp diyafram öncelikli modda AF yardımı ile yine kullanılmaya devam edilebilirdi.
« Son Düzenleme: 04 Eylül, 2018, 10:09:21 Gönderen: dgncsk »

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 04 Eylül, 2018, 02:08:56 »
Aynı işlemleri bu akşam fırsat bulunca yapayım dedim. Özellikle bobinli mıknatıslı parçanın vidasını çözmek zor oldu. İlgili parçanın keskin köşelerini zımparaladım. Daha sonra kabloları lehimleyip cımbızla yerine koydum ve vidasını sıktım.Yani gövdenin üst parçasını yerinden çıkarmadan tamiri tamamlamış oldum. Şu anda sorun çözüldü.
K-30 u geri takarken batarya kısmında yayın kenarında gövdenin üst kısmını tutan bir vida var. Fazla sıkıldığında yeşil tuş basılı kalıyor. Bu nedenle fazla sıkmamak gerekiyor. Onu da biraz gevşettim. Önceden yeşil tuş çalışmıyordu, bu şekilde onu da çözmüş oldum. [emoji4]

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 04 Eylül, 2018, 10:10:33 »
bence olay o U şekilli demirin magnetize olup yerine takılı kalmasından ileri geliyor. söküp eğeleyince magnetizma bozuluyor olmalı.

K10D Manuel lens kullanimdaki Garip focus Sorunu

Başlatan zeda3000

Yanıt: 10
Gösterim: 4850
Son İleti 10 Aralık, 2013, 21:18:52
Gönderen: zeda3000
Yeni Nikon D750 ve devam eden yağ toz sorunu

Başlatan gokhans

Yanıt: 15
Gösterim: 10643
Son İleti 20 Ekim, 2014, 23:08:41
Gönderen: mkodalak