Gönderen Konu: Pentax şirketinin hataları.  (Okunma sayısı 17669 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax şirketinin hataları.
« Yanıtla #15 : 12 Şubat, 2014, 21:49:54 »
peh fujiymiş al fujiyi vur kodak  a :)  bir kere amaç fotoğraf çekmekse ve  aynı kareyi 3000 tl makine de aynı kalitede, 1500tl makine de aynı kalitede çekiyorsa fazladan 1500tl vermenin mantığı ne? 
neden pentax k-5 çünkü orta seviye makineler içinde alınabilecek en uygun makine oydu, pentax ın artısı titreşim engellemeyi gövdeden yapması  bu yüzden titreşim engelleme özelliği olan her lense ayrı ayrı fazladan para vermiyoruz.  daha canlı renk, daha ucuz lens.3000 tl makine ve ekipmanlara sahip kişiyle aynı fotoğraf kalitesi elde ediyorsan iş bitmiştir.  fazla söze gerek yok.
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 12 Şubat, 2014, 22:19:26 »
lens sıkıntısı yüzünden Pentax ı eleştirip Juji yi övmek çok mantıksız, gören de her yerden fuji lens fışkırıyor zannedecek  ;D

bir defa en yenilikçi firma Sony dir. çünkü Sony elektronik devi ceptelefonundan,televizyondan,müzik aletlerinden playstation dan, fotoğraf ve video kamara sektöründen bir sürü yerden para kazanıyor. o yüzden her türlü yeniliği yapıyorlar,çünkü harcayacakları para bol.  ben Şahsen Pentax ın maddi kaynak sıkıntısı çektiğini düşünüyorum,belki o yüzden istenen yenilikleri yapamıyor.
Aslında bir girişimci arkadaş ebay dan falan pentax lensleri toplasa ve Türkiye pazarında satsa iyi para kazanır.
bu başlığa yazmak istemiyordum, ama böyle cümleler görünce insan duramıyo
Sony bu yıl tarihinin en büyük zararlarından birini açıkladı, bu yüzden Vaio bölümünü satıyorlar, televizyon bölümünün de ne olacağı meçhul ama bilinen gerçek orda da işler iç açıcı değil, bunları yazarken sony düşmanıymışım gibi algılanmasın, millet takoz gibi nokia lara dünya kadar paraları verirken w810i gibi bir telefon çıkarıp en iyi müzik, en iyi fotoğraf ve en kaliteli malzemeyi sunan firmadır sony yıllar önce. Xperia Z ile sunduklarını başka markalar sunsa 3 katı para isterler. Bana göre muhteşem bir FF olan a99, bana göre geçtiğimiz yılın en yenilikçi ürünü olan RX1 i çıkaran firmadır Sony, bu iki body sini de kullanmışlığım vardır bir süre. Ama bütün bunlar sony nin bu yıl planlamalarının aksine en büyük zararlarından birini açıklamalarının önüne geçemiyor Sony de çatırdıyor, ben bu başlık altında bahsedilen bütün markaları kullandım, bilenler bilir,
halen Pentax ve Fuji kullanıyorum
Nikon ve Canon un en ileri full frame makinalarını ve en iyi lensleriyle kullandım, ben bir ekipman fetişistiyim :)
sonuç mu; kendini tanı, ne ile mutlu olacağını belirle, en iyi makina her an yanında olan, sana en çok fotoğraf çekmeye imkan veren makinadır

Çevrimdışı excil

• Üye
  • Piscem natara doces
« Yanıtla #17 : 12 Şubat, 2014, 22:34:04 »
ben bir ekipman fetişistiyim :)
sonuç mu; kendini tanı, ne ile mutlu olacağını belirle, en iyi makina her an yanında olan, sana en çok fotoğraf çekmeye imkan veren makinadır

:o 8) ??? :-X ;D
PentaxTürk Kemer :) K-3 Pentax { 40mm DA l 70mm DA Limited  l DA 10-17mm Fisheye l M 50mm 1.7 } Sigma { 105mm Macro } l   BK-777C Ball Head Tripod  Metz 48 AF-1

https://www.flickr.com/photos/117217262@N02/
http://500px.com/gkok2012

[email protected]

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 13 Şubat, 2014, 08:33:46 »
...
+1milyon nokta:)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 17 Kasım, 2014, 14:58:24 »
Pentax'ın en büyük hatası sürekli insanlara tüketim malzemesi lensler yığmaması oldu.İnsanlar tüketim hastalığına tutulmuş, daha bir ürünü alırken diğerini alma peşinde.

Sony çıkardı da ne oldu? Sonuç yine hüsran.Meraklısı alırsa alıyor, NEX serisi daha çok satıyor. Pentax Türkiyedeki konumunu sabitlesin yeter illa distribütör olmasına gerek yok, internet mağazacılığı ile sürekli ürünlerini satan bir yer, bir tane de anlaşmalı bile olsa servis işte.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 18 Kasım, 2014, 00:19:11 »
Sony gibi diğer markalara sensör üreten bir firma bile zarar açıklarken pentax neden FF çıkarmıyor demek sadece duygusallık olsa gerektir.
APS-C olup daha üstün olduğunu iddia edebileceğiniz bir makine var mı?

Pentax her zaman inovatif bir firma olmuştur.Hoya'da nasılsa ricoh'da da öyle yol alıyor.
Biraz araştırırsanız görürsünüz ki bir çok kullanıcı avantajına sahip ve en ucuz makine ve lensleri piyasaya sunabilen ve herşeye rağmen ayakta kalabilmiş başarılı bir firmadır.
İlk AF sistemini onlar yaptılar.
Titreşim sistemini gövdeye koyarak K bayonet  tüm lenslerle çalışabilir hale getirdiler.Böylelikle lenslere bu özelliğinden dolayı fazla para vermedik.
Şimdi teknik olarak iyi bilmediğim ancak bilenlerin güzelce anlatabileceği sensör kaydırma ile AF takibi özelliği sayesinde yıldız fotoğrafı çekenlere daha ucuza kaliteli bir özellik sundular.(Yanlışım varsa düzeltin lütfen)
Diğer markalarda en üst seviyelerde sunulan su,hava ve toz geçirmezlik özelliklerini orta segmente taşıdılar.Orta segmentte bu özellikleri sunanlarda genellikle fahiş fiyattan sattı.
Küçücük hafif ama aynı zamanda tank gibi sağlam body'ler yaptı ve hala yapıyor.(magnezyum alaşımlı çelik gövde)
Düğmelerin yerleşimi ve ergonomisi her zaman başarılı oldu.
Kompakt bir makineye dikey deklanşör koyma fikrini gerçekleştirdi.
İnanılmaz sessizlikte fotoğraf çeken modeller çıkardı ki bu k-5 ile başladı.
Gerçekten nikon ve canonu çok inceledim.Hatta arkadaşın d4 sessiz modundayken birkaç fotoğraf çektim.Sessiz falan değildi yav bildiğin çat diye ses çıkıyor.Pentax k-5 ve üstü serilerle ortalama bir metrobüs yada tramvay ortamında fotoğraf çektiğinizi kimse anlayamaz.
Benim aklıma gelmeyen çok daha fazlasını diğer markalardan çok daha ucuza sundular.
İso'dan tutun da af özelliklerine kadar rakiplerinden geride kalan bir yanları yok hatta k-5'ler iso kalitesi konusunda düne kadar açık ara önde gidiyorlardı ki son K-3 yüksek MP ile birazcık geride kaldı o kadar.Fotoğraf kalitesi anlamında pentaxın APS-C alanında geride kalacağı bir makine yok hatta bir adım ileridedir.Kullanıp karşılaştırınca anlıyor insan.

Pentax ciddi haksızlık edilen bir firma ama onlar doğru bildikleri yolda emin adımlarla gidiyorlar.

Canon ve nikon gibi reklam bütçesi ayırsalar batar giderler.Onun yerine araştırma ve geliştirmeye para harcıyorlar.

Şahsen ben pentax'tan ve ürünlerinden memnunum.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 18 Kasım, 2014, 01:24:39 »

Titreşim sistemini gövdeye koyarak K bayonet  tüm lenslerle çalışabilir hale getirdiler.Böylelikle lenslere bu özelliğinden dolayı fazla para vermedik.

Şimdi teknik olarak iyi bilmediğim ancak bilenlerin güzelce anlatabileceği sensör kaydırma ile AF takibi özelliği sayesinde yıldız fotoğrafı çekenlere daha ucuza kaliteli bir özellik sundular.(Yanlışım varsa düzeltin lütfen)

İnanılmaz sessizlikte fotoğraf çeken modeller çıkardı ki bu k-5 ile başladı.
Gerçekten nikon ve canonu çok inceledim.Hatta arkadaşın d4 sessiz modundayken birkaç fotoğraf çektim.Sessiz falan değildi yav bildiğin çat diye ses çıkıyor.Pentax k-5 ve üstü serilerle ortalama bir metrobüs yada tramvay ortamında fotoğraf çektiğinizi kimse anlayamaz.

İso'dan tutun da af özelliklerine kadar rakiplerinden geride kalan bir yanları yok hatta k-5'ler iso kalitesi konusunda düne kadar açık ara önde gidiyorlardı ki son K-3 yüksek MP ile birazcık geride kaldı o kadar.

Gövdedeki sistem, objektifteki sisteme göre 1/15 gibi düşük hızlarda 1,5 stop kayıpla çalışıyor... Daha doğrusu objektifteki sistem 1,5 stop daha verimli çalışmakta... Test sitelerindeki sonuçlar bunu söylemekte...

Dediğiniz çekimi yapmak için gps cihazı gerekiyor... Sadece SR sistemi yetmiyor malesef...

D4 aslında sessiz çekimden ziyade seri çekim için geliştirilmiş bir perdeye sahip... O cihazın sessiz çekme gibi bir derdi yok... K5 aynı hızda çekmeye kalksa perde sistemi 8 e ayrılır :)
Kaldı ki o aletle metrobüste çekim yapmaya kalkarsanız cihazı çıkardığınız an zaten tüm gözler size dönecektir :)
Kıyas d4 ile olmamalı bana sorarsanız...

Ufak bi bilgi vereyim... Bu sessiz modu Nikon'da farklı bi yapıya sahip...
Bulb modu gibi çalışıyor... İlk basışınızda fotoğrafı çekiyor perde kapanıyor, siz deklanşörü bırakana kadar aynayı havada kalıyor... Deklanşörden
elinizi çektiğinizde aynayı bırakıp ayna gürültüsünü sizin müsait olduğunuz bir ana kadar erteliyor...

Sokakta bu moddayken delanşörü bırakmadan fotoğrafı çekersiniz (bu kısım sessiz düzeyde)
sonra makineyi aşağı indirip veya yanınıza sallandırıp, hatta çantaya sokup o şekilde aynayı indirebilirsiniz...
Değişik bi yapı aslında... Sessiz çekimden ziyade adı bence gürültü öteleme olmalıydı :D Çünkü beklentiyi farklılaştırıyor sessiz modu diyerek :)

k5 iso konusunda açık ara bi öndeliği yoktu muadillerine göre... Bence kafa kafayadır denebilir...

Bunun dışında diğer yazdıklarınıza katılıyorum...
İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 18 Kasım, 2014, 01:39:01 »
D4 ne için yapıldı bende biliyorum. Sadece sessiz modu hakkında biraz fikir vermek için örnek verdim. K5 muadili
Diğer modellerde oldukça sesliler. Tabii eskisi gibi hiçbiri balta sesi çıkarmıyor. :) :)  iso konusunda çok emin olduğum şey nikon ve canondan en az bir tık önde olduğuydu. Tabi ki onlarda sonraki modellerde yakaladılar. En iyi örnekte 7d ve k5 iso karşılaştırmalarıdır. Araştırın görürsünüz.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 28 Kasım, 2014, 11:47:15 »
D4 taşı, ondan sonra bel fıtığı,boyun ağrısı şikayetleri ile yaşlandığımızda uğraşalım. Çok ağır o makineler, gerek yok bir tık daha iyi çekeceğim diye almaya onları ki gördüm gezi fotoğrafı çekipte bunları kullananları hamallıktan başka birşey değil. Çok hareketli nesneler çekmedikten sonra o eziyete katlanılmaz.

Çevrimdışı sef

• Üye
« Yanıtla #24 : 28 Kasım, 2014, 21:03:42 »
Konuya ortadan girmiş gibi oluyorum ama demeden edemeyeceğim :)
Çoğu model lens fln denedim ve hep eğlenmeye baktım. K-5'in daha doğrusu Pentax'ın çok güzel yanları var.
SR olsun su geçirmezlik fln olsun. Ar-Ge kısmına yatırım yapması iyi güzel de yatırım yatırım nereye kadar. Yaptıklarının karşılığını kullanımı artırarak alırsın. Reklam konusu hiçbir zaman gereksiz olmamıştır. Ki şirketler reklamla doğar büyür ve gelişirler, ne zaman eksiklikleri ortaya çıkar o zaman zarara girerler ya da başkaları şirketi satın alır.

D4 içinse kimse keyfi kullanım için almıyor. Profesyonel kullanımlardan doalyı alıp ona göre zorlu şartlarda çekim yapıyorlar. Başka bir gerçek de sağlam set sağlam geliri sağlar der. Bunda da bazen sırf eliniz sağlam olsun diye reklamı iyi olanı almanız gerekir.
Kısaca reklam candır :) öyle olmasa boşuna üzerine tonla makale yazılıp çizilmez, zirveler yapılmaz ;)
Canon 6D
Canon EF 24-105mm f/4L IS USM

Pentax K-5 (ex)
Pentax 16-45mm (ex)
Pentax 540 fgz (Samsung) (ex)

..:||| Sef'in Spesiyali |||:..

Çevrimdışı gleam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 29 Kasım, 2014, 07:27:51 »
Konuya ortadan girmiş gibi oluyorum ama demeden edemeyeceğim :)
Çoğu model lens fln denedim ve hep eğlenmeye baktım. K-5'in daha doğrusu Pentax'ın çok güzel yanları var.
SR olsun su geçirmezlik fln olsun. Ar-Ge kısmına yatırım yapması iyi güzel de yatırım yatırım nereye kadar. Yaptıklarının karşılığını kullanımı artırarak alırsın. Reklam konusu hiçbir zaman gereksiz olmamıştır. Ki şirketler reklamla doğar büyür ve gelişirler, ne zaman eksiklikleri ortaya çıkar o zaman zarara girerler ya da başkaları şirketi satın alır.

D4 içinse kimse keyfi kullanım için almıyor. Profesyonel kullanımlardan doalyı alıp ona göre zorlu şartlarda çekim yapıyorlar. Başka bir gerçek de sağlam set sağlam geliri sağlar der. Bunda da bazen sırf eliniz sağlam olsun diye reklamı iyi olanı almanız gerekir.
Kısaca reklam candır :) öyle olmasa boşuna üzerine tonla makale yazılıp çizilmez, zirveler yapılmaz ;)
Bakın ben ne yazmışım.
"Canon ve nikon gibi reklam bütçesi ayırsalar batar giderler.Onun yerine araştırma ve geliştirmeye para harcıyorlar."

Reklam gereksiz diyen yok zaten ama kafada sağlam iki rakip var ve onlar kadar güçlü değilseniz mecburen böyle butik takılırsınız.
Pentax reklam yapmıyor  değil ama bunu ülkemizde göremiyoruz.
Rakipler bu kadar sağlamken onlarında en güçlü olduğu piyasalarda gereksiz ataklar yapıp zarar görmek yerine yerini korumaya çalışıyor.
Adamların gözü en başta Asya'yı görüyor. :D :D Orada da yeterince reklamı var zaten.

Çevrimdışı ogeday

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 29 Kasım, 2014, 09:41:46 »
Bakın ben ne yazmışım.
"Canon ve nikon gibi reklam bütçesi ayırsalar batar giderler.Onun yerine araştırma ve geliştirmeye para harcıyorlar."

Reklam gereksiz diyen yok zaten ama kafada sağlam iki rakip var ve onlar kadar güçlü değilseniz mecburen böyle butik takılırsınız.
Pentax reklam yapmıyor  değil ama bunu ülkemizde göremiyoruz.
Rakipler bu kadar sağlamken onlarında en güçlü olduğu piyasalarda gereksiz ataklar yapıp zarar görmek yerine yerini korumaya çalışıyor.
Adamların gözü en başta Asya'yı görüyor. :D :D Orada da yeterince reklamı var zaten.
[/quote]

Güzel yorum.
Pentaxturk boyun askısı  ;)

Pentax Sevgisi, çeşitli lens body ıvır zıvır.

Çevrimdışı fatihtekin88

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 29 Kasım, 2014, 10:33:08 »
Ne AR-GE imiş arkadaş :D Neyi araştırıyorlar acaba da hayata geçiremediler bi türlü... Millet yok kıvrık sensör, yok minimum elemanla lens felan araştırması yapıp buluyor... Bu Pentax hala ne arıyor, neyi geliştirmeyi kasıyor cidden merak ediyorum... Neyin argesine vakit ve nakit harcıyorlar ciddi meraktayım...

Bu muhabbet ben kendimi bildim bileli dönüyor... Artık bişeyi bulup bi geliştirsinler... Ben usandım arkadaş basiretsiz politikalarından...

Asya da Pentax'ın pazar payı 2008'de %1,5  2012'de %7... Yeterince reklam yaparak aldıkları rakam buysa yapmasalar ne olacak...  :o

Senelerdir makine çıkarmayan olympus bile %6,5i görmüş... Gerisini siz hesap edin...

Amiral gemisi diye çıkan modellerin fiyatlarına bakın... K3, K5iis, K5ii... Utanmasa adorama bhphoto bedavaya verecek...

O kadar AR-GE yap sonuca bak... Adama gülerler... 

İnstagram:  fatihtekin88

Pentax Sevgisi // 2x Lubitel 2 // Nikon d600 + BG // Nikon 24-85G VR // Nikon 50mm 1.8d // Nikon SB-900 // Slik f630 // 64-32 gb hafıza kartları

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 29 Kasım, 2014, 11:49:21 »
Arge konusunu hakkında bilgim yok, açıkçası diğer teknik ve finansal durumlar hakkında da çok araştırma gereği duymadım.Son kullanıcı olarak bizi pek ilgilendirmiyor. Şirketleri de çok fazla ilgilendirmiyor aslına bakarsanız önemli olan karlılıktır, Pentax kar eden bir firma nette bir ara araştırırken gözüme çarpmıştı , Nikon ile aralarında da 10 kat kadar miktarda fark var tam hatırlamıyorum ama 30 milyon yen Pentax ise 300 milyon yen Nikondu.

Yine son kullanıcı olarak bizim reklam ile alakamız ne ki? Nikon çok mu reklam yapıyor? Bence hayır? Ayrıca Pentax popülerleşse bu kadar ucuza biz alamayız. Ben çok popülerleşmesini de istemiyorum.

Ayrıca firmaların kendine ait politikaları vardır, siz reklam yaparsınız ama üretiminiz buna yetişebilecek mi? Yeni fabrika açma riskini göze alacak mısınız? Satış adetlerini arttırmanın bazı zorlukları da vardır.

D4 keyfi kullanım için de alınıyor, ucuz olsa bizde de alacak bir sürü kişi var. Bizim ülkemizdeki ve birçok ülkedeki sorun tüketim çılgınlığı başka birşey değil. Benim nette takip ettiğim birçok fotoğrafçı D5100 gibi mütevazi ekipman kullananlar. Örneğin manzara fotoğrafı mı çekeceksin, sabahın 5 inde hoca ile kalkıp ışığın en iyi doğma noktasına gidip çekmen lazım.Bunun başka yolu yok. Zaman ve emek harcarsan çekersin. Portre mi çekeceksin ışığı iyi kullanacaksın, yok alırsın 85mm f1.2 arkası bokehli fotoğraflar çekersin bir süre sonra sıkılırsın ekipman değiştirirsin.

Buyrun 50 mm makro lens ve K5IIs ile çekilmiş çiçek resimleri, tesadüf değil bu arkadaşın birçok böyle fotoğrafı var, ne zaman çekeceğini bildiği gibi işlemesini de biliyor.

https://www.flickr.com/photos/112810786@N06/15872993595/in/photostream/

Kısacası konu uzun A şirketi B şirketi meselesi değil olay, çekmesini bilirseniz çekersiniz. Pentax f/p anlamında ucuz, hafif ve küçük lensleri var, benim alma kriteri mi sağlıyor, yoksa A lensi var B lensi şöyle, reklamı az, bilmenesi fazla açıkçası beni çok ilgilendiren şeyler değil. Yeteri kadar lenste var makine de. Çeken de çekiyor çekemeyen de çekemiyorsa bana ne :D
« Son Düzenleme: 29 Kasım, 2014, 11:50:17 Gönderen: selman »

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 29 Kasım, 2014, 12:18:23 »
Yerinde ve güzel bir tespit. Gerisi laf-i güzaf.. Can sıkıntısından, atın kabahatı arpaya bulması gibi bir şey!  ;)
+1
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?

Başlatan PENTAX

Yanıt: 79
Gösterim: 40964
Son İleti 23 Şubat, 2021, 18:39:10
Gönderen: Lupara
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4199
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3187
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
nikon d5200 veya pentax k5 alacak kararsız