Gönderen Konu: Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?  (Okunma sayısı 40977 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Bahattin hocam bir önceki iletimde bir internet sitesinden bahsetmiştim ama link vermeyi unutmuşum kusura bakmayın, bu internet sitesinde kullanıcı yorumları değil tamamen teknik detaylar karşılaştırılıyor ve siteye göre k-x üstün. Bende kullanan bir kişiden yorum almak için size böyle bir soru sordum daha detaylı bilgi alabilmek için. Aslında iki makineyi yanyana getirip aynı lensle tripod üstünde aynı şeyleri çekmek lazım en verimli o şekilde sonuç alabiliriz sanırım. http://snapsort.com/compare/Pentax_K-7-vs-Pentax_K-x
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
Carenar 55mm F 1:1.7 Manuel
Tamron 80-210mm  F 1:4.5-5.6 AF
55mm Macro Tube

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ben size kullanıcı yorumu aktardım. :)

Değerler hakkında inanın hiçbir bilgim yok. Şimdi sayenizde göz attım. Ve tanrıya şükür K-7 alırken bu tarz bir sayfayla karşılaşmamışım; beni K-7'den mahrum edebilirdi. :) Lütfen bu tarz siteler sadece size fikir edinmenizi sağlasın, sizi ikna etmesin.

Bana inanın demem de çok hatalı bir yargı olur, araştırmalı. Bakalım aramızda belki K7 ve Kx kullananlar vardır.....
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Google'nin yardımıyla birkaç site geziyim dedim "DSLR / Yarı Profesyonel" demişler K-7 için.

Tanrıya 2. kez şükürler olsun almışım K-7'i. :D

Önce keşke bizlere:

Profesyonel
Yarı Profesyonel
Giriş Seviyesi

terimlerini içerik olarak anlatsalar.

Teknik özellikler yanıltıcı olabilir, yabancı diliniz varsa eğer bu sizin için bir avantaj.

Bence yabancı forumlarda site editörü olmayan normal bir kullanıcının yorumunu okuyun.

« Son Düzenleme: 13 Mart, 2012, 17:16:20 Gönderen: bFeeL »
PENTAX K-3

Çevrimdışı spacebox

• Üye
    • Profili Görüntüle
Atilla90 nikli üyemizin sorduğu soruyu bende merak etmekteyim gerçekten ??? benim ise kafama takılan konu atilla90 nikli üyemizin bahsettiği sitede k-x ve k-r imaj kalitesi bakımından her zaman k10d k20d k7 gibi orta sınıf makinelerden üstün puan almış.Bunu nasıl puanlamışlar anlamadım gitti.
pentax k-r + 18-55 kit lens

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Hocam pentax k-x'te nikon D90'ile aynı sensör var onun için ikisininde imaj kalitesi aynı çıkıyo mesela, bildiğim kadarıyla o değerleri ölçen bir kurum var ve çok güvenilir bir kurum. Ben giriş seviyesi bir dslr almak istiyordum 1100d d3100 yada k-x alıcaktım canon ve nikon sürekli kullandığım elimin altında olan makinelerdi 1100d çok basitti ben şahsen nikon sevmediğim içinde pentax'a yöneldim ama daha önce hiç pentax kullanmamıştım. Bende bu siteye güvenerek cihazı karşılaştırdım aradım taradım sonunda k-x aldım. Hiçte pişman değilim gerçekten çok kullanışlı bir f/p makinesi oldu benim için.

Aklıma asıl takılan bu orta segment body denilen cihazların giriş seviyesinden çokta farkı olmamasına ramen bu denli pahalı olmaları. Örnek olarak ta canon'da 550d ve 60d var mesela yada k-x ile k-7.  Pentax K-5'e baktığımızda her alanda k-x'ten çok daha iyi bir cihaz olduğunu görebiliyoruz daha pahalı olması normal geliyo ama aynı durum k-7'de yok. k-7 boyd olarak daha kaliteli fakat imaj kalitesi bir çok yönden k-x'in gerisinde kalıyo. bu olay benim çok kafamı karıştıyo doğrusu aslında iki cihazı yanyana koyup test etmek en mantıklısı bence imkanı olan biri yapabilirse çok makbule geçer :)
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
55mm Macro Tube

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Bende bu siteye güvenerek cihazı karşılaştırdım aradım taradım sonunda k-x aldım. Hiçte pişman değilim gerçekten çok kullanışlı bir f/p makinesi oldu benim için.

Yo yo yo yalnış anlaşılmıyım, K-x kötü gibi bir yargı kurmuyorum. :) f/p olarak piyasanın en iyilerinden biridir K-x; şüphesiz. Ben olayın başka bir boyutundayım aslında, bendeki internet sitelerine, site editörlerine sitem...... Şirketlerin kurduğu tuzaklara bizleri çekmeye çalışıyorlar.

Şimdi teknik özelliklerin gereksizliğinden bahsetmedim ben hiç. Varsayalım sizin örnek gösterdiğiniz site; K-7 65, K-x 71 puan almış. Makine arayışındayım ben neden gidip K-7 alıyım ki? Bakınız K-x daha iyi çekiyormuş. Ama site demiyor ki K-x'te batterygrip yok, su terazisi yok, af ışığı yok, shutter sesi yüksek, kalem pille çalışıyor, plastik gövdedir demiyor..

Ha ama bakınız şunu söylüyor:

Fast max shutter speeds 
K-7:   1/8000s
K-x:   1/6000s

İki cihazı puanlarken bu değerleri kullanmış. :) Gerçekten komik..

Çok nadir 6mp üstü çekim yapıyorum. Bana kalsa 2mp çekecem ama crop alacak olursam diye 6 çekiyorum. Her neyse.

Konu bu değildi bayaa farklı yöne getirdim konuyu. :) Size karşı en ufak bir cümle kurmadım, yada K-x kötülemeye çalışmadım; lütfen o şekilde algılamayın beni.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Yok hocam ben sizi çok iyi anlıyorum bende k-7 kötü demiyorum zaten sizde beni yanlış anlamayın lütfen :) illaki iyidir ama anladığım kadarıyla giriş seviyesi dslr cihazlarda orta seviyeler kadar iyi fakat malzeme kaliteleri iyi değil. Yani ikiside aynı fotoğrafı çeker ama plastik gövde kullanırsın suya dayanıklı olmaz terazisi olmaz üstte ekran olmaz daha yavaş focus yapar vs. vs. tam olarak anladığım bu benim :)
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
55mm Macro Tube

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Makinenin shutter sesine bile laf atıyorsun Baha  :P

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Yani ikiside aynı fotoğrafı çeker ama plastik gövde kullanırsın suya dayanıklı olmaz terazisi olmaz üstte ekran olmaz daha yavaş focus yapar vs. vs. tam olarak anladığım bu benim :)

Bana sorarsanız işin özeti aynen o. :)

Yalnız Pentax için söyleyebilirim bunu. Diğer marka gövdelerde yeterli tecrübem yok.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Makinenin shutter sesine bile laf atıyorsun Baha  :P

1 dakikalık saygı duruşunda salonda tek başına sessizlik içinde şarrrrrkskssss seslerine maruz kaldığında, yada klasik müzik konserinde klima sesinden rahatsız olan sanatçı abilerin ablaların şikayetinde fotoğraf çekiyor ol da anlarsın. :D :D
PENTAX K-3

Çevrimdışı turkayacar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Makine mi neden bu kadar ezdiniz ya :D k-x'i mi biricik makinem o benim :D çokta güzel yani.Shutter sesi benim hoşuma gidiyor, yüksek olması benim için daha güzel :D pil olayına gelirsek ben Energizer pil aldım şarjlı valla normal  batterygripelere taş çıkartabilir.Ne zaman şarj ettiğimi unutuyorum :D hem mesela bi köye gidiyosunuz fotoğraf çekmeye şarj edemeyeceksiniz batterygripi..Ama 5 lira satılan bir pil alırsınız yanınıza yedek olarak çokta rahat bir şekilde işinizi görebilirsiniz :D...Pentaxcılar kendi içinde tartışma yarattı :P (tabi ki işin şaka yanı) :)
I am Pentaxian and know it

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
turkayacar ya abi tabi artısı eksisi vardır gövdelerin birbirine göre. :D K-x canavar ya birşey demiyorum.

Ama bize 10mp 14mp yok saniyede 4.3 kare 4.7 kare çekermiştemiş, banane!! :D

En sağlıklısı kullanıcı yorumu, makinenin kendince artısını eksisini sayar ona göre satın alınır. Ama tekrar ediyorum editör olmayan normal kullanıcı. :)
PENTAX K-3

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Pentax öncesi dönemim için konuşursam bu döemde nedenim  basitti, Pentax'ı tanımadığım için.

Çevrimdışı Atilla90

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
K-x'in eksileri çok ama rakiplerine göre artılarıda çok Sr yeterde artar bile zaten makineyi tercih etmemdeki en büyük neden diyebilirim :D
Pentax K-x
Pentax DA-L 18-55mm
55mm Macro Tube

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
K-x'in eksileri çok ama rakiplerine göre artılarıda çok Sr yeterde artar bile zaten makineyi tercih etmemdeki en büyük neden diyebilirim :D

Düşük enstantane de kendini hissettiren ve rakiplerinden 1 adım olmaya yeterde artar bişi bu SR. :)

Video çekimlerinde de ekipman dinlemiyor SR oldumu öndesin. :) :) :) Sıfır titreme....
PENTAX K-3

Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3187
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 4200
Son İleti 07 Mayıs, 2013, 21:13:54
Gönderen: Baha
Pentax lens ve makinaların Flickr sitesindeki fotografları

Başlatan sdemir03

Yanıt: 3
Gösterim: 4149
Son İleti 06 Kasım, 2013, 13:17:06
Gönderen: akn786
Dünya ve Türkiye deki Ünlü Pentax'cılar