Gönderen Konu: Pentax DSLR ve lens satışları başlamış  (Okunma sayısı 29639 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax DSLR ve lens satışları başlamış
« Yanıtla #15 : 27 Mart, 2015, 14:27:15 »
Fiyatlar zorlar bunda şüphe yok,dolar da sağ olsun baya arttı. Ama şunu da unutmamak lazım fotoğrafdünyasında Amerika fiyatlarından bile ucuza satılan lensler vardı zar zor sattılar ki bir tanesi hala duruyor sanırım ( 35mm ltd). Yani demem o ki fiyat önemli kriter ama bilinirlik ve reklam daha önemli. Zaten şu da var, ilk kullanıcı sayısı arttıkça ikinci ele de düşecek ki bu durumda daha ucuza ürün alma şansına sahip olma şansı artar herkesin diye düşünüyorum.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 27 Mart, 2015, 14:38:20 »
Fiyatlar zorlar bunda şüphe yok,dolar da sağ olsun baya arttı. Ama şunu da unutmamak lazım fotoğrafdünyasında Amerika fiyatlarından bile ucuza satılan lensler vardı zar zor sattılar ki bir tanesi hala duruyor sanırım ( 35mm ltd). Yani demem o ki fiyat önemli kriter ama bilinirlik ve reklam daha önemli. Zaten şu da var, ilk kullanıcı sayısı arttıkça ikinci ele de düşecek ki bu durumda daha ucuza ürün alma şansına sahip olma şansı artar herkesin diye düşünüyorum.

Zaten en büyük sıkıntı lensi aksesuarı yok diye kimse bulaşmıyordu bulunabilirlik oldumu kullanıcı kitleside haliyle artacak, ne kadar çok marka olursa piyasada rekabette o kadar çok olur ve fiyatlar kullanıcı lehine gelişir. Şuan olympus bu konuda baya düzeltmeye başladı ülkemizde bulunabilirliği ve kullanıcısı baya arttı şuan bazı satıcılar geçen yıl 3 bin tl ye sattıkları gövdeleri şuan 1500 tl ye satıyorlar. Piyasaya yayılmak için iyi bir fiyat politikası şart çünkü fuji türkiye ilk ürünlerini aynı pentax gibi 3.000 - 4.000 tl gibi rakamlardan satmaya başladı aradan 6 ay sonra aynı ürünleri abd ile aynı fiyata düşürdü ve baya bir kullanıcı kitlesi oluşturdu. İyi bir fiyat politikası ve iyi bir tanıtım ile pentaxın türkiyede çok tutulacağına eminim

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 27 Mart, 2015, 14:57:42 »
sorun aslında Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının alım gücünün düşmesiyle alakalı. dünyanın 17. büyük ekonomisi olmakla övünen iktidarlar,ne yazıkki o ekonomik büyüklüğün halka yansıtılması konusunda cimri davranıyorlar. verdikleri maaşlar az bu yetmezmiş gibi verdikleri maaşın yarısından çoğu da gene vergi olarak devlete geri dönüyor. ülkemizdeki vergi sistemi öyle adaletsizki kaçakçının bile elektrik parasını ödemek zorunda kalıyoruz.
şimdi yurt dışından 1000 dolara alınan bir ürüne %20 gümrük vergisi ekleniyor oluyor 1200 dolar artı bir de %18 kdv  1200$=3120TL+%18=3681TL  %5 te satıcı firma kar payı eklesin. İşte hesap ortada yurt dışında 2600TL ye denk gelen ürün bizde nasıl bu fiyata geldiği ortada.
« Son Düzenleme: 27 Mart, 2015, 14:59:25 Gönderen: ozbay08 »
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 27 Mart, 2015, 15:16:05 »
sorun aslında Türkiye cumhuriyeti vatandaşlarının alım gücünün düşmesiyle alakalı. dünyanın 17. büyük ekonomisi olmakla övünen iktidarlar,ne yazıkki o ekonomik büyüklüğün halka yansıtılması konusunda cimri davranıyorlar. verdikleri maaşlar az bu yetmezmiş gibi verdikleri maaşın yarısından çoğu da gene vergi olarak devlete geri dönüyor. ülkemizdeki vergi sistemi öyle adaletsizki kaçakçının bile elektrik parasını ödemek zorunda kalıyoruz.
şimdi yurt dışından 1000 dolara alınan bir ürüne %20 gümrük vergisi ekleniyor oluyor 1200 dolar artı bir de %18 kdv  1200$=3120TL+%18=3681TL  %5 te satıcı firma kar payı eklesin. İşte hesap ortada yurt dışında 2600TL ye denk gelen ürün bizde nasıl bu fiyata geldiği ortada.

Pentaxcılar olarak ekonomik ve siyasi bir çözüm bulamayız ama pentaxcılar olarak sesimizi muhataplarına gerektiği gibi iletirsek kendi yararımıza bir şeyler yapmış oluruz

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #19 : 27 Mart, 2015, 15:53:37 »

Hocam aman, hesaplamayı niye öyle yapıyorsunuz. Buradaki satıcı gidip bhphoto'dan almıyor ki ürünü. Bhphoto 1000 dolara satıyor ama atıyorum 600 dolara üreticiden alıyor. Buradaki satıcı da benzer fiyattan (hadi ülke ülke değişiyor ve bizdeki vergi biraz daha çok diyelim) veya biraz daha fazla bir fiyattan alıyor. Amerika'da aynı üründen 100 tane satılırken burada 3 tane satıldığı için (burada alım gücü devreye giriyor) satıcı karı daha fazla yapıyor, böylece az kazanan biz, fazla ödeyen yine biz oluyoruz.

Arkadaşların çoğuna katılıyorum. Bu fiyat politikasıyla Pentax'ın bir yere geleceğini düşünmeyenlerdenim ben de. Zaten ortada iki tane dev varken, fiyatları onlarla eş tutup onlarla kafa tutmak biraz zor. Bir de yani 800 dolara Amerika'da (şu anki kurla 2083 tl) satılan makinenin burada 3600 lira olması yani neredeyse iki katına satılması gerçekten vergiyle falan açıklanamayacak bir durum. Fotoğrafla uğraşan insan zaten asgari ücret kazanmıyor kardeşim, dayayından başka bir şey gelmiyor benim aklıma ne yazık ki. Şu an 4000-5000 gibi rakamları fotoğraf makinesi ve lenslere ayırsam ne yazık ki gidip Pentax almam. Bugüne kadar ülkede bulunma ve teknik servis açısından hep sıkıntı yaşamış, bu fiyatlarla bir sene bile tutunabileceğine güvenemediğim bir firmaya böyle yatırım yapmam ne yazık ki.

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 27 Mart, 2015, 16:46:29 »
ben zaten pentax ta pek gelecek göremediğim için sattım pentax makinemi ve en yenilikçi marka olan sony ye geçtim.
ben de olsam pentax k-3 e 3600tl para vereceğime 600tl daha eklerim 4200tl ye Sony a7 alırım. Bence bu pentax ın son çırpınışları olabilir ve pentax da Kodak gibi,Zenit gibi tarihin tozlu sayfalarında hoş bir anı olarak kalabilir.
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #21 : 27 Mart, 2015, 17:04:10 »
Pentax'ta gelecek görmeyen istediği markaya gidebilir sonuçta herkesin kendi kararı bu.Biz yıllardır kullanıyoruz sürekli bir iyileşme gördük,sürekli yenilik ve gelişme, inancımızı hiçbir zaman boşa çıkarmadı ki FF ile de zaten son noktayı koyacak beklenti olarak.

Ben, Sony serisini de kullandım,benim gibi özellikle doğada çekim yapıyorsanız dayanımı berbat.Yusuf Abi ( Ysf044) birçok marka hakkında fikir sahibidir ki Sony'i de en iyi bilenlerden daha iyi açıklar kendisi tecrübelerini. Davulun sesi ile davulu kullanmak apayrı şeyler,diğer iki büyük marka ile alakalı duyduğum çoğu şeyin aslında doğru olmadığını öğrendim zamanla, en basitinden çeşit bol ama Pentax imaj seviyesinde bir set ayarlayım desem öyle 4-5 bine bile çıkılmıyor 10 bin TL ve üstünü düşünmeniz lazım.

İnstagramdan ve diğer ortamlardan takip ettiğim kullanıcılar var ki bunların ciddi takipçi sayısı olanlar, haliyle Pentaxçıda var diğer markalardan da. Pentaxçıların setinin fiyatına bakıyorum bir de diğerlerinin durum net bir şekilde ortaya çıkıyor diyebilirim.

Konu çok sapmaya başladı bu arada, bunun ile alakalı başka konular var. Burası için evet Türkiye fiyatları gövdelerde biraz pahalı,biraz daha indirim iyi olur.Genel kanı bu ki benim de görüşüm bu.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 27 Mart, 2015, 17:05:59 »
Paraniz yoksa gidip canon,nikon alin:)) diycem ama onlarin da fiyatlari ucuk. Burada sorun pentaxin urun yelpazasi bence. K_3 denen makine nikon d7100 den belki bir miktar daha pahali. Burada anormal bir durum yok. Ustune nikon lensten de opuyor. Ama nikon cephesinde sikayet eden yok gibi.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 27 Mart, 2015, 17:12:07 »
Paraniz yoksa gidip canon,nikon alin:)) diycem ama onlarin da fiyatlari ucuk. Burada sorun pentaxin urun yelpazasi bence. K_3 denen makine nikon d7100 den belki bir miktar daha pahali. Burada anormal bir durum yok. Ustune nikon lensten de opuyor. Ama nikon cephesinde sikayet eden yok gibi.

Diğer markalarda gördüğüm markayı aşırı sahiplenme var.Örneğin ben Nikon'u çok beğenirim ama belli bir seriden sonra sensörde o yağlanma benzeri sorunu ile boğuştu durdu.Art ardına seriler çıkardı daha da önemlisi efsane serilerin yerine yeni modeller koyamadı,çok daha mühimi hiç de ucuz değil.Ama buradaki tartışmaların,eleştirilerin onda biri bile onların forumlarında yok  :)

Bu arada D7100 ve K-3 ikisini de kullanan Nikoncu bir arkadaşımız K-3 'ün bir tık daha iyi olduğunu söylemişti.

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 27 Mart, 2015, 17:14:23 »

Hocam şöyle bir durum var, evet Pentax'ın makineleri Nikon'un ve Canon'un eşdeğer modellerinden kaliteli olabilir, fakat realite diye bir şey var. Cep telefonu piyasasından örnek verelim, Lg ve Samsung diye iki dev var android için. Sen eski ama adı pek duyulmamış, pazardaki 100 telefondan 5-10 arasındaki telefona sahip bir markasın. Gelip ama benim telefonumun bilmem ne özelliği Lg G3'ten şöyle iyi diyerek ondan yüksek bir fiyatla pazara girmezsin, bence girilmez yani.

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #25 : 27 Mart, 2015, 17:16:14 »
ben zaten pentax ta pek gelecek göremediğim için sattım pentax makinemi ve en yenilikçi marka olan sony ye geçtim.
ben de olsam pentax k-3 e 3600tl para vereceğime 600tl daha eklerim 4200tl ye Sony a7 alırım. Bence bu pentax ın son çırpınışları olabilir ve pentax da Kodak gibi,Zenit gibi tarihin tozlu sayfalarında hoş bir anı olarak kalabilir.

Yorumunuz çok komik olmuş. Şuanda pentax yükselişte olan bir markayken "son çırpınışları" gibi bir ifadeyi neye dayanarak kullandınız merak ettim. Arkasında Ricoh gibi bir dev var unutmayın. 645 serisi yeter ki FF de çıkmak üzereyken ne desem bilemedim.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 27 Mart, 2015, 17:20:40 »
Diğer markalarda gördüğüm markayı aşırı sahiplenme var.Örneğin ben Nikon'u çok beğenirim ama belli bir seriden sonra sensörde o yağlanma benzeri sorunu ile boğuştu durdu.Art ardına seriler çıkardı daha da önemlisi efsane serilerin yerine yeni modeller koyamadı,çok daha mühimi hiç de ucuz değil.Ama buradaki tartışmaların,eleştirilerin onda biri bile onların forumlarında yok  :)

Bu arada D7100 ve K-3 ikisini de kullanan Nikoncu bir arkadaşımız K-3 'ün bir tık daha iyi olduğunu söylemişti.

+1

Nikonun, Canonun 800 liraya satılan modeli var 3800 liraya satılan modeli var. Pentax almak isteyen biri kafadan en az k-30 alabilir ki sıfır fiyatı 1700 civarında.Amatör vatandaş ta bu paraları veremeyince mecburen canon-nikon alıyor.
İş amaçlı makine alan kişi de bilindik markalara yöneliyor. Böylece pentax satışları az oluyor diye düşünüyorum.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 27 Mart, 2015, 17:23:11 »
Hocam şöyle bir durum var, evet Pentax'ın makineleri Nikon'un ve Canon'un eşdeğer modellerinden kaliteli olabilir, fakat realite diye bir şey var. Cep telefonu piyasasından örnek verelim, Lg ve Samsung diye iki dev var android için. Sen eski ama adı pek duyulmamış, pazardaki 100 telefondan 5-10 arasındaki telefona sahip bir markasın. Gelip ama benim telefonumun bilmem ne özelliği Lg G3'ten şöyle iyi diyerek ondan yüksek bir fiyatla pazara girmezsin, bence girilmez yani.

Ben pentaxin "daha iyiyiz" şeklinde bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Muadil modelleri karşılaştırınca daha iyi olduğunu söylemek güç. Pentaxın onlardan artıları varsa, onlarında pentax cihazlardan artıları var sonuçta.

Pentaxın piyasada ucuz modelinin olmaması sorun bence.En ucuz k-30 ki o da 1700 lira civarında.

Çevrimdışı tahiryildiz

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #28 : 27 Mart, 2015, 17:31:50 »
Ben kendi adıma burada da yazabilirim, eski bir Pentaxian olarak ürünlerin hepsinin incelemesini, bazen yazılı bazen videolu olarak yapacağım, hatta Nar 'la iyi bir iletişim yakaladık, güzel ürün incelemelerimiz olacak, Pentax bu sefer eski seferlere göre çok daha iddialı geliyor bunu rahatlıkla söyleyebilirim içeriden biri olarak. Siz pentaxianların da içi rahat olsun, bulunabilirlik Pentax'ın en büyük sorunuydu, bu sefer ilk defa bunu aşmak üzereyiz...

Çevrimdışı thuringwethil

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 27 Mart, 2015, 17:34:55 »
Ben pentaxin "daha iyiyiz" şeklinde bir iddiası olduğunu sanmıyorum. Muadil modelleri karşılaştırınca daha iyi olduğunu söylemek güç. Pentaxın onlardan artıları varsa, onlarında pentax cihazlardan artıları var sonuçta.

Pentaxın piyasada ucuz modelinin olmaması sorun bence.En ucuz k-30 ki o da 1700 lira civarında.

Daha iyiyiz değil de, şu özelliğim daha iyi dedim zaten ama fark etmiyor aslında. Anlatmak istediğim, pazarın küçük parçasıysanız ve iki devle eşdeğer ürünler ortaya çıkarıyorsanız, pazarda yer edinmek için biraz saldırgan fiyat/reklam politikası izlemeniz gerekiyor. Yoksa araştıran, inceleyen bir kaç kişiye belki Pentax satarsınız ama o sattığınız kadarla kalırsınız. Hem insanlara Pentax'ı anlatmanız hem de bunu yaparken bu devlerden ucuza satmanız lazım ki pazarda bir yer kapın. O yer sağlamlaştıktan sonra fiyat dengesi oturur zaten. Tabi bunlar benim düşüncelerim, koca firmanın da bir bildiği vardır herhalde bu politikayı izlerken.

Pentax Yeni FF ve Orta format Macro Lensleri İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Başlatan adr

Yanıt: 2
Gösterim: 6759
Son İleti 17 Ocak, 2013, 21:57:14
Gönderen: Baha
Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6552
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Yine, yeni, yeniden Pentax'tan Full Frame 2015(!)

Başlatan sasuta

Yanıt: 39
Gösterim: 18981
Son İleti 12 Haziran, 2015, 16:07:47
Gönderen: Tuyuncu
Ricoh, Pentax fotoğraf makinesi bölümünü satın aldı

Başlatan adr

Yanıt: 12
Gösterim: 10898
Son İleti 04 Ekim, 2011, 14:57:50
Gönderen: gokhanakarsu
Pentax Türkiye Ürün Müdürü Serdar Ozansoy Röportajı