Gönderen Konu: K5 ve hayal kırıklığı  (Okunma sayısı 22887 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sozden

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: K5 ve hayal kırıklığı
« Yanıtla #15 : 12 Temmuz, 2015, 21:46:07 »
Merhabalar,

Ben de geçen hafta ikinci el bir k-5 ve kit lens aldim. Bu da benim ilk pentax deneyimim. Daha önce canon 60d nex3 ve m4/3 govde ve lensler kullanmıştım. Şu anda da yine olympus omd e-m10 aynasiz gövde de kullanıyorum. Eger makine veya lenste bir sorun yoksa bence k5 te kit lenste oldukça iyi. Hatta panasonic kit lensine bakınca prime gibi :) Arkadaşların dediği gibi kit lensten öyle aman aman birşey de beklememek lazım. Mesela canonun 50mm 1.8 nexin 50mm 1.8 su an benim de kullandigim lumix 20mm1.7 gibi prime lensler yada kaliteli mf lensler cok keskin sonuçlar verir. Bu nedenle daha makineyi almadan pentax 50mm 1.7 denk gelmişti mantarlı falan ama aldım sonuçları çok iyi. Kompakt bir makine ile karşılaştırma ise biraz yanlış olabiliyor. Bu makineler belirli sensor lens ve ayarlarla optimize edildiklerinden ortalama herkesi tatmin edecek sonuclar veriyorlar. Ama slr veya aynasyiz değiştirilebilir lensli bir makinenin en onemli avantajı neredeyse tüm ayarlara hakim olabilmenizdir. Bence acele kara vermeden 50 mm 1.7 mf gibi bir lensle de deneme yapip karar verin...
Pentax K-5, 18-55mm, 50mm 1.7

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #16 : 12 Temmuz, 2015, 21:53:56 »
sn. sozden verdiğim linkteki fotoğrafları inceleyebilir misiniz rica etsem.raw halde fotoğraflar. 50 mm yazdığım sanırım 1.7 lens kirlisensörden bir iki arkadaşla yolda denk geldik onlar test için verdiler.bilgisayar olmadığından tam karar veremedik ayak ustu

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 12 Temmuz, 2015, 22:03:28 »
K-5 kendi klasmanında üst düzey bir makinedir, fotoğraf çekilirken titremiş biraz ayrıca 12-24 türü geniş açı lenslerde yaklaşınca keskinlik zayıftır,manzara lensleridir bunlar.Fotoğrafın raw işlenmiş ve biraz keskinlik uygulanmış hali aşağıda.Bana göre makinede sorun yok.

instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #18 : 12 Temmuz, 2015, 22:07:32 »
Makineden direkt jpege çevirip flickr tarzı bir siteye de atabilirsiniz. En az bozulmayı flickr yapar çünkü. Şu an laptop yanımda değil olsa rawları inceleyecektim. Şahsen ilk başta dediğim gibi AF biraz kararsızdır k-5 lerde ama o kadar da kötü değil yani.
Pentax Anıları

Nikon D3
Nikon AF-S 24-70mm f/2.8G ED Nano

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #19 : 12 Temmuz, 2015, 22:17:15 »
Sn. Selman 18-55 arızalı o zaman.
Ayrıca bu keskinlikten daha fazkasını, g 10, sizinde gördüğünüz üzere veriyor. Fuji X-T1 i hiç demiyorum o zaman. Fuji'ylede sokakta tripotsuz fotoğrafı ben çektim. Bu keskinlik beni tatmin etmez eğer herkes sizinle aynı fikirdeyse;
Sn Süha Raw hallerini görmenizi rica edeceğim.Yarın bakabilirsenizde olur.Yarın akşam satın aldığım kişiyi arayıp lensinde sorun olduğunu söyleyeceğim.Makinayıda karara bağlayıp gerekirse ikisinide teslim edeceğim.

Mc141 500px fotoğrafları bu şekilde değerlendiremem. orada fotoğraf boyutu küçük. Keskinlik uygulanmış mı bilemiyorum.sizde linkteki fotoğrafları incelerseniz sevinirim...

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #20 : 12 Temmuz, 2015, 22:41:32 »
linkten sadece bir tane saksıların ciceklerin olduğu fotoğraf indirilebiliyor.başka göremedim.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #21 : 12 Temmuz, 2015, 22:47:37 »
Bu linkten bakabilir misiniz birde;

http://1drv.ms/1HVjXkf

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #22 : 12 Temmuz, 2015, 23:18:42 »
Rawlara baktım, sizin 18-55 ile çekilen karede bariz netlik durumu rezalet. Ki 1/3200 de el titremesinden bahsedemeyiz...
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #23 : 12 Temmuz, 2015, 23:30:18 »
benim 18 55 ismindeki boğaz manzarası resmindeki sorun bence 1-secilen diyafram değeri 2-sanırım netlemede sonsuza yapılmış,22 diyaframda çok vasat olur çözünürlükler.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #24 : 12 Temmuz, 2015, 23:35:53 »
diğer enstantane 1-3200 olan resimde bir problem yok bence arkadaş gayet net çıkmış,3.5 diyaframdan ötürü de arka plan bulanık gayet doğal,kit lenste 5.6 ,8 veya 11 en yüksek çözünürlüğün olduğu diyafram değerleri bunuda belirtmek lazım.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #25 : 12 Temmuz, 2015, 23:41:58 »
Sn. suha arkadaşın 18-55 deki fotoğraf ta bana göre yeterince net değil.Tabi benim referans noktam şuan Fuji ve canon. Eğer Pentax K-5 bu kadar netlik veriyor diyorsanız Gerçekten benim tüm beklentilerim suya düşer.

Sn. desparado dediğiniz gibi lens sonsuza odaklanarak çekim yapıldı. Diyaframda 22 idi. 22 diyafram ve sonsuzda neden çözünürlük kötü oluyor? daha keskin olmaz mı normalde?? Flu alan yok 22 de...

Çevrimdışı Suha

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #26 : 12 Temmuz, 2015, 23:49:58 »
Sn. suha arkadaşın 18-55 deki fotoğraf ta bana göre yeterince net değil.Tabi benim referans noktam şuan Fuji ve canon. Eğer Pentax K-5 bu kadar netlik veriyor diyorsanız Gerçekten benim tüm beklentilerim suya düşer.

Sn. desparado dediğiniz gibi lens sonsuza odaklanarak çekim yapıldı. Diyaframda 22 idi. 22 diyafram ve sonsuzda neden çözünürlük kötü oluyor? daha keskin olmaz mı normalde?? Flu alan yok 22 de...

50 mm ile çektiğiniz kare k-5 ten alacağınız en net karelerden biri diyeyim ozaman. Sonrası CS ve LR müdahaleleriyle düzeltilir ancak.
Pentax Anıları

Nikon D3

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #27 : 12 Temmuz, 2015, 23:54:37 »
AF kararsızlığı ile bu fotoğrafların alakası bile yok. AF çok hareketli ve düşük ışık koşullarında Pentax'ta zorlanıyor ama o da abartılacak kadar değil yani en azından tüm çekilen fotolarda değil.

18-55 işlenmiş hali,kit lense göre gayet iyi,giriş seviyesi lens bu sonuçta çok fazla birşey beklemeyin. Aynı lensin 50mm'si ile çektiğiniz fotoğrafı biraz yakından çekmişsiniz ama kit lense göre yine normal. Çok iyi işlemediğim halde 55 star ile çekilmiş portre benim çektiğim.Makine bir yere kadar sonuçta lenste lazım.

https://www.flickr.com/photos/turkiye2turkiye/15551573705/in/dateposted/

Canon,Fuji dediniz ama aynı fiyata aldığınız hangi ekipman bundan daha fazla keskinlik verecek ki? Raw var ise gönderin onlarda bakalım. Sizin kullandığınız G10'un S95 olanını kullandım oldukça uzun süre hemde, kesinlikle Pentax sensörüne göre daha zayıf.

Ne kadar keskin fotolar istiyorsunuz bilmiyorum ama benim flickr adresine bakabilirsiniz,ben kit lens olarak 18-135mm kullanıyorum sadece diğerleri çeşitli lensler ile çekilmiş olanlar( ben f8 ve f11 ile çekiyorum bu arada manzara fotolarını en keskin o değerlerde veriyor lensler genelde).İşleme var ama standart raw işlemesi bunu zaten sizin de yapmanız lazım hangi makineyi kullanırsanız kullanın.

« Son Düzenleme: 13 Temmuz, 2015, 00:08:17 Gönderen: selman »

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #28 : 13 Temmuz, 2015, 00:12:06 »
Sn. Selman kırmzı çizgili gömlekli  fotoğrafım G10 ile çekilmiş raw haldeki fotoğraf. onun keskinliği sizcede  k-5 50 mm den bile iyi değil mi??

Ayrıca işlendiği halde gönderdiğiniz fotoğrafın galata köprüsü ve çevresindeki uzak binalara bakarsanız  binaların nasıl birbirine girdiğini görebilirsiniz.Çamurlaşmış gibi uzaktaki binalar.Çamlıca tepesini hiç demiyorum.

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #29 : 13 Temmuz, 2015, 00:23:08 »
Çamurlaşma var doğru ama f22 den dolayı mı ( bazı lenslerin keskinliği çok düşer bu değerlerde),yoksa lens sorunlu mu,kalibrasyon sorunu mu var bilemem çünkü o lensi kullanmadım. Ya çevrenizde kamerası olan biri ile test etmeniz ya da servise göstermeniz lazım. O yüzden o konuda yorum yapamayacağım.

Ama yorum yapacağım bir konu var G10 ile K-5 karşılaştırılamaz bile.Çok fark var aralarında.Aynı sensörlü iki makineyi de dediğim gibi uzun süre kullandım.Keskinlik olarak da bu lensten çok şey de beklemeyin derim ayrıca,18-55 iyidir ama bir yere kadar.
« Son Düzenleme: 13 Temmuz, 2015, 00:26:48 Gönderen: selman »