Gönderen Konu: K5 ve hayal kırıklığı  (Okunma sayısı 22931 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: K5 ve hayal kırıklığı
« Yanıtla #30 : 13 Temmuz, 2015, 00:28:46 »
Çamlıca tepesi dediğiniz yer gözle bile görünmeyecek uzaklıkta neredeyse, o uzaklıktaki bir yeri nasıl net görmek istiyorsunuz fotoğrafta bir de kit lensle. Siz en iyisi sigma Dp3 Merrill alın sizi anca o keser, piyasa da netlik te üzerine yok. Mark III ü bile tokatlar (biraz abartmış olabilirim). Sahibinden de satılık var bir tane

http://www.sahibinden.com/ilan/alisveris-fotograf-kamera-dijital-fotograf-makinesi-sigma-dp3-merrill-217512464/detay
« Son Düzenleme: 13 Temmuz, 2015, 00:31:40 Gönderen: İhtiyar »
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 13 Temmuz, 2015, 01:44:39 »
Bence siz o makineye makineye alışamazsınız. Daha fazla masraf etmeden satın rahatlayın.

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #32 : 13 Temmuz, 2015, 04:05:11 »
Son fotoğrafa göre 18-55 lens ile ışığın sert olduğu bir anda 3 ayaksız elde çekimin normal olabileceğini söyleyebilirim, çünkü Pentaxın 18-55 lenslerini hiç tutmuyorum.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #33 : 13 Temmuz, 2015, 08:20:39 »
Raw halde k-5 ile çekilmiş ve eğer varsa 18-55 veya 50mm ile çekilmiş bir iki fotoğraf atabilen varsa ben bir karşılaştırma yapmak istiyorum. Yukarıda skydrive linkini verdiğim sayfaya ekleme yapabilirsiniz. . Eğer sizlerdede fotoğraf böyleyse makinanın performansı bu kadardır diyeceğim. Yardımcı olunabilirse sevinirim
« Son Düzenleme: 13 Temmuz, 2015, 08:23:10 Gönderen: zahrey »

Çevrimdışı agkrin

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 13 Temmuz, 2015, 09:18:43 »
sorun sende değil bende :)
https://www.flickr.com/photos/131984776@N02/
pentax k5 ıı
Sigma 17-70mm F2.8-4.5 DC Macro
SMC PENTAX-DA* 1:2.8 50-135mm ED [IF] SDM
SMC Pentax-M 80-200mm F4.5

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 13 Temmuz, 2015, 10:22:08 »
Günümüz rakabet koşulları gereği kötü kayıt yapan fotoğraf makinesi yoktur diyebilirim. Pentax K5 dahil genelde ekonomik olması açısından eski versiyon Pentax DSLR gövde kullanıyorum. Photoshop kullanma olanağı asgari düzeydedir, gerektiğinde gövde üzerinden kontrast, renk ve keskinleştirme ayarları yapmaktayım.

Sizin Pentax K5 gövdede hayal kırıklığına uğramanız kişiseldir. Çoğu rakip fotoğraf forumunda haklı olarak yere göğe sığdırılamıyor, çok olumlu görüşleri okumaktayım.

Size tavsiyem Pentax K5 gövdeyi fabrika ayarlarına getirmeniz olsun, fabrika ayarları yazılımı standart görüntü kalitesi sunar. Fotoğrafları jpeg olarak 18-55mm objektifle auto ISO ile "yeşil" çekim ile kaydedin.

Çoğu kullanıcının izah ettiği 18-55mm objektifin arızalı veya hatalı olması ihtimaline katılmıyorum. Çarpma/yamulma olmadığı müddetçe objektifte arıza olmayacak şekilde imal edilmiştir. Netliğin öne veya arkaya olması objektifle ilgili değildir, tamamen gövde ayarlarıyla ilgidir. Objektifte arıza aramayın. Kit lens olması kötü olmasını gerektirmez.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #36 : 13 Temmuz, 2015, 11:06:55 »
Fotoğraflar Aşağıdaki resimdeki Conventional haliyle görünüyor.

Çevrimdışı sozden

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 13 Temmuz, 2015, 11:50:38 »
Tekrar merhabalar,

Paylaştığınız dosyalara ulaşamıyorum ama sizin için ofiste, güneş alan bir pencere yanında kit lensle ve 50mm 1.7 lensle çekimler yaptım. Fotoğrafların üzerine tıklayarak flickerda tam hallerini görebilirsiniz. Direkt makine çıktısı jpeglerdir. Makineyi masanın üzerine koyarak çekim yaptım, liveview kullandım, timer kullanmadım, odak noktam wd40 kutusu etiketiydi. Benim açımdan keskinlik gayet iyi. RAW hallerini isterseniz gmail v.s. hesabınız varsa gönderebilirim.

Selamlar....

Kit lens f5,6

Kit lens f11

50mm MF lens f5,6

50mm mf lens f11

Pentax K-5, 18-55mm, 50mm 1.7

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #38 : 13 Temmuz, 2015, 12:10:32 »
http://1drv.ms/1HVjXkf

Sn sözden üstteki linkten tamamını görebilirsiniz.
İşyerimdeki bilgisayarlar server üzerinden internete çıktığı için flicker sınırlanmış durumda.Flicker ı açamıyorum.eğer  yukardaki linke yükleyebilirseniz fotoğrafları oradan açabilirim. Desteğiniz için teşekkürler.
edit: Özelden mail adresimi attım.

Sun digitalden Sunay Beyle görüştüm. Makinada sıkıntı olduğunu söyledi. Muhtemelen yazılım sorunu dedi.Alenen bulanıklık olduğunu ifade etti.Kendiside K-5 kullanıyormuş. vs... Kendisine göstereceğim makinayı. bakalım ne diyecek.
« Son Düzenleme: 13 Temmuz, 2015, 12:14:30 Gönderen: zahrey »

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 13 Temmuz, 2015, 12:39:03 »
Bulanıklık olduğu kesin zaten ama bunun sebebi ne buradan anlaşılmıyor bakmak lazım,Sunay usta bakarsa anlar. Fakat bulanıklığı göz ardı edip keskinliğe bakarsak yani bulanık olmadığını varsayın sizin beklediğiniz türden cam gibi bir keskinlikte olmaz bu lens ile.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı sozden

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 13 Temmuz, 2015, 13:05:27 »
Belirttiğiniz e-mail adresine 4 raw dosyasını da gönderdim.

İnşaallah probleminiz en kısa zamanda çözülür...

Sn sözden üstteki linkten tamamını görebilirsiniz.
İşyerimdeki bilgisayarlar server üzerinden internete çıktığı için flicker sınırlanmış durumda.Flicker ı açamıyorum.eğer  yukardaki linke yükleyebilirseniz fotoğrafları oradan açabilirim. Desteğiniz için teşekkürler.
edit: Özelden mail adresimi attım.

Pentax K-5, 18-55mm, 50mm 1.7

Çevrimdışı AKINLASINN

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 13 Temmuz, 2015, 16:00:29 »
Avcılar tarafındaysan buyur ben bakayım makinene.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #42 : 13 Temmuz, 2015, 16:58:40 »
Akın bey anadolu yakasındayım.Yarın sirkeciye geçeceğim. sunay ustaya göstereceğim. Eğer yakınlarda olabilme  ihtimaliniz olacaksa size de göstereyim.

Çevrimdışı dgncsk

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 14 Temmuz, 2015, 15:26:38 »
aps-c sensörlerde bu tip lenslerle diffraction denen olay meydana gelir ve bunun başladığı yer genel olarak konuşuyorsak F11 ve üzeridir. sensör küçüldükçe bu difraction değerinin oluştuğu diyafram açıklığı 5.6 gibi değerlere düşer. bu nedenle canon g10 makinanızın minimum diyafram açıklığı bu değerle sınırlıdır ek bilgi. iğne deliği fotoğraflar gördüyseniz bunlar herzaman flu dur. bunun sebebi diyaframın çok fazla küçük olmasıdır diyelimki f 32. aynı nedenle teknik problemden ötürü apsc sensörlü makinelerde f 11 ün altına düşmemek gerekir. bu limit değerinden daha küçük açıklıklarda renkler ve netlik azalır kontrast düşer.

Çevrimdışı zahrey

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • zahrey web page
« Yanıtla #44 : 14 Temmuz, 2015, 20:35:52 »
Pentax K-5 ve keskinlik üzerine...

Şimdiii;
Çok değerli forum üyeleri öncelikle hepinize tek tek (arada bir arkadaş laf sokmaya çalıştı o hariç :P Şaka şaka onada ) çok teşekkür ediyorum değerli destekleriniz için.
Bildiğiniz gibi bir süredir k-5 almak için sayfada ilandaydım. Baha ile birçok kez konuştuk. Baha da dahil tanıştığımız kişiler bu makina konusunda ne kadar istekli olduğumu az çok görmüşlerdir.Bunu neden söylüyorum.Çünkü birazdan yazacaklarım kesinlikle kötülemek amacıyla değil,sadece benim kendi gözümle gördüğümün bir karşılaştırması. Katılanınız olur-olmaz bilemem ama gerçekten iyi niyetle yazılan bir yazı olacak.

Ben çok uzun süre Canon G10 kullandım. canon 600D, Nikon D40 ve en son Fujinin sokak etkinlikleri çerçevesinde Fujifilm X-T1  kullandım. Ben fotoğrafta en çok keskinliğe ve kumlanmaya dikkat ederim.Renk ayarı PS de zaten rahatlıkla yapılıyor ama keskinlik emek ister. Aynı zamanda makinadan direkt  aldığın keskinliği PS de alamazsın.Makinanın  verdiği keskinliğin bir tadı vardır. Heyecan verir insana (En azından bana :) )

Canon G10 bildiğiniz gibi DSLR de tasımak istemeyen ama  DSLR kalitesi de arayanlar için hazırlanmış kompakt bir yarı prof. makina. Açıkçası aldığımda ve çektiğim ilk karede beni kendine hayran bırakmıştı.Neden mi? Çünkü Çok netti fotoğraf. Aynı netliği 18-55vr lensle nikon d40 ta da aldım.Hatta nikonda renk ayarı yaparken büyük pixellerin avantajıyla istediğim kadar renk basabiliyordum pixellere. Canon G10 da pixeller küçük olması nedeniyle (1,7 inçti sensör ve 14,1 MP Çözünürlük) renk arttırımı fazla yapamıyordum.Çünkü fazla renk basmak görüntüyü bozuyordu.Canonda renkler canlı değildi ama gerçeğe yakındı. Nikon ise hem canlı hem de keskin fotoğraflar vermişti. Gel gelelim Fujifilm e. Fujinin X-T1 i Şuana kadar bu kullandıklarım içinde keskinlikte ve canlılıktaki en iyi makinaydı. Mükemmel detaylar verdi bana. Kullanmak isteyen olursa Fujifilm her hafta sonu ücretsiz sokak fotoğrafçılığı eğitimi veriyor.

Makinaları gece çekimi veya sağlamlık ucuzluk  konusunda kıyaslamıyorum.Sadece keskinlik ve canlılık konusunda kıyaslamam.Sınırlarım bu yani.

Vee en sonunda o çok beklediğim Pentax K-5 e gelelim.
Makinayı aldım.8300 shutterda.Tertemiz çiziksiz bir makina.(Tuzladan GAziosmanpaşaya kadar otobusle gidip aldım.Bileydim o kadar uzun olacağını o yola çıkmazdım.Tahmin edemedim.Neyse.)Aldıktan 3 gün sonra ilk çekimlerimi yaptım.Eve geç geldiğim için ilk üç gün makinaya elimi bile süremedim.

İlk günkü çekimlerimi yaparken bir sıkıntı olduğunu sezdim ama dedim makinanın LCD ekranından anlaşılmaz bu.Ben Bilgisayardan bakayım.Neyse,eve  geldim ilk fotoğrafı açtım. Dedim bunu netleyememişim sanırım.. Sonraki sonra sonraki hepsi bulanık.Net değil.Bulanık derkende oyle blur verme gibi değil yüzey net değil. Şok oldum. Zaten o hırsla buraya ilk mesajı yazdım. Sonraki gün Kirlisensörden 4 arkadaşla denk geldik.Tanıştık falan,Onlara durumu anlattım baktılar,AF ince ayarı yaptılar çok çok az düzelme oldu ama sonuç yine beklediğim gibi değil.Sonrasında ellerindeki lensleri denediler.Ve orada kanaat getirdik ki benim sıfır hiç kullanılmamıış 18-55WR lenste sıkıntı var. Ancak onların lensleride hala beklediğim keskinliği vermemişti.
Bugün Sunay beyle tanıştık makinayı gösterdim.Sunay bey lens sıkıntılı dedi.MAkina sağlam. Neyse bu süreçte forumdan Zafer'le  tanışmıştık sağolsun aradı onun K-5 i ile çekilmiş fotoğraflara baktım. Sonra snapsort 'taki K-5 ile çekilmiş fotoğraflara baktım ve şuna kanaat getirdim.Bu makinadan alınabilecek keskinlik sağlam lenslerle çektiğimiz kadar.Sebebi zannımca K-5 lerin desen oluşturma algoritmasında. K-5 ler desen oluştururken yanındaki pixele düşen rengi de hesaba katıp boşlukları tamamlıyor sanırım ve bu da görüntüde detay kaybına neden oluyor.
Araştırmalarım sonrasında K-3ii için Pixel-Shifting Çözünürlük Sistemi geliştirilmiş ve benim aradığım keskinlik tamda bu!
Pixel-Shifting de süper çözünürlükle görüntü detayı arttırılmış.Linke bakıp kendinizde görebilirsiniz( Translate Link: http://translate.google.com.tr/translate?hl=tr&sl=en&u=http://www.pentaxforums.com/articles/photo-articles/how-pentax-k-3-ii-pixel-shifting-works.html&prev=search

http://www.imaging-resource.com/news/2015/03/23/in-progress-ricoh-reveals-pixel-shifting-high-resolution-mode-coming-soon-t )

K-5 ler convensiyonel çekimler yapmakta ve bu nedenle çekimler net değil. Olay lensle alakalı değil kısacası.Yazılımsal.Belki talepte bulunulursa ticari kaygı gütmeden Pentax bir yazılımla bu özelliği K-5 lere de getirebilir.Ama nereye nasıl talep edeceğiz şuan bilmiyorum.

Son olarak; Kesinlikle makinayı yada markayı kötülemek için veya canonculuk-nikonculuk yapmak için değil son derece objektif olarak yaşadıklarımı ve gördümü yazdım.K-5 maalesef kompakt G10 dan bile  keskinlik konusunda kötü.(Renk-iso-sağlamlık karşılaştırmıyorum) ve bu durum beni hayal kırıklığına uğrattı. Daha büyük sensör,aynalı sistem,daha iyi lensler ama sonuç maalesef kötü. Son bir not; Ben hızlı olması nedeniyle fotoğraf renk ve keskinlik ayarını Photoscape de yaparım.K-5 sağlam lensle çektiğim fotoğrafa 7 ila 9 derecelik keskinlik verince G10 seviyesine geldim.G10 a 7 derece keskinlk versem görüntü bozuluyor.Varın si gerisini hesap edin...

Linke yeni fotoğraflar yükledim.Tüm karşılaştırmaları oradan görebilirsiniz.

umarım kimseyi alındıracak bir cümle kurmamışımdır. sürçü lisan olduysa affola...Pentaxla bir süre devam edeceğim sanırım.Ama kararsızım da. 55-300 lensi olan var mı? :)
« Son Düzenleme: 14 Temmuz, 2015, 21:07:31 Gönderen: zahrey »