Gönderen Konu: K200 d Makinesi hakkında lütfen yardım  (Okunma sayısı 3530 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı semerkent

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
K200 d Makinesi hakkında lütfen yardım
« : 27 Aralık, 2016, 12:38:58 »
Merhaba.Pentax ailesine dün itibariyle katıldım.2.el pentax k200 d model bir cihaz satın aldım.Haliyle yabancıyım makineye.Daha evvel dslr canon marka makinem vardı ve çok olmasada kullanmıştım.Neyse sulandırmadan :) makineyle alakalı çözemediklerim var yardımcı olacak,kişilerden haber beklemekteyiö.İyi günler.

1.Dünden bu yana araştırıyorum fakat,ben vizörden değilde monitörden'de çekim yapmak istiyorum ama beceremedim.Acba cihazın,monitörden çekim yapmak gibi bir özelliğimi yok?

2.Acaba nikon canon gibi markalara ait lensleri makinemde kullanabilirmiyim.Evet ise,lens alırken dikkat etmerm gerekenler nelerdir bilmiyorum?

Son olarak;Cihazı kutu içeriği tam şekilde 300 tl gibi bir rakama aldım.Sizce bu cihaza oranla,verdiğim para,idealmi-hesaplımı-pahalımı düşüncelerinizi paylaşmanızı rica ederim.

Teşekkür ederim şimdiden.
« Son Düzenleme: 27 Aralık, 2016, 12:39:48 Gönderen: semerkent »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: K200 d Makinesi hakkında lütfen yardım
« Yanıtla #1 : 27 Aralık, 2016, 12:59:18 »
Aramıza hoşgeldiniz. :)

Öncelikle 300 lira bence komik bir rakam. Bedavaya almışsınız. Sorularınıza geleyim ben direk.

1- LCD'den izleme özelliği K200D'de yok.

2- Doğrudan kullanım imkanı yok. Fakat elbette adaptör ile kullanılabilir. Ama Pentax objektifler çok ucuzken bu yolu düşünmenize bence gerek yok. 100 liraya 50mm, 150 liraya 28mm satın alabilirsiniz. Hatta daha da uyguna bile bulmak mümkün. 135mm de benzer fiyatlarda.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı semerkent

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 27 Aralık, 2016, 13:06:34 »
Aramıza hoşgeldiniz. :)

Öncelikle 300 lira bence komik bir rakam. Bedavaya almışsınız. Sorularınıza geleyim ben direk.

1- LCD'den izleme özelliği K200D'de yok.

2- Doğrudan kullanım imkanı yok. Fakat elbette adaptör ile kullanılabilir. Ama Pentax objektifler çok ucuzken bu yolu düşünmenize bence gerek yok. 100 liraya 50mm, 150 liraya 28mm satın alabilirsiniz. Hatta daha da uyguna bile bulmak mümkün. 135mm de benzer fiyatlarda.

Teşekkür ederim,iyi dileklerininz için.
Yeni başlayan biri olarak monitörden izleme özelliği olmaması beni biraz üzdü.Fakat bu fiyata,bu derece kaliteli bir modelide almak beni sevindirdi.
Peki sizce fiyat/performans açısımdan cihaz kalitesi nasıldır.Birde bu modelde video çekme özelliği bulunmaktamıdır ?

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 27 Aralık, 2016, 13:27:47 »
Teşekkür ederim,iyi dileklerininz için.
Yeni başlayan biri olarak monitörden izleme özelliği olmaması beni biraz üzdü.Fakat bu fiyata,bu derece kaliteli bir modelide almak beni sevindirdi.
Peki sizce fiyat/performans açısımdan cihaz kalitesi nasıldır.Birde bu modelde video çekme özelliği bulunmaktamıdır ?

Bu fiyata daha ne olsun. Bence istemeden de olsa alabileceğinizin en iyisini almışsınız. :) Fiyat performans ürünü diyebilirim ki siz normalde aşağı fiyata da almışsınız. Kedi misali dört ayak üzerine düşmek olayı özetliyor. :))

Aldığınız cihaz gece koşullarında sizi zorlayabilir. AF ve ISO gibi gece ihtiyacınız olacak noktalarda kullanıcıyı üzüyor.  Zaten eski teknoloji, eski üretim olduğunu düşününce o dönemde makinelerin de kapasiteleri buydu. Zamanına göre düşününce eksiksiz. Şimdiye göre düşününce bazı noktalarda güncellenmeli. Fakat eski deyip geçmemeli. Ben ürün çekimlerimi hala K200D ile yapıyorum. Elimde K-3 olmasına rağmen K200D ile ürün çekiyorum. CCD sensör büyük avantaj sağlıyor. Gündüz saatlerinde de aşırı derecede başarılı.

K200D MarkII çıkarsalar keşke. AF'si ISO'u iyileştirilse büyük ses getirir. Yada ikizi sayılabilen K10D için de geçerli bu yazdıklarım. K10D MarkII olsa fena olmaz. :)

CCD sensörlü cihazlarda sensör hızlı ısındığından video çekim özellikleri eklenmiyor. O nedenle K200D'de de video özelliği yok. Canlı önizleme (LCD'den fotoğraf çekme) özelliği bile o nedenle yok.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı semerkent

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 27 Aralık, 2016, 13:53:59 »
Bu fiyata daha ne olsun. Bence istemeden de olsa alabileceğinizin en iyisini almışsınız. :) Fiyat performans ürünü diyebilirim ki siz normalde aşağı fiyata da almışsınız. Kedi misali dört ayak üzerine düşmek olayı özetliyor. :))

Aldığınız cihaz gece koşullarında sizi zorlayabilir. AF ve ISO gibi gece ihtiyacınız olacak noktalarda kullanıcıyı üzüyor.  Zaten eski teknoloji, eski üretim olduğunu düşününce o dönemde makinelerin de kapasiteleri buydu. Zamanına göre düşününce eksiksiz. Şimdiye göre düşününce bazı noktalarda güncellenmeli. Fakat eski deyip geçmemeli. Ben ürün çekimlerimi hala K200D ile yapıyorum. Elimde K-3 olmasına rağmen K200D ile ürün çekiyorum. CCD sensör büyük avantaj sağlıyor. Gündüz saatlerinde de aşırı derecede başarılı.

K200D MarkII çıkarsalar keşke. AF'si ISO'u iyileştirilse büyük ses getirir. Yada ikizi sayılabilen K10D için de geçerli bu yazdıklarım. K10D MarkII olsa fena olmaz. :)

CCD sensörlü cihazlarda sensör hızlı ısındığından video çekim özellikleri eklenmiyor. O nedenle K200D'de de video özelliği yok. Canlı önizleme (LCD'den fotoğraf çekme) özelliği bile o nedenle yok.

Çok teşekkür ederim.Sanırım dediğiniz gibi 4 ayak üzerine düşmüşüm bilmeden :)
Peki son bir soru...Makro çekim ve çok uzaktaki ( örneğin 100-150 metre gibi ) nesnelerin fotoğrafını çekmem için hangi lensler gereklidir bana?

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 29 Aralık, 2016, 18:09:34 »
Çok teşekkür ederim.Sanırım dediğiniz gibi 4 ayak üzerine düşmüşüm bilmeden :)
Peki son bir soru...Makro çekim ve çok uzaktaki ( örneğin 100-150 metre gibi ) nesnelerin fotoğrafını çekmem için hangi lensler gereklidir bana?

Aşağıdaki linkten makineyle çekilmiş fotoğraflara bakabilirsiniz.

Bahsettiğiniz makro ve 100-150 metre konuları biraz bir birinden farklı.
https://pixelpeeper.com/cameras/?camera=886

Uzaktaki nesneleri çekmek için 50-200mm ya da 55-300mm lens almanızı tavsiye ederim.

Makro biraz daha değişik bir olay. Kabaca küçük nesneleri çekmek de diyebiliriz. Hatta sineğin gözü gibi.
En ucuz yolu 400-500 liraya 100mm macro manuel lens alabilirsiniz. Bu lensle uzak yerleri de çekebilirsiniz ama çok kullanışlı olmaz.

Çekmek istediğiniz örnek bir fotoğraf koyarsanız daha net tavsiye gelebilir.

Çevrimdışı semerkent

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 29 Aralık, 2016, 22:05:43 »
Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Ben standart ev kullanıcısıyım.Yani profesyonel bir fotoğrafçı değilim.Ama fotoğraf çekmeye merakım var.O yüzden lens almak istedim.İncelemeniz için 2 adet link ekliyorum.Makro çekim yapılmış fotoğraflar var.Sinek gözü kadar detaylı çekim değilde biraz daha az detaylı :) Umarım linkler faydalı olur.Cevabınızı bekliyorum.İyi akşamlar.

http://i.hizliresim.com/2nJ0Pj.jpg

http://i.hizliresim.com/g2O1R5.jpg
« Son Düzenleme: 29 Aralık, 2016, 22:15:27 Gönderen: semerkent »

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 30 Aralık, 2016, 00:15:18 »
Bu fotoğrafları kit lensinizi 55mm ye alıp, manuel focus yaparak da çekebilirsiniz. Bu kadar olmaz ama buna yakın olur.

Buna benzer fotoğrafları çekmek için en ucuz yol, Pentax A 50mm f1.7 manuel lens almak. Ya da bulabilirseniz Pentax 1355 f3.5.

Bütçe sorunu yoksa yol açık:) Makro lenslerden 70-200 f2.8 e kadar seçenek var.

Çevrimdışı semerkent

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 30 Aralık, 2016, 03:24:03 »
Bu fotoğrafları kit lensinizi 55mm ye alıp, manuel focus yaparak da çekebilirsiniz. Bu kadar olmaz ama buna yakın olur.

Buna benzer fotoğrafları çekmek için en ucuz yol, Pentax A 50mm f1.7 manuel lens almak. Ya da bulabilirseniz Pentax 1355 f3.5.

Bütçe sorunu yoksa yol açık:) Makro lenslerden 70-200 f2.8 e kadar seçenek var.
Açıkçası lensler için çok ama çok para harcamak istemiyorum.Peki size linkini gönderdiğim resimleri çekebileceğim,aynı zamanda uzaktaki nesneleri zoom yaparak çekebileceğim,bana önerebileceğiniz tek bir lens varmıdır?

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 30 Aralık, 2016, 11:05:17 »
Buna yakin goruntuleri ve uzaktaki nesneleri cekmek icin en ucuz yol,  tele lensler. Mesela 50-200mm tavsiye ederim.

Sabit aralik olarak ta,yani zoom yapmadan sabit yakinlastirma ozellikli lens olarak, 135mm lenslere bakabilirsiniz.

Pentax k-r aldım. Ama ıso ayarı yapamıyorum. Yardım edebilir misiniz?

Başlatan demirferrum

Yanıt: 33
Gösterim: 12747
Son İleti 15 Mart, 2013, 19:37:40
Gönderen: rsimsek
Pentax K-5 IIS aldım lens seçimi için yardım.

Başlatan mremre

Yanıt: 17
Gösterim: 8892
Son İleti 09 Aralık, 2013, 15:31:05
Gönderen: mremre
Acil yardım.... Pentax K-r

Başlatan demirferrum

Yanıt: 15
Gösterim: 6303
Son İleti 27 Eylül, 2013, 00:25:50
Gönderen: demirferrum
İstanbul içi yardım.