Gönderen Konu: manuel lens - makineden diyafram değiştirme  (Okunma sayısı 3296 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı redprometheus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
manuel lens - makineden diyafram değiştirme
« : 07 Mayıs, 2017, 20:12:33 »
Merhaba arkadaşlar, pentax k10d kullanıyorum. elimde 2 adet manuel lens var (pentax a-24mm f 2.8 ve m- 50mm f 1.7). her iki lensi de makinede en açık diyaframda kullanabiliyorum. a modlu lensin diyaframını makineden değiştirememekle beraber, elimle lens üzerinde yaptığım diyafram değişikliğini de algılamıyor ve en açık diyaframda fotoğraf çekmeye devam ediyorum. Elimde ayrıca 18-55 lens var, onda bir sıkıntı yaşamıyorum. Manuel lenslerle ilgili problemin nedeni ne olabilir, fikirlerinizi almak istiyorum. Teşekkürler.     
« Son Düzenleme: 07 Mayıs, 2017, 20:13:57 Gönderen: redprometheus »

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: manuel lens - makineden diyafram değiştirme
« Yanıtla #1 : 07 Mayıs, 2017, 21:09:13 »

"SMC PENTAX-A 1:2.8 24mm" objektifin diyaframını "A" sekmesine getirdiğinizde tüm çekim modlarıda çekim yapılır ve diyaframı Pentax DSLR gövde üzerinden değişikliği yapabilirsiniz. Objektif diyaframı "A" sekmesinde iken klasik 18-55mm kit lens gibi çalışır sadece metre ayarını kendiniz yapmanız gerekir. Kaliteli ve aranan bir lens olduğunu bilmenizi isterim.
Ayrıca Pentax DSLR gövdelerde "M" çekim modunda objektif üzerinden diyaframı değiştirebilirsiniz, d,ğer çekim modlarında en açık diyaframda çekim yapabilirsiniz. Siz en rahat şekilde "A" diyafram sekmesi ile tüm çekim modlarında kullanın.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=4143.0

"SMC PENTAX-M 1:1.7 50mm" objektifi tamamen manuel yapıda olduğu için Pentax DSLR gövdenin sadece "M" çekim modunda kullanılabilir, Pentax DSLR gövdelerde “M” çekim modunda “AE-L” veya “yeşil tuş” aracılığı ile pozlama ölçümü yapılmaktadır. DSLR ile objektif arasında irtibat olmadığından, makine üzerinden diyafram değiştirme olanağı yoktur. "M" çekim modu haricinde diyafram en açık konumda kalır. "M" çekim modunda diyaframı objektif kadranı üzerinden değiştirebilirsiniz.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=240.0

Ayrıca manuel lens kullanımı ile ilgili olarak aşağıdaki linki incelemenizi tavsiye ederim.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=494.0

Çevrimdışı redprometheus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 07 Mayıs, 2017, 22:18:47 »
lenslerin arızalı olduğunu düşünmeye başlamıştım. denedim ve sorun çözüldü. bilgilendirdiğiniz için çok teşekkür ederim.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 10 Mayıs, 2017, 01:44:47 »
Manuel objektifler Pentax DSLR gövdelerde Pentax-K / Pentax-M serisi objektifler diyafram mandalı sayesinde Pentax DSLR gövdelerde diyafram en açık konumda kalır, deklanşöre basıldığında fotoğraf çekilirken ayarlamış olduğumuz diyaframa gelerek fotoğraf kaydedilir. Diyaframın en açık konumda kalması vizörde aydınlık görüntü açısından önemli avantajdır.

M42 veya medium/large vb. objektifler Pentax DSLR gövdelerle herhangi bir bağlantısı olmadığından ilgili diyaframda kalır ve eğer kısık dıyaframda fotoğraf çekilecekse vizörde karanlık görüntü açısından metre ayarı yaparken dezavantajdır.

Özetle Pentax DSLR gövdelerde "M" çekim modunda çekim yapmak ve ölçümü "yeşil tuş" aracılığıyla yapmak çok basit kullanımı vardır. Kullanıcı metre ayarını yaparken "yeşil tuş"a basmak ve metraj işleminin bitmesini müteakip deklanşöre basıp fotoğraf çekmesi yeterlidir. Kullanıcı daha önce ISO değerini girmesi gerekir, eğer ISO değeri girilmemişse Pentax DSLR gövde en düşük ISO değerini baz alarak enstantane değerini "yeşil tuş" aracılığıyla tespit etmektedir.

Not: “özel ayarlar” (Costum Setting) menüsünden ilgi ayarları bir defalığına yapmanız gerekir.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=494.0   
« Son Düzenleme: 10 Mayıs, 2017, 01:46:15 Gönderen: vedib »

K10D-K10D GP, Lens Seçimi Kararsızlığı

Başlatan HaypurTiryading

Yanıt: 25
Gösterim: 11613
Son İleti 25 Haziran, 2012, 13:05:05
Gönderen: HaypurTiryading
Lens "Kilit Mekanizması" [Lock Problemi]

Başlatan e.yurdem

Yanıt: 5
Gösterim: 3567
Son İleti 30 Ocak, 2014, 17:59:04
Gönderen: e.yurdem
Lens tutucu ve gece çekimleri için flash (Optio Vs20 modeli için)

Başlatan isttolga

Yanıt: 0
Gösterim: 1860
Son İleti 24 Mart, 2015, 02:01:07
Gönderen: isttolga
Live ve Vizörden Farklı Sonuç Alıyorum (Pentax-M Lens)

Başlatan canerilgaz

Yanıt: 20
Gösterim: 7879
Son İleti 20 Aralık, 2016, 10:24:33
Gönderen: dgncsk
İkinci El Lens ve Makine Değerlendirme Skalaları

Başlatan REİS

Yanıt: 3
Gösterim: 2841
Son İleti 30 Aralık, 2012, 10:16:57
Gönderen: vedib