Gönderen Konu: Perde Sayın Kaç?  (Okunma sayısı 6611 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Perde Sayın Kaç?
« : 18 Nisan, 2012, 05:08:31 »
Özellikle fotoğrafçılıkta genç olanlara naçizane bir diyeceğim var arkadaşlar. Buraya çeşitli başlıklar altına birbirimizin fotoğrafını görmek amaçlı çeşitli başlıklar açılıyor , bende bu amaç için komik ve eğlenceli başlıklar açmaya çalışıyorum ama bakıyorum 1-2 kişi hariç arkadaşlardan ilgi gösterip fotoğraf koyan kimse çok yok, bu neden böyle arkadaşlar, buraya bir 140kb büyüklüğünde 800x600 fotoğraf koymak çokmu zor? Yoksa hiç fotoğraf çekmeyip sadece işin ekipman geyiğindemisiniz? Eğer öyleyse kötü çünkü bence fotoğrafçılık tecrübesi önemlidir, fotoğrafçılık söförlük gibidir diyebilirim, kilometreniz ne kadar fazlaysa o kadar tecrübeli olduğunuz gibi perde sayınızda ne kadar fazlaysa o kadar tecrübeli ve ne yaptığından ne çektiğinden haberli/bilinçli fotoğrafçısınız demektir. Makina günün bir bölümünde eğer yanınızdaysa kimsenin mazereti yok demektir, öğrenciyseniz ders çalıştığınız kitabın sayfalarının ritmik kenarını çeker kontrastı aşırı arttırıp biraz soyutlama yaparsınız ve değişik bir fotoğrafı 2 dakikada elde edersiniz zamanada çok ihtiyacınız yok bunun için, yeterki kafanızda önce size özgü bir görüntü oluşturun, ve daha sonra bunu iki şık şıkla elde etmeye çalışın, mükemmel olmanızada gerek yok vaktiniz ve ilginiz oldukça kafanızdaki görüntülerin kalitesine  daha fazla yaklaşırsınız. Aşağıdaki linkteki örnek gibi. Lensim mensim yokda bir neden olamaz, bence 18-55 kit lens gayet iyidir, makroya yakın yakın çekim  fotoğraflar bile çekilebilir onunla.

http://thefeteblog.com/894

Daha ne diyeyim bilmiyorum, o yüzden herkesten rica ediyorum fotoğraf koysunlar buraya, sarmısakköyümüzün!! gelişmesi için fotoğrafa ve tanıtıma ihtiyacı var.... Lütfen.

Şimdiden teşekkürler.
« Son Düzenleme: 18 Nisan, 2012, 07:34:10 Gönderen: cbaytan »

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Perde Sayın Kaç?
« Yanıtla #1 : 18 Nisan, 2012, 08:37:10 »
Size aynen katılıyorum.
Fakat bu eğlenceli başlık anlayışınız bana pek uymuyor.
Mesela bu sarımsaklı köylü pentaxçılarını filan da pek anlıyamadım.
Sanıyorum millet de pek anlıyamadı.Şöyle bir duraksadılar.Veya bana öyle geldi.
Böyle başlıklar altında paylaşılan fotoları daha sonra bulmak oldukça zor.
Foto paylaşılan başlıklar dahil,tüm konuların yeniden kategorize edilmesi gerektiğini düşünüyorum.
Nasıl yapılması gerektiği hakkındaki fikrimi daha önce yazmıştım.

Böyle düşünmem sizin yanlış yaptığınız anlamını taşımıyor.Bunu da bilmenizi isterim.
Gayretlerinizi takdir ediyorum.Fotoğrafçılık adına sizden çok yararlandığımı söylemeliyim.

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 18 Nisan, 2012, 18:20:32 »
Reis bey çok teşekkür ederim. Konu hakkında, benim hayal ve espri gücüm bu kadar, size bir teklifim var,  gelecek haftadan itibaren konunun 1 haftadan fazla fotoğrafı içermediğni belirten konu başlıklarını bundan sonra siz seçin, en azından bir kaç hafta, böylece herkes mutlu olsun, belkide yönetim bir kural belirler veya ana başlık açar sonradan bilemem, nasıl anlaştıkmı?

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 18 Nisan, 2012, 21:55:48 »
Hayır anlaşmadık..
Hemen alınmayın. :)
Benim önerilerim arasında bir haftalık konu başlığı diye birşey yok.Bu sizin öneriniz.
Benim önerilerim aylara ,lenslere ve konulara göre kategorize etmek şeklinde..
Bunu da yönetici arkadaşların sitedeki konuları yeniden kategorize ederek yapmalarının daha doğru olacağını düşünüyorum.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Nisan, 2012, 22:08:47 »
Ben de yırtık dondan çıkayım :p

Lenslere göre fotoğraf yükleme olabilir olmasına ama, "bu haftanın fotoğrafları" veya "bu ayın fotoğrafları" gibi başlıklar da olmalı. Ben o kadar tembel bir adamım ki çektiğim fotoğrafları bırakın lense göre kategorilere ayırmayı, konuya göre bile ayırmam mesela. :)
Düşünün ki "sarmısakbaba köyü fotoğraf şenlikleri" diye bir konu yok da "18-55mm DA" diye bir konu var. Şimdi kim gidecek de Adobe Bridge programında fotoğrafa tıklayınca sağ tarafta görünen pencereye bakacak, haa ben bunu 18-55 ile çekmişim diyecek ve ayrı bir klasöre kopyalayacak. Ooof of! Uzun iş vesselam.
« Son Düzenleme: 18 Nisan, 2012, 22:15:00 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Çevrimdışı REİS

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Nisan, 2012, 22:26:50 »
Benim yaptığım önerilerde forumu daha kolay ve sistematik kullanmaya yönelik şeyler var.
İsteyen hangisi kolaysa o başlık altına fotoğraf yükler.Ama sonra bu fotoğrafları ve bunlara yapılan yorumları görmek isteyen olduğunda da kolayca ulaşılabilmeli.Karmakarışık konu isimleri ve başlıklar içinde anlatılanlar da yüklenen fotolarda güme gider.Emeklere yazık olmasın,başkaları da faydalansın.İhtiyaç duyunca biz de geriye dönük kolayca ulaşabilelim.
Bu benim önerim.Siteyi yönetenler nasıl düşünür ne yaparlar onu bilemem.Biz daha iyi nasıl olur diye fikir üretiyoruz.

Önerilerim aşağıda linkini verdiğim başlık altında:

http://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=1087.0

Çevrimdışı cbaytan

• Sanat Danışmanı
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 19 Nisan, 2012, 12:42:30 »
Hayır anlaşmadık..
Hemen alınmayın. :)
Benim önerilerim arasında bir haftalık konu başlığı diye birşey yok.Bu sizin öneriniz.

Tamam, o zaman haftalık çekim örneklerine ait sitede ana bir değişikliğe gidilmediği sürece ben veya başkası benzer haftalık başlıkları atmaya devam ederiz, -ki görebilelim katılımcı üyeler ne çekiyor, neler cekebiliyor, ne kadar çekebiliyor, nerelerde gebellikle hata yapılabiliyor. çekim kalitesi düzeyi artıyormu, amaçlı.

Çevrimdışı ercan69

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 19 Nisan, 2012, 19:21:00 »
bende makinam olmamasina ragmen eski arsivlerden eklerim fotolar sukrucan abi ve yunus abi ugraslariniz icin tesekkurler

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 22 Nisan, 2012, 14:41:28 »
Fotoğraf eklemediğimden konuyu olduğu gibi üzerime alındım desem yeridir.

Fotoğraf fotoğraf fotoğraf........ :( :(
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Dusuk Perde Hizi

Başlatan nordlys

Yanıt: 5
Gösterim: 3331
Son İleti 24 Temmuz, 2013, 22:09:38