Gönderen Konu: Alım satımda fiyatları aşırı yükseltenler..  (Okunma sayısı 6467 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Alım satımda fiyatları aşırı yükseltenler..
« Yanıtla #15 : 03 Mayıs, 2018, 16:20:21 »
Gerçekten çok ilginç bir yaklaşım içindesiniz. 30-40 para birimi dediğiniz şey bizim para biriminiz üzerinden fiyatlanıyor. Elbette aynı şekilde Türk lirası da "fiyatlanan" bir para birimi. Bizim (yani made in Turkey) üretmediğiniz herhangi bir şeyin üretim yapan başka birimler tarafından fiyatlanmasından daha doğal ne olabilir ki? O zaman Zeiss lensleri 1000 euro değil 1000 lira üzerinden satın da görelim ya da tam tersi.

Neyse, finansal okur yazarlık sınıfı değil burası. Arz-talep vs.

Yaklaşımınız epey tuhaf ezcümle.
Beni yanlis anladiniz.
Ben, zaten ulke icerisinde dolasan ve 200 liraya alinip 400 liraya satilan 2. el urunlerden bahsediyorum. Tabiki yurt disindan alinmis yada sifir bir urunun fiyati ayni olmamali.

Çevrimdışı redprometheus

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #16 : 03 Mayıs, 2018, 17:22:10 »
İkinci el fotoğraf ürünleri alım-satım konusunda pazarlık payı denen bir kavram var. insanlarımızın sakız alsa pazarlık yapmak isteği var. ürün satan kişi sahip olduğu ürünün fiyasa değerini aşağı yukarı bilir. ancak alıcıların pazarlık yapma talebi yüzünden satıcı ister istemez fiyatı yüksek tutuyor. aynı durumu bende yaşıyorum, ürünü satarken pazarlık payı eklemek zorunda hissediyorum kendimi.

pazarlık yapma talebi kültürel bir olgu olabir ancak bunun arkasında başka birşeyler de olduğunu düşünüyorum. insanların hobi olarak ilgilendiği (ticaret yapnları kastetmiyorum) ve ona güzel zaman geçirten bir uğraş için niçin pazarlık yaparlar anlamıyorum. geçenlerde birisi lens için 25tl indirim yapmak için saatlerce uğraştı. bende bu tavrından dolayı o kişiye ürünü satmaktan vazgeçtim. 25 tl ne onu ne de beni zengin yapar. o kişinin tavrından o ürününe sadece sahip olmak istediğini düşündüm. o ürünü gerçekten kullanmak isteyen parası varsa alırdı, üçe beşe bakmazdı.  ben öyle yapıyorum.

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #17 : 03 Mayıs, 2018, 18:05:59 »
Kesinlikle katılıyorum size. Mesela şu makine benimdi, ölümüne pazarlık yapıp kız arkadaşıyla iki farklı hesaptan mesaj atıp makineyi almaya çalıştılar, ben önce anlamadım, sattıktan sonra iş işten geçmişti. 250 liraya aldıktan 2 gün sonra 400 liraya letgo'da satışa koydular. Şimdi de buradan satmaya çalışıyor:

Pentax me 50mm F/2 lens
İlan No: 561582586
https://www.sahibinden.com/ilan/ikinci-el-ve-sifir-alisveris-fotograf-kamera-filmli-makineler-pentax-me-50mm-f-2-lens-561582586/detay

Bunlarla uğraştıktan sonra hiç tahammül kalmıyor insanda.
« Son Düzenleme: 03 Mayıs, 2018, 18:18:26 Gönderen: egebayindir »

Alım-Satım Kısmı İlgisizliği

Başlatan dahrendorf

Yanıt: 3
Gösterim: 1836
Son İleti 15 Aralık, 2017, 19:00:09
Gönderen: Baha