Gönderen Konu: Alım satımda fiyatları aşırı yükseltenler..  (Okunma sayısı 6476 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
Alım satımda fiyatları aşırı yükseltenler..
« : 08 Şubat, 2018, 01:03:06 »
Ben bir kullanıcıyım. Merak ettiğim bir ekipmanı alırım biraz kullanırım. İhtiyaç bittiğinde yada değişiklik yapmak istediğimde aldığım fiyata yada daha aşağısına satarım. Zararımı kullandığıma sayarım.
Ülkede fiyatlar arttı. Ekipmanın fiyatının da bir miktar artmasını anlayışla karşılarım.
Ama nette para kazanma amaçlı 100 liraya aldığını, ertesi gün 300 liraya satmaya çalışanları görünce sinir oluyorum. 2.el bir üründe hem piyasayı şişiriyorlar hem de insanları keriz yerine koyuyorlar.

Ben böyle takılan kişileri farkettiğimde, onlara fotoğraf ekipmanı satmam. Kesinlikle de onlardan ekipman almıyorum.

Bilmiyorum böyle kullanıcıları ifşa etmek doğru mu?
« Son Düzenleme: 02 Mayıs, 2018, 20:16:26 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı AKINLASINN

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Alım satımda TİCARET yapanlar- İfşa etmek
« Yanıtla #1 : 08 Şubat, 2018, 16:27:14 »
Zorla alım satım yapılmadığı sürece bence polemiğe girmeye bile zaman harcamaya gerek yok. Zaten o kadar az ürün var ki piyasa da üstüne çok düşünmemek lazım. Cebindeki paraya kimi kullanmalık lens alır, kimi de kelepir lens alıp satmak için. Herkes ihtiyacına göre hareket ediyor. Örneğin şu da düşünülebilir. Ucuz bir lens denk gelmiştir. O an birisi elinde para yoktur ve kredi kartında faiz ödeyip nakit çekip o lensi almıştır. Böyle riske girip aldığı birşeyi satmak için üstüne kar koyması normaldir. v.s. v.s. önemli olan keyifler bozulmasın bu yoklukta. Enerji harcayıp üstüne düşünmeye bile değmez.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Şubat, 2018, 18:13:36 »
Zorla alım satım yapılmadığı sürece bence polemiğe girmeye bile zaman harcamaya gerek yok. Zaten o kadar az ürün var ki piyasa da üstüne çok düşünmemek lazım. Cebindeki paraya kimi kullanmalık lens alır, kimi de kelepir lens alıp satmak için. Herkes ihtiyacına göre hareket ediyor. Örneğin şu da düşünülebilir. Ucuz bir lens denk gelmiştir. O an birisi elinde para yoktur ve kredi kartında faiz ödeyip nakit çekip o lensi almıştır. Böyle riske girip aldığı birşeyi satmak için üstüne kar koyması normaldir. v.s. v.s. önemli olan keyifler bozulmasın bu yoklukta. Enerji harcayıp üstüne düşünmeye bile değmez.

Akın doğru diyorsun da bu söylediğin herkes için geçerli olan kısmı. Ucuza alan ucuza satmak zorunda değil. Yada herkes kendine göre uygun gördüğü fiyattan satabilir. Ne bileyim işte isteyen istediğini yapabilir. :))

Fakat Lupara daha başka şeyden bahsediyor. Karşısındakini enayi konumuna sokmaya çalışan, çirkef, paracı tiplerden bahsediyor. Senden ürün alır, "ah çizik var, çalışmıyor, kapağı yok, parasoleyi yok" bahaneleriyle çirkin pazarlıklar yapıp 3 gün sonra kar ile satıp kendince para kazanan kişilerden bahsediyor. Dediğin gibi temiz şekilde para kazanmaya çalışsalar üstüne yorum yapmaya dahi gerek kalmazdı.

Başlarda gene görmemeye çalışıyordum. Neticede dar piyasa bu Pentax, bulunabilirlik artıyor bu da hizmettir filan deyip kendimi avutuyordum ama bana da çok batar oldular.

Not: Al/sat yapıp para kazanmak ayıp değil. Zaten ticaretin komplesi ayıp değil. Fakat ticaretin nasıl yapıldığı bence önemli.
« Son Düzenleme: 09 Şubat, 2018, 12:08:29 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Şubat, 2018, 18:54:48 »
Cumlelerim biraz dusuk olmus galiba. Ucuza alip kar ederek satilmasindan sikayetci degilim.
Lensi/makineyi hic kullanmadan 2,3 kati fiyatla ilana koyanlardan ve fiyatı gereksiz yükseltenlerden rahatsız olduğumu anlatmaya çalışıyorum. Yanlis anlasilmasin.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs, 2018, 20:00:45 Gönderen: Lupara »

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 18 Şubat, 2018, 03:03:56 »
Bakınız bu sadece “ölücü” bir arkadaş ve sabrımı zorluyor. Aslında olay ölücü olması da değil. Cin olmadan adam çarpmaya çalışması. Piyasada aktif biri olmasam yanlış fiyat yazdım filan sanacam. Gerek yok karşındakini aptal yerine koymaya çalışmaya. Fiyat çok ise alma kardeşim. Boğazına mı sarıldık al al al diye. Biraz edep.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 18 Şubat, 2018, 06:08:05 »
Bence sizin kotu bir zamaniniza denk gelmis :)
Arkadas pazarlik yapmaya calismis.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 18 Şubat, 2018, 14:22:47 »
Bence sizin kotu bir zamaniniza denk gelmis :)
Arkadas pazarlik yapmaya calismis.

Haha yok yok kötü bir zamanıma denk gelmedi de genel anlamda sabrım kalmadı. :))

Bu pazarlık yapmak gibi gelmiyor bana. 240 lira fiyat çekmişim. 200 desin, kargoyu karşılamamı istesin. Ne bileyim pazarlık yapsın işte. 240 liralık ürüne yanlış fiyat koymuşum gibi 80 liraya almayı ima etmek mi pazarlık yapmak? Beni yanıltmaya çalışmasını kötü niyet olarak görüyorum. Ve inanılmaz itici. Çöpe atarım da bu tarz kişilere 2 kat fiyata dahi satmam. :)

PENTAX K-3

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #7 : 21 Şubat, 2018, 17:48:35 »
Benim Sigma 50-500mm var, bir yıldır ilanda duruyordu. En son iki-üç ay önce malum siteden bir alıcı mesaj atti lense talip olduğuna dair. Benim ilanda yazdığım fiyat 1100 liraydı. Bana mesaj üzerinden sattığım lensin en fazla 450 lira edeceğini, forumdan birisinin kendisini bu şekilde yönlendirdiğini anlatmaya başlayınca sinirlenip daha fazla bu kişilerle muhatap olmamak adına ilanı kaldirdim. Setimde dursun, güzelim lensi bir daha nereden bulacağım [emoji23] Kafam rahat.

MI 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 21 Şubat, 2018, 19:43:45 »
Benim Sigma 50-500mm var, bir yıldır ilanda duruyordu. En son iki-üç ay önce malum siteden bir alıcı mesaj atti lense talip olduğuna dair. Benim ilanda yazdığım fiyat 1100 liraydı. Bana mesaj üzerinden sattığım lensin en fazla 450 lira edeceğini, forumdan birisinin kendisini bu şekilde yönlendirdiğini anlatmaya başlayınca sinirlenip daha fazla bu kişilerle muhatap olmamak adına ilanı kaldirdim. Setimde dursun, güzelim lensi bir daha nereden bulacağım [emoji23] Kafam rahat.

:)
Arkadaş 4500 lira demiştir ama siz 450 anlamışsınızdır.
Şaka bir tarafa o da değişik bir lens. En az k30a takmak lazım. Benim k20D ye taksam netleme yapana kadar akşam olur.

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 21 Şubat, 2018, 20:06:15 »

Malum sitede bugün benim A135 2.8 lensime de 100 lira teklif edildi, "Artık bunlar para etmiyor, ben sizi kurtarayım" dedi bir de. Engelledim hemen. : )

Çevrimdışı potomya53

• Üye
  • Pentaxlover
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 21 Şubat, 2018, 21:09:03 »
Belki iyi niyetle yapanlar da vardır fakat insanı yoruyor. Özellikle maddi olarak sıkıntılı bir durumdayken satışa cikardigimiz malzemelere komik teklifler gelince insan hâliyle sinirleniyor.

İstikbal Pentax'ta
Gözümüz Full Frame'de

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 02 Mayıs, 2018, 19:58:15 »
Yatırım yapmayı düşünenlere tavsiye:
Pentax 135mm f3.5 alın :))

150 liralara zor satılan bir objektif için sahibinden.comda ilan veren arkadaşlar, 300 lira civarı değer biçmişler. İsteyen istediği fiyatı ister, sıkıntı yok.
Beni ilgilendiren tarafı, fiyatı şişirdiklerinden dolayı kullanıcıların farklı lenslere ulaşmasını zorlaştırıyorlar.

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Ynt: Alım satımda fiyatları aşırı yükseltenler..
« Yanıtla #12 : 02 Mayıs, 2018, 22:35:31 »
Merhaba.

Ben o malum sitede 135 3,5 K versiyon lens satıyorum, 350 lira istiyorum. Ve bu yüzden de bu mesajı üzerime alıyorum.

Yani bu mesajı yazmak bile zor geliyor ama daha bugün 700 lira istediğim lense 250 lira, geçen hafta da 500 lira istediğim lense 200 liraya ilanda sattığı minolta lens "kafa kafaya" takas teklif edildiği için yazmak istedim: En net haliyle söyleyeyim, daha da lafı uzatmayayım. "Kullanıcı" zaten belli oluyor ve ona da gayet -en azından ben- yardımcı oluyorum. Sanıldığı gibi herkes malum siteden zengin olmuyor. Ben de kullanıcıyım, al-sat tüccarlığı yapmıyorum, yapana da kötü bakmıyorum, ama bu fiyatı şişiriyorsunuz meselesini de genellikle "ucuz" bir muhabbet olarak görüyorum.

Bol şans.

Dipnot: Geçen ay ODTÜden bir arkadaş 50 1.4 K versiyon lens aldı benden, 350 lira istiyordum, 280 liraya verdim, foruma üyeyse eğer zaten biliniyordur. Aynı şekilde Vedi Bey de bana 28 2.8 lens satmıştı, sağolsun indirim de yapmış, gayet kibar davranmıştı, "kullanıcı" birbirini buluyor.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 02 Mayıs, 2018, 23:18:53 »
Fikirlerinize saygi duyarim ama hepsine katilmiyorum.
A modlu manuel lens neyse de her bir fotograf oncesinde pozlama yapmak zorunda kalinan M modlu manuel lense o parayi ben vermem, verene de saygim sonsuz.
Yurt disinda oranin para birimiyle 30-40 birim para olan lens, bizim ulkede 250,300 birim para olmamali bence.
Bu fiyatlar pentax piyasasini da ölduruyor.
Eskiden pentaxtan cuzi paralara kaliteli set kurabilirken, simdi manuel set bile kurmak cok  pahali. Halbuki şişe ayni sise, raki ayni raki.

Çevrimdışı egebayindir

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 03 Mayıs, 2018, 13:52:30 »
Gerçekten çok ilginç bir yaklaşım içindesiniz. 30-40 para birimi dediğiniz şey bizim para biriminiz üzerinden fiyatlanıyor. Elbette aynı şekilde Türk lirası da "fiyatlanan" bir para birimi. Bizim (yani made in Turkey) üretmediğiniz herhangi bir şeyin üretim yapan başka birimler tarafından fiyatlanmasından daha doğal ne olabilir ki? O zaman Zeiss lensleri 1000 euro değil 1000 lira üzerinden satın da görelim ya da tam tersi.

Neyse, finansal okur yazarlık sınıfı değil burası. Arz-talep vs.

Yaklaşımınız epey tuhaf ezcümle.

Alım-Satım Kısmı İlgisizliği

Başlatan dahrendorf

Yanıt: 3
Gösterim: 1836
Son İleti 15 Aralık, 2017, 19:00:09
Gönderen: Baha