Gönderen Konu: PENTAX K-01 mirrorless interchangeable lens camera  (Okunma sayısı 25071 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
K-01 ve LCD Vizör
« Yanıtla #30 : 04 Nisan, 2014, 11:18:42 »
Merhaba arkadaşlar.

Pentax K-01'in bildiğiniz üzere en büyük eksiklerinden birisi vizörü olmamasıdır. Bu aşağıdaki sorunlara yol açmaktadır:

1. Dış mekan çekimlerinde LCD'nin parlaması sebebi ile görüntü kaybı. Bu sebeple özellikle MF lenslerde odaklama problemi
2. Özellikle düşük perde hızlarında

İlk sorun LCD vizör kullanımı ile tamamen çözülebilir.
İkinci sorunda LCD vizör ile kısmen çözülebiliyor. Tabi gerçek vizör gibi olması da imkansız.

Ebay'de 10$ civarına rahatlıkla LCD-V2 Viewfinder diye arayarak LCD vizör bulunabilir. Burada dikkat edilmesi gereken bu vizörlerin V3 ya da V1 versiyonlarını almamak. 1 ay civarında kargo sürüyor ancak ürün teslim ediliyor. Makine ile görüntüsü aşağıdaki gibi:

Benim 135mm lensi de takınca tam "Tam teçhizatlı haber kameramanı Cevat Kelle" gibi oluyoruz :).

Bu LCD vizörün en güzel artılarından biri de K-01'deki fokus peaking özelliği ile dev gibi bir vizöre sahip olmamız.
Aynı zamanda bu vizör gözlük ile de kullanılabiliyor. İç görüntüsü de yaklaşık şu şekilde:

K-01 kullanıcıları için bence çantada bulunması gereken bir ekipman. Ne zaman lazım olacağına emin olamıyorsunuz...

Çevrimdışı halpaslan

• Üye
  • Hevesli
    • Profili Görüntüle
    • Flickr
Pentax K-01 ve MF lens kullanımı
« Yanıtla #31 : 04 Nisan, 2014, 11:31:24 »
Merhaba Arkadaşlar.

Bugün sizinle K-01 gövdede MF lens kullanımı ile ilgili tecrübelerimi paylaşmaya çalışacağım. Benim tecrübelerim tamamen öznel olup yazdıklarımın da doğruluğunun garantisi yoktur :).

İlk olarak MF lenslerde pozlama ölçümü ve diğer ayarlar için şu başlıkta yazan yazımı okumalarını öneririm.

Öncelikle K-01 vizörsüz olması özellikle dış mekan çekimlerinde manuel netleme de zorluk yaşatmakta. Bunu aşmanın en kolay yolu ise 4 yollu tuşun ortasında bulunan OK tuşunu kullanmak.

Öncelikle focus peaking özelliği açıkken netlediğimiz bir cismin (lens 135mm) ekranda nasıl göründüğüne bakalım:

Gördüğünüz gibi bu fotoğrafta kozalak tam olarak netlenmiş görünmekte ancak arka mekan da hafif de olsa netlenmiş görünmekte. Şimdi Burada OK tuşuna bastığımızda ekranın tam orta kısmı x2'den x6'ya kadar istediğimiz oranda büyümekte. Bu büyütmeyi yaptığımızda görüyoruz ki özellikle açık diyaframda istediğimiz noktanın biraz daha gerisini netlemişiz. Elle hafif bir müdahale yaptıktan sonra görüntü şu hali alıyor:

Görüdüğünüz gibi yaklaşınca kozalağın tamamen netlendiğini görüyoruz. Artık denklanşöre bastığımızda oldukça keskin fotoğraflar elde edebiliriz.

Örneğin:

by H.Alpaslan Yıldız, on Flickr

Bu arada fotoğrafları özellikle cam kenarında çektim ki anlaşılması daha kolay olsun.

Çevrimdışı sunyy2004

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: PENTAX K-01 mirrorless interchangeable lens camera
« Yanıtla #32 : 04 Nisan, 2014, 22:56:22 »
k-01 tecrübelerinizi beklerim  bende de k-01 var

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 14 Ekim, 2015, 11:10:30 »
      Bilimsel olarak Aynasız makinaların asıl amacı ayna hareketinden dolayı görüntüde titreme olacağı iddaasıdır. Fotoğrafseverler Full Frame - Half Frame seçimini yapamazken birden bire "mini sensöre" yönelmek istemelerini açıklayacak tek görüş modaya uymak diye düşünüyorum. Piyasada bol miktarda Compact gövde varken; değiştirilebilir lensli mini aynasızlara yönelmeleri kısa süre sonra son bulacağını tahmin ediyorum. Zaten takip ettiğim kadarıyla yaprak dökümü başlamış.
      Buradaki amacım hangi gövdenin ne gibi özelliği olduğunu bilmeleridir. Son günlerde sebepsiz ve bilgisiz bir şekilde Pentax ürünlerine antipati oluşturulmaya çalışılıyor. Şu an piyasaya hiç bir firma kötü mal sevk etmiyor. Biz kullanıcılar neye ihtiyacımız olduğunu bilmiyoruz.
      Şahsen bana göre "Large Format" gövde modelinin mini versiyonu...

"Sohbet kutusu"nda *MC145* nikli Mehmet Beyin yazdıklarını çok önce dile getirmeye çalıştım. Bilge kullanıcılar forumlarda yanlışı doğru olarak empoze etmeye çalıştılar... Sonuç hüsran!!!! Hala çoğu yabancı terimlerin peşinden körü körüne gidiyoruz...
« Son Düzenleme: 13 Haziran, 2017, 17:55:22 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 25 Ekim, 2015, 00:22:22 »
Aynasız makinelerinin asıl amacının aynadan mütevellit sarsıntının önlenmesi iddiası günümüz dünyasında(sarsıntı önleme sistemleri sayesinde) artık geçersiz bir iddiadır.
K-01 hand grip olmayan bir dslrden farksızdır,pentax kullanıcılarına zaten compact ergonomik dlsr ler üretmektedir,bu sebebten bu modelin üretimi durdurulmuş,tarihe karışmıştır.

Çevrimdışı emreks

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 26 Ekim, 2015, 00:55:29 »
K01'in hak ettiği kadar çok satmamasının nedeni performansı ya da ergonomisi değil,  her zamanki gibi pazarlama hatalarıdır.
Aynı özellik ve avantajlara sahip bir CANON makine olsa ve makul bir fiyattan piyasaya sürülse amatörler tarafından ciddi ilgi görürdü. Ülkemizdeki 2.el fiyatı düşünüldüğünde F/P açısından en cazip gövde olduğunu düsünüyorum.

Çevrimdışı sydbarret

• Üye
  • Only a Pentax can beat another...
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 27 Ekim, 2015, 09:18:29 »
Ben seviyorum kendisini, sokak ve gezi fotoğrafçılığı makinesi tam manasıyla.
O kadar değişik görünüyor ki gelip özellikle soranlar oluyor, olumlu yönde dikkat çekiyor.
En az diğer makineler kadar da iş görüyor, her anlamda...
Pentax K-7 Body+Meike Grip
Sigma 17-50mm f/2,8 EX DC OS HSM 
Sigma 70-200mm f/2,8 EX DG APO Macro HSM II
Yongnuo YN560 III
Petrix V3001 Professional Tripod with Ball Head
Lowepro Off Trail 2

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 30 Ağustos, 2016, 15:37:03 »
Pentax K-01 Review inceleme ve tanıtım videosu; izlemenizi tavsiye ederim

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 13 Ocak, 2017, 09:34:05 »
Değiştirilebilir lensli aynasız gövde Pentax K-01 "mirrorless interchangeable lens camera" değişik lens kombinasyonlarıyla çok rahat kullanılabilecek konforlu bir gövdedir. İkinci el satışlarında çok ekonomik fiyatlarda rastlamak mümkün... Üzerine yine ikinci el geniş açı lensle tadından yenmez...
https://image.pentaxturk.com/wp-content/uploads/2017/01/Pentax-K-01-ve-f2-24mm.jpg

« Son Düzenleme: 07 Mayıs, 2017, 17:21:43 Gönderen: vedib »

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #39 : 14 Haziran, 2017, 11:04:39 »

Tüm üretici markalar arasında güncel olarak kategorisinde halen tek gövde olan Pentax K-01 "Mirrorless Interchangeable Lens Camera" (MILC)  Aynasız değiştirilebilir lensli fotoğraf makinesi 02.Şubat 2012 tarihinde duyurulup kullanıcıya sunulmasından sonra 2013 yılı sonunda üretimi durdurulmuştur. Üretim 4 renk kombinasyonu ile devam ederken 04.Temmuz 2013 tarihindeki duyurusu ile Mavi/Beyaz rengi ile Japon tüketiciye sunulmuştur.

Orijinal PENTAX K-01 renk kombinasyonu üretimini şöyle sıralayabiliriz

1) Siyah ( Siyah kaplama, siyah gövde, üst gümüş )
2) Sarı ( Sarı kaplama, siyah gövde, üst gümüş )
3) Beyaz ( Siyah kaplama, beyaz gövde, üst siyah ) Avrupa hariç
4) Gümüş ( Siyah kaplama, gümüş gövde, üst siyah ) Avrupa için Türkiye dahil
5) Mavi ( Mavi kaplama, beyaz gövde, üst siyah ) Japonya için
http://www.ricoh-imaging.co.jp/japan/news/2013/20130704.html 

Ayrıca fanatik Pentax kullanıcıları gövdeler arası transfer yaparak değişik renk kombinasyonları elde etmişlerdir.

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 31 Temmuz, 2019, 01:58:33 »
Benim makinede Türkçe dil yok nasil Türkçe'ye cevirebilirim ayrıca en son güncelleme yüklenmemiş gerek var mı acaba yüklemeye
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 31 Temmuz, 2019, 10:48:59 »
Pentax K-01 gövde için "Versiyon 1.05" güncellemeyi yüklerseniz son çıkan "HD" serisi objektifler ve teleconverter ile uyum ve kararlılık daha ideal olur; yüklemezseniz sorunsuz kullanabilirsiniz.
Sizdeki yurt dışından alınmış  Mavi renk veya Japonya için imal edilmiş Pentax K-01 gövdedir. Bu gövdelerde Türkçe menü mevcut değil, Güncellemeyi yükleyerek Türkçe menü oluşmaz. Bende Sarı renk Türkçe menü olmayan Pentax K-01 var, çoğu zaman yabancı dilin farkına bile varmıyorum.
https://www.pentaxturk.com/forum/index.php?topic=1948.0 
« Son Düzenleme: 31 Temmuz, 2019, 10:50:22 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #42 : 31 Temmuz, 2019, 14:13:48 »
Vedib abi teşekkürler bendeki beyaz olan menüde İngilizce ve japonca var İngilizce yle devam o zaman
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Pentax K-01 ve Bellows "körük"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 2817
Son İleti 07 Ocak, 2016, 15:59:44
Gönderen: Arkeolog08
pentax k-01 makineme kavuştum :) örnek fotolar yayında

Başlatan İhtiyar