Gönderen Konu: İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)  (Okunma sayısı 9063 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
Fotoğraflar Zenit 12xp+Jupiter9 ile çekildi.Film ilford pan 100(Vedi Üstad'ın hediyesi) Elimden geldiğince çekmeye çalıştım.Banyoyu ya aynen vedi Üstad'ın dediği gibi yaptım ve aşağıdaki sonuçlar çıktı :) ilk deneyim ve ilk heyecan :) ufak tefek çizikler var ama olsun o kadar kusur herkeste olur :) 38 foto çıktı.genelde birbirinin aynı olduğu için ben bunları koydum.bazı fotolarda fluluk hat safhada bunun sebebi zenit makinelerin o eşşiz vizöründen kaynaklı :) pozlamayı yapamadığımı düşünmüştüm ama yapmışım :)
Vedi Üstad'a çok ama çok teşekkür ederim.O'nun sayesinde becerebildim.Artık daha iyi yapmaya çalışacağım :) çok çok teşekkürler Vedi Üstad... :)
Not:fotoğraf, fotoğrafçı tarafından en yüksek çözünürlükte tarandı.ben yüklerken boyutunu düşürdüm.yalnız yüksek boyutta aşırı grenli umarım 10*15 boyutunda fazla gürültü olmaz.

İnsan Gerçek Dostlarını Felâket Anında Tanır, Yenilgi Yılları İyi Bir Okuldur...

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)
« Yanıtla #1 : 05 Kasım, 2012, 21:12:19 »
        İlk defa siyah/beyaz film banyo eden biri için çok çok kaliteli bir sonuç, tarayıcıda daha yüksek taransaydı daha az gren (kumlanma) olacaktı. Ama fotoğraf labaratuarına karışmamak esastır. Bu işlemi banyo tanksız ve makarasız ilkel bir şekilde film banyo edileceğini kimseye izah edemedim. İnanmak istemiyorlar. Bir sonraki siyah/beyaz film banyo işleminde daha itinalı davranırsanız, bazı çizik ve kirleri önlemiş olursunuz; bu biraz pratik ve alışkanlık gerektirir.  Bu sonuç için sizi tebrik ederim. Cesareti olmayana örnek olmanız dileğiyle. 
       Diğer sitelerde boy gösteren Güzel Sanatlar Fotoğrafçılık bölümü öğrencisi "Gezgin Bekir" nikli fotoğrafsevere bu işlemin yalnış olmadığını iletirseniz memnun olurum.   

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #2 : 05 Kasım, 2012, 21:41:00 »
valla sonuçlar oldukça iyi.hemde ilk yıkama :) bende renkli banyo yapmak istiyorum.vedib usta banyo tanksız ve makarasız nasıl yıkayabiliriz filmi biraz anlatırsanız sevinirim.
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı kampfar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 05 Kasım, 2012, 21:45:05 »
Bayılıyorum filmli fotoğraflarına. İyi ki dijitaller çıkmış. Yoksa bu kadar farklı, gelmezdi filmli makinenin fotoğrafları.

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 05 Kasım, 2012, 21:57:08 »
valla sonuçlar oldukça iyi.hemde ilk yıkama :) bende renkli banyo yapmak istiyorum.vedib usta banyo tanksız ve makarasız nasıl yıkayabiliriz filmi biraz anlatırsanız sevinirim.
sağol dostum darısı diğer filmlere olur inşallah.Vedi Üstad onu da öğretir ama maliyeti fazla diyordu sanırsam :) valla durum böyle, bundan sonra ne olur bilemiyorum :D
İnsan Gerçek Dostlarını Felâket Anında Tanır, Yenilgi Yılları İyi Bir Okuldur...

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 05 Kasım, 2012, 21:59:44 »
Bayılıyorum filmli fotoğraflarına. İyi ki dijitaller çıkmış. Yoksa bu kadar farklı, gelmezdi filmli makinenin fotoğrafları.
aynen katılıyorum hocam.Yani S/B filmdeki siyah siyah değil,beyaz beyaz değil sanki.bunalımlı bir ton hakim her fotoğrafta.sıradan çektiğin bir foto bile acayip görünüyor.dijitaldeki S/B ler ise aşırı keskinkontraslı oluyor.bunu da ben sevmiyorum.böyle çok daha samimi geliyor foto bana.umarım kendimi geliştirebilirim... :) teşekkürler yorum için :)

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 05 Kasım, 2012, 22:15:08 »
      Negatif renkli film banyosu aşaması siyah/beyaz film aşamalarına benzer. Siyah/beyaz film banyosu asgari iki aşamada yapılmakta iken; Negatif renkli film banyosu en az üç aşamada yapılabilmektedir. 1) 1.Banyo renk banyosu   2) Ağartma banyosu "içeriğinde çok şiddetli zehir Potasyum Ferrisiyanür vardır"    3) Tespit Banyosu ......  Sertleştirme ve ara banyo kullanılmasada olabilir.
      Asıl sorun hazır banyo veya kimyasalları bulmak. Kimyasallarda bilen biri yoksa yanılma ihtimaliniz çok yüksek.. isimler birbirine benzer ferri ve ferro siyanür oranları çok önemli. Hazır banyo almanızda yarar var; aldığınızda aşamaların nasıl olduğunu izah ederim. Çok zehirli olduğundan çıplak elle risk var; hatırlatayım, banyo tankı risksiz...

Çevrimdışı gokhanakarsu

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • gokhanakarsu - 05377238540
« Yanıtla #7 : 05 Kasım, 2012, 22:26:34 »
zehire bünye alışık usta sorun olmaz :D kimyasallara alternatif varmı.şu an bazı arkadaşlar s/b banyo için C vitamini-soda kullanıyorlar.bide  hazır banyo derken banyo makinelerimi ?
Pentax K-7/ Pentax 18-55WR / Olympus E-PL2 / 17mm f2.8 / Helios 77M-4 f1.8 + Helios 44 Silver / Konica Hexanon 52mm f1.8 / 25mm cctv

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 05 Kasım, 2012, 22:41:39 »
zehire bünye alışık usta sorun olmaz :D kimyasallara alternatif varmı.şu an bazı arkadaşlar s/b banyo için C vitamini-soda kullanıyorlar.bide  hazır banyo derken banyo makinelerimi ?
    Hazır banyo diye sözü edilen hazır terkiplerdir. Tartılmış kiyasallar eritilmek üzere genelde 1 Lt suda eritilmek için satılan banyo formülleridir. Toz halinde olduğu gibi likit olarak satılabilmektedir. Sirkeci piyasasında sormak lazım. Fotoğraf labaratuvarları için 25 Lt. hazır konsantre kimyasallar bizim için ekonomik değil. Fotoğraf labaratuvarlarında artık kimyasalları tavsiye edecektim ama fotoğraf labaratuvarları ekonomik açıdan artık kimyasallarıda kullanıyor.
    Negatif renkli film banyosu satışı ile ilgili şimdilik pek bilgim yok, Sirkeci'den birilerine sormam gerek. Siz bulursanız alın yardımcı olurum. Astarı yüzünden pahalı olsun istemem.

Çevrimdışı Aylak adam

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #9 : 05 Kasım, 2012, 23:10:30 »
Vedib usta arkadaşın yaptığı baskılarda nerde hata var?Gayet güzel olmuş o ayrı konu ancak birşeyler eksik olmuş gibi?Ya da bana mı öyle geliyor digitalin siyah beyazına çok alıştığım için bilemedim...
Pentax K 5
Tamron Af 17-50 mm F2.8(IF)
Tamron 70-200 f/2.8 Di LD zoom
SMC Pentax-M 50mm F1.7
Jüpiter 9 85mm f2
MIR-1B 37mm f2.8
YN560-II Flaş

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 06 Kasım, 2012, 00:34:01 »
Daha ne olsun diye tepki vermeden geçemeyecem. :)) Elinize sağlık.

Bu arada forumumuzda siyah beyaz (yada analog diyebiliriz) bayaa ilgi gören bir konu oldu. :)
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 06 Kasım, 2012, 08:34:03 »
@bFeeL teşekkür ederim, çok sağol  :)

Çevrimdışı caucassian

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 07 Kasım, 2012, 12:07:01 »
çok güzel olmuşlar. 2002 yılında ilk fotoğrafçılığa başladığımda, ustaya söylemiştim. alternatif bir stüdyo açalım, sadece siyah-beyaz analog makine ile çekim yapalım. stüdyoda çok güzel sonuçlar olacağını düşünüyorum.
ellerine sağlık, düşünüp de harekete geçemeyenler için cesaret verir.
Anadan Babadan Atadan Köylüyüm.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 22 Kasım, 2012, 16:20:57 »
Tembel bir insan olmasam bende uğraşırım banyo işleriyle ama digital daha kolay :)

Yeni fotoğrafları bekliyoruz.

Çevrimdışı RauLgs21

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 22 Kasım, 2012, 16:39:04 »
Bu hafta sonu film tankı ile yapacağım kısmet olursa bakalım nasıl olacak?  :) hocam dijital daha kolay ama s/b foto bence filmli makine de daha zengin tonlu ve daha gerçekçi. O yüzden s/b de filmli olmazsa olmaz artık benim için  ;)

S/B ve Diğer Fotoğraflar :)

Başlatan RauLgs21

Yanıt: 7
Gösterim: 4502
Son İleti 13 Mart, 2013, 23:51:49
Gönderen: RauLgs21
DX Film kodları "Digital Index"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3523
Son İleti 22 Mart, 2013, 12:57:03
Gönderen: Baha
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5433
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
Siyah beyaz film ve Banyosu

Başlatan vedib

Yanıt: 28
Gösterim: 26990
Son İleti 12 Eylül, 2016, 00:14:57
Gönderen: vedib
Siyah/Beyaz Film Yeni Fotoğraflar :)