Gönderen Konu: İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)  (Okunma sayısı 9065 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)
« Yanıtla #15 : 23 Kasım, 2012, 03:39:38 »
Bu hafta sonu film tankı ile yapacağım kısmet olursa bakalım nasıl olacak?  :) hocam dijital daha kolay ama s/b foto bence filmli makine de daha zengin tonlu ve daha gerçekçi. O yüzden s/b de filmli olmazsa olmaz artık benim için  ;)
Ben sevmiyorum demedim ki :)  Filmli günlerde çok çok fotoğraf çektim. özellikle seksenli yılların sonlarında.

Çevrimiçi vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: İlk Siyah/Beyaz Film Banyom ve Çıkan Fotoğraflar :)
« Yanıtla #16 : 27 Nisan, 2016, 10:10:39 »
Değişik 1.Banyo film kimyasalları piyasada mevcut olsada kullanıcıların güven duydukları Amerikan Kodak "D-76" ve İngiliz Ilford "ID-11" geliştiricileri tavsiye ederim. Her iki geliştirici aynı kimyasal yapıda olup denk yapıdadır.

Yurdumuzda kullanıcılar daha yaygın olan Kut-1, Johnson ve Kut-5 hazır banyo terkiplerini orta kontrast ve orta ince gren bir sonuç verdiği için kullanmaktadır. Bu 1.banyo "developer" geliştirici kimyasallar fotoğraf kart ve filmlerinde kullanıldığından daha pratik olmaktadır. Bu hazır banyoların açık kimyasal formülleri aşağıdadır. İstanbul Kimyagerlerden tedarik edilebilir düşüncesiyle ve meraklı karanlık oda çalışanları için açılımı öğrenmiş olurlar, arşivlik bilgiler....

Birinci Banyo : (Orta kontrast bir sonuç için) developer
1) Metol ...................... 1gr.   
2) Sodyum Sülfit .......... 13gr. 
3) Hidrokinon ............... 3gr 
4) Sodyum Karbonat ..... 25gr. 
5) Sodyum Bromür ........ 1gr.
6) Şehir Suyu ................ 1Lt

Numara sırasıyla 750ml şehir suyunda erittikten sonra 1Lt tamamlayınız.
Kullanacağınız zaman 1 ölçek hazırladığınız eriyik  1 ölçek şehir suyu ilavesiyle kullanıma hazır olmaktadır.

Tespit Banyosu veya İkinci banyo : 15X20cm ebadında veye rahat edebileceğiniz herhangi bir Küvet veya kap içerisine 1 ölçek Sodyum hiposülfit(Kristal)   3 ölçek şehir suyu hazır bulundurun. Özellikle eritmenize gerek yok; kullanım anında erir.

Banyo tankı ideal olsada ekonomik açıdan banyo küveti veya derin bir kap içerisinde zifiri karanlık ortamda film banyo işlemini gerçekleştirmenizi tavsiye ederim.

S/B ve Diğer Fotoğraflar :)

Başlatan RauLgs21

Yanıt: 7
Gösterim: 4503
Son İleti 13 Mart, 2013, 23:51:49
Gönderen: RauLgs21
DX Film kodları "Digital Index"

Başlatan vedib

Yanıt: 1
Gösterim: 3526
Son İleti 22 Mart, 2013, 12:57:03
Gönderen: Baha
Fotoğraf Yada Film Çekimleri İçin Amatörce Sahte Kan Yapımı!

Başlatan muhsinbagdadi

Yanıt: 3
Gösterim: 5433
Son İleti 03 Ekim, 2012, 23:29:56
Gönderen: PENTAX
Siyah beyaz film ve Banyosu

Başlatan vedib

Yanıt: 28
Gösterim: 26995
Son İleti 12 Eylül, 2016, 00:14:57
Gönderen: vedib
Siyah/Beyaz Film Yeni Fotoğraflar :)