Gönderen Konu: Objektifte MTF ve çözünürlük  (Okunma sayısı 9153 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı vedib

• Teknik Danışman
  • Üye
    • Profili Görüntüle
Objektifte MTF ve çözünürlük
« : 08 Temmuz, 2016, 11:52:12 »
Objektiflerde MTF değerinden söz etmekte iken bilgisayar teknolojisi ile kaydedilen görüntüde çözünürlükten bahsetmek gerekmektedir. Fotoğraf forumlarında “objektif çözünürlüğü” terimini kullanmak son derece yanlıştır. “Eski objektiflerin çözünürlüğü yeterli değildir” terimini kullanmak abesle iştiğaldir. Objektifler hedef objede mevcut görüntüyü odak düzleminde oluşturur, odak düzleminde mevcut olan sensör ise bu görüntüyü kaydetmek ve pikseller aracılığıyle bize ulaştırır. Kaydedilen görüntünün piksel yoğunluğu bize çözünürlüğü ifade eder. Kaydedilen alandaki piksel sayısı ne kadar fazla olursa yüksek çözünürlükten söz edilir.

Objektifte MTF (Modular Transfer Formula Fonksiyon) kısaltması olan MTF değeri;  imaj kontrastının obje kontrastına oranıdır. Yani kontrast geçirgenlik değeridir. MTF, bir görüntünün kontrastının  ne kadarının lens  gurubundan  (objektif)  geçtikten sonra;  odak merkezinde oluşan görüntüde mevcut olduğunu ölçer. Objektif  testlerinde doğrudan fotoğrafa bakıp yorumda bulunmak zor ve kişiden kişiye değişik sonuçlar doğuracağından, görüntüyü ses dalgalarına benzer bir şekilde sinüs dalgaları halinde çevirip, bu dalgalar üzerinden testler ve yorumlar yapılmaktadır. Bu ölçümler bilimsel merkezler (Üniversiteler) ve üreticilerin test laboratuvarlarında yapılabilmektedir.

Son günlerde gündemde olan görüntüdeki çözünürlük kelimesine açıklık getirmek istedim.

Bir fotoğraf “dijital” sayısal ortamda piksellerden oluşur, çözünürlük fotoğrafın ölçü birimidir; fotoğrafı meydana getiren piksellerin toplamı çözünürlüğü ifade eder. Fotoğrafı oluşturan piksellerin toplamı söz konusu fotoğrafın çözünürlüğünü belirler.
Kaydetmek istediğimiz görüntünün ne kadar çok fazla detay vermesini istiyorsak, DSLR gövdemizin sunduğu çözünürlüğün yüksek olmasına dikkat etmemiz gerekir. Genelde DSLR gövdelerde üç ayrı seçenek vardır; düşük, orta ve yüksek çözünürlük seçimini kendimiz belirlememiz gerekir. 3 megapiksellik görüntü ile 10 megapiksellik görüntü arasında fotoğraf detayı açısından yüksek farklar mevcuttur. Fotoğrafı büyüttüğümüzde bu farkları hemen görebiliriz. Yüksek çözünürlüklü bir görüntüde daha fazla bilgi mevcuttur; detaylar ve renk geçişleri daha belirgindir.

Çok kaliteli ve keskin net fotoğrafların elde edilmesi için DSLR gövde veya bilgisayar cihazının sadece çözünürlüğü yeterli olmadığı bir gerçektir. En önemlisi kullandığımız objektifin MTF değerleri odak düzleminde oluşan görüntüde ciddi etmendir. 

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Objektifte MTF ve çözünürlük
« Yanıtla #1 : 08 Temmuz, 2016, 21:28:00 »
1-Forumda herhangi bir kişinin iletisine cevaben yazılan iletinin o kişinin yazdığı iletinin altına yazılması veya ayrı başlık altında yazılacaksa da o kişinin adının verilerek cevap verilmesi şık doğru olandır,Diğer türlüsü mahalle hamamı dedikodusu ucuzluğu tarzında olur.
2-Herhangi bir yabancı forumda iki lens karşılaştırması için; Lens resolution ( lens çözünürlüğü),Lens sharpness (lens keskinliği) yada Lens transmission (lens geçirgenliği)gibi terimlerle yazsam konunun özü anlaşılır ve sohbete  devam edilirdi.Ancak bizim insanımızın büyük bir kısmında kendi aklınca 'Nasıl olurda bir insanın açığını kusurunu yakalırım laf sokarım'hastalığı var maalesef.
3-Önceki iletimde dediğim gibi 50mm A f1.7 yi alın vede 70mm limited yada 50mm macroyu alın aynı kareyi çekin,limited yada macroda çektiğiniz fotoğrafı 50mm a F1.7 çektiğiniz fotoğraftan  daha büyük ebatta aynı detaylarla alabilirsiniz.lensin arkasında film yada sensör olmuş farketmez.Buna ister lens çözünürlüğü deyin ister lens keskinliği deyin ister bilgili gözükmek için mtf contrast filan deyin değişmez.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 08 Temmuz, 2016, 22:12:18 »
Mehmet abi sivri dile gerek yok bence. Kaldı ki vedib'in babam olduğunu bilmene rağmen "mahalle hamamı dedikodusu ucuzluğu - laf sokarım hastalığı" demen olmadı. Bunları bu forumda herhangi bir üyeye dahi kimse söylememeli ki vedib'in babam olduğunu bilmene rağmen yazman bana edilen bir hakaret gibi duruyor. Altını çizmek istiyorum babama yazılması değil, babam olduğunu bile bile yazılması... Ve özellikle Ankara'da sık sık yüzyüze geliyorsak.

Konu benim onayım ile yayınlandı. Ve cevap sana değil Hasselblad'e. Hasselblad yetkilisi bir yerde diyor ki "Yeni seri objektifler daha iyi çözünürlükte" Bu mantık hatasını sen ben yapabiliriz belki fakat bu kadar üst mertebe bir yetkili yapamaz. Mevki sahibi bir yetkiliyle beraber bu hataya herkes düşüyorsa da burada bir konu açmanın zararı yok.

Konu senin için açılmış olabilir, başka birine de olabilir. Bu konunun açılmasına yukarıda ki hakaretleri söyleme hakkı kimseye doğurmaz. Mesajını editleyip hakaretleri kaldırırsan sevinirim.
« Son Düzenleme: 08 Temmuz, 2016, 22:52:40 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 08 Temmuz, 2016, 23:38:06 »
Hasselblad'ı karıştırmaya gerek yok hepimiz biliyoruz bu iletinin neden olduğunu.Benim forumda 2 senedir tavrım hareketlerim belli,ona göre birşey silenecekse benim 50mm 1.7 den sonraki ileti ve bu başlıktaki tüm iletiler silinsin.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 09 Temmuz, 2016, 00:16:04 »
Hasselblad'ı karıştırmaya gerek yok hepimiz biliyoruz bu iletinin neden olduğunu.Benim forumda 2 senedir tavrım hareketlerim belli,ona göre birşey silenecekse benim 50mm 1.7 den sonraki ileti ve bu başlıktaki tüm iletiler silinsin.

Hala devam ediyorsun. Hasselblad'ı neden bırakayım? Hasselblad'ın yetkilisi sen misin? Yada daha önce tartışmamız mı oldu? Herhangi bir durumda & ortamda rakip mi olduk vs vs ki işim gücüm yok seni hedef alayım? Hadi her şey senin anladığın gibi çok ayıp ettik vs vs diyelim, böyle argo mu konuşulmalı? Yada bunun bir izahı var mı?

Türkçeye çeviri hatası sebebiyle koca yetkililer bile hata yapıyor ve bu hata dilimize işliyor. Diyafram bıçağı yanlıştır, diyafram yaprağı vardır. Çünkü ışık kesilmez, kısılır. Obtüratör için dense gene mantıklı olacak da objektif için demenin hiç bir mantığı yok. Gerekli yada gereksiz bilgi, bunu da dile getirdiğim olur. Ne var ki bunda? Arama motorlarında yada site içerisinde arama yapan kişinin dikkatini çekmek için konu başlığı açıldı. İster inan ister inanma. Net bir şekilde ayıp ediyorsun ve oturmuş buna açıklama yapıyorum.

İstersen hatanı anla yada anlama, "İnsanın fikri neyse zikri de odur" derler ya onu anlarım.
PENTAX K-3

Çevrimdışı Desperado

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 09 Temmuz, 2016, 00:43:18 »
2 Senedir bu forumdayım benim fikrimi zikrimi herkes anlamıştır artık,bırak forumdaki herkes cevap versin neymiş fikrim zikrim..

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #6 : 09 Temmuz, 2016, 00:52:36 »
2 Senedir bu forumdayım benim fikrimi zikrimi herkes anlamıştır artık,bırak forumdaki herkes cevap versin neymiş fikrim zikrim..

Anlamak güç... Birilerinin fikrinizle zikrinizle ilgili bir şeyin söylemesine gerek yok. Tartışmaya davet gibi, hoş değil. Biri bir şey yazacaksa fotoğrafçılıkla ilgili saatlerce günler yıllarca yazabilir.

15 gün yasaklandınız.
« Son Düzenleme: 09 Temmuz, 2016, 00:55:20 Gönderen: Baha »
PENTAX K-3