Gönderen Konu: ucuz ve pratik ışık kaynağı  (Okunma sayısı 3785 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
ucuz ve pratik ışık kaynağı
« : 31 Ocak, 2015, 10:45:06 »
şimdi bildiğiniz gibi fotoğrafçılıkta ışık çok önemli. ama bir geziye falan gittiğimizde dağ bayır gezeceğimiz zaman yanımızda zaten bir sürü yük oluyor bir flastı,şemsiye idi v.b şeyleri alamayız.zaten koca gövdeli makine,grip,lens o yük bile haşatımı çıkartıyor . ama  gündüz özelikle de öğle saatlerinde güneşin yukarıdan vurup yüzde oluşturduğu gölgelerden  nasıl kurtulabiliriz. makinenin kendi flaşı bu iş için yetersiz kalabiliyor. benim aklıma şu reklamları yapılan 500 metre aydınlatma mesafesi denen mercekli küçük el fenerleri varla onlar bu gölgeleri yokedebilirler mi? mercekleri sayesinde gerçekten çok güçlü ışık verebiliyorlar.  gerçi o ışık fotoğrafını çekeceğim kişinin gözünü alabilir.
şimdi ben bu el fenerlerinden alma niyetim var,ama bir soralım gerçekten işe yarar mı elinde bu fenerlerden olan biri güneşli havada gölgeleri yok edebiliyor mu diye deneyebilir mi?
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: ucuz ve pratik ışık kaynağı
« Yanıtla #1 : 31 Ocak, 2015, 11:34:06 »
Yansıtıcı teflektör alacaksın, en pratik olanı bu. Gölgede kalan kısmı böylece aydınlatırsın. Aşağıdaki gibi

http://www.photodepot.com.my/image/data/reflerctor/reflector_1312.jpg

Eğer güneş yoksa veya aşırı az ise flaş kullanmak şart, tek flaş normalde yetmez veya etkisi çok dengesiz olur ama flaşın önüne bu tür flaş softboxları takarsan tek flaş ile tüm yüzü aydınlatarak çekim yaparsın.

http://i01.i.aliimg.com/wsphoto/v0/1959046713_1/KiOra-Universal-Speedlite-font-b-Flash-b-font-font-b-Diffuser-b-font-Softbox-white-font.jpg
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı ozbay08

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 31 Ocak, 2015, 11:52:16 »
ben fazla yükten rahatsızım,yüküm hafiflesin diye aynasız almak gibi bir niyeti olan birine  gösterdiğin şeyler çok çok büyük yük değil mi :)  ben çoğu kez yanıma tripodu bile almıyorum ağırlık yapıyor diye.  yani o önerdiğiniz şeyleri asla alıpta yanımda taşımam.
Sony a6000
Pentax SMC-DA 16-45mm f/4 ED AL
HELIOS-44M-6 58mm
Sony HX300
Raynox DCR-250 Super Macro
77mm Hoya pro1 slim CPL+uv filtreler
lowepro 100 aw çanta
SLIK F-730 TRIPOD

Çevrimdışı selman

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 31 Ocak, 2015, 11:54:53 »
O zaman eksiksiz bir portre çekemezsiniz de yani ne bekliyordunuz ki? Mucize bir ürün yok eğer öyle bir ürün arıyorsanız ki buna aynasızlar da dahil.Onlarında başka eksikleri var onları tamamlayayım derken yük yine artıyor.
instagram,flickr,500px @turkiye2turkiye

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 03 Şubat, 2015, 14:42:55 »
Güneş ışığına rakip olacaklarını sanmam. Güçlü bir flaş yada reflektör dışında bir çözüm gelmedi aklıma. :(
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 17 Şubat, 2015, 22:06:41 »
Flaş + nd filtre önerebilirim. ND filtreyi gerektiğinde -mesela fazla ışıkta açık diyafram kullanmak için- kullanabilirsiniz.
Flaşınız senkron kablosu bağlanmaya müsait bir model ise (tabii ki makina da) 5 - 10 liraya edinebileceğiniz bir kabloyu 2 - 2.5 metreye uzatarak iyi sonuçlar alabilirsiniz. Hatta piyasada uzun olarak satılanları da var diye biliyorum.
Makine veya flaşta senkron bağlantısı yok ise bu durumda, ya kablosuz tetikleyici ya da TTL senkron kablosu (ki bunlar 60 cm falan diye biliyorum) kullanabilirsiniz.
Reflektör flaşa göre daha hantal kalabilir ama yine de hayat kurtarır.

Düzenleme ve önemli not.
Tabii ki flaşı veya reflektörü tutacak bir arkadaşınızı da yanınızda taşımanız gerekebilir. ;)

« Son Düzenleme: 17 Şubat, 2015, 22:08:15 Gönderen: arslanturegun »
Arslan Türegün

Ucuz yoldan profesyonel çekimler yapmak

Başlatan Modifci

Yanıt: 0
Gösterim: 3971
Son İleti 10 Temmuz, 2013, 03:28:50
Gönderen: Modifci