Gönderen Konu: Ucuz yoldan profesyonel çekimler yapmak  (Okunma sayısı 3928 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Modifci

• Üye
  • **
  • Everything is something happened der bir düşünür.
    • Profili Görüntüle
Ucuz yoldan profesyonel çekimler yapmak
« : 10 Temmuz, 2013, 03:28:50 »
Merhaba arkadaşlar

Bu konumuzda, elimizin altında (yüreğimizde ayrı bir yeri) bulunan D-SLR makinemizi, nasıl profesyonel bir kameraya dönüştüreceğimizi anlatacağım ve bunu anlatırken elimden geldiğince cimri davranacağım.

Malum herkesin bu işe ayırdığı bir bütçe vardır.Sonuçta bu forumun sanırsam %80 inden fazlası amatör bir şekilde bu işle uğraşıyor.Ben de bu yüzden düşündüm taşındım...

...ve bütçemizi 500 TL olarak belirledim.

Şimdi Profesyonel bir çekim için ne gerekir bir düşünelim...Hayır hayır aklınıza gelenlerin hiçbiri değil...

Profesyonel çekim için önce biraz delilik gerekir.(Nasıl yani) Şöyle ki deli olup da yaratıcı olmayan bir insan gördünüz mü,ben şahsen rastlamadım. Adam delirmiş, konuşurken saçmalıyor ayakkabı falan diye ama baya yaratıcı yani ben böyle bir şey görmedim.

Neyse biraz kafayı yiyip, hayal gücümüzü geliştirdiğimizi farz ettikten sonra konumuza döndüğümüz zaman ilk gerekliliğin doğru düzgün bir kamera ve diyafram aralığı geniş bir lens olacağını görmekteyiz.

Doğru düzgün kameranın hepimizde olduğunu varsayarak,lens seçimine geçmek istiyorum lensi bütçeye eklemedim çünkü önereceğim lens her pentaxian'ın elinde olması gereken bir lens

te bu

bu fazla dar veya daha genel kullanım için bir şey yok mu elinde diyenlere de;

bunu sunuyorum gayet de yeterli bir lens.

Şimdi kameramız ve lensimiz hazır ise film çekmeye başlayabiliriz demektir.

Tabi bir doktor eliniz varsa...

Nedir bu doktor eli diye soracak olursanız, yıllardır okudukları tıp fakültesinde kazandığı tecrübelerle ve edindikleri sabırla doktorlar, ellerini hiç titretmeden durabilirler lakin tıp fakültesi puanlarının yüksek olması ile girenler azınlıkta olduğu için bu konuyu onlara göre hazırlayamayacağım kusura bakmasınlar :D

İki saattir 'Ne saçmalıyor bu yahu...' diye düşünebilirsiniz, ki haklısınız da, burada yazarın anlatmak istediği, görüntüyü titretmeden video çekmenin önemidir.

Peki nasıl titretmeyeceğiz?

Bunun iki yolu var birinci yolu tripod ,

Lakin ki burada bize en basit tripod bile yeterli olacaktır o yüzden size şunu almanızı öneriyorum

Birazdan size göstereceğim ürün yüzünden, neden tripoda önem vermediğimi kavrayacaksınız.

Ahan da bu güzelim bağyanın, omzuna asmış olduğu şey...

Arkadaşlar, sizi Rig'imiz ile tanıştırayım (Türkçesi var mı bilmiyorum).

Rig makinemizi omzumuza asıp neredeyse hiç titreşim olmadan çekim yapabilmemizi sağlayacak olan alettir.

Linkteki video her şeyi çok daha güzel anlatıyor

http://www.youtube.com/watch?v=pBT2MeO74lo

Rigden sonra en çok ihtiyaç duyacağımız ekipman, follow focus olsa gerek...

'Tamam abicim güzel konuşuyorsun da follow focus ne yahu...' diyecek olursanız size sakin olmanızı, kendinize bir içki koyup arkanıza yaslanmanızı ve izlemeye devam etmenizi söyleyeceğim.

Follow focus,Manuel focus kullananlar için bulunmaz bir nimet adeta

Genelde buna benziyorlar.

Şimdi follow focus un mantığı aslında basit.Biz çekim yaparken, focus bileziğini kolaylık olsun diye yan tarafa taşımak. Bu işi mesleğe döken bile var focus puller diye ama hafiften sıkıcı bir iş gibi geliyor, düşünsenize ömrünüzün 30 yılı boyunca bir çarkı döndürdüğünüzü.  :D

Follow focus'un da öneminden bahsettikten sonra gelelim Matte box ımıza

Matte Box bulundurmanızın üç amacı vardır;birincisi, Lens flareleri önlemek. İkincisi, filtreyi çatırt diye değiştirilmesini sağlamak.üçüncüsü ise 'Çok Cool Bir Görünüm'  :D

Bir sonraki kameraya takılacak şeye geçelim, sizce ne?

Bence Mikrofon...

Mikrofon bizi kameranın gürültülü lensinden kurtaracak olan tek şeydir.

Mikrofonun ne işe yaradığını anlatmama gerek yok herhalde.

Şimdi sıra stüdyo malzemelerinde.

Fotoğraf sanatında da video sanatında da en önemli yardımcımız, ışıktır.

Burada, size ışıkla nasıl arkadaşlık kurabiliriz onu öğreteceğim.

Işıkla arkadaşlık kurabilmemiz için öncelikle bir ışık kaynağı bulmamız gerek.

Bunun en basit ve en güzel yolu bir şemsiye ile (Evet şemsiye) bildiğiniz sıradan bir lambayı birleştirmektir

Tam da şu şekilde.

En sonunda kameramız buna benzeyecek

Evet buraya kadarmış ucuz yoldan profesyonel çekim yapmak için bütün gereklilikleri anlattım sizin ihtiyacınız olacak olan tek şey bir senaryo bir de oyuncular.

Şimdi arkadaşım, 'En başta bir bütçe belirledin ama hiç fiyat falan vermedin.' diyeceksiniz hatta meraklanıp, bu malzemelerin, Türkiye fiyatlarına da bakmış olabilirsiniz.

Malesef arkadaşlar bunları Türkiye'den almaya kalkışırsanız, bütçemiz olan 500 TL size biraz yetersiz gelecek.

Peki ne yapacağız?

İthalat...

Çin'de bu malzemeler o kadar ucuz ki ağzım açık kaldı.Hatta ilk başta bütçeyi 1000 tl olarak belirlemiştim ama sonra 500 e indirdim.

('Fazla konuşma fiyatları söyle.')

Hay hay efendim buyursunlar.

Tripod

http://www.hepsiburada.com/liste/digipod-tr-570-170cm-tripod/productDetails.aspx?productId=bd97086&categoryId=86399&SKU=BD97086&navq=fh_sort_by%3d-_match_rate%252c-item_sale_count_pl%26fh_secondid%3dbd97086%26fh_lister_pos%3d0%26fh_location%3d%252f%252fcatalog01%252ftr_TR%252f%2524s%253dtripod%26fh_eds%3d%25c3%259f%26fh_refview%3dsearch

55 TL

Rig+Follow focus+Matte box : http://www.aliexpress.com/item/New-DSLR-VCR-Shoulder-Mount-Rig-Movie-Kit-Follow-Focus-Matte-Box-Top-Handle-5D-7D/1032009492.html

Sadece 230 TL

Mikrofon

http://www.aliexpress.com/item/Pro-DV-stereo-microphone-mic-uni-direction-for-Canon-500d-600d-5dII-1dIII-50D-60D-Nikon/522067736.html

55 TL

Işıklandırma

http://www.aliexpress.com/item/Bags-clothes-photography-light-set-2-stands-2-single-lamp-2-umbrella/804757855.html

60 TL

Geri kalan 100 TL ye de oyuncularınız ile beraber yemek yiyebilirsiniz  :D

« Son Düzenleme: 11 Temmuz, 2013, 00:01:51 Gönderen: Modifci »

I'm TRYING TO BE a director...

ucuz ve pratik ışık kaynağı

Başlatan ozbay08

Yanıt: 5
Gösterim: 3763
Son İleti 17 Şubat, 2015, 22:06:41
Gönderen: arslanturegun