Gönderen Konu: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...  (Okunma sayısı 24060 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Levent Evlice

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
Ynt: Neden Pentax Satışı Bu Kadar Az...
« Yanıtla #30 : 04 Mayıs, 2015, 13:38:09 »
Değerli forum üyeleri,
Nar Teknolojinin 2015 yılı başında aldığı yeniden yapılanma kararı doğrultusunda Uygulama Uzmanı olarak birkaç gün önce işe başladım. Hayatımın büyük bir bölümünü amatör ve profesyonel anlamda fotoğraf sektörü içinde geçirdim.
Bu bakımdan forumda bu başlık altında yazılan sorunları yakından biliyorum. Kişisel olarak eleştirilerde haklılık payı olduğuna inanıyorum. Nar Teknolojinin yeni ekibinde görev alan herkes gibi bu sorunları bilerek göreve başladım. Amacımız süreç içinde bu sorunları olabildiğince çözerel Pentax’ı ülkemizde hak ettiği konuma ulaştırmak. Yazıyı uzatmak istemiyorum. Zaten Nar Teknolojinin bir, iki ayda aldığı mesafeyi burada anlatmam çok mümkün değil; zaten yapılanların etkisi kısa süre içinde kendini gösterecek, uzun yazılara gerek bırakmayacaktır.
Bence en önemli konu fiyatlar konusundaki haklı şikayetleriniz. Üretici firmanın önemli desteği olmadan başka hiçbir ülkede olmayan vergilerin etkisini yok etmek tek başına distribütörün harcı değil. Gövde fiyatları sizlerden çok bizi rahatsız ediyor. Yeni ekibimiz göreve geldiğinden beri Ricoh yönetimiyle Pentax ürünlerinin fiyatları konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Bu konuda mesafe alabilmemizde sizlerin desteğinin önemli olduğuna inanıyorum.
Bazı üyeler forumda bu konuda Pentax yönetimine Türkiye’deki durumu anlatmak istediklerini belirtmişler. Ancak yurtdışı kontaklarımız adreslerini paylaşmamızı uygun bulmuyor. Düşünce ve isteklerini Pentax ilgililerine yönlendirmek isteyen forum üyeleri yazacakları 200 sözcüğün altındaki mesajlarını 4 Mayıs Pazartesi günü oluşturacağımız [email protected] adresine e-mail yoluyla gönderebilirler. Gelen e-mail sayısına bağlı olarak belirli sayıda mesajı tercüme ederek, geri kalanını orijinal haliyle ilgili kişilerle paylaşacağız. Bana göre daha iyi ve etkili bir alternatif, forum yöneticisinin İngilizce yazacağı ve çok sayıda üye tarafından imzalanacak bir mesajı ilgili kişilere aktarmamız olacaktır Umuyoruz bu destekleriniz üretici firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde bize destek olur ve arzu edilen neticeye ulaşırız.
Pentaxianların lens ve benzeri ürünlerde fiyatlarımızı incelemesinin ticari yaklaşımımız hakkında fikir vereceğini düşünüyorum. Bizlerde en az sizler kadar A.B.D. ile yarışan gövde fiyatları açıklayıp daha iyi satış rakamlarına ulaşmayı arzuluyoruz.
Hepinize bol fotoğraflı ve neşeli bir yaz diliyorum.

Çevrimdışı Lupara

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #31 : 04 Mayıs, 2015, 16:16:52 »
Yeni işiniz hayırlı olsun. İşiniz biraz zor.

Katkısı olacaksa sizin hazırlayacağınız ingilizce bir metni imzalayabiliriz.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #32 : 04 Mayıs, 2015, 21:33:21 »
Değerli forum üyeleri,
Nar Teknolojinin 2015 yılı başında aldığı yeniden yapılanma kararı doğrultusunda Uygulama Uzmanı olarak birkaç gün önce işe başladım. Hayatımın büyük bir bölümünü amatör ve profesyonel anlamda fotoğraf sektörü içinde geçirdim.
Bu bakımdan forumda bu başlık altında yazılan sorunları yakından biliyorum. Kişisel olarak eleştirilerde haklılık payı olduğuna inanıyorum. Nar Teknolojinin yeni ekibinde görev alan herkes gibi bu sorunları bilerek göreve başladım. Amacımız süreç içinde bu sorunları olabildiğince çözerel Pentax’ı ülkemizde hak ettiği konuma ulaştırmak. Yazıyı uzatmak istemiyorum. Zaten Nar Teknolojinin bir, iki ayda aldığı mesafeyi burada anlatmam çok mümkün değil; zaten yapılanların etkisi kısa süre içinde kendini gösterecek, uzun yazılara gerek bırakmayacaktır.
Bence en önemli konu fiyatlar konusundaki haklı şikayetleriniz. Üretici firmanın önemli desteği olmadan başka hiçbir ülkede olmayan vergilerin etkisini yok etmek tek başına distribütörün harcı değil. Gövde fiyatları sizlerden çok bizi rahatsız ediyor. Yeni ekibimiz göreve geldiğinden beri Ricoh yönetimiyle Pentax ürünlerinin fiyatları konusunda görüşmelerini sürdürüyor. Bu konuda mesafe alabilmemizde sizlerin desteğinin önemli olduğuna inanıyorum.
Bazı üyeler forumda bu konuda Pentax yönetimine Türkiye’deki durumu anlatmak istediklerini belirtmişler. Ancak yurtdışı kontaklarımız adreslerini paylaşmamızı uygun bulmuyor. Düşünce ve isteklerini Pentax ilgililerine yönlendirmek isteyen forum üyeleri yazacakları 200 sözcüğün altındaki mesajlarını 4 Mayıs Pazartesi günü oluşturacağımız [email protected] adresine e-mail yoluyla gönderebilirler. Gelen e-mail sayısına bağlı olarak belirli sayıda mesajı tercüme ederek, geri kalanını orijinal haliyle ilgili kişilerle paylaşacağız. Bana göre daha iyi ve etkili bir alternatif, forum yöneticisinin İngilizce yazacağı ve çok sayıda üye tarafından imzalanacak bir mesajı ilgili kişilere aktarmamız olacaktır Umuyoruz bu destekleriniz üretici firma yetkilileriyle yaptığımız görüşmelerde bize destek olur ve arzu edilen neticeye ulaşırız.
Pentaxianların lens ve benzeri ürünlerde fiyatlarımızı incelemesinin ticari yaklaşımımız hakkında fikir vereceğini düşünüyorum. Bizlerde en az sizler kadar A.B.D. ile yarışan gövde fiyatları açıklayıp daha iyi satış rakamlarına ulaşmayı arzuluyoruz.
Hepinize bol fotoğraflı ve neşeli bir yaz diliyorum.
levent bey önce hoşgeldiniz.sitemize bu yazıyı yazmış olmanızın bile güzel bir adım olduğunu düşünüyorum.şikayetler bilindik ,çözümler ise çok yönlü adım gerektiren şeyler.Allah kolaylık versin.unutmamak lazımki hobi insanların ihtiyaç listesindeki son kalemi oluşturur.mutlu olurken sıkıntı çıkartmayacak hobiler yapmak isteriz.işte tamda bu yüzden öncelikle parasal kısmını hallederseniz.en önemli katkıyı yapmış olursunuz.kendi adıma pentax bana fiziksel manada yeterli geliyor.yani FF falan gibi beklentilerim yok.çekmek isteyipte bunu çekemedim dediğim hiçbir fotoğrafım olmadı(tekrarlıyayım kendi adıma :) ).yani kısaca daha adil fiyatlandırma konusu elzem durumda diye düşünüyorum.saygılarımla
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #33 : 04 Mayıs, 2015, 23:04:11 »
Sorunları çözmede genelde hep yapılan bir taktik savuşturma olayı başka noktalara çekmek, burda hep dile getirilen bir sorun yurt dışında her yerde kar + vergi + masraflar dahil 2250 tl ye satılan pentax k3 ülkemizde neden 3.750 tl yani neden lafı dolandırıp duruyorsunuz siyasetçiler gibi.

Yurt dışında spariş ile 100 dolar karşılığında getiren bir çok kişi var sırf o komisyonlar ile para kazanıyorlar oradaki satıcı satıyor kar ediyor ondan alıp size getiren aracı 100 dolar kazanıyor ve ürün size geliyor alıyorsunuz elinize k3 ve hala buradaki fiyattan 1000 tl daha ucuza almışsınız. Bu işten üretici kazanıyor, satıcı kazanıyor, aracı kazanıyor, alan kişi kazançlı çıkıyor yetmedi alan kişide üzerine 100 dolar kar koyup kutusunu açmadan satsa diğer alan kişi halen mağaza fiyatından ucuza almış olacak.

Eee sonuç ya bu ricoh NAR AŞ yi dolandırıyor yada nar bizi, illa çıkıp buradan k3 lerin her tekini xxx dolardan getiriyorsunuz diye ilan mı edelim artık bu millete kazık atmayın lütfen dürüst olalım

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #34 : 04 Mayıs, 2015, 23:46:50 »
Sorunları çözmede genelde hep yapılan bir taktik savuşturma olayı başka noktalara çekmek, burda hep dile getirilen bir sorun yurt dışında her yerde kar + vergi + masraflar dahil 2250 tl ye satılan pentax k3 ülkemizde neden 3.750 tl yani neden lafı dolandırıp duruyorsunuz siyasetçiler gibi.

Yurt dışında spariş ile 100 dolar karşılığında getiren bir çok kişi var sırf o komisyonlar ile para kazanıyorlar oradaki satıcı satıyor kar ediyor ondan alıp size getiren aracı 100 dolar kazanıyor ve ürün size geliyor alıyorsunuz elinize k3 ve hala buradaki fiyattan 1000 tl daha ucuza almışsınız. Bu işten üretici kazanıyor, satıcı kazanıyor, aracı kazanıyor, alan kişi kazançlı çıkıyor yetmedi alan kişide üzerine 100 dolar kar koyup kutusunu açmadan satsa diğer alan kişi halen mağaza fiyatından ucuza almış olacak.

Eee sonuç ya bu ricoh NAR AŞ yi dolandırıyor yada nar bizi, illa çıkıp buradan k3 lerin her tekini xxx dolardan getiriyorsunuz diye ilan mı edelim artık bu millete kazık atmayın lütfen dürüst olalım

Yusuf abi ithamlar sert. Olmadı... Ne Pentax'a ne ona ne buna. Sadece PentaxTürk'e zarar bu üslup.

Sanatçıyı yalvar yakar getirdiğimizde bu üslupler yüzünden kaçmıştı. Şimdi de ithalatçı firma yetkilisi bizzat açıklama yapıyor. Hem de göreve birkaç gün önce gelmişken. Bu muamele yakışır mı bize?

PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #35 : 05 Mayıs, 2015, 00:05:23 »
Peki öyle diyorsun baha onlara yapılan yakışmıyor bize yapılan yakışıyor mu elin amerikalısından biz çokmu zenginiz orda 800 dolarsa bizdede hadi 1000 dolar olsun 200 dolarda karları olsun gümrük beyannamesini açıklasın kaça getirdiğini söylesin demiyoruz fiyatların biraz makul olmasını istiyoruz madem bir işe girişti bu firma elini taşın altına koyacak tüm şirketin masraflarını satacağı 3 tane makinadan çıkarmaya çalışmayacak. Benim işim vergi ve kurumların gider ödemeleri ile ilgili bir şirketin masrafı gideri nedir iyi kötü bilirim bize bildirim yaparlar çünkü ama sen zaten piyasada yeni olan ve tutundurmaya çalıştığın bir ürünü bu kadar yüksek fiyattan piyasaya arz edersen bu hem şirkete zarar verir hemde kullanıcıya. Artık bir tık ile herkes neyin kaça satıldığını görüyor ve bu halde rekabet etmen için önce yatırım yapacaksın sonra kar bekleyeceksin.

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #36 : 05 Mayıs, 2015, 00:22:10 »
Peki öyle diyorsun baha onlara yapılan yakışmıyor bize yapılan yakışıyor mu elin amerikalısından biz çokmu zenginiz orda 800 dolarsa bizdede hadi 1000 dolar olsun 200 dolarda karları olsun gümrük beyannamesini açıklasın kaça getirdiğini söylesin demiyoruz fiyatların biraz makul olmasını istiyoruz madem bir işe girişti bu firma elini taşın altına koyacak tüm şirketin masraflarını satacağı 3 tane makinadan çıkarmaya çalışmayacak. Benim işim vergi ve kurumların gider ödemeleri ile ilgili bir şirketin masrafı gideri nedir iyi kötü bilirim bize bildirim yaparlar çünkü ama sen zaten piyasada yeni olan ve tutundurmaya çalıştığın bir ürünü bu kadar yüksek fiyattan piyasaya arz edersen bu hem şirkete zarar verir hemde kullanıcıya. Artık bir tık ile herkes neyin kaça satıldığını görüyor ve bu halde rekabet etmen için önce yatırım yapacaksın sonra kar bekleyeceksin.

Abi ben de mutlu değilim tabi ki. O fark cebimde kalsın isterim herkes gibi. Ama bunu ifade ediş şekli rencide edebiliyor. Sadece bu yönden konuşuyorum.
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Çevrimdışı Wakeme

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #37 : 05 Mayıs, 2015, 09:09:36 »

Bu bakımdan forumda bu başlık altında yazılan sorunları yakından biliyorum. Kişisel olarak eleştirilerde haklılık payı olduğuna inanıyorum. Nar Teknolojinin yeni ekibinde görev alan herkes gibi bu sorunları bilerek göreve başladım. Amacımız süreç içinde bu sorunları olabildiğince çözerel Pentax’ı ülkemizde hak ettiği konuma ulaştırmak.
Bence en önemli konu fiyatlar konusundaki haklı şikayetleriniz. Üretici firmanın önemli desteği olmadan başka hiçbir ülkede olmayan vergilerin etkisini yok etmek tek başına distribütörün harcı değil. Gövde fiyatları sizlerden çok bizi rahatsız ediyor. Yeni ekibimiz göreve geldiğinden beri Ricoh yönetimiyle Pentax ürünlerinin fiyatları konusunda görüşmelerini sürdürüyor.  Bizlerde en az sizler kadar A.B.D. ile yarışan gövde fiyatları açıklayıp daha iyi satış rakamlarına ulaşmayı arzuluyoruz.

ysf044 bu adamın yazdıkları senin için bir şey ifade etmiyor, anladık teşekkür ederiz.

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #38 : 05 Mayıs, 2015, 09:09:49 »
Biraz sert bir ifade olmuş olabilir ama bu en çok şirketin yararına çünkü aylar oldu hala bir tanıtım ve pazarlama stratejisi yok şirketin. Şuan NAR AŞ nin tek amacı ürünleri tanıtmak ve satmak olmalı bulun için kampanyalar tanıtımlar yapmak zorunda makina almak isteyen her 10 kişiden 5 kişinin aklına pentax markasınında girmesi lazım. Satacağınız ürünün aynısını alıcılar piyasada daha ucuza temin edebiliyor ise sizin şansınız daha az demektir. toplasan 300 - 400 kişi var piyasada pentax kullanan bunlara zaten ürün satamazsınız bu kişilerin zaten birer tane pentaxı var çevremde hangi makinayı alayım dediklerinde pentax al daha sağlam daha kaliteli diğerlerine oranla daha ucuz diyebilmeliyim.

Zamanla olacak deniyor artık zamanı yok özellikle tanıtımlar yapılmalı hazır pentaxtürk forumu yerine oturmuş durumda sırf şirketin ürün tanıtımlarını kampanyalarını haberlerini yayınlayacağı bir sayfa ile pentaxı daha çok insana tanıtma imkanı var.

Özellikle ispanyada bulunan yetkili pentax satıcısı pentaxeros forum sitesi üzerinden hem tanıtımları hem satışları kampanyaları sunuyor ve aynı zamanda kullanıcıların iletişim ve paylaşım forumu konumunda yani her şey bir çatı altında derli toplu bir şekilde kullanıcıların elinin altında.

Şirketin burdaki eleştirilerimizi tepki olarak değil fikir ve strateji belirlemek açısından değerlendirip faaliyetlerine yön ve hız vermelidir. 1950 den bu yana yurt dışı temsilciliği almış tanıtım ve pazarlama yapamadığı için batmış 10 binlerce şirket dosyası var şuan çalıştığım kurumda, büyük çoğunluğunda markalar batmamış hala duruyor aracı firmalar batmış. O yüzden şirketten çıkışlar bekliyoruz ama aylar oldu ses seda yok diğer markalarda sürekli etkinlikler var yarışmalar tanıtımlar geziler düzenleniyor seminerler düzenliyorlar bir şekilde ismini yaymaya çalışıyor markanın biz daha tahir beyin k3 tanıtım videosundan başka bir şey göremedik.

Çevrimdışı umitunaldi

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Kişisel Web
« Yanıtla #39 : 05 Mayıs, 2015, 10:55:35 »
Yusuf abi ithamlar sert. Olmadı... Ne Pentax'a ne ona ne buna. Sadece PentaxTürk'e zarar bu üslup.

Sanatçıyı yalvar yakar getirdiğimizde bu üslupler yüzünden kaçmıştı. Şimdi de ithalatçı firma yetkilisi bizzat açıklama yapıyor. Hem de göreve birkaç gün önce gelmişken. Bu muamele yakışır mı bize?

Sevgili Baha;

Yorumlar aslına bakarsan hiç sert değil. Levent Bey'in profesyonel anlayışla baktığında Pentax'ın olduğu yerden memnun olmayan, çevresinde daha fazla Pentax görmek isteyen ve alışverişlerini Yurt dışı veya ikinci el pazarı yerine yetkili noktalardan rahatça yapmak isteyen bir grup göreceğine eminim.

Şirketin burdaki eleştirilerimizi tepki olarak değil fikir ve strateji belirlemek açısından değerlendirip faaliyetlerine yön ve hız vermelidir. 1950 den bu yana yurt dışı temsilciliği almış tanıtım ve pazarlama yapamadığı için batmış 10 binlerce şirket dosyası var şuan çalıştığım kurumda, büyük çoğunluğunda markalar batmamış hala duruyor aracı firmalar batmış. O yüzden şirketten çıkışlar bekliyoruz ama aylar oldu ses seda yok diğer markalarda sürekli etkinlikler var yarışmalar tanıtımlar geziler düzenleniyor seminerler düzenliyorlar bir şekilde ismini yaymaya çalışıyor markanın biz daha tahir beyin k3 tanıtım videosundan başka bir şey göremedik.

Son derece haklısınız. Bazen 1Dx ile çekim yaparken boynumdaki Pentax ı görenler bu nasıl marka yahu. Nerden aldın diye soruyorlar. En komiği de DSLR a pentax'ile başladığımı öğrendiklerindeki yüz ifadeleri. Çok güzel bir makine kullandığını bilip bunu insanlara anlatma uğraşısı gibisi yok. Hele birde Bu kadar güzel bir makinenin Lens vs gibi ihtiyaçları için çırpınmak gibisi hiç yok.

Tamamen hak veriyorum sizlere
Canon 1Dx
Canon EF 400mm f/2.8L IS II USM
Canon EF 70-200mm F2.8 IS II USM
Canon EF 1.4x II Extender
-----------
Pentax K-X
Pentax DA 18-55mm 1:3.5-5.6 AL
Pentax DA 50-200mm f/4-5.6 ED
Sigma 70-300mm F4-5.6 DG APO MACRO

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #40 : 05 Mayıs, 2015, 15:31:02 »
Benim sürekli yırtınıp durduğum konu bu. Tabii ki de sadece Pentax ile sınırlı değil. Fotoğraf ile uğraşan herkesi yolunacak kaz gören bir zihniyet var güzel ülkemde. 70 dolarlık Yongnuo bize gelince 500 - 600 lira. Yahu el insaf!
Aynı durum Pentax için de geçerli, ki Yusuf hocam da hesabı yapmış zaten. Baştan hesaplamaya gerek yok.
Ha, diyeceksiniz ki rakip firmalar...
Bana ne! Ben Pentax kullanıyorum şu an için beni onun fiyatı ilgilendiriyor. Yarın Nikon'a geçersem Karacasulu'ya çatarım.
Ancak, zaten satışı olmayan, kullanıcıları haricinde kimsenin pek de tanımadığı bir ürünü satmak istiyorsanız makul  kâr ile fiyatlandırmak zorundasınız.
Ben de Çinli'nin Amerikalı'nın kara kaşına çekik gözüne hayran değilim ama ürün alırken dışarıdan alıyorum. Hiç olmazsa, kazık yemediğimi biliyorum.
Kusura bakan baksın ama dost acı söylüyor işte.
Arslan Türegün

Çevrimdışı Levent Evlice

• Üye
  • *
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #41 : 06 Mayıs, 2015, 10:31:12 »
Değerli forum üyeleri,
Forumu yakından takip ediyorum ve ekip olarak eleştirileri olabildiğince önyargısız değerlendirmeye çalışıyoruz. Takdir edersiniz ki resmi şirket stratejilerini belirlemek ya da tartışmak için bu tip forumlar uygun zemin sunmuyor.
Eleştirilerden yaptıklarımızın burada bulunan bazı üyelerin bakış açısıyla gözükmeyebileceğini, gözükenlerin yetersiz bulunduğu anlıyorum. Bu anlaşılabilir bir durum. Özellikle sadece bir ay önce tam kadro çalışmaya başlamış bir şirket için çok şaşırtıcı da değil. Zaman içinde yapılanların daha çok çeşitleneceğini ve çok sayıda üye tarafından görülebileceğini düşünüyorum.
İlk yazıyı yazma amacım bazı üyelerin fiyat konusundaki şikayetlerini Pentax’a aktarmak istediklerini belirtmeleriydi. Baha ya da başka bir üye böyle bir yazının hazırlanıp, diğer üyelerce imzalanmasını sağlayabilirse, samimi teklifimizin geçerli olduğunu bir kere daha söylemek istiyorum.
Burada fiyat konusunda ithalatçıyı ve üreticiyi eleştirmek olumlu bir davranış, ama maalesef bizi arzu edilen noktaya götürmüyor. Mesajları üretici değil, bizler okuyoruz ve fiyat konusunda distribütör olarak olanaklar doğrultusunda en iyisini yapmak için zaten çabalıyoruz.  Son kullanıcılar tarafından kaleme alınan bir yazı bizim olduğu kadar Pentax Bölgesel Satış Müdürü’ nünde elini kuvvetlendirecektir. Sonuç elde etme konusunda söz ve umut vermek doğru değil ama bunun en doğru davranış biçimi olduğunu düşünüyorum. 

Çevrimdışı rocker_tr

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • Toronaga
« Yanıtla #42 : 06 Mayıs, 2015, 12:08:45 »
Yetkili kadronun değiştiğini yeni geldiğini söylüyor bir şans istiyor Pentax severlerin yardımcı olup sonuçlarını görmesi lazım. Ben şu anda fiyat performans olarak en uygun olan Nikon markasını  kullanıyorum. Bİr 5-6 sene rahat makine değiştirmem. Ama cidden bir şeyler yaparlar ise ilerki zamanda makine değiştireceğim zaman benim elimdede bir seçenek olmuş olur. İki gün önce geri gönderilmeden Digital SLR Türkiyenin Nisan sayısını aldım. Dikkatimi çeken bir konu 5 tane pentax reklamının olmasıydı. Daha önce gördüğümü hiç hatırlamıyorum. Nova K-S1,fotopazar K-3, fotografium K-S1, Klas foto K-50, fotoğraf dünyası K-S2 için tam sayfa reklam vermiş. Devamı gelir mi bilemem. Hayında mayıs sayısı dağıtılır. O zamna görecez.  ???

Pentax ve Sony'nin pazarda etkin olması ve benim işime gelir. Performans ve fiyat benim için daha önemli. Çekiyormu çekiyor ucuz olsun yeterki deseydim Canon alırdım, parayı harcıyamayacak yer bulamasaydım Pentax, Sony alırdım ama malesef benim boşa verecek param yok. Fiyat performans benim için en önemlisi. O yüzden düzgün beğenilen bir metin hazırlanır ise ben destek veririm bir çok kişi destek olacaktır. Hatta Change.org gibi bir siteye de konulup daha fazla kişiye destek olunabilir. Oraya yurtdışındaki yere yetkili yer bildirip dahası da var bu linkte diyebilir. Diğer fotoğrafçılık üzerine olan site, forum ve facebook gruplarından destek istenebilir.
« Son Düzenleme: 06 Mayıs, 2015, 12:12:13 Gönderen: rocker_tr »
4M Pinhole
Nikon D7100
Nikon F70
Canon SX130 IS
Nikkor 28-70mm f/3.5-4.5
Nikon 55-200mm f/3.5-4.5 G ED VR

Çevrimdışı ysf044

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #43 : 07 Mayıs, 2015, 11:24:24 »
Biraz satıcı ve aracılara yükleniyoruz ama burada pentaxcılarda suçlu en az onlar kadar, piyasada zaten pentax ürünleri çok az haliyle kullanıcısıda az bu yüzden kullanıcılar kimde hangi makina ve ekipman var az çok biliyor ve bir birini tanıyor. Söz gelimi 2. elde satılan bir çok ürüne aşina olduk artık o yüzden kendim çok rastladım burda veya diğer 2. el sitelerinde misal 300 tl ye aldıkları ürünleri 500-600 gibi rakamlara satmaya çalışanlar çok fazla pentaxda hepimizin içinde hep bir çıkar sağlama kar etme duygusu var ne yazık ki pentax kardeşliği pentax dostluğu paylaşımı diye bir ortamı yok pentaxın.

2010 yılından buyana çok ekipman değiştirdim bir çok lens aldım ve hep aldığım fiyatın altına sattım çoğunuda yurt dışından getirdim benim gibi olan çok kişi var görüyorum amaç herkesin aklında olan ekipmanı kullanması ve tekrar bize dönüşünün daha makul olması için böyle olması lazım. Ama ne yazık ki çok rastladım benden 120 tl ye aldığı bir lensi 300 tl ye satanları mesela 840 tl ye pentax kr + pentax 18-135 lensi alan bir arkadaşın şuan pentax kr gövdeyi 750 tl ye pentax 18-135 lensi 750 tl den ayrı ayrı satmaya çalışması gibi dün aldı bu gün 2 katına satmaya çalışıyor.

O yüzden artık resmi satıcılara bir şey diyemiyorum çünkü biz kendimiz normal değiliz. Ben bu güne kadar hiç bir pentax ürününden 1 lira kar ettiğimi hatırlamıyorum çünkü kar etmek için bu zevkle uğraşmıyorum benim karım çektiğim fotoğraflar kullandığım farklı ekipmanlarda edindiğim tecrübe aldığım zevk. Ağırlıklı olarak pentax ve sony kullandım aldığı fiyattan satmak ve denk ekipman ile takas etmek kar amacı gütmemek gibi bir ortam sony kullanıcıları arasında büyük oranda oluşmuş durumda elindeki ekipmanı satarken büyük çoğunluk açıklamalı söylüyor bu isimli arkadaştan bu fiyata aldım aynı fiyattan satıyorum gibi, kullanıcı sayısının artması ve pentaxcılar arsında güven ve dostluğun artması için ticari zihniyet olmadan güzel bir ortamın oluşturulması şart.

Ben dahil görüyorum bir çok arkadaşımız nakit ihtiyacından dolayı ekipmanlarını zararına satmak zorunda kalıyor bu durumda genelde ben ekipmanımı sattığım kişi çok iyi seçmeye çalışırım acaba kullanıcımı yoksa benden 3 e alıp millete 5 e mi satacak diye ama ne yazık ki şuana kadar bakıyorum %50 tutturabilmişim bir çoğu benden almış kar koyarak satmış.

Yazıyı biraz uzatıyorum ama madem bir şeyler istiyoruz o zaman bizlerde pentax için bir şeyler yapalım en azından bir birimize karşı dürüst olalım, her şeyi de devletten beklemeyelim... lütfen

Çevrimdışı arslanturegun

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #44 : 07 Mayıs, 2015, 12:09:36 »
Bu tespit de son derece doğru.
Galiba insanımızda biraz fazla hırs var, sıfır üründe de ikinci el üründe de, fotoğraf makinesinde de bulaşık bezinde de aynı durum söz konusu.
Yine ithalatçıya (yani resmi olanına) gelecek olursak, ürün makul fiyatla piyasaya arz edilirse, uyanık vatandaşlar da aynı ürünü aynı makuliyet derecesinden satabilirler (diye düşünüyorum).
Levent beye belki de anlatamadığımız konu şu. Üretici firma zaten uygun fiyatla ürününü satıyor. Yani oraya ingilizce, japonca ya da her ne dilde isterlerse yazı yazıp imzalamanın bir gereği yok. Bizim derdimiz Türkiye'de bu ürünün fahiş fiyatla satılması.
Basit örnek.
Pentax K-3 gövde 
Fotografium 3.799 TL.
B&H 799 USD (799*3 = 2397 TL. %20 vergi = 480 TL.  nakliye 100 USD = 300 TL.) Toplam 3.200 TL.
dikkat edrseniz B&H o fiyattan kâr ediyor, yani ithalatçı kârı diye bir durumu hesaba katmak söz konusu değil. Kaldı ki bu hesap bireysel alımla ilgili. Üstüne üstlük dolar kurunu da abartıp 3 TL. yazdım.
Arslan Türegün

Pentax Yeni FF ve Orta format Macro Lensleri İçin Patent Başvurusunda Bulundu

Başlatan adr

Yanıt: 2
Gösterim: 6784
Son İleti 17 Ocak, 2013, 21:57:14
Gönderen: Baha
DSLR dünyasının en güçlü iki makinası karşılarştırması. Pentax 645D vs Nikon D3x

Başlatan cbaytan

Yanıt: 15
Gösterim: 16544
Son İleti 21 Ocak, 2013, 12:15:15
Gönderen: Korhan
Pentax'tan süper zum destekli, çift deklanşörlü kompakt: Optio VS20

Başlatan kampfar

Yanıt: 2
Gösterim: 6576
Son İleti 27 Ocak, 2012, 23:19:52
Gönderen: ercan69
Ricoh, Pentax fotoğraf makinesi bölümünü satın aldı