Gönderen Konu: Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)  (Okunma sayısı 4194 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
Degerli forum uyeleri (Ve ziyaretciler)

Neden pentax? Kolay soru ama uzun bir cevap (daha dogrusu verecegim link de yer alan uzun bir liste ile ) vermek istedim.

Pentax da lensler diger markalara gore cok yok, ff mi carpanli mi, su bu konulara girmek bile istemiyorum. Liste her seyi ozetliyor.

Yapilan calisma oldukca ozenle hazirlanmis. Daha once forumda bu paylasildi mi bilmiyorum (Forumu gunluk takip etmeye calissamda bazen islerimin yogunlugundan dolayi zor olabiliyor), paylasildiysa moderator tarafindan silinebilir.

6053 LENS Pentax da kullanilabilir diye bir liste de toplanmis. Bunlarin cogunlugu M42 tabir edilen Vidali lensler (ki manuel calisanlar ve sevenler icin bir sorun teskil etmez)

Benim sahsen gorustugum bazi kisiler (Norvec`de) ki ciddi anlam da fotograf ile ugrasan kisiler bunlar, bu sayinin 6000 lerden de fazla oldugunu soylediler bana. Hatta denemem icin bana verdikleri o kadar ozel lensler vardi ki kolleksiyonlarinda, hayran kaldim resmen!

Listemiz b usayfada.

http://www.photopentax.com/compatibilite-en.html

Degisik konularla ilgilide bilgi verilmis. Listenin hazirlanmasinda buyuk emek harcayan Jean-Pierre Branle bende tesekkurlerimi sunmak isterim bu forum araciligiyla. Madem alinti yapiyoruz, tesekkurumuzu de sunalim.

Bu liste dikkatle incelenirse, gercekten cok dusuk miktarlarda mukemmel lenslere sahip olunabilir. Kacta kaci ulasilabilir, ulasilsa da hangi durumda? Bunlar tartisma konusu. Biraz aramak, sormak sorusturmak gerekiyor sanirim.

Benim gibi agirlikli manuel calismayi seven arkadaslar, cok degisik tatlarda lenslere ulasabilir.

Saygilarimla

Çevrimdışı PENTAX

• Üye
    • Profili Görüntüle
Ynt: Pentax da kullanilabilir olan Lensler (Listeye gore 6053 tane)
« Yanıtla #1 : 02 Mayıs, 2013, 23:08:41 »
Jean-Pierre Branle'ye bir teşekkürde benden. Çok emek gerektiren bir çalışma. Bak bak bitmedi :)
Ve her bir lensin fotoğrafı da var. İsme tıklayınca çıkıyor.

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 04 Mayıs, 2013, 10:00:30 »
lens 6000 tane olmasının bence çok fazla bi önemi yok pentax sın bana göre en büyük problemi Allaha emanet olan AF sistemi, ne yapıp edip bu AF sistemine bi çare bulmalı yoksa çok pentaxçıyı kaybeder. bana göre full frame çıkarmasından daha büyük önem arzediyor bu
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı nordlys

• Üye
    • Profili Görüntüle
    • flickr
« Yanıtla #3 : 04 Mayıs, 2013, 11:13:23 »
lens 6000 tane olmasının bence çok fazla bi önemi yok pentax sın bana göre en büyük problemi Allaha emanet olan AF sistemi, ne yapıp edip bu AF sistemine bi çare bulmalı yoksa çok pentaxçıyı kaybeder. bana göre full frame çıkarmasından daha büyük önem arzediyor bu

Merhaba arkadasim,

Alinti yaparak cevap vermemi lutfen sahsina bir elestiri olarak gormeni istemem.Sadece fikrimi soyluyorum. Sonucta fotograf keyif isi (Maddi kazanimlar dogrultusunda bu alanda calismak ayri bir konu). AF konusuna gelince, ben K-5 kullaniyorum. Bana gore essiz bir makina. Buyut olarak neredeyse bir Leica M9. AF kismi derece de iyi,dusuk isikta evet zorlayabiliyor. Ama simdi cikardiklari K-5 II ve s modeli af konusunda bir iki adim onde. AF ciddi anlamda iyi bir makina ve lens dersek ben Nikon derim. Ucan kacan nereseyse hic bir sey kurtulmaz onun af den. Tabi o lensler 2000 ile 5000 dolara kadar fiyat araliklarina sahip. Bunun yaninda bir 700-750 dolara Tamron 70-200 F/2,8 alinabilir. AF hizi biraz yavas muadillerine gore ama optik olarak neredeyse 1500-2000 dolarlik lenslerle ayni klasmanda. Tercih meselesi. Tabiki o lensle spor vb (cekenler var) cok hareket gerektiren aktiviteler kullaniciyi zorlayabilir. Benim icin af cok onemli degil, daha dun  SMC-Pentax-M 80-200mm F4.5 ve Vivitar 75-205mm f3.8 iki lensi 110 dolara aldim. Tamron 70-200 lense 750 dolar vericektim. 600 dolarin ustunde para cebimde kaldi. Bu tercih meselesi, bazi durumlarda af gerekli olabiliyor. Hobi olarak (biraz da hobinin uzerinde) pentax yeterli gelebilir diye dusunuyorum.

Listedeki lensler manuel agirlikli lensler. Cok hizli sistemlere sahip olup pentax dan vazgecemeyen cok kullanici gordum. Yasadigim yerde, zaman buldukca bir araya geliyoruz ve cekimler yapiyoruz. Kimisi DA 200 ile geliyor, kimisi isi manuel tele obj. ile geliyor. Bazilari da genis acilarla. Guzel atmosfer oluyor. Is zaten, guzel bir kareyi dogru degerlerle yakalamak ve paylasmak.

Forumda lens, makina satan arkadaslar var. Butce zorlamazsa K-5 II yada s(tercih meselesi)  modelini al derim. Seni uzmez.

Çevrimdışı İhtiyar

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 04 Mayıs, 2013, 14:39:10 »
yok hocam yanlış anlama söz konusu değil, ama bazen öyle bi duruma geliyor ki çok can sıkabiliyor, işte böyle bi durumda yazdım ben bu yorumu valla yeni tamron 17-50 aldım bakalım sonuçları ne olacak.
Pentax K-S1
Pentax DA 40mm 2.8 xs-
Pentax DA 35MM F2.4
Pentax DA WR 18-135MM
Pentax AF200 fg flash
Pentax A 50mm 1,7
Pentax Dal 18-55

Çevrimdışı Baha

• Admin
  • Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 07 Mayıs, 2013, 21:13:54 »
6053 dile kolay. :))
PENTAX K-3
SMC PENTAX-FA* 1:2 24mm IF AL
SMC PENTAX-FA 1:1.8 31mm AL Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.9 43mm Limited
SMC PENTAX-FA 1:1.8 77mm Limited

I'm a Photographer, not a Terrorist.

Neden Pentax Değilde Nikon,Canon veya Diğer Bir Markayı Tercih Ettiniz?

Başlatan PENTAX

Yanıt: 79
Gösterim: 40785
Son İleti 23 Şubat, 2021, 18:39:10
Gönderen: Lupara
Christopher Bissell'in Pentax 645D Kullanarak Yaptığı Moda Çekimi

Başlatan Baha

Yanıt: 2
Gösterim: 3177
Son İleti 28 Haziran, 2013, 13:06:37
Gönderen: muhsinbagdadi
nikon d5200 veya pentax k5 alacak kararsız