Gönderen Konu: satış yapan tüm arkadaşların okumasını tavsiye ederim.  (Okunma sayısı 34918 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
dünkü konuda kaş yapalım derken göz çıkarmıyalım derken.burdaki arkadaşların ilerde sıkıntı yaşamması için küçük bir araştırma yapınca aşagıdaki bilgilere ulaştım.sanırım biraz daha tedbirli olmakta fayda var.hepinize saygılarımla.(bu paylaşım arkadaşlarımızın fayda yerine zarar görmemesi için bulunmuştur .lütfen yorumlarken ona göre yorumlayın.saygılarımla.)       

Gitti Gidiyor'daki Vergi Borcu ?
Gittigidiyor, tüm kullanıcı işlemlerini, banka dökümlerini, kullanıcılarla geçmişte yaptığınız mesajlaşmalarınıza kadar herşeyi maliyeye vermiş.

Gittigidiyordan faturasız satış yapan arkadaşlara şimdiden geçmiş olsun...
Aramızda avukat ve mali müşavir varsa, konuya katılımı bazı durumların anlaşılmasında yol gösterebilir.

Konuyu biraz açarsa bildiğiniz açık arttırma sitesi ürün başına ortalama 2,5-5 TL arası listeleme ücreti ve satış üzerinden %10 kesinti alarak ticari faaliyetine devam etmekteydi kullanıcılardan gelen %10 çok fazla mesajlarına (aralarında bende varım) cevap olarakta bu komisyon bedelinin içerisinde kanuni kesintilerinde olduğu sadece gg ye kesinti olarak kalmadığınıda belirtmekteydiler.

Bu şekilde günler aylar geçiyor site gittikçe büyüyor ebayle ortak olup zamanla en büyük alışveriş sitesi oluyorlar.

Yıl 2010 u gösterdiğinde maliye gittigidiyor üzerinden yapılan alışverişler üzerine eğilince site tanıdık bir manevrayla (abi biz yiyiciyiz satıcı değiliz) biz sadece yer sağlayıcıyız biz işlemlerin faturalandırılmasından sorumlu değiliz diyerek kendini geriye atarken, buyrun bunlar kullanıcı işlemlerinin hepsi diyerek maliyenin incelemesine açan gg kendisini bugüne getiren kullanıcılarınıda bir anda milyarlarca liralık cezaya mazur bırakarak bize bürütüsü tekrar tekrar andırıyor.

Bugün aynı konuda gelen yüzlerce soruya oluşturduğu taslak metinle cevap vermekle yetinen gittigidiyor kendini kurtarırken düştüğü durumu apaçık ortaya seriyor. Malum sorulara hazırlanan taslak cevap

"Gitti Gidiyor Bilgi Teknolojileri San. ve Tic. A.Ş. (�ittiGidiyor A.Ş.� www.gittigidiyor.com isimli alan adından ve bu alan adına bağlı alt alan adlarından oluşan web sitesi ile, kullanıcılarına, 5651 sayılı İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanun�a tanımlandığı şekilde, �er Sağlayıcı Faaliyet Belgesi�ile hizmet vermektedir.

GittiGidiyor A.Ş. sadece kullanıcıların kendi aralarında alış veriş yapmaları için gerekli teknik altyapıyı ve iletişim platformunu oluşturmaktadır. GittiGidiyor A.Ş. Kullanıcı Sözleşmesinin 7.1.b bendinde belirtilen �ullanıcı'lar, Güvenli Ticaret ve Ödeme Sistemi'nden ve Hizmet'lerinden faydalanılarak alınıp satılan ürünlerin satışından veya satışa bağlı işlemlerinden kaynaklanacak her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerin hepsinden, doğrudan ve/veya dolaylı olarak sorumludurlar. Satış ve işlemlerden doğabilecek her türlü vergi, resim, harç ve benzeri yükümlülüklerden doğacak sorumlulukların hiçbirisi Gittigidiyor'a ait değildir.�hükmü doğrultusunda, GittiGidiyor A.Ş.�e ait web sitesi kullanıcıları, site üzerinden yaptıkları satışlar ile ilgili düzenlemeleri gereken belge ve doğacak vergilerden, yürürlükte olan Vergi Kanunları çerçevesinde, kendileri sorumludurlar."

ve bir kullanıcının bir hukuk sitesindeki feryadı

"Selamlar, umarım faydalı olabilirsiniz, şu anda çok çaresizim, sanırım hayatımın sonu geldi, gittigidiyorda yıllardır elimde kalmış olan takı malzemelerini satıyordum, fakat bugün izmir maliyeden bir telefon aldım, görüşmeye çağırıyorlar beni, netten küçük bir araştırma ile başıma çok kötü şeyler geleceğini öğrendim, 2009 da toplam satışım 3000 lira, ceza ödemem imkansız beş parasızım, son 50 lira paramı dün GG deki biten dükkanımı açmaya verdim, bilsem açarmıydım yeniden SİTELERDE EN AZ 1 MİLYAR CEZALARDAN BAHSEDİLİYOR) benim bu parayı ödeyebilmem imkansız, ödemediğim taktirde ne kadar bir sürede icra işlemi başlar, hapis cezası ne kadar zamanda çıkar? Ne kadar ceza alırım? Değerli cevaplarınıza şimdiden teşekkür ederim..."

Bir Başkası

"Arkadaşlar;
10 Mayıs 2010 tarihinde İzmir vergi denetim müdürlüğünden gittigidiyor.com dan yaptığım satışlar için telefonumdan arandım arayan kişi nilgün hanım-memur (0505 649 60 70)
Önce olayın şaka olduğunu sandım ama gerçekti...en kısa zamanda benim le görüşmek istediklerini söyledi..erken gelmem lehime olduğunu ekledi ki BU SON DERECE DOĞRU!

12 Mayıs 2010 da denetim kurulu merkezine gittim ..Yanıma ellerinde GG tüm satış işlemlerimin olduğu rapor,mesajlaşma,kargo vs bilgileri olan 3 kişi gelip masaya oturdu...
Gg ye kayıt tarihim 2006 idi...o zamandan bu zamana toplam 1262 işlemim vardı 2009 itibari ile bana söylenen 993 işlemdi ..gerisi 2010 a aitmiş..
Ürünlerin hepsi 2. el sağdan soldan bulduğum harçlık cıksın diye eşden dostan tedarik edip sattığım ürünlerdi...
2009 un aralık ayı baz alınarak bana vergi cezası kesitiler...toplam işlem haçmim 23 milyar (Kar değil -ürünlerle birlikte) olduğunu bunun KDV sini ödemem gerektiğini ayrıca tanesi 160 tl olan 993 adet tutanak imzalamam gerektiğini ceza ödeyeceğimi söylediler...

Hayatımın hiç bir göndeminde dizlerimin bağı çözülmedi ve dilim tutulmamışdı...
160*933 işlem demek =149,280 TL demekti...hayatımda bu parayı ne sahip oldum nede bir arada gördüm...şoka girdim...! evde 3-5 harclık cıksın diy satış yaptığımı vergi mükellefi omadığımı gg nin adıma vergilerini ödediğini sanıyordum..bunu söyledim ...(ama GG sadece hizmet bedeli olan %10 kısmının kendisine ait olan kısmı ödüyomuş..) Karsımdaki memur bunları anlatırken algılama durumumu yitirdim ...fenalaştım ve su istedim...caresizlik ...! 3.katta bulunan kişi ile görüşüp öğrenci olduğumu ve bu işi evden yaptığını söylememi istediler...koşa koşa indim .. önce halime ve tavrıma bakarak olayı başdan anlattım....bana inandılar KDV %18 = 2009 yılı kar oranım 5000 tl gibi gösterdiler 750 tl civarı ceza kesildi... 933 tutanakda 35 adete düştü ..yaklaşık kesilen ceza toplamı 7000 tl oldu.. aslında bunu bile ödemeye gücüm yok iken bu cezayı kabullenmek dışında hiçbir seceneğim yoktu. Arkadaşlar izmirde olun yada olmayın bulunduğunuz ildeki vergi denetim koordinasyon müdürlüğünü arayınız bilgi alınız...erken gitmenizin sizin faydanıza...Bu olayı bizzat aşamış olan kişi olarak ..kesinlikle inkar itiraz ukalalık yapmayınız...ben 7000 tl ile sıyrıldığım için şanslıyım belki ama daha önceden mükellef kaydı olan iş yerleri ve kurumlara bu ceza indirimi KESİNLİKLE Yapılmıyor yapmıyacaklarını söylediler... Bu ceza indirimi evde benim gibi satış yapan kişilere gecerli olduğunu belirttiler.... Gg bu olayda sessiz ve halen reklamlarında ev hanımlarını emeklileri ek gelir isteyenleri avlamak adına satış yapmaları için davet etmektedir.

gittigidiyor.com Hile ile oyunu kazansada asla kaderi değiştirmeyecek ve gün gelip bunların hesabını verecektir."

Bir Mağdur daha...

Merhaba Arkadaşlar
Biraz uzun olacak ama okumanızda fayda var. Ben yandım siz yanmayın!

Artık tüm internetten satış yapanlar maliye tarafından takipte.Ek gelir elde etmek adına gittigidiyor internet sitesinde ikinci el ürünler alıp satmaktaydım. Geçen hafta maliye denetim koordinasyon müdürlüğü tarafından görüşmeye çağrıldım. Görüşmeye gittiğimde bana sitedeki tüm satış dökümlerim, mesajlaşmalarım, yıllık kazancım vb. bilginin dökümü çıkarıldı. İkinci el alıp sattığım için bu ürünlerde fatura falan kesilmemişti. Zaten vergi mükellefide değilim. Bu nedenle sadece 2009 aralık ayı baz alınarak toplam 68 adet usulsüzlük cezası tutanağı imzalatıldı. Bunun anlamı bilmeyenler için söyleyim 1 adet usulsüzlük cezası 169 kusür tl (bende bilmiyordum). Ayrıca aralık 2009 başından mükelleflik açılacağı ve tüm 2009 satışlarımın %18 KDV sini vereceğimi , 2009 daki tüm satışlarım üzerinden %20 gelir vergisi ödeyeceğimi, bugüne kadar ki verilmesi gereken gelir beyannamelerini cezalı olarak ödeyeceğimi vs söylediler. YIKILDIM ARKADAŞLAR! Toplamda 35,358TL ceza ödeyeceğim.Ayrıca Mükelleflik açacağım, fatura koçanı bastıracağım vs. Arabamı sattım kredi başvurusu yaptım. Ek gelir elde edelim derken düştüğüm durum bu. Aman arkadaşlar 3-5 lira kazanacağım derken başınızı belaya sokmayın.
Bu uygulama şu sıralar başlamış ve 2009 yılı sorgulanmaktaymış. Üzerinde VEDOP SORGULAMA LİSTESİ denen bir dosyada tüm kullanıcı isimleri adresleri ve telefonları bulunmaktaydı. Benimle birlikte görüşmeye gelen birçok kullanıcı vardı. Hepsi yıkılmıştı. Ağlayanlar vs.
Arkadaşlar zararın neresinden dönülse kardır. Bu yüzden eğer benzer durumdaysanız kendinizi kurtarın. Çünkü yaptığınız her satıştan sorgulanacaksınız. Şu anda 2009 sorgulanıyormuş. 2011 de 2010 sorgulanacakmış. Sadece bulunduğum şehirden sorgulanacak kişi sayısı 4300 müş. 4300 tane hayat mahvolacak. BEN YANDIM SİZ YANMAYIN.

Read more: http://www.gezenbilir.com/index.php?topic=58229.0#ixzz2iqJVRB6A                                                                                                                   
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı aghytn

Ynt: satış yapan tüm arkadaşların okumasını tavsiye ederim.
« Yanıtla #1 : 26 Ekim, 2013, 18:51:19 »
bilgilendirme icin cok sagol abi..dikkat etmek gerekiyor artık
« Son Düzenleme: 26 Ekim, 2013, 19:15:31 Gönderen: aghytn »
Sony A7ıı
Sony Vario-Tessar T* FE 16-35mm f/4 Za Oss
Sony Sonnar T* FE 55mm f/1.8 ZA
Sirui T-1005X Tripod ve G-10KX Ball Head
ThinkTank Urban Approach 5 Shoulder Bag
Gopro HERO4 Silver Edition
+EbiK GıBıK

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #2 : 26 Ekim, 2013, 19:06:02 »
benim bildigim senede 20 000 tl alıs verıs yapılırsa bu tur sıtelerden, o zaman vergıye tabi olunuyor, adamalar 2009 den bu yana butun yılları toplayıp vergı cezası kesmısler anladıgım kadarıyla hersey bu kadar kolay degıl o kadar para kolay kazanılmıyor bende bu sıtenın bır acıgını bulmaya calsırım, en ıyı akuvatı tutar hem bu sıtelere hemde elımden geldıgınce malıyeye bela olurdum
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı e.yurdem

• Üye
  • Ertugrul Yurdem
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #3 : 26 Ekim, 2013, 19:08:36 »
şahis kanaatim 2. el ürün satan özel kişileri pek de ilgilendirmeyeceği yönünde.

ancak dükkan açmışsa bu kişi ve oradan faturasız-sıfır ürün satışı olmuşsa sıkıntı olabilir.
çünkü fiş-fatura kesilmeyen ürünün KDVsi ödenmemiştir.

tabi bu bir internet söylentisi mi değil mi bilmiyorum ama 3-5 satış yapan değil,
binlerce ürün satanları ilgilendireceğini düşünüyorum.

iki-üç tane lens sattınız diye maliye kimseyi aramaz.

hele ki 2. ürünler için kimseyi bi yere çağırmaz.
# Pentax K-5 #

+ Sigma 10-20mm f/4-5.6 EX DC
+ Tamron AF 28-75mm f/2.8 SP XR Di LD Asp. (IF)
+ Pentax  SMC-A 50mm f/1.7
+ Zenit MC Helios-44K-4 58mm f/2
+ Prinzflex 135mm f/2.8 (K)

Çevrimdışı haldun31

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #4 : 26 Ekim, 2013, 19:20:19 »
güzel kardeşim amaç üzüm yemekse problem olmaz ama bağcıyı dövmekse devlet bu döver hemde hiç gözünün yaşına bakmaz.benimki naçizane uyarı yoksa benim satış yaptığım bir ürünüm yok.ama burda aile gibiyiz madem ,uyarmakta fayda var.
Allah ne verdiyse:)

Çevrimdışı _Rayearth_

• Üye
  • I LOVE PENTAX!
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #5 : 26 Ekim, 2013, 19:20:59 »
http://www.egirisimci.gov.tr/  link vermek yasakmı bilmiyorum ama buradan yaptıgınız işin tıcaretmı degılmı vergıye tabi mi yoksa muaf mı tutuldugunuzu ogrenebılırsınız
pentax ?
pentax A 50mm f:1.2
sigma 17-50mm f:2.8
METZ 58 AF-2

Çevrimdışı ozturert

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
    • blog
« Yanıtla #6 : 26 Ekim, 2013, 20:03:29 »
Pırlantaya vergi-kdv koysunlar sorun çözülür. Ama birileri kendi işini bozmasın diye pırlanta vergisini sıfırlarken (ekmekte bile var) evindeki eski eşyayı satanın peşine düşüyor.

Çevrimdışı JoRDaN

• Üye
  • Hikmet SiR
    • Profili Görüntüle
    • Hikmet Sir Photography
« Yanıtla #7 : 26 Ekim, 2013, 20:57:46 »
Burda başı yanan en fazla dükkan açmış olanlar. Çünkü bazı işyerleri internetten de satış yapsınlar diye ürünlerini bu siteye koyarak satış yapıyor ben 2-3 kere öyle alışveriş yaptığımı bilirim. Onlar kaç bin ürün satmıştır allah bilir.

Benim satışım ise sadece 1 kere oldu oda Pentax K-x i mi sattım oradan. Başka ne ürün satış için kullandım orayı nede başka bir şey. Hatta girmiyorum senelerdir. :)

Ama dikkatli olmak gerek, paylaşım içinde teşekkür ederiz Haldun abi.
Nikon D750
Nikon 24mm‑70mm ‑ F/2.8
Nikon 50mm - F/ 1.4
Nikon 70-200mm VR II - F/2.8

www.hikmetsir.com
Instagram: @hikmetsir

Çevrimdışı cumuta

• Üye
  • :)
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #8 : 26 Ekim, 2013, 21:15:22 »
vay vay vay :o
zenith 122
Pentax ME Super

Çevrimdışı MC145

• Üye
  • Hobi olarak fotoğraf çekiyor.
    • Profili Görüntüle
    • facebook
« Yanıtla #9 : 26 Ekim, 2013, 21:51:06 »
Bir kaç parça tırı vırı alış verişden bişey olmaz. Yalnız onlarca alış satış yapanlar için sıkıntı olabilir.
K-1
Pentax Pentax 28-105Mm F3.5-5.6Ed Dc Wr
SMC Pentax-D FA 100mm F2.8 Macro WR
SIGMA 70-300 F:4-5.6 APO DG MACRO
Samyang 35mm f/1.4 AS UMC Lens - SATILIK

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #10 : 26 Ekim, 2013, 22:27:02 »
TC Kimlik No icat oldu mertlik bozuldu misali.:)  Her ne kadar ikinci el ürün de olsa alış-veriş trafiği takip edilebiliyor. Satış firmaları ve aracılar da al sana mahkeme kararı veya kanunun şu maddesi gereği ilgili birimlere dökümleri verebiliyorlar. Aslında araba alım-satımında çok daha yüklü miktarların hareketi oluyor ama sadece şirket üzerinde olan arabalar için fatura kesilip vergi verilir. Zaten diğer türlü bir araba 3-5 kişiye satıldığını, el değiştirdiğini düşünün kesilen vergi kendi parasını geçer.  :(

Aslında çözümü basit; kaçak kuçak iş yapmaktansa şirket olmasa bile nasılsa herkesin bir vergi numarası var, (daha sonra TC Kimlik No ya eşitlendi), bir adet fatura benzeri satış makbuzu koçanı, vergisini de yüzde bir gibi cüzi bir KDV oranı koy, satan götürü usulden başka bir vergi olmadan (en azından bu işi ticari amaçlı yapmadığı sınırlara kadar) o %1 leri biriktirip 6 aylık veya senelik maliyeye yatırsın. Hem herkesin içi rahat, huzurlu olur hem devlet basit bir şey için hafiyelikle uğraşmak zorunda kalmaz.  ;)
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı itasdemir

• Üye
  • pentax kardeşliği
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #11 : 26 Ekim, 2013, 23:03:20 »
benim için konu kapandı, bundan sonra satış falan yok, elimde kullanmadığım ekipmanları profilimin altına "askıda lens" olarak yazacağım, ihtiyacı olan arkadaşlar özelden ulaşırlarsa maliyetine lensimi kendilerine verebilirim iyi forumlar
« Son Düzenleme: 29 Mayıs, 2017, 23:57:31 Gönderen: vedib »

Çevrimdışı suysal

• Üye
  • **
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #12 : 27 Ekim, 2013, 10:51:45 »
http://www.egirisimci.gov.tr sitesinde bir test var ve testin sonucunda yazan bu:

Satış işleminin ticaret kapsamında değerlendirilebilmesi için kazanç sağlama potansiyeline sahip bir organizasyon içinde, sermaye kullanılarak ve devamlı yapılan bir iş olması gerekir. Bu nedenle yaptığınız işlem sürekli ticari faaliyet değildir. Ayrıca 2012 yılı içerisinde yaptığınız satışlardan elde ettiğiniz kazanç, 20.000 TL'lik arızi (geçici) kazanç istisna tutarının altında kaldığından herhangi bir vergisel sorumluluğunuz bulunmamaktadır.

Düzenli satış yapanlar değil de bir iki tane lens satan kişilere bir şey olcağını zannetmiyorum.

Çevrimdışı rsimsek

• Üye
  • Pentax aşkına !
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #13 : 27 Ekim, 2013, 11:13:52 »
..
Satış işleminin ticaret kapsamında değerlendirilebilmesi için kazanç sağlama potansiyeline sahip bir organizasyon içinde, sermaye kullanılarak ve devamlı yapılan bir iş olması gerekir. Bu nedenle yaptığınız işlem sürekli ticari faaliyet değildir. Ayrıca 2012 yılı içerisinde yaptığınız satışlardan elde ettiğiniz kazanç, 20.000 TL'lik arızi (geçici) kazanç istisna tutarının altında kaldığından herhangi bir vergisel sorumluluğunuz bulunmamaktadır.

Mantiken de doğrusu böyle olmalı.
Ekipman: Pentax K-5IIs + Pentax DA 18-135mm WR + Tamron SP AF 17-50mm f/2.8 XR Di II LD Aspherical [IF]
Amatörler "ekipmanları" için, profesyoneller "para" için, ustalar ise "ışık" için endişe eder!

Çevrimdışı zeda3000

• Üye
    • Profili Görüntüle
« Yanıtla #14 : 30 Ekim, 2013, 21:35:39 »
Ikinci el urunlerin cogunda KDV tutari %1 dir. Ticari araclar ve ticari maksatli bazi arac ve gereclerdeki KDV ise her daim %18 kalir , ikinc elinde bile.

Sanal ortam buyudugunden beri artik Internet uzerinde yasal firma kurmak ta serbest oldu. Yani maliye ye gidip ben Internetten satis yapacagim yerim yurdum yok diyerek bile firma kurabilirsiniz. Adres olarakta evinizi gosterebilirsiniz.

Gitti gidiyor gibi siteler satis icin uygun ortami saglamaktadir. Dukkan acan cogu kisi aslinda yasal olarak ta dukkan actiginin pek farkinda degildir. Elindeki 2-3 tane lensi satan arkadaslar bu isin kapsaminda degiller. Sahsi malinizi satmak sizin en dogal hakkinizdir. Odenmis KDV si olan sahsi malin yeniden KDV si yada gelirler vergisi odenmez. ( Antikalar haric.)

Hirsizlik , Kacakcilik , Naylon Fatura gibi illegal yollar ile yurda girmis yada el degistirmis urunler bu sekilde Internet ortaminda izi surulmeden satilmakta ve kara para aklanmaktadir. Maliye de hakli olarak kara paranin ve onun vergisinin pesine dusmekte. Uygulama hayli dogru.

Fakat isim vermek istemesemde , Pentax tada gordugum ve her daim lens satan bitmek tukenmek  bilmeyen lens kaynaklari olan sahibinden com gibi sitelerde ilanlari olan sabit arkadaslarda var.  Ebay yada yurt disindan bavul ticareti ile getirilen lensler hic bir vergi odenmeden bu sekilde satilmaktadir. Iste bu arkadaslari agir yaptirimlar hatta hapis cezalari bekliyor.

Ayrica basit bir bilgilendirme yapiyim. Elinde toplu satis yapmasi gereken ve maliye ile basi belaya girmesin istemeyen arkadaslar. Urunlerinizi satip kazancinizi maliye ye beyan edip veriginizi odeyebilirsiniz. Turkiyede halen kisisel vergi beyan uygulamasi dogru islemiyor. Yurt disinda internetten beyanname doldurup aninda veriginizi odeyebiliyorsunuz. Ama Turkiye sag olsun Vergiyi benzinden ickiden arabadan cikarmayi adet haline getirdiginden bu yontemleri es geciyor.

nd filtre yardım / tavsiye

Başlatan ogeday

Yanıt: 1
Gösterim: 3658
Son İleti 13 Eylül, 2013, 04:18:58
Gönderen: gleam